Jak bezstresowo podać lek dziecku?

udostępnij:

Każde dziecko raz na jakiś czas musi przejść mniejszą bądź większą infekcję. Takie są odwieczne prawa natury. Przyjmowanie leków do przyjemności nie należy i możecie być pewni Mamo i Tato, że Wasze dziecko wyrazi tę niechęć głośno i wyraźnie. Jak zatem podać lek protestującemu dziecku? Z pomysłowymi i równocześnie fachowymi poradami spieszy pięć Mam Farmaceutek - Asia, Ewa, Karolina i my - Justyna i Kasia :)

Nie ma jednej złotej metody, która zadziała zawsze i na każde dziecko. Przede wszystkim musimy pamiętać, że to co dobre dla kilkulatka, nie ma prawa zadziałać w przypadku niemowlęcia.

To tylko i aż 5 ml, czyli jak podać dziecku lek doustnie?

Asia: Najtrudniej jest z syropem lub antybiotykiem w zawiesinie, bo trzeba podać stosunkowo dużą objętość płynu. Niemowlę musimy wziąć na kolana i przytrzymując w pozycji półleżącej, bądź siedzącej (pozycja leżąca grozi zachłyśnięciem), podawać lek porcjami strzykawką na ścianę policzka, co zmniejsza ryzyko wypchnięcia językiem. Niemowlę w takich sytuacjach potrafi pokazać nadludzką siłę, próbując wyrwać się z matczynych objęć. Wówczas wskazana jest pomoc drugiej osoby.
Dużo łatwiej jest z kroplami, m.in. z witaminą D, np. Vigantol, Devikap, Juvit Baby D3, probiotykiem, np. BioGaia, Dicoflor Baby czy kropelkami na kolkę niemowlęcą, np. Delicol, Espumisan. Wystarczy jedna bądź kilka kropelek, które możemy “przemycić” na smoczku, gryzaku lub bezpośrednio do buźki maluszka.

Justyna: Kilkuletniemu dziecku możemy spróbować wytłumaczyć, jak zadziała syrop przeciwgorączkowy, np. Nurofen dla dzieci Forte, Ibum Forte, Apap dla dzieci Forte czy antybiotyk, np. Zinnat, Klacid, Augmentin ES i jakie będą konsekwencje odmowy wypicia leku.

Pokażmy, że my również bierzemy leki, gdy coś nam dolega. To sprawdza się w przypadku mojej prawie pięcioletniej córki. Gdy była młodsza, razem z nią lek zażywała połowa zabawek, a ona sama była lekarzem. Działało również podanie wody do popijania z drugiej strzykawki.

Ewa: Sprawdzonym sposobem jest u nas mieszanie niesmacznego antybiotyku np. z sokiem malinowym, ale najpierw należy zawsze sprawdzić w ulotce, czy dopuszczalna jest taka możliwość. Zdarzało się również, że prosiliśmy lekarza, aby wypisał inny - smaczniejszy antybiotyk.

Katarzyna: Kiedy moja córka nie chce przyjąć syropu, staramy się jej wytłumaczyć, jakie mogą być tego konsekwencje, np. będzie się źle czuła, w związku z czym nie pójdzie do przedszkola, nie spotka się z koleżankami, czy nie będzie mogła uczestniczyć w swoich ulubionych zajęciach. Taka praktyka sprawdza się jednak w przypadku starszych dzieci, które są już w stanie zrozumieć, że będą musiały zostać w domu. U nas od jakiegoś czasu to działa i mobilizuje dziecko do szybkiego zażycia leku.

Ewa wspomniała już o możliwości poproszenia lekarza o wypisanie smaczniejszego leku na receptę. Jeśli natomiast chodzi o preparaty bez recepty, to sytuacja wygląda podobnie - na rynku mamy ich tak szeroki wybór, że jesteśmy w stanie w obrębie tej samej substancji czynnej i dawki wybrać smaczniejszy zamiennik, który dziecku po prostu podpasuje, m.in.:

Kupując preparat dla dziecka możemy podpytać farmaceutę, który smak jest najlepiej tolerowany przez większość maluchów.

“Trzeba być twardym”, czyli jak zaaplikować dziecku krople i maści do oczu?

Ewa: Najgorzej wspominam podawanie przedszkolakowi kropli do oczu. Podanie w sposób higieniczny, bezpieczny i trafiony kropli do worka spojówkowego, pozostanie moim najgłośniejszym wspomnieniem z domowej opieki medycznej. Jeżeli to możliwe, poprośmy lekarza o zapisanie kropli, które stosuje się jak najkrócej, np. Azyter. Rychły koniec leczenia mobilizował mojego syna do współpracy.

Justyna: Potwierdzam. Przerabiałam już wszystkie postaci leków na moich dzieciach i krople do oczu przysporzyły mi najwięcej kłopotów. Czy są jakieś sprawdzone sposoby na zakroplenie oczka walczącemu niemowlęciu? Owszem.

Dziecko zawiń dość ciasno w kocyk, aby nie miało możliwości wierzgania rączkami i nóżkami, poproś drugą osobę o delikatne, lecz stanowcze trzymanie główki w jednej pozycji i czyń swoją powinność. Odchyl dolna powiekę, i nie dotykając zakraplaczem do powierzchni oka, wyciśnij jedną kroplę leku. Wiem, Twoje serce krwawi… ale lepiej podać krople w ten sposób, niż dopuścić do bardzo niebezpiecznych powikłań.

Asia: W przypadku starszych dzieci spróbujmy oswoić je z sytuacją przez wcześniejsze zakraplanie “na sucho” oka sobie lub siostrze, czy bratu. U nas to zawsze działało. Z maścią, np. Neomycinum, Dexamytrex jest dużo łatwiej - można delikatnie posmarować brzeg powieki śpiącego dziecka, używając do tego jałowych kompresów.

“Wdech i wydech”, czyli jak poddać dziecko nebulizacji?

Justyna: Nebulizacja jest dla dziecka trudna do zaakceptowania z dwóch głównych przyczyn: po pierwsze nebulizatory są dość głośne, po drugie nebulizacja stwarza konieczność dłuższego siedzenia w jednym miejscu, co dla kilkulatka jest prawdziwym wyzwaniem.

Karolina: Mojego synka ciężko jest poddać nebulizacji bez asysty kreskówki, która znacznie wydłuża czas spokojnego wdychania leku.

Asia: Można dodatkowo wykorzystać słuchawki, które wytłumią odgłosy urządzenia i pozwolą dziecku skupić się na bajce. Kluczowe jest dobre dopasowanie maseczki do twarzy dziecka, aby cała zalecana dawka leku trafiła do dróg oddechowych. Zawsze wypłuczmy buźkę dziecka wodą po skończonej nebulizacji, aby resztki leku nie utrzymywały się na błonach śluzowych, co w przypadku sterydów jak budezonid, np. Pulmicort, Nebbud, może prowadzić nawet do rozwoju grzybicy jamy ustnej. Pamiętajmy o dokładnym umyciu maseczki, ustnika i pojemnika na lek po każdym użyciu oraz ich przygotowaniu przed kolejną nebulizacją zgodnie z rekomendacją producenta.

Katarzyna: Spróbujmy zaangażować dziecko w proces wykonania inhalacji oferując mu wykonanie prostych czynności, np. wytłumaczmy mu, w jaki sposób zakłada się maseczkę i poprośmy, aby zrobiło to samodzielnie. Pokażmy, jacy jesteśmy dumni, że samodzielnie sobie poradziło - jeśli pójdzie coś nie tak, możemy przecież to poprawić.
Po skończonej inhalacji zaprośmy dziecko do wspólnego mycia maseczki, ustnika i pojemnika na lek - wlejcie wodę do miseczki i myjcie razem.
W sytuacjach, gdy nie ma ryzyka, że nebulizacja przebiega w sposób nieprawidłowy, zamieńcie obowiązek w dobrą zabawę. W ten sposób dziecko czuje się potrzebne, jest zadowolone, że mogło pomóc rodzicom i następnym razem chętniej godzi się na zabieg.
W aptekach znajdziemy także inhalatory dla dzieci, które kształtem przypominają zwierzątka, np. Sanity AP 2116 Inhalator Baby (zajączek), Intec Pingwin, Microlife NEB 400 (miś), Sanity AP 2516 (piłka) czy mają atrakcyjne kolory, np. Novama Familino by Flaem. Nebulizacja wcale nie musi być nudna ;)

“Tylko spokój nas uratuje”, czyli jak przygotować dziecko do zastrzyku?

Justyna: Wszyscy znamy te dantejskie sceny rozgrywające się w przychodniach, choćby podczas wizyt szczepiennych. Niemowlę można zagadać i próbować odwrócić jego uwagę grzechocząc kolorową zabawką. Na mojego synka jeszcze to działa. Gorzej jest ze starszym dzieckiem, które jest w pełni świadome celu wizyty w przychodni.

Asia: Dobra wiadomość jest taka, że zastrzyk wcale nie musi boleć. Przy okazji konieczności wkłucia wenflonu mojej córce, odkryłam skuteczność plastrów miejscowo znieczulających, np. Emla. Można je kupić w aptece bez recepty i naprawdę warto. Stres oczywiście pozostaje, jednak jesteśmy w stanie ochronić nasze dziecko przed bólem. Po wszystkim zafundujmy maluchowi jakąś pyszną nagrodę, dzięki temu kolejna taka sytuacja nie będzie kojarzyć się wyłącznie źle.

O czym powinniśmy pamiętać podając lek dziecku?

Nie wprowadzajmy niepotrzebnego napięcia. Dziecko doskonale wyczuwa nasze emocje. Jeśli mamy złe nastawienie i z góry zakładamy, że na pewno dziecko odmówi współpracy, bo przecież wiadomo, że lek jest ble... to właśnie tak będzie.

Za fachowe porady serdecznie dziękujemy farmaceutkom: mgr farm. Joannie Gutfrańskiej, mgr farm. Ewie Leszczyńskiej oraz mgr farm. Karolinie Woźniczak.

ostatnia zmiana: 10.08.2022 08:42:55

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Biogaia Protectis Baby

krople, 5 mililitrów

lactobacillus

suplement diety

w 76% aptek

od 41,19 zł

Emla Plaster

plaster, 2 plastry

lidocaine+prilocaine

produkt dostępny bez recepty

w 42% aptek

od 30,16 zł

Delicol krople na kolkę

krople, 15 mililitrów

tilactase

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 88% aptek

od 27,79 zł

Vigantol

krople, 10 mililitrów

colecalciferol

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 17,99 zł

Sanosvit Calcium

syrop, 150 mililitrów

calcium glubionate+calcium lactobionate

produkt dostępny bez recepty

w 6% aptek

od 5,00 zł

Espumisan

krople, 30 mililitrów

simeticone

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 23,49 zł

Calcium Hasco Allergy

syrop, 150 mililitrów

calcium glubionate+calcium lactobionate

produkt dostępny bez recepty

w 84% aptek

od 9,19 zł

Novama Familino by Flaem inhalator

inhalator/nebulizator, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 39% aptek

od 119,99 zł

Nurofen dla dzieci Forte o smaku truskawkowym

zawiesina, 100 mililitrów

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 28,79 zł

Inhalator Microlife NEB 400 tłokowy

inhalator/nebulizator, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 31% aptek

od 145,00 zł

Mollers mój pierwszy tran norweski

płyn, 250 mililitrów

jecoris aselli oleum+tocopherol

suplement diety

w 35% aptek

od 34,98 zł

Apap dla dzieci Forte

zawiesina, 85 mililitrów

paracetamol

produkt dostępny bez recepty

w 90% aptek

od 20,49 zł

Paracetamol Hasco

zawiesina, 150 gramów

paracetamol

produkt dostępny bez recepty

w 74% aptek

od 12,49 zł

Ibum Forte o smaku bananowym

zawiesina, 100 mililitrów

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 30% aptek

od 25,11 zł

Orsalit o smaku malinowym

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 4,87 grama

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 77% aptek

od 13,49 zł

Acidolit bezsmakowy

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 4,35 grama

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 31% aptek

od 18,19 zł

Ibum Forte o smaku malinowym

zawiesina, 100 mililitrów

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 92% aptek

od 22,90 zł

Mollers tran norweski o aromacie naturalnym

płyn, 250 mililitrów

jecoris aselli oleum+tocopherol+retinol+colecalciferol+omega-3 triglycerides

suplement diety

w 67% aptek

od 33,73 zł

Orsalit smak neutralnym

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 4,8 g

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 52% aptek

od 13,49 zł

Ibum Forte o smaku truskawkowym

zawiesina, 100 mililitrów

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 77% aptek

od 23,49 zł

Acidolac Junior o smaku białej czekolady

tabletki, 20 misio-tabletek

pyridoxine+fructooligosaccharides+lactobacillus acidophilus+bifidobacterium animalis

suplement diety

w 85% aptek

od 28,19 zł

Elektrolity smak pomarańczowy

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 7 torebek 4,2 g

minerals

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 65% aptek

od 8,91 zł

Juvit Baby D3

krople, 10 mililitrów

colecalciferol

suplement diety

w 85% aptek

od 11,79 zł

Acidolac Junior o smaku truskawkowym

tabletki, 20 misio-tabletek

lactobacillus acidophilus+bifidobacterium animalis

suplement diety

w 57% aptek

od 28,98 zł

Elektrolity smak truskawkowy

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 7 torebek 4,2 g

minerals

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 59% aptek

od 8,91 zł

Acidolit malinowy

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 4,4 grama

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 24% aptek

od 17,99 zł

Orsalit o smaku bananowym

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 4,84 grama

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 52% aptek

od 13,79 zł

Acidolit jabłkowy

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 4,4 grama

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 19% aptek

od 18,90 zł

Calcium Hasco o smaku truskawkowym

syrop, 150 mililitrów

calcium glubionate+calcium lactobionate

produkt dostępny bez recepty

w 36% aptek

od 9,45 zł

Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym

zawiesina, 150 gramów

paracetamol

produkt dostępny bez recepty

w 27% aptek

od 14,19 zł

Inhalator dla dzieci Sanity AP 2516

inhalator/nebulizator, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 8% aptek

od 153,00 zł

Orsalit Nutris o smaku malinowo-jagodowym

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 5,3 grama

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 32% aptek

od 13,99 zł

Calcium Hasco o smaku malinowym

syrop, 150 mililitrów

calcium glubionate+calcium lactobionate

produkt dostępny bez recepty

w 33% aptek

od 9,62 zł

Evra

system transdermalny, 3 plastry

ethinylestradiol+norelgestromine

lek na receptę

w 89% aptek

od 35,99 zł

Nebbud

zawiesina, 20 ampułek

budesonide

lek na receptę

w 100% aptek

od 56,76 zł

Zinnat

granulat (do wytworzenia zawiesiny), 50 mililitrów = 39,98 grama

cefuroxime axetil

lek na receptę

w 97% aptek

od 35,18 zł

Klacid

granulat (do wytworzenia zawiesiny), 60 mililitrów

clarithromycin

lek na receptę

w 97% aptek

od 34,16 zł

Pulmicort

zawiesina, 20 pojemników

budesonide

lek na receptę

w 89% aptek

od 80,03 zł

Augmentin ES

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 100 mililitrów

amoxicillinum+clavulanic acid

lek na receptę

w 90% aptek

od 37,51 zł

Devikap

kapsułki, 30 kapsułek

colecalciferol

lek na receptę

w 95% aptek

od 22,98 zł

Devikap

krople, 10 mililitrów

colecalciferol

lek na receptę

w 97% aptek

od 11,95 zł

Neomycinum Jelfa

maść do oczu, 3 gramy

neomycin

lek na receptę

w 91% aptek

od 31,99 zł

Hiconcil

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 100 mililitrów = 64,8 grama

amoxicillinum

lek na receptę

w 13% aptek

od 12,57 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 19,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy