Uprawiasz sport? A może planujesz zacząć - od jutra, od poniedziałku, od nowego roku? Niezależnie od stopnia zaawansowania warto wiedzieć, jak pielęgnować ciało sportowca, tak aby pozostało zdrowe i pozwalało czerpać przyjemność z aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak uniknąć otarć, kontuzji i infekcji.
Sport na świeżym powietrzu
Bieganie, nordic walking, czy jazda na rowerze to formy aktywności polecane osobom w każdym wieku - pozwalają wzmocnić i dotlenić organizm, służą poprawie krążenia, pomagają zrzucić zbędne kilogramy. Wbrew pozorom możemy uprawiać je niezależnie od pory roku i warunków pogodowych - jak mówią biegacze, nie ma złej pogody, jest tylko źle dobrane ubranie. My dodamy do tego kilka innych elementów niezbędnych przed wyjściem z domu.
Ochrona skóry przed słońcem
Nieważne, czy wybieramy się na wakacyjną przejażdżkę rowerową, czy biegamy po zaspach śniegu w styczniu - zarówno latem jak i zimą używajmy kremów z odpowiednio dobranym filtrem UVA i UVB (np. Lirene, Ziajka). Szkodliwe działanie promieni słonecznych występuje również w chłodniejsze miesiące i nawet wtedy, gdy słońce schowane jest za chmurami.
Pielęgnacja skóry
Pot jest słony, przez co wysusza skórę. Warto zadbać więc do dobre nawilżenie skóry, a zimą również o jej natłuszczenie, które ochroni nas przed wiatrem i mrozem. W tym celu polecamy:
- balsamy do ciała (np. Eloderm, Anida Medisoft, Cerkopil)
- kremy do twarzy na zimę (np. Hydreane Riche, Physiogel Hypoallergenic, Emotopic E)
- tłuste maści ochronne (np. Retimax, Linocholesterol A+E, maść witaminowa),
- kremy do rąk zawierające silikon, który tworzy na skórze warstwę ochronną (np. Emolium krem barierowy, Anida krem glicerynowy z silikonem).
Pielęgnacja i ochrona stóp
Nawet najwygodniejsze buty sportowe mogą spowodować pojawienie się odcisków i otarć - dzieje się tak m.in. dlatego, że w trakcie wysiłku skóra stóp się poci, a regularne tarcie skarpet o skórę w końcu prowadzi do powstania pęcherzy. Można rozważyć:
- dezodoranty, płyny, zasypki przeciwpotowe do stóp i obuwia (np. Acerin Sport Activ, Scholl dezodorant do butów, Farmona Nivelazione dezodorant i zasypka, Zasypka Przeciwpotowa, Antypot, Pedipur),
- kremy i żele przeciwpotowe (np. Medispirant żel do stóp i dłoni, Anida Acerin),
- maści, płyny, plastry na odciski (np. Rekord Łuszczy, ABE, Scholl ekspresowy aplikator na odciski, Scholl plastry na odciski, Compeed plastry na odciski),
- plastry na pęcherze i otarcia (np. Compeed, Salvequick).
Ochrona stawów
Zdarza się, że po długim treningu odczuwamy bóle w stawach, szczególnie dotyczy to kolan i łokci. Dobrze jest wtedy stosować systematycznie przez okres 2-3 miesięcy preparat zawierający glukozaminę, chondroidynę lub kolagen, które pomogą odbudować i wzmocnić chrząstkę stawową (np. Duo Stawy, Arthron Complex, Artresan, 4Flex, Collaflex).
Oddychanie czystym powietrzem
Sport na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści. Do biegania, jazdy na rowerze, spacerów wybierajmy więc tereny zielone, z dala od miejskiego ruchu. Nie każdy ma jednak taką możliwość. W dużych miastach, gdzie smog jest coraz bardziej uciążliwy, przydać się mogą maski antysmogowe (np. Respro, Miamed).
Pływanie i zajęcia na basenie
Pływanie pełni rolę profilaktyczną i rehabilitacyjną, gdyż podczas ruchu w wodzie angażujemy praktycznie wszystkie mięśnie. Polecany jest on szczególnie osobom po kontuzjach i urazach stawów kolanowych i biodrowych, astmatykom, osobom po zawale serca, seniorom oraz wszystkim, którzy chcą utrzymać dobrą kondycję. Pływanie jest też świetnym uzupełnieniem treningów na świeżym powietrzu - zwiększa się pojemność płuc, przez co więcej możemy i wolniej się męczymy.
Osoby, które wybiorą tę formę aktywności powinny zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację i ochronę skóry przed wysuszeniem, chlorem oraz pielęgnację stóp, gdyż na basenach łatwo o zakażenia grzybicze, a niekiedy i zakażenia dróg moczowych.
Pielęgnacja ciała
- dermokosmetyki myjące i natłuszczające po kąpieli (np. Emolium, La Roche, Avene) oraz zapobiegające wysuszeniu skóry głowy i włosów (np. Emolium emulsja na suchą skórę głowy, Emolium szampon nawilżający),
- szampony i odżywki do włosów (np. Wax, Green Pharmacy).
Preparaty na grzybicę skóry i paznokci
Niestety grzybica to wciąż częsty problem na basenach. Nie zapominajmy więc, że wszędzie powinniśmy chodzić w klapkach. W razie infekcji w aptece można dostać:
- maści, kremy i preparaty w aerozolu (np. Clotrimazolum, Lamisilat, Ziaja Terbinafina, Daktarin, Steper aerozol),
- płyny i lakiery na grzybicę paznokci (np. Acifungin Forte, Steper, Scholl Fungal Nail).
Preparaty na zakażenia dróg moczowych
- preparaty zawierające furazydynę (np. Furaginum, NeoFuragina, Dafurag Max) - działają przeciwbakteryjnie w infekcjach dróg moczowych, najlepiej przyjmować je łącznie z witaminą C (np. Monovitan C, Cebion),
- probiotyki dopochwowe (np. Invag, Lactovaginal) i doustne (np. Provag) - stosowane u kobiet w zapobieganiu i leczeniu infekcji dróg moczowo-płciowych.
Siłownia i kluby
Trudno zmotywować Ci się do samodzielnych treningów? Być może zajęcia w grupie - fitness, joga, czy taniec - będą lepszą opcją. A może chcesz wzmocnić mięśnie i wytrzymałość fizyczną ćwicząc na siłowni?
Przy tych typach aktywności przydatne będą wspomniane wcześniej dermokosmetyki do pielęgnacji ciała, antyperspiranty i preparaty na ochronę stawów. Nie zapominajmy również o zachowaniu higieny stóp w szatniach - tam również istnieje ryzyko zarażenia się grzybicą. Nie chodźmy więc po podłodze i pod prysznic boso lub nawet w skarpetkach.
Zdrowa dieta
Jeśli naszym celem jest utrata wagi lub wzmocnienie mięśni i kondycji fizycznej, oprócz sportu ważne jest też to, co jemy. Eksperymentuj - dodaj do swoich posiłków tzw. superfoods lub spróbuj gotowych batonów energetycznych (Foods by Ann). Jeśli planujesz zrzucić jakieś kilogramy, przydatne okażą się suplementy diety (np. Solgar Super Acai, L-Karnityna Plus, Calominal, Therm Line) - pomagające w spaleniu tkanki tłuszczowej.
Osoby dbające o dietę, ale mające niewiele czasu na samodzielne komponowanie posiłków, mogą sięgnąć po preparaty witaminowe (np. Bodymax Sport, Supradyn, Chela Mag B6, Asparaginian Magnezu, Vigor Up!, Vigantol, Vigantoletten) uzupełniające niedobory witamin i minerałów i wzmacniające organizm oraz elektrolity (np. Elektrolity, Litorsal, Electrovit) - pomagające zachować równowagę wodno-elektrolitową.
Pamiętaj też, że dobrym pomysłem jest też rzucenie palenia i ograniczenie innych używek, takich jak alkohol, czy kawa.
Co zastosować na kontuzje?
W każdym rodzaju aktywności fizycznej mogą się przydarzyć drobne urazy i dolegliwości bólowe. Dobrze jest być na to przygotowanym i mieć w apteczce:
- żele chłodzące, plastry chłodzące, lód w aerozolu (np. Altacet, Altaziaja, Maść Końska Chłodząca, Apap Ice, Icemix) - na drobne urazy i stłuczenia,
- maści przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. Ben-Gay, Voltaren, Dicloziaja) lub plastry przeciwbólowe z diklofenakiem (np. Olfen, Itami),
- kompresy zimno-ciepłe (np. NexCare, Thera Pearl - pakiet sportowy),
- podstawowy zestaw opatrunków - plaster, bandaż, opaska elastyczna, kompresy gazowe (np. Viscoplast),
- środki przeciwbólowe (np. Apap, Ibum),
- opaski elastyczne i stabilizatory stawów pomocne przy kontuzjach (np. Opaska Elastyczna Stawu Kolanowego, Futuro).
Zadbaj o ciało, zadbaj o umysł
Każdy sportowiec odnoszący sukcesy - nieważne, zawodowiec, czy amator - powie to samo: w sporcie ciało jest ważne, ale równie ważna jest głowa. Twoje mięśnie mogą więcej, niż podpowiada rozum. Pamiętaj o tym, kiedy następnym razem pomyślisz, że nie masz dziś siły się ruszyć - właśnie wtedy zrób to tym bardziej!
Nie zniechęcaj się niepowodzeniami - uprawiaj sport dla siebie, nie porównuj się do innych. Dbaj o siebie i bądź świadomym sportowcem. Nawet, jeśli nie udało Ci się dziś, tej wiosny, czy w tym roku - w końcu się uda, czego gorąco życzymy!
W razie wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie specjalistom GdziePoLek.
redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 04.01.2018 11:03:24
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.