Co oznacza ból w pachwinie?

udostępnij:

Mimo częstego bagatelizowania problemu, ból w pachwinie może wskazywać na kilka poważnych chorób rozwijających się w obrębie miednicy i jamy brzusznej. Czym jest spowodowany i jak go prawidłowo leczyć?

Pachwina to obszar ciała, który znajduje się między brzuchem a przednią, górną częścią uda. Ból w pachwinie jest objawem mogącym wskazywać na patologię ze strony różnych narządów w obrębie miednicy oraz jamy brzusznej. By zdiagnozować, co jest jego przyczyną, najważniejsze jest określenie charakteru bólu, innych objawów oraz wykonanie odpowiednich badań.

Spis treści

Przepuklina pachwinowa

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Kamica moczowa

Złamania

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa powstaje, gdy fragment otrzewnej (błona pokrywająca wnętrze jamy brzusznej, utrzymująca narządy wewnętrzne we właściwym położeniu), na skutek uszkodzenia powłoki mięśniowej, przemieszcza się przez kanał pachwinowy. Tworzy się tzw. worek przepuklinowy, do którego przemieszczają się narządy jamy brzusznej.

Powstawaniu przepukliny sprzyjają:

Objawy przepukliny pachwinowej

Objawem przepukliny jest guzek o strukturze miękkiej, uwidaczniający się i dający odczucie bólu pachwiny podczas kaszlu, kichania czy oddawania stolca. Warto wtedy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu palpacyjnym, lekarz prawdopodobnie zleci wykonanie badania USG.

Leczenie przepukliny pachwinowej

Sposobem leczenia przepukliny jest operacja. Podczas zabiegu podwiązuje się worek przepuklinowy oraz zaszywa ubytek w powłoce mięśniowej. Zabieg usunięcia przepukliny wykonuje się najczęściej laparoskopowo, tzn. bez wykonywania długich i głębokich cięć chirurgicznych.

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego pojawia się najczęściej u osób między 40 a 60 rokiem życia niezależnie od płci. Związana jest z zaburzeniem powstawania w organizmie chrząstki stawowej, której funkcją jest amortyzowanie ruchów stawowych. Na skutek braku odpowiedniej ilości chrząstki, dochodzi do uszkodzenia kości, torebek stawowych oraz więzadeł. Pojawia się stan zapalny, którego objawem jest ból, ograniczenie ruchomości stawu, a także jego zniekształcenie.

Powstawaniu zwyrodnienia stawu biodrowego sprzyjają:

  • otyłość,

  • uprawianie sportu nadmiernie przeciążającego stawy,

  • ciężka praca fizyczna,

  • wiek.

Objawy zwyrodnienia stawów

W początkowym stadium choroby ból w okolicy pachwiny pojawia się wyłącznie podczas ruchu i ustępuje w spoczynku. Często też pacjenci odczuwają dyskomfort po dłuższym spoczynku (np. po przebudzeniu), gdy bólowi towarzyszy również sztywność stawu, ustępująca po około 10-15 minutach. Pojawiają się także charakterystyczne trzeszczenia podczas wykonywania ruchu, będące następstwem tarcia o siebie nierównych powierzchni stawowych. Z czasem, gdy choroba postępuje, pojawiają się również bóle spoczynkowe i nocne. Jest to związane z toczącym się stanem zapalnym w obrębie stawu i wystąpieniem wysięku. Długotrwały stan zapalny może prowadzić do zniekształcenia stawu.

Już po pojawieniu się pierwszych objawów warto odwiedzić lekarza. By postawić dokładną diagnozę, może on zalecić wykonanie badania RTG.

Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego

W początkowym okresie choroby, leczenie polega na podawaniu leków przeciwbólowych, takich jak np. paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. DicloDuo, Voltaren, Mel, Trosicam, Aclexa) oraz doustnym przyjmowaniu preparatów odbudowujących chrząstkę z glukozaminą (np. Artresan 1 A Day), chondroityną (np. Activlab Pharma Structuactiv 500, Structum - dostępny na receptę) czy kolagenem (np. Bioforte 4flex, Colafit).

Gdy choroba postępuje, lekarz może zlecić przyjmowanie dostępnych na receptę opioidowych leków przeciwbólowych (np. Tramal, Doreta, Skudexa) czy dostawowe podanie kwasu hialuronowego (np. Biolevox HA, Hialurom Chondro) lub glikokortykosteroidów (np. Diprophos).

W przypadku, gdy choroba znacznie ogranicza aktywność ruchową, lekarz może zaproponować wszczepienie endoprotezy, czyli operacyjną wymianę uszkodzonego stawu na sztuczną protezę.

Kamica moczowa

Kamica moczowa powstaje, gdy składniki moczu występujące fizjologicznie w formie rozpuszczalnej zaczynają wytrącać się w postaci złogów. Składają się one najczęściej ze szczawianu lub fosforanu wapnia, których cząsteczki zaczynają łączyć się w kryształy przy osiągnięciu dużego stężenia w moczu. Kryształy tworzą z czasem złogi, które wędrując wraz z moczem wywołują odczucie bólu w okolicy m.in. pachwiny.

Powstawaniu złogów sprzyjają:

  • mała podaż płynów,

  • dieta bogata w pokarm zawierający szczawiany i wapń,

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Objawy kamicy moczowej

Kamienie zlokalizowane w kielichu nerki zwykle nie dają znaczących objawów. Dopiero, gdy złogi przemieszczą się w okolicę moczowodu, odczuwany jest ból w części lędźwiowej, często jednak promieniujący do pachwiny i okolicy narządów płciowych. U chorego z atakiem kolki nerkowej obserwuje się ponadto objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty lub biegunka.

By zdiagnozować kamicę moczową należy wybrać się do urologa, który zleci badanie USG dróg moczowych lub badanie RTG jamy brzusznej.

Leczenie kamicy moczowej

Leczenie zależne jest od wielkości złogów. Przy kamieniach małej wielkości stosuje się leki rozkurczowe (np. No-Spa, Deespa, Spastyna max) i przeciwbólowe (np. Pyralgina, Ketonal Active) oraz preparaty moczopędne (np. Fitolizyna, Debelizyna).

Zaleca się picie dużych ilości płynów, tj. powyżej 2 litrów na dobę, w celu "wypłukania" złogów.

Gdy rozmiary kamienia są większe, lekarz dobiera odpowiednią metodę jego usunięcia w trakcie zabiegu urologicznego. Po kilku miesiącach po ustaniu dolegliwości urolog zleca oznaczenie dobowego wydalania wapnia i szczawianów wraz z moczem. Podając odpowiednie leki, będzie można zminimalizować ryzyko kolejnego ataku kamicy moczowej.

Złamania

Jedną z przyczyn bólu w pachwinie może być złamanie szyjki kości udowej. U osób młodych pojawia się ono zwykle w wyniku upadku z dużej wysokości lub wypadku komunikacyjnego. Najczęściej jednak ten typ złamania notuje się u osób powyżej 60 roku życia i może powstać nawet na skutek osunięcia się z krzesła bądź łóżka, potknięcia się i upadku.

Przyczyny złamania kości udowej to:

  • osteoporoza,

  • wrodzona kruchość i łamliwość kości,

  • niedobory wapnia w diecie,

  • zaburzenia hormonalne,

  • niska aktywność fizyczna,

  • wypadki.

Objawy złamania kości udowej

Złamanie szyjki kości udowej charakteryzuje się bardzo silnym bólem, który uniemożliwia chodzenie. W okolicy pachwiny może pojawić się zasinienie i opuchlizna. Obserwuje się zniekształcenie stawu biodrowego oraz nienaturalne ułożenie nogi, najczęściej skręcenie całej kończyny na zewnątrz.

Leczenie złamania kości

Złamanie może potwierdzić zdjęcie RTG. Jeśli jest ono mniej skomplikowane, fragmenty kości zespala się ze sobą za pomocą śrub. Gdy stan kości nie pozwala na taki zabieg, uszkodzony fragment zostaje zastąpiony endoprotezą stawu biodrowego. Choremu podaje się leki przeciwzakrzepowe (np. Clexane, Neoparin) i przeciwbólowe (np. Poltram Combo), a także antybiotyki w celu uniknięcia zakażenia. Czas rekonwalescencji może trwać nawet kilka miesięcy i jest uzależniony od wieku i stanu chorego.

Ból w pachwinie może dotyczyć osób w różnym wieku. Jeśli jesteś zainteresowany tematem bólu w pachwinie u dzieci - przeczytaj również nasz artykuł: Co oznacza ból w pachwinie u dzieci?

Określenie rodzaju bólu w pachwinie i ustalenie jego przyczyny nie zawsze jest łatwe. Najważniejszym jednak jest to, by nie bagatelizować objawów. W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 18.04.2023 14:04:42

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Biolevox HA

iniekcja, 1 ampułkostrzykawka

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 33% aptek

od 209,00 zł

StructuActiv 500 Activlab Pharma

kapsułki, 60 kapsułek

chondroitin sulfate

suplement diety

w 74% aptek

od 16,49 zł

Ketonal active

kapsułki, 20 kapsułek

ketoprofen

produkt dostępny bez recepty

w 82% aptek

od 18,79 zł

Fitolizyna

pasta, 100 gramów

petroselinum crispum+elymus repens+trigonella foenum-graecum+polygonum aviculare+betula

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 19,19 zł

Colafit

kostka, 60 kostek

collagen

suplement diety

w 39% aptek

od 68,19 zł

No-Spa

tabletki, 20 tabletek

drotaverine

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 12,51 zł

Mel

tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 20 tabletek

meloxicam

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 10,79 zł

Voltaren Acti Forte

tabletki powlekane, 20 tabletek

diclofenac

produkt dostępny bez recepty

w 89% aptek

od 19,67 zł

Spastyna Max

tabletki, 20 tabletek

drotaverine

produkt dostępny bez recepty

w 54% aptek

od 8,79 zł

Metafen rozkurczowy

tabletki, 40 tabletek

drotaverine

produkt dostępny bez recepty

w 34% aptek

od 14,20 zł

Debelizyna

pasta, 100 gramów

phaseolus

produkt dostępny bez recepty

w 65% aptek

od 20,50 zł

Paracetamol Hasco

tabletki powlekane, 30 tabletek

paracetamol

produkt dostępny bez recepty

w 8% aptek

od 7,88 zł

Structum

kapsułki, 60 kapsułek

chondroitin sulfate

lek na receptę

w 88% aptek

od 39,99 zł

Poltram Combo

tabletki powlekane, 60 tabletek

paracetamol+tramadol

lek na receptę

w 90% aptek

od 15,76 zł

Clexane

iniekcja, 10 ampułkostrzykawek

enoxaparin

lek na receptę

w 99% aptek

od 116,57 zł

Neoparin

iniekcja, 10 ampułkostrzykawek

enoxaparin

lek na receptę

w 100% aptek

od 86,82 zł

Diprophos

iniekcja, 5 ampułek 1 mililitr

betamethasone dipropionate+betamethasone disodium phosphate

lek na receptę

w 81% aptek

od 66,87 zł

Skudexa

tabletki powlekane, 20 tabletek

dexketoprofen+tramadol

lek na receptę

w 100% aptek

od 29,98 zł

Doreta 37,5 mg + 325 mg

tabletki powlekane, 60 tabletek

paracetamol+tramadol

lek na receptę

w 100% aptek

od 15,08 zł

Trosicam

tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 20 tabletek

meloxicam

lek na receptę

w 70% aptek

od 9,74 zł

Tramal

kapsułki, 20 kapsułek

tramadol

lek na receptę

w 76% aptek

od 7,90 zł

DicloDuo

kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 30 kapsułek

diclofenac

lek na receptę

w 99% aptek

od 14,30 zł

Aclexa

kapsułki, 30 kapsułek

celecoxib

lek na receptę

w 91% aptek

od 23,00 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)