Skarb (anonim, 188.146.53.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy Voltaren Max można zastąpić Dikloziają?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Preparaty Voltaren Max oraz Dikloziaja nie są swoimi dokładnymi odpowiednikami terapeutycznymi. Faktem jest, iż oba produkty zawierają tą samą substancję czynną - diklofenak (w postaci soli dietyloamoniowej), jednak są to różne stężenia tej substancji. Krótko mówiąc, preparaty te różnią się "mocą", a co za tym idzie, schematem dawkowania.

- Voltaren Max zawiera 2,32% składnika czynnego, lek ten stosuje się 2 razy na dobę (co 12 godzin):
https://www.gdziepolek.pl/produkty/83797/voltaren-max-zel/ulotka
- Dikloziaja zawiera 1,16% substancji czynnej (czyli 2 razy mniej niż Voltaren Max), lek ten można jednak aplikować 3-4 razy na dobę:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/23500/dicloziaja-zel/ulotka

Załączam również linki do sprawdzenia, w których połączonych z naszym systemem aptekach można kupić te preparaty (są one dostępne bez recepty, w różnych wielkościach opakowań):
- Voltaren Max
https://www.gdziepolek.pl/produkty/83797/voltaren-max-zel/apteki/w-warszawie
- Dikloziaja
https://www.gdziepolek.pl/produkty/23500/dicloziaja-zel/apteki/w-warszawie

Wskazania do zastosowania obu leków są praktycznie takie same (m.in. stany zapalne i ból po urazach, bóle pleców, ograniczone stany zapalne tkanek miękkich, łagodne postaci choroby zwyrodnieniowej stawów). Lek można więc dobrać w zależności od nasilenia dolegliwości bólowych - przy bardziej nasilonych bólach prawdopodobnie skuteczniejszy będzie Voltaren Max, natomiast przy łagodniejszych dolegliwościach powinna wystarczyć Dikloziaja. Warto pamiętać, że bez konsultacji z lekarzem każdy z powyższych leków można stosować maksymalnie przez 7 dni.

Jednak jeżeli któryś z leków został zaordynowany przez lekarza, to należy przestrzegać jego zaleceń i nie stosować tych leków zamiennie. W takich przypadkach, jeżeli mamy wrażenie, iż działanie leku jest za mocne lub za słabe, najlepiej zwrócić się ponownie do lekarza.

Podkreślam również, iż jeżeli lek ma być zastosowany u osoby poniżej 18 roku życia, należy bardzo dokładnie zapoznać się z wymienionymi w ulotkach ograniczeniami w tej kwestii.

Być może przydatne okażą się również poniższe materiały:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/bol-miesni-i-stawow
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/zdrowe-miesnie-stawy-i-kosci
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-przeciwbolowe-stosowac
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-choroby-zwyrodnieniowe-stawow
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-pozbyc-sie-zakwasow