Czy trzustka może boleć?

Trzustka zdecydowanie może boleć, ale jak to rozpoznać? Chorób trzustki nie należy lekceważyć, dlatego sprawdź, jakie objawy zwiastują poważne problemy i kiedy powinieneś udać się do lekarza z bólem trzustki.

Po co nam trzustka?

Trzustka to niewielki narząd położony w górnej części brzucha. Ta część ciała pełni bardzo ważną funkcję - odpowiada za produkcję soku trzustkowego umożliwiającego trawienie, a także wytwarza insulinę i glukagon - hormony regulujące prawidłowy poziom cukru we krwi.

Gdzie i jak boli trzustka?

Zazwyczaj chorzy pacjenci skarżą się na ból trzustki bezpośrednio poniżej żeber. Czasami ból promieniuje i jest odczuwalny w boku lub nawet na plecach. Objawy bólu trzustki często pojawiają się napadowo, czasem utrzymują nawet przez kilka dni. Warto pamiętać, że w związku z położeniem trzustki w organizmie, ból, który się pojawia i jest z nią kojarzony, może również oznaczać inne problemy zdrowotne, np. z żołądkiem (zgaga, silna niestrawność) czy kręgosłupem (dyskopatia, osteoporoza). Jedynie przeprowadzenie dokładnych badań pozwala potwierdzić diagnozę i jednoznacznie stwierdzić, że coś niepokojącego dzieje się z naszą trzustką.

Dlaczego trzustka boli?

Jeśli podejrzewasz, że boli Cię trzustka, a ból nie utrzymuje się przez dłuższy czas oraz nie masz żadnych innych, niepokojących objawów, możesz zastosować preparaty przeciwbólowe dostępne bez recepty, np. NO-Spa, Ibuprom, IBUM, Nurofen Forte, APAP.

Jeśli ból się powtarza, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ chorób trzustki nie należy lekceważyć.

Ostre zapalenie trzustki

Przyczyną bólu może być stan zapalny w obrębie trzustki, objawiający się bardzo silnym bólem, wymiotami, a także wysoką gorączką, czasem przekraczającą 39, a nawet 40°C.

Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia trzustki jest nadużywanie alkoholu (50%), kamica żółciowa (30%) lub uraz [1]. Choroba jest związana z zaburzeniem pracy narządu, a dokładniej wydzielania enzymów trzustkowych, co ostatecznie prowadzi do jego uszkodzenia i powikłań w całym organizmie.

Leczenie ostrego zapalenia trzustki najczęściej polega na unikaniu przyjmowania pokarmów przez kilka dni, dostatecznym nawadnianiu organizmu oraz podawaniu leków przeciwbólowych, np. APAP. W przypadku, gdy zapalenie trzustki jest wynikiem występowania kamicy żółciowej, jako jedną z metod leczenia stosuje się usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Czasem ostre zapalenie trzustki może być spowodowane również zakażeniem bakteryjnym. Wówczas chorym podawane są antybiotyki, np. Cipronex, Meronem. W skrajnych sytuacjach stosuje się leczenie operacyjne.

Przewlekłe zapalenie trzustki

W przewlekłym zapaleniu trzustki przyczyny są podobne (nadużywanie alkoholu i kamica żółciowa), jednak wskazuje się również na czynniki genetyczne sprzyjające chorobie.

Objawy nie są natychmiastowe, ból brzucha pojawia się okresowo, nawet przez kilka lat lub jest odczuwalny stale. Oprócz dolegliwości bólowych pacjenci skarżą się także na spadek masy ciała i charakterystyczne, oleiste stolce, które świadczą o zaburzeniu prawidłowego wydzielania przez trzustkę enzymów trawiących tłuszcze.

Przewlekłe zapalenie trzustki leczy się preparatami, które zawierają enzymy trzustkowe, np. Kreon Travix, a także doraźnie stosowanymi środkami przeciwbólowymi, np. Panadol.

Torbiele trzustki

Torbiele trzustki mają charakter pęcherzy wypełnionych płynem. Powodują dolegliwości bólowe dopiero, gdy są naprawdę duże. Te z reguły niegroźne zmiany są najczęściej wykrywane przypadkowo, podczas badania USG innych narządów w brzuchu.

Jeśli torbiele są małe i nie dają żadnych niepokojących objawów, lekarz może zalecić jedynie ich obserwację i regularne badania, np. co pół roku. Natomiast torbiele, które rosną i powodują znaczne bóle, a także takie, które mają charakter nowotworowy, powinny być leczone lub usuwane, ponieważ mogą pękać, powodując niebezpieczne zakażenie wewnątrz jamy brzusznej.

Początkowo zalecana jest suplementacja enzymów trzustkowych (np. Kreon Travix), które umożliwiają prawidłowe trawienie, a także zmniejszają odczuwanie bólu. W przypadku nieustępującego bólu wdrażane są leki przeciwbólowe (np. Ibum Forte, Nurofen, Panadol), a w ostrym bólu także silniejsze leki (np. Antidol, Tramal - dostępny na receptę).

Nowotwór trzustki

Nowotwór trzustki najczęściej powoduje ból i inne objawy dopiero w swoim zaawansowanym stadium. Objawy charakterystyczne dla raka trzustki to: bóle brzucha, wzdęcia, gwałtowne chudnięcie i biegunki. Często pojawia się także żółtaczka i wymioty. Zwykle niespecyficzne symptomy utrudniają rozpoznanie i wdrożenie leczenia na czas.

Pamiętaj, że czynniki takie jak: palenie papierosów, cukrzyca, wcześniejsze naświetlania z powodu innego nowotworu (np. ziarnicy złośliwej lub raka jądra), a także przewlekłe nawracające zapalenie trzustki oraz otyłość, zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki [2]. Rak trzustki jest leczony w zależności od stopnia jego zaawansowania, zarówno poprzez zastosowanie chemioterapii, jak i zabiegi operacyjne.

Jak rozpoznać chorobę trzustki?

Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobie trzustki - nie czekaj! Skonsultuj się z lekarzem internistą. Zaleci on prawdopodobnie badanie krwi. Jeśli normy takich wskaźników, jak poziom leukocytów czy enzymu amylaza trzustkowa zostaną przekroczone, zostaniesz skierowany na dalszą diagnostykę. Podstawowym badaniem umożliwiającym wykrycie stanu zapalnego trzustki jest USG. W przypadku podejrzenia nowotworu lekarz może zlecić również wykonanie rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej jamy brzusznej, wraz z obrazowym badaniem miednicy i klatki piersiowej - badaniem, które umożliwia dokładne rozpoznanie choroby oraz ocenę jej zaawansowania.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Źródła

  1. Portal Onkologiczny Zwrotnik Raka,
  2. Jacek Szmidt, Jarosław Kużdżał: Podstawy chirurgii.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 17.10.2019 10:15:50

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy mogę przyjąć No-Spę w tym samym czasie co pigułkę antykoncepcyjną?
Czy mogę brać nospe w tym samym czasie co pigułkę antykoncepcyjną ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaki jest zamiennik leku Tramal bez recepty?
Witam proszę o nazwę zamienniku leku tramal bym mogła kupić go bez recepty a ma podobne właściwości
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy enzymy trzustkowe należy przyjmować do końca życia?
Czy juz zawsze musze brac kreon jesli mam chora trzustke
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Czy Cipronex 500 jest na NFZ?
Witam. Czy Cioronex 500 jest na NFZ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy lekiem Cipronex można zwalczyć Chlamydię trachomatis, czy zaleca się skuteczniejsze leki?
Witam. Czy lekiem Cipronex 500 można zawalczyć: Chlsamydia trachomatis? Czy zaleca się inne skuteczniejsze leki?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy podczas stosowania Cipronexu mogę palić e-papierosy?
Czy podczas stosowania Cipronexu mogę palić e-papierosy?
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie czy trzustka może boleć? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.