Leki z ranitydyną wycofane z obrotu

19 września 2019 roku decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego zostało wstrzymanych w obrocie 11 leków zawierających ranitydynę, która stosowana jest m.in. w zgadze, refluksie i chorobie wrzodowej. Obecnie wszystkie leki z ranitydyną, które były dostępne w aptekach, są wycofane z obrotu.

Aktualizacja: Wszystkie preparaty z ranitydyną, które dostępne były w aptekach, zostały wycofane z obrotu.

---

Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał informację z innych państw o zanieczyszczeniu N-nitrozodimetyloaminą niektórych produktów leczniczych z ranitydyną. NDMA jest substancją toksyczną, mogącą przyczyniać się do uszkodzeń wątroby.

Po analizie zebranych danych, w związku z podejrzeniem co do jakości wskazanych leków, GIF uznał, iż właściwym będzie prewencyjne wstrzymanie w obrocie wszystkich preparatów zawierających ten związek aktywny.

Stwierdzenie obecności N-nitrozodimetyloaminy w niektórych lekach nie jest jednoznaczne z tym, że każdy produkt, który przyjmowali pacjenci, był zanieczyszczony.

Wstrzymanie leku w obrocie oznacza, że nie można go kupić w aptekach ani zwrócić do dostawcy, zatem do czasu wyjaśnienia sprawy, lek pozostaje tam, gdzie jest obecnie. Jest to działanie prewencyjne, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom do czasu zbadania jakości leku.

Ranitydyna to substancja, która zmniejsza ilość kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Znajduje ona zastosowanie w leczeniu dolegliwości, takich jak: zgaga, niestrawność, nadkwaśność, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy czy refluks. Wskazówki, jak radzić sobie z wymienionymi schorzeniami, znajdziesz w naszym artykule - Zgaga i refluks.

Lek bez recepty

Ranigast Max tabletki powlekane

Ranigast Max to tabletki zawierające wysoką dawkę ranitydyny, która hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dzięki zmniejszeniu kwasowości środowiska, ogranicza ryzyko uszkodzenia błony śluzowej i powstawania wrzodów. Preparat stosowany w leczeniu objawowym dyskomfortu trawiennego ze zgagą, kwaśnym odbijaniem, niestrawnością i bólem w nadbrzuszu.

Dostępny w 8% aptek.

Produkt na receptę

Ranigast tabletki powlekane

Ranigast to tabletki zawierające ranitydynę, która hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dzięki zmniejszeniu kwasowości środowiska, ogranicza ryzyko uszkodzenia błony śluzowej i powstawania wrzodów. Preparat stosowany w leczeniu objawowym dyskomfortu trawiennego ze zgagą, kwaśnym odbijaniem, niestrawnością i bólem w nadbrzuszu.

Dostępny w 3% aptek.

Lek bez recepty

Raniberl Max tabletki powlekane

Raniberl Max to tabletki musujące do stosowania w łagodzeniu zgagi, niestrawności i nadkwaśności. Zawiera ranitydynę, która hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku i tym samym zmniejsza drażnienie błony śluzowej oraz ogranicza ryzyko uszkodzeń ściany żołądka, przełyku lub dwunastnicy.

Dostępny w 3% aptek.

Lek bez recepty

Riflux tabletki musujące

Riflux to tabletki musujące stosowane w objawowym leczeniu dyskomfortu związanego z nadkwaśnością. Zawiera ranitydynę, która hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, dzięki czemu zmniejsza drażnienie ściany przełyku i żołądka oraz ogranicza ich uszkadzanie. Preparat łagodzi zgagę, uczucie pełności i bóle w nadbrzuszu.

Dostępny w 1% aptek.

Lek bez recepty

Ranigast Fast tabletki musujące

Ranigast Fast to tabletki musujące zawierające ranitydynę, która hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dzięki zmniejszeniu kwasowości środowiska, ogranicza ryzyko uszkodzenia błony śluzowej i powstawania wrzodów. Preparat stosowany w leczeniu objawowym dyskomfortu trawiennego ze zgagą, kwaśnym odbijaniem, niestrawnością i bólem w nadbrzuszu.

Dostępny w 1% aptek.

Lek bez recepty

Ranimax Teva tabletki powlekane

Ranimax Teva to tabletki zawierające ranitydynę, która hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, przez co zmniejsza kwasowość środowiska. W wyniku tego nie dochodzi do podrażnień błony śluzowej i powstawania wrzodów. Preparat łagodzi objawy dyspeptyczne, takie jak zgaga, nadkwaśność, ból w nadbrzuszu.

Dostępny w 2% aptek.

Lek bez recepty

Ranigast Pro tabletki powlekane

Ranigast Pro to tabletki zawierające ranitydynę, która hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dzięki zmniejszeniu kwasowości środowiska, ogranicza ryzyko uszkodzenia błony śluzowej i powstawania wrzodów. Preparat stosowany w leczeniu objawowym dyskomfortu trawiennego ze zgagą, kwaśnym odbijaniem, niestrawnością i bólem w nadbrzuszu.

Dostępny w 1% aptek.

Produkt na receptę

Ranitydyna Aurovitas tabletki powlekane

Ranitydyna Aurovitas to tabletki zawierające wysoką dawkę ranitydyny, która hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dzięki zmniejszeniu kwasowości środowiska, ogranicza ryzyko uszkodzenia błony śluzowej i powstawania wrzodów. Preparat stosowany w leczeniu objawowym dyskomfortu trawiennego ze zgagą, kwaśnym odbijaniem, niestrawnością i bólem w nadbrzuszu, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz refluksowego zapalenia przełyku.

Brak opakowań dostępnych w aptekach.

Lecznictwo zamknięte

Solvertyl iniekcja

Solvertyl to roztwór do wstrzykiwań zawierający ranitydynę, która hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dzięki zmniejszeniu kwasowości środowiska, ogranicza ryzyko uszkodzenia błony śluzowej i powstawania wrzodów. Preparat stosowany w leczeniu objawowym dyskomfortu trawiennego ze zgagą, kwaśnym odbijaniem, niestrawnością i bólem w nadbrzuszu, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia żołądka u osób, które nie są w stanie przyjąć postaci doustnej.

Dostępny w 0% aptek.

Produkt na receptę

Ranigast iniekcja

Ranigast to roztwór do wstrzykiwań zawierający ranitydynę, która hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dzięki zmniejszeniu kwasowości środowiska, ogranicza ryzyko uszkodzenia błony śluzowej i powstawania wrzodów. Preparat stosowany w leczeniu objawowym dyskomfortu trawiennego ze zgagą, kwaśnym odbijaniem, niestrawnością i bólem w nadbrzuszu, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia żołądka u osób, które nie są w stanie przyjąć postaci doustnej.

Brak opakowań dostępnych w aptekach.

Lecznictwo zamknięte

Ranic iniekcja

Ranic to roztwór do wstrzykiwań zawierający ranitydynę, która hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dzięki zmniejszeniu kwasowości środowiska, ogranicza ryzyko uszkodzenia błony śluzowej i powstawania wrzodów. Preparat stosowany jako leczenie wspomagające w zapobieganiu krwawień z żołądka i powstawania owrzodzeń stresowych oraz w łagodzeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci.

Brak opakowań dostępnych w aptekach.


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 20.02.2020 12:28:59

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Gdzie kupię Ranigast max?
Gdzie kupię ranigast max?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy i kiedy Ranigast wróci do sprzedaży?
Chciałabym również zapytać, czy orientują się Państwo, kiedy ranitydyna wróci na półki aptek? Czy w ogóle Ranigast wróci?
odpowiada Olga Sierpniowska

Co stosować zamiast Ranigastu?
Brałam ranigast 150 ml przez lata i co teraz jaki zamiennik zastosować dziękuję i proszę o radę
odpowiada Olga Sierpniowska

Jakim lekiem zastąpić Ranigast?
Zamienniki i produkty podobne do Ranigast
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaki lek zastosować zamiast Ranigastu?
Co brać w zamian wycofanego Ranigastu ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy będzie dostępny Ranigast Fast?
Kiedy będzie dostępny ranigast fast
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie leki z ranitydyną wycofane z obrotu odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.