ola (anonim, 188.146.99.)
około roku temu, Warszawa

Jak postąpić w przypadku nieprawidłowego przygotowania zawiesiny z lekiem Cetix?

jeżeli źle rozrobilam antybiotyk Cetix 100ml i dodalam 2x66ml wody, czy mogę wtedy dac podwojna dawke dziecku? czy powinnam rozdrobic nową zawiesine?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zasugerowałam aptekę, w której został zakupiony lek, ponieważ w tej placówce jest oryginalny dokument (recepta) potwierdzający, że lek faktycznie został zlecony dziecku wraz ze wszystkimi informacjami. Jest to ułatwienie, zarówno dla pacjenta, jak i dla farmaceuty. Wystawienie recepty farmaceutycznej jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem, dlatego wszystkie okoliczności ułatwiające podjęcie decyzji mogą być przydatne. Nie oznacza to, że tylko w tej konkretnej aptece można poprosić o wystawienie recepty farmaceutycznej. Tak jak napisałam, wydaje mi się, że w zaistniałej sytuacji można będzie liczyć na pomoc (proszę ewentualnie wziąć ze sobą opakowanie i ewentualnie rozpiskę od lekarza), aby pokazać je w aptece.

Jeśli chodzi o dostarczenie nowej recepty na poczet już pobranego leku (tzw. "pożyczkę") - trudno mi się wypowiedzieć. Takie postępowanie nie jest uregulowane w przepisach.

PiotrS (anonim, 155.133.29.)
około roku temu

Dziękuję bardzo za poświęcony mi czas.
Jest dokładnie jak Pani pisze.... Na butelce pisze 60ml gotowej zawiesiny.

Te 7ml to podałem w zaokrągleniu. Dziecko już dostało 2 dawki tego.
Szkoda, że nie wiedziałem o czymś takim jak recepta farmaceutyczna.
Ale trochę mam za daleko do apteki gdzie to kupiłem ale może spróbuję w jakiejś bliższej, ewentualnie dostarczę im nowa receptę o ile się na takie coś zgodzą.

Ps. Bo Pani doktor się nie odzywa...

Na butelce leku Cetix (lub na opakowaniu zewnętrznym) powinna być informacja, jaka jest wymagana objętość leku po sporządzeniu zawiesiny. Może to być 60 ml lub 100 ml. Tylko ta informacja (a nie zalecone dawkowanie) jest ważna, jeśli chodzi o sposób przyrządzenia zawiesiny. W Pana wpisu wynika, że nie jest Pan pewny - więc w pierwszej kolejności proszę sprawdzić, którą wielkość butelki Pan posiada.

Jeśli posiada Pan butelkę o docelowej objętości 60 ml zawiesiny doustnej, to do jej sporządzenia należało użyć miarki znajdującej się w pudełku tekturowym i dodać 40 ml wody. Producent zaleca, aby dolewać ją "w dwóch porcjach" i po każdym dodaniu wstrząsnąć. Oznacza to, że można było dodać np. około 20 ml, zmieszać i dolać resztę odmierzonej ilości wody. Jeśli dodał Pan dwa razy po 40 ml (czyli w sumie 80 ml), to rzeczywiście zawiesina została błędnie przygotowana.

Ponieważ dodano zbyt dużo wody, można przypuszczać, że rozcieńczeniu uległy także substancje konserwujące i rozpraszające. Trudno więc zagwarantować właściwą jakość leku przez cały okres jego stosowania. Trudności będzie sprawiać także odmierzenie właściwej objętości antybiotyku (poniżej). Dlatego najlepiej byłoby sporządzić nową zawiesinę. Aby uniknąć kolejnej wizyty u lekarza, może Pan poprosić w aptece o wystawienie recepty farmaceutycznej - najlepiej w tej samej aptece, w której dokonał Pan zakupu, okazując nieprawidłowo przygotowany lek.
https://www.gdziepolek.pl/tematy/kiedy-farmaceuta-moze-wypisac-recepte

Wyjątkowo, aby nie odsuwać w czasie rozpoczęcia antybiotykoterapii można w mojej ocenie na początku (np. dzisiaj, teraz) skorzystać z leku, który Pan posiada.

Jednak w opisanej sytuacji podanie podwójnej ilości leku (czyli 8 ml), czy też 7 ml (przypuszczam, że być może zaokrąglił Pan tę objętość) nie będzie prawidłowe, bowiem nie sporządził Pan podwójnej ilości zawiesiny (dodanie 80 ml wody nie spowodowało uzyskania 120 ml leku). Należy odnieść się do dokładnej objętości, jaka została otrzymana, a jest to 100 ml. W pierwszym kroku uzyskał Pan 60 ml leku. Taka objętość powstaje po zmieszaniu 32 g granulatu z 40 ml wody. Gdyby na tym Pan poprzestał - byłoby prawidłowo. Ponieważ ponownie dodał Pan 40 ml, łączna objętość płynu w butelce to 60 ml + 40 ml = 100 ml. W ten sposób powstał preparat, który zawiera 1,2 grama (1200 mg) cefiksymu w 100 ml płynu. Na podstawie tej informacji można - korzystając z proporcji - obliczyć, jaką objętość należy podać, aby dziecko otrzymało właściwą ilość substancji czynnej.

Jeśli z 60 ml należało pobrać 4 ml, to z wadliwie sporządzonej zawiesiny (100 ml) należy pobrać 6,66 ml i taką objętość podać dziecku. Zdaję sobie sprawę, że odmierzenie objętości z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku nie będzie możliwe za pomocą dołączonej miarki, należy jednak starać się pobrać objętość możliwie zbliżoną.

Przesyłam informacje o dostępności leku Cetix w aptekach na terenie Warszawy i ogólnie Polski:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89646/cetix-granulat-do-wytworzenia-zawiesiny/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89646/cetix-granulat-do-wytworzenia-zawiesiny/apteki/w-polsce
oraz linki do artykułów na temat infekcji, w których stosowany bywa Cetix - być może okażą się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/fakty-i-mity-o-antybiotykach
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zapalenie-ucha-jak-leczyc-i-zapobiegac
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-wyleczyc-zapalenie-oskrzeli
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zakazenie-drog-moczowych
https://www.gdziepolek.pl/tematy/skuteczne-sposoby-na-zapalenie-zatok

PiotrS (anonim, 155.133.29.)
około roku temu

Chwilę po rozrobieniu leku Cetix 100mg/5ml zorientowałem się, że źle to zrobiłem.
Do terapii potrzebuje chyba 60ml zawiesiny (2 x dziennie po 4ml x 7 dni = 56ml) więc do proszku powinno być dodane 40ml wody zamiast 2x40ml...

Podawać teraz 2 x dziennie po 7ml czy szukać nowej recepty?

Proponuję, aby przygotowała Pani nową zawiesinę, jeśli ma Pani taką możliwość bez opóźniania rozpoczęcia terapii. Można wprawdzie obliczyć, ile leku należy podać, ale nie będzie to objętość podwójna w stosunku do tej, którą pierwotnie miała Pani podać.

Podanie podwójnej objętości leku nie będzie właściwe, ponieważ nie przygotowała Pani podwójnej ilości zawiesiny (200 ml). Ilość, którą Pani otrzymała to 166 ml. W pierwszym kroku uzyskała Pani 100 ml. Taka objętość powstaje po zmieszaniu 53 g granulatu z 66 ml wody. Ponieważ ponownie dodała pani 66 ml, łączna objętość płynu w butelce to 100 ml + 66 ml = 166 ml. W ten sposób powstał preparat, który zawiera 2 gramy (2000 mg) cefiksymu w 166 ml płynu. Na podstawie tej informacji można - korzystając z proporcji - obliczyć, jaką objętość należy podać, aby dziecko otrzymało właściwą ilość substancji czynnej. Może być to rozwiązaniem doraźnym, aby nie odwlekać rozpoczęcia antybiotykoterapii.

Nie zalecałabym jednak kontynuowania podawania leku z wadliwie przygotowanej zawiesiny w kolejnych dniach, ponieważ rozcieńczeniu uległy także substancje konserwujące i rozpraszające. Trudno więc zagwarantować właściwą jakość leku przez cały okres jego stosowania.

Przesyłam informacje o dostępności leku Cetix w aptekach na terenie Warszawy:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89646/cetix-granulat-do-wytworzenia-zawiesiny/apteki/w-warszawie
oraz linki do artykułów na temat infekcji, w których stosowany bywa Cetix - być może okażą się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/fakty-i-mity-o-antybiotykach
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zapalenie-ucha-jak-leczyc-i-zapobiegac
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-wyleczyc-zapalenie-oskrzeli
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zakazenie-drog-moczowych
https://www.gdziepolek.pl/tematy/skuteczne-sposoby-na-zapalenie-zatok