Kiedy farmaceuta może wypisać receptę

Czy wiesz, że farmaceuta może wypisać w aptece receptę farmaceutyczną? Przeczytaj, w jakich sytuacjach i na jakich zasadach magister farmacji może zadecydować o wydaniu leku na receptę bez konieczności posiadania recepty od lekarza.

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film o recepcie farmaceutycznej!

Czym jest recepta farmaceutyczna?

Recepta farmaceutyczna jest dokumentem, który farmaceuta (magister farmacji) ma prawo wystawić w aptece, w przypadku wystąpienia nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta.

Dotyczy to przede wszystkim leków na nadciśnienie, astmę, cukrzycę, gdy pominięcie dawki może mieć poważne konsekwencje - atak duszności, wahania poziomu glukozy, niekontrolowany wzrost ciśnienia krwi ze swoimi dalszymi konsekwencjami.

Na receptę farmaceutyczną można wydać produkt leczniczy dostępny na receptę w najmniejszym dostępnym opakowaniu, ze 100%-ową odpłatnością.

W jakiej sytuacji mogę otrzymać receptę farmaceutyczną?

Na recepcie farmaceutycznej musi być opisana przyczyna, dlaczego dany lek został wydany. Ten powód musi być istotny - podczas kontroli apteki Inspektor Farmaceutyczny sprawdza również recepty farmaceutyczne i weryfikuje zasadność ich wystawienia. Gdy zdarzy się wyjątkowa sytuacja - wyjedziemy gdzieś, zgubimy bagaż, okaże się, że lek w domu mamy przeterminowany; możemy udać się do apteki i poprosić o wystawienie recepty farmaceutycznej.

Czasami zdarza się, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny z różnych powodów wycofuje niektóre serie leków. Niedawno mieliśmy do czynienia z wycofaniem wielu serii leków zawierających walsartan - substancję na nadciśnienie. Aby zapewnić ciągłość terapii, w takim przypadku farmaceuta również ma możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej na inny lek zawierający tę samą substancję, który jest bezpieczny.

Czy farmaceuta może odmówić wypisania recepty farmaceutycznej?

Recepta farmaceutyczna jest wystawiana w szczególnych sytuacjach. Długie oczekiwanie w kolejce do lekarza nie jest takim powodem - nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty do ostatniej tabletki i mieć nadzieję, że dostaniemy lek na receptę farmaceutyczną. Należy również pamiętać, że taka recepta nie może być wystawiona na środki psychotropowe ani odurzające.

Farmaceuta wystawiający receptę bierze pełną odpowiedzialność za wydany preparat. W przypadku, gdyby lek zaszkodził pacjentowi, poniesie on konsekwencje tego faktu. Z tego powodu, ocena sytuacji należy wyłącznie do magistra farmacji, który ma prawo odmówić wydania leku na receptę farmaceutyczną, gdyby miał jakiekolwiek wątpliwości co do nazwy leku, jego dawki czy zasadności wystawienia takiej recepty.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 13.02.2019 10:30:32

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy można odpis recepty w innej aptece niż ta, w której został wystawiony?
Czy mogę zrealizować odpis z recepty wydany przez inną aptekę z powodu stwierdzenia ,że nie mają danego leku i nie wiadomo kiedy będą mieli?
odpowiada Agnieszka Stankiewicz

Czy tabletki Iporel 75 mikrogramów można kupić bez recepty?
Czy iporel,75 mikrofalowa tabl można kupić bez recepty
odpowiada Karolina Zygmunt

Jak zrealizować receptę przez internet?
prosze o podpowiedz jak zrealizowac repepte przez internet,dziekuje
odpowiada Katarzyna Domagała

Jak zrealizować receptę online?
witam prosze mi powiedziec jak zrealizowac recepte online,dziekuje
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę dostać arypiprazol bez recepty?
Dzień dobry, mam bardzo ważne pytanie dotyczące aripriprazolu 5mg który stosuje na codzień przed snem. Mieszkam w Anglii ale przyjechałem na dwa tygod...
odpowiada Agnieszka Soroko

Czy jednorazowe pominięcie dawki leku Lacipil może stanowić zagrożenie dla zdrowia?
cz nie przyjecie 2 mg LACIPILU wieczorem, zaszkodzi do rana, kiedy bede miala juz lek?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie kiedy farmaceuta może wypisać receptę odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.