---

Najlepsze sposoby na świąteczne przejedzenie

udostępnij:

Nie ma się co oszukiwać – w święta jemy przeważnie nie tylko dlatego, że jesteśmy głodni. Przy świątecznym stole jest bardzo smacznie, a do tego wypada spróbować każdej potrawy, więc niestety się przejadamy... Jeśli po zjedzeniu świątecznych łakoci nie czujesz się zbyt dobrze, to prawdopodobnie dopadło Cię „złe trawienie”. Co zrobić, by nie przeleżeć reszty dni świątecznych w łóżku?

Obejrzyj film o sposobach na przejedzenie!

Czym jest niestrawność?

„Niestrawność” oznacza szereg łagodnych dolegliwości pokarmowych, które od czasu do czasu dotykają praktycznie każdego z nas. Najczęstsze jej objawy to:

W przypadku przejedzenia, narządy przewodu pokarmowego (żołądek, woreczek żółciowy, trzustka, wątroba) mogą zacząć „szwankować”. Nie są bowiem przyzwyczajone do tak dużego wysiłku. Więcej na temat trawienia i działania przewodu pokarmowego można przeczytać w artykule Trawienie i układ pokarmowy. Znajdują się tam także informacje o preparatach wspomagających pracę wątroby i trzustki.

Wszystkie proponowane przez nas preparaty dostępne są w aptece bez recepty i można je ze sobą łączyć w zależności od tego, jaki objaw jest dominujący, ale najlepiej dobrać je w konsultacji z farmaceutą, aby sobie nie zaszkodzić.

Ziołowa apteczka na przejedzenie

Warto sięgnąć po zioła ze względu na ich wielokierunkowe działanie, które łagodzi dolegliwości związane z przejedzeniem. Zwłaszcza, jeśli trudno sprecyzować, co najbardziej nam dokucza. Aż 25 ziół wspomagających proces trawienia zawiera np. preparat Bittner Oryginalne Zioła Szwedzkie, naturalne składniki znajdziemy także w produktach np. Iberogast czy Tabletki przeciw niestrawności. Warto wspomnieć także o tradycyjnych recepturach – kroplach żołądkowych, wśród których wyróżnić można te posiadające dodatek składnika rozkurczowego (np. Krople żołądkowe z papaweryną).

Zgaga i refluks

Zgaga, główny objaw refluksu, to jedna z najczęstszych dolegliwości po przejedzeniu. Objawia się ona intensywnym pieczeniem w okolicy żołądka lub przełyku. Jej przyczyną jest kwas solny produkowany w żołądku. Jest on nam potrzebny do prawidłowego trawienia, ale jeśli pojawi się w nadmiarze, naturalna równowaga zostaje zachwiana i pojawia się nieprzyjemne uczucie pieczenia, z którym jednak możemy sobie poradzić.

Ból brzucha po przejedzeniu

Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego powodują na ogół bolesne skurcze mięśni brzucha. Dlatego w prawie każdym przypadku dolegliwości trawiennych z pobolewaniem brzucha odpowiednim lekiem będzie preparat rozkurczowy. W aptece można poprosić o lek z drotaweryną (np. No-Spa, Deespa, Spastyna Max) lub hioscyną (np. Buscopan, Scopolan). Na bóle brzucha nie zaleca się natomiast zażywania typowych leków przeciwbólowych, ponieważ zwykle nie niwelują one przyczyny bólu po przejedzeniu.

W leczeniu objawowym zaburzeń trawienia objawiających się bólami brzucha z towarzyszącym uczuciem pełności, wzdęciami i nudnościami można zastosować dostępne bez recepty produkty z trimebutyną (np. Tribux Bio).

Uczucie pełności i wzdęcia

Wzdęcia, odbijanie, uczucie pełności – rozdęcie trzewi jest nieprzyjemne, a nawet może być bolesne. Preparaty zawierające dimetikon (np. Esputicon) lub simetikon (np. Espumisan, Ulgix Wzdęcia Max, Simetigast Forte) powodują, że kuleczki gazów nie są w stanie utrzymać swojej okrągłej formy, więc pękają i organizmowi łatwiej jest je usunąć, a napięcie i bolesność ustępują.

Nudności i wymioty

Nudności są dosyć charakterystyczne dla niestrawności. Można je nieco złagodzić przyjmując preparat zawierający dimenhydrynat (np. Aviomarin). Słynie on wprawdzie jako remedium na chorobę lokomocyjną, jednak może być użyty także w zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia. Pomocne mogą być także herbatki lub preparaty z imbirem (np. Solgar Imbir Lekarski).

Jednak wymioty, zwłaszcza takie, które się powtarzają pomimo tego, że żołądek jest już praktycznie pusty mogą być niepokojącym sygnałem. Wymioty w szybkim tempie odwadniają organizm, dlatego warto pamiętać o uzupełnianiu płynów i elektrolitów. W aptece można wybrać gotowy preparat do nawodnienia (np. Litorsal, Orsalit czy Oryal).

Biegunka po przejedzeniu

Na świąteczną ucztę często udajemy się do odległej miejscowości, a podróż bywa męcząca. Jesteśmy w nowym miejscu, a gospodarze częstują nas produktami, których na co dzień nie spożywamy. Nic dziwnego, że nasz przewód pokarmowy może być rozregulowany. W takiej sytuacji organizm czasem reaguje biegunką, jednak rytm wypróżnień powinien szybko wrócić do normy. Mogą to przyspieszyć dobroczynne probiotyki (np. Enterol, Enteromax).

Jeśli już doszło do uciążliwego rozwolnienia można zastosować leki z loperamidem (np. Stoperan, Laremid), który spowalnia aktywność jelit i zmniejsza liczbę wypróżnień lub z racekadotrylem (np. Tiorfan), który zmniejsza nadmierne wydzielanie wody i jelit do światła jelit.

A jeśli doszło do zatrucia?

Jeżeli biegunka jest bardzo nasilona i towarzyszą jej nudności lub intensywne zwracanie, powinniśmy zastanowić się, czy nie ulegliśmy zatruciu pokarmowemu, wywoływanemu przez chorobotwórcze bakterie znajdujące się w jedzeniu. W leczeniu biegunek wywołanych zakażeniem bakteryjnym skuteczne będą preparaty z nifuroksazydem (np. Nifuroksazyd), węgiel aktywny (np. Carbo Medicinalis VP) czy diosmektyt (np. Smecta). Dodatkowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule Zatrucia pokarmowe w podróży.

Zaparcia po przejedzeniu

Stres związany w pobytem „w gościach”, skrępowanie towarzyszące korzystaniu z toalety w obcym miejscu, a także zmiana diety mogą skutkować zaparciami. Ta dolegliwość w połączeniu z przejedzeniem bywa bardzo uciążliwa. Można wtedy sięgnąć po preparaty, które oprócz właściwości wspomagających trawienie działają także łagodnie przeczyszczająco (np. Boldaloin, Travisto Active). Doraźnie można zastosować typowy lek przeczyszczający (np. Pikopil, Dulcobis, Xenna Extra Comfort) lub makrogole (np. Dicopeg, Forlax).

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeśli to my jesteśmy gospodarzami, to już na etapie przygotowywania dań na świąteczny stół i planowania uroczystości możemy zrobić wiele, aby ani nam, ani naszym gościom nie dokuczały objawy niestrawności.

  • Do potraw warto dodać zioła, które mają dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy – majeranek, rozmaryn lub tymianek do pieczonych mięs, kminek do potraw z kapusty, a cynamon i imbir do ciepłych napojów.
  • Zamiast soków i gazowanych napojów w przypadku przejedzenia lepiej zaproponować odpowiednio skomponowane herbaty ziołowe, takie jak np.: Verdin Fix, Gastrosan Fix, Travisto Fix lub herbatę miętową (np. Mięta Fix). Zwłaszcza, że potraw gorących i tłustych lepiej nie popijać zimnymi napojami.
  • Na świątecznym stole nie powinno zabraknąć owoców i warzyw, choćby pod postacią bakalii, sałatki lub chipsów warzywnych.

Kiedy należy pójść do lekarza?

  • jeśli odczuwamy silny, ostry ból i możemy wyraźnie wskazać miejsce na brzuchu, w którym on występuje,
  • objawy „przejedzenia” nie są bardzo nasilone, ale utrzymują się długo,
  • dolegliwości szybko się nasilają i mają duże natężenie,
  • podejrzewamy poważne zatrucie pokarmowe.

Ile jeść, żeby się nie przejeść?

W określeniu tego, jakie ilości pokarmów powinny trafić na nasz talerz pomocna może być tak zwane "zasada dłoni". Jest to sposób odmierzania posiłku rękoma, który pomaga skomponować danie.

Porcja mięsa lub ryby powinna mieścić się na środku dłoni, potrawy z przewagą węglowodanów (kaszę, ziemniaki, ryż, pieczywo) nakładaj w objętości takiej, jak zaciśnięta pięść. Tłuszcze (masło, oliwa, tłusty sos) powinny być objętości nie większej niż kciuk, a słodyczy bierz na talerz "na dwa palce". Najwięcej możesz zjeść warzyw (tyle co dwie dłonie złożone w kształt miseczki).

Jeśli masz jeszcze apetyt, możesz sięgnąć po owoce. W sumie na talerzu powinna się znaleźć ilość pokarmów nie większa niż dwie pięści. Zrezygnuj z dokładek! Dzięki temu Twój żołądek dostanie taką porcję pokarmu, jaką jest w stanie bez problemu strawić.

Aktywność fizyczna między posiłkami

Na świąteczne przejedzenie pomaga także aktywność fizyczna. Człowiek przejedzony robi się zwykle senny i ociężały, ale warto się przemóc, by wstać od stołu i pójść na spacer. Szczególnie, że w święta mamy więcej wolnego czasu, nie musimy nigdzie gonić - wykorzystajmy tę okazję, aby zadbać o siebie. Trochę ruchu złagodzi skutki zbyt dużego posiłku, a kto wie, może nawet pozwoli zgłodnieć do następnego? Życzę wszystkim spokojnych i zdrowych świąt!

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 10.08.2022 09:15:44

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
domyślnie
filtrowanie:
wszystkie

od 29,69 zł

45 tabletek

od 4,99 zł

14 tabletek

od 18,50 zł

10 tabletek

od 9,50 zł

14 kapsułek

od 9,99 zł

30 tabletek

od 13,95 zł

10 tabletek

od 12,50 zł

20 tabletek

od 9,50 zł

14 tabletek blister w tekturowym pudełku

od 14,89 zł

40 tabletek

od 15,90 zł

10 kapsułek

od 28,50 zł

14 torebek 10 mililitrów

od 13,90 zł

100 kapsułek blistry

od 14,99 zł

100 kapsułek blistry

od 3,98 zł

20 torebek 2 gramy

od 26,99 zł

500 mililitrów

od 12,90 zł

28 kaps. fiolka

od 22,99 zł

20 mililitrów

od 3,00 zł

35 mililitrów

od 7,90 zł

20 tabletek

od 15,99 zł

32 tabletki

od 8,99 zł

40 tabletek

od 4,99 zł

12 kapsułek

od 4,99 zł

14 tabletek

od 9,90 zł

20 tabletek

od 11,12 zł

10 torebek 4,8 g

od 5,95 zł

14 kapsułek

od 11,99 zł

20 tabletek

od 9,99 zł

10 tabletek

od 15,50 zł

48 tabletek

od 17,95 zł

30 tabletek drażowanych

od 12,80 zł

20 kapsułek

od 1,00 zł

10 torebek 3,76 grama

od 68,00 zł

60 kapsułek

od 4,00 zł

20 tabletek

od 10,59 zł

18 kapsułek

od 5,99 zł

20 tabletek pojemnik

od 11,99 zł

30 tabletek

od 5,90 zł

20 torebek 1,5 grama

od 9,99 zł

10 tabletek

od 12,95 zł

30 kapsułek

od 5,99 zł

20 torebek 1,8 grama

od 4,99 zł

10 tabletek dojelitowych

od 9,99 zł

24 tabletki

od 4,50 zł

30 torebek 2 gramy

Pytania i opinie

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.