Kobirta (anonim, 188.137.29.)
około 7 miesięcy temu, Warszawa

Jakie jest dopuszczalne opóźnienie w przyjęciu tabletki Vixpo?

Witam,
W sobotę pominęłam 19 tabletkę antykoncepcyjna Vixpo. Pominięcie wynosiło 15 godzin. W ulotce jest napisane, że dopuszczalne spóźnienie to 24 godziny, jednak lekarze mówią o 12 godzinach. Czy w takim razie powinnam połączyć opakowania aby ochrona była zachowana, czy nie ma takiej potrzeby? Pozdrawiam

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Tak, powinna Pani zaufać i farmaceucie, który napisał, że ochrona jest zachowana do 24 godzin i lekarzowi, który powiedział, żeby postąpić zgodnie z zaleceniami ulotki, w której znajdzie Pani informację, że dopuszczalne opóźnienie wynosi do 24 godzin. Obie osoby zatem mają rację.

Jeśli ma jednak Pani wątpliwości, może Pani postąpić według własnego uznania i nie zaufać ani farmaceucie, ani lekarzowi, ani producentowi.

Kobieta (anonim, 188.137.29.)
około 7 miesięcy temu

Dodam że w dzień pominięcia tabletki odbyłam stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia

Kobieta (anonim, 188.137.29.)
około 7 miesięcy temu

Czyli należy zaufać farmaceucie i uznać że ochrona jest zachowana? Lekarz twierdzi, że należy postąpić według ulotki, jednak ja nadal mam pewne wątpliwości
Dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi

Oprócz składu (i ewentualnie ich dawki) należy jeszcze zwrócić uwagę na schemat ich przyjmowania. W przypadku Vixpo jest to 24+4. Analogiczne preparaty Yaz, Hastina 24+4, Axia Conti, Drosfemine, Lesiplus czy Naraya Plus (o zawartości 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu - 24 tabletki aktywne plus 4 placebo) mają również okno na opóźnione przyjęcie tabletki wynoszące 24 godziny.

Owszem, można czasami spotkać się z "zasadą 12 plus 7", która mówi o tym, że nie należy przyjmować tabletki antykoncepcyjne z opóźnieniem nie większym niż 12 godzin, a w przypadku sytuacji zaburzających działanie ochrony przed ciążą - stosować przez 7 dni dodatkową ochronę np. w postaci prezerwatywy lub nie współżyć. Jest ona jednak bardzo ogólna. Jeśli jest Pani zaniepokojona swoją indywidualną sytuacją, to proszę skonsultować się z ginekologiem.

Kobieta (anonim, 188.137.29.)
około 7 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź
Jednak dlaczego w innych tabletkach o tym samym składzie pisze że dopuszczalne spóźnienie to 12 godzin?

Jeśli producent leku na podstawie przeprowadzonych badań określił, że opóźnienie do 24 godzin w przyjęciu tabletki nie osłabia jej skuteczności, należy zaufać jego decyzji. Nie ma więc potrzeby łączenia opakowań.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/83747/vixpo-tabletki-powlekane
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje