Andrzej (anonim, 188.147.106.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Jaki lek zastosować zamiast Ranigastu?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Wszystkie leki zawierające ten sam składnik aktywny - ranitydynę - są obecnie poza sprzedażą. Jeśli preparaty dostępne bez recepty nie są pomocne, to konieczna będzie wizyta u lekarza - rodzinnego, a w razie konieczności u specjalisty gastrologa.

DoLek (anonim, 188.147.41.)
około 1 miesięcy temu

Jaki lek można bezpiecznie stosować zamiast Ranigastu? Jaki środek będzie miał te same składniki i będzie równie skuteczny? Niektóre nie działają?

28.10.2019 Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał szereg decyzji wycofujących z obrotu tabletki Ranigast Pro, Ranigast Max, Ranigast, a także tabletki musujące Ranigast Fast oraz roztwór do infuzji Ranigast. Przyczyną wycofania jest potwierdzenie wystąpienia zanieczyszczenia NDMA (N-nitrozodimetyloaminą) w tych lekach powyżej dopuszczalnego limitu.

Z treścią decyzji można zapoznać się na stronie GIF:
https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje

W związku z podejrzeniem, że NMDA w lekach z ranitydyną nie jest zanieczyszczeniem pochodzącym z produkcji, ale produktem rozkładu samej substancji czynnej, który dodatkowo nasila się w warunkach panujących w żołądku możliwe jest, że nie uda się wyeliminować problemu toksyczności. Oznaczałoby to, że leki z ranitydyną całkowicie znikną z rynku. Na takie rozstrzygnięcie trzeba jednak będzie jeszcze poczekać, a jeśli się ono pojawi, będziemy o tym informować pacjentów. Nie należy się jednak spodziewać, aby leki zawierające ranitydynę w najbliższym czasie wróciły do sprzedaży.

Więcej na temat procedury wstrzymania i wycofania leków z obrotu można przeczytać w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/blog/leki-wstrzymane-i-wycofane-z-obrotu
a na temat problemów z ranitydyną poniżej:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-z-ranitydyna-wstrzymane-w-obrocie

Należy zaznaczyć, że leki wycofane z obrotu apteki mają obowiązek w całości zwrócić do hurtowni. Nie mogą być one sprzedane pacjentom, nawet gdyby deklarowali oni, iż są świadomi ryzyka związanego z ich stosowaniem.

Podmiot odpowiedzialny za leki marki Ranigast wydał także własny komunikat w tej sprawie. Zainteresowani pacjenci mogą kontaktować się z Działem Bezpieczeństwa Farmakoterapii i Informacji Medycznej (telefonicznie) oraz e-mailowo poprzez podany na stronie formularz kontaktowy:
https://www.polpharma.pl/aktualnosci-firma/wycofanie-produktow-ranigast

Jeśli chodzi o możliwość łagodzenia objawów żołądkowych takich jak zgaga czy nadkwaśności to bez recepty są dostępne leki z innych grup terapeutycznych. Opis zagadnienia, przykładowe preparaty wraz z ich kategorią dostępności i możliwością wyszukania w naszym serwisie można znaleźć w poniższych materiałach:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zgaga
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-radzic-sobie-ze-zgaga
https://www.gdziepolek.pl/tematy/niestrawnosc
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-leczyc-wrzody-zoladka-i-dwunastnicy

Związkiem najbardziej zbliżonym do ranitydyny pod względem sposobu działania jest famotydyna (np. Famogast lub Ulfamid). Produkty te są jednak dostępne na receptę lekarską:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/famotidine
Podobne działanie mają także leki z grupy tak zwanych "inhibitorów pompy protonowej", niektóre z nich można kupić bez recepty:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/A02BC/inhibitory-pompy-protonowej
Jeśli Ranigast stosowany był z przepisu lekarza - należy zwrócić się do niego z prośbą o zmianę terapii. W pozostałych przypadkach w kwestii zastosowania innego leku w ramach samoleczenia, doradzić może personel fachowy apteki po zadaniu pacjentowi dodatkowych pytań.

Odpowiedź na to pytanie została już udzielona i znajduje się pod adresem:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/10485/ranigast-co-mozna-brac-zamiast-leku-ranigast-fast