---

Jak bezstresowo podać lek dziecku?

udostępnij:

Każde dziecko raz na jakiś czas musi przejść mniejszą bądź większą infekcję. Takie są odwieczne prawa natury. Przyjmowanie leków do przyjemności nie należy i możecie być pewni Mamo i Tato, że Wasze dziecko wyrazi tę niechęć głośno i wyraźnie. Jak zatem podać lek protestującemu dziecku? Z pomysłowymi i równocześnie fachowymi poradami spieszy pięć Mam Farmaceutek - Asia, Ewa, Karolina i my - Justyna i Kasia :)

Nie ma jednej złotej metody, która zadziała zawsze i na każde dziecko. Przede wszystkim musimy pamiętać, że to co dobre dla kilkulatka, nie ma prawa zadziałać w przypadku niemowlęcia.

To tylko i aż 5 ml, czyli jak podać dziecku lek doustnie?

Asia: Najtrudniej jest z syropem lub antybiotykiem w zawiesinie, bo trzeba podać stosunkowo dużą objętość płynu. Niemowlę musimy wziąć na kolana i przytrzymując w pozycji półleżącej, bądź siedzącej (pozycja leżąca grozi zachłyśnięciem), podawać lek porcjami strzykawką na ścianę policzka, co zmniejsza ryzyko wypchnięcia językiem. Niemowlę w takich sytuacjach potrafi pokazać nadludzką siłę, próbując wyrwać się z matczynych objęć. Wówczas wskazana jest pomoc drugiej osoby.
Dużo łatwiej jest z kroplami, m.in. z witaminą D, np. Vigantol, Devikap, Juvit Baby D3, probiotykiem, np. BioGaia, Dicoflor Baby czy kropelkami na kolkę niemowlęcą, np. Delicol, Espumisan. Wystarczy jedna bądź kilka kropelek, które możemy “przemycić” na smoczku, gryzaku lub bezpośrednio do buźki maluszka.

Justyna: Kilkuletniemu dziecku możemy spróbować wytłumaczyć, jak zadziała syrop przeciwgorączkowy, np. Nurofen dla dzieci Forte, Ibum Forte, Apap dla dzieci Forte czy antybiotyk, np. Zinnat, Klacid, Augmentin ES i jakie będą konsekwencje odmowy wypicia leku.

Pokażmy, że my również bierzemy leki, gdy coś nam dolega. To sprawdza się w przypadku mojej prawie pięcioletniej córki. Gdy była młodsza, razem z nią lek zażywała połowa zabawek, a ona sama była lekarzem. Działało również podanie wody do popijania z drugiej strzykawki.

Ewa: Sprawdzonym sposobem jest u nas mieszanie niesmacznego antybiotyku np. z sokiem malinowym, ale najpierw należy zawsze sprawdzić w ulotce, czy dopuszczalna jest taka możliwość. Zdarzało się również, że prosiliśmy lekarza, aby wypisał inny - smaczniejszy antybiotyk.

Katarzyna: Kiedy moja córka nie chce przyjąć syropu, staramy się jej wytłumaczyć, jakie mogą być tego konsekwencje, np. będzie się źle czuła, w związku z czym nie pójdzie do przedszkola, nie spotka się z koleżankami, czy nie będzie mogła uczestniczyć w swoich ulubionych zajęciach. Taka praktyka sprawdza się jednak w przypadku starszych dzieci, które są już w stanie zrozumieć, że będą musiały zostać w domu. U nas od jakiegoś czasu to działa i mobilizuje dziecko do szybkiego zażycia leku.

Ewa wspomniała już o możliwości poproszenia lekarza o wypisanie smaczniejszego leku na receptę. Jeśli natomiast chodzi o preparaty bez recepty, to sytuacja wygląda podobnie - na rynku mamy ich tak szeroki wybór, że jesteśmy w stanie w obrębie tej samej substancji czynnej i dawki wybrać smaczniejszy zamiennik, który dziecku po prostu podpasuje, m.in.:

Kupując preparat dla dziecka możemy podpytać farmaceutę, który smak jest najlepiej tolerowany przez większość maluchów.

“Trzeba być twardym”, czyli jak zaaplikować dziecku krople i maści do oczu?

Ewa: Najgorzej wspominam podawanie przedszkolakowi kropli do oczu. Podanie w sposób higieniczny, bezpieczny i trafiony kropli do worka spojówkowego, pozostanie moim najgłośniejszym wspomnieniem z domowej opieki medycznej. Jeżeli to możliwe, poprośmy lekarza o zapisanie kropli, które stosuje się jak najkrócej, np. Azyter. Rychły koniec leczenia mobilizował mojego syna do współpracy.

Justyna: Potwierdzam. Przerabiałam już wszystkie postaci leków na moich dzieciach i krople do oczu przysporzyły mi najwięcej kłopotów. Czy są jakieś sprawdzone sposoby na zakroplenie oczka walczącemu niemowlęciu? Owszem.

Dziecko zawiń dość ciasno w kocyk, aby nie miało możliwości wierzgania rączkami i nóżkami, poproś drugą osobę o delikatne, lecz stanowcze trzymanie główki w jednej pozycji i czyń swoją powinność. Odchyl dolna powiekę, i nie dotykając zakraplaczem do powierzchni oka, wyciśnij jedną kroplę leku. Wiem, Twoje serce krwawi… ale lepiej podać krople w ten sposób, niż dopuścić do bardzo niebezpiecznych powikłań.

Asia: W przypadku starszych dzieci spróbujmy oswoić je z sytuacją przez wcześniejsze zakraplanie “na sucho” oka sobie lub siostrze, czy bratu. U nas to zawsze działało. Z maścią, np. Neomycinum, Dexamytrex jest dużo łatwiej - można delikatnie posmarować brzeg powieki śpiącego dziecka, używając do tego jałowych kompresów.

“Wdech i wydech”, czyli jak poddać dziecko nebulizacji?

Justyna: Nebulizacja jest dla dziecka trudna do zaakceptowania z dwóch głównych przyczyn: po pierwsze nebulizatory są dość głośne, po drugie nebulizacja stwarza konieczność dłuższego siedzenia w jednym miejscu, co dla kilkulatka jest prawdziwym wyzwaniem.

Karolina: Mojego synka ciężko jest poddać nebulizacji bez asysty kreskówki, która znacznie wydłuża czas spokojnego wdychania leku.

Asia: Można dodatkowo wykorzystać słuchawki, które wytłumią odgłosy urządzenia i pozwolą dziecku skupić się na bajce. Kluczowe jest dobre dopasowanie maseczki do twarzy dziecka, aby cała zalecana dawka leku trafiła do dróg oddechowych. Zawsze wypłuczmy buźkę dziecka wodą po skończonej nebulizacji, aby resztki leku nie utrzymywały się na błonach śluzowych, co w przypadku sterydów jak budezonid, np. Pulmicort, Nebbud, może prowadzić nawet do rozwoju grzybicy jamy ustnej. Pamiętajmy o dokładnym umyciu maseczki, ustnika i pojemnika na lek po każdym użyciu oraz ich przygotowaniu przed kolejną nebulizacją zgodnie z rekomendacją producenta.

Katarzyna: Spróbujmy zaangażować dziecko w proces wykonania inhalacji oferując mu wykonanie prostych czynności, np. wytłumaczmy mu, w jaki sposób zakłada się maseczkę i poprośmy, aby zrobiło to samodzielnie. Pokażmy, jacy jesteśmy dumni, że samodzielnie sobie poradziło - jeśli pójdzie coś nie tak, możemy przecież to poprawić.
Po skończonej inhalacji zaprośmy dziecko do wspólnego mycia maseczki, ustnika i pojemnika na lek - wlejcie wodę do miseczki i myjcie razem.
W sytuacjach, gdy nie ma ryzyka, że nebulizacja przebiega w sposób nieprawidłowy, zamieńcie obowiązek w dobrą zabawę. W ten sposób dziecko czuje się potrzebne, jest zadowolone, że mogło pomóc rodzicom i następnym razem chętniej godzi się na zabieg.
W aptekach znajdziemy także inhalatory dla dzieci, które kształtem przypominają zwierzątka, np. Sanity AP 2116 Inhalator Baby (zajączek), Intec Pingwin, Microlife NEB 400 (miś), Sanity AP 2516 (piłka) czy mają atrakcyjne kolory, np. Novama Familino by Flaem. Nebulizacja wcale nie musi być nudna ;)

“Tylko spokój nas uratuje”, czyli jak przygotować dziecko do zastrzyku?

Justyna: Wszyscy znamy te dantejskie sceny rozgrywające się w przychodniach, choćby podczas wizyt szczepiennych. Niemowlę można zagadać i próbować odwrócić jego uwagę grzechocząc kolorową zabawką. Na mojego synka jeszcze to działa. Gorzej jest ze starszym dzieckiem, które jest w pełni świadome celu wizyty w przychodni.

Asia: Dobra wiadomość jest taka, że zastrzyk wcale nie musi boleć. Przy okazji konieczności wkłucia wenflonu mojej córce, odkryłam skuteczność plastrów miejscowo znieczulających, np. Emla. Można je kupić w aptece bez recepty i naprawdę warto. Stres oczywiście pozostaje, jednak jesteśmy w stanie ochronić nasze dziecko przed bólem. Po wszystkim zafundujmy maluchowi jakąś pyszną nagrodę, dzięki temu kolejna taka sytuacja nie będzie kojarzyć się wyłącznie źle.

O czym powinniśmy pamiętać podając lek dziecku?

Nie wprowadzajmy niepotrzebnego napięcia. Dziecko doskonale wyczuwa nasze emocje. Jeśli mamy złe nastawienie i z góry zakładamy, że na pewno dziecko odmówi współpracy, bo przecież wiadomo, że lek jest ble... to właśnie tak będzie.

Za fachowe porady serdecznie dziękujemy farmaceutkom: mgr farm. Joannie Gutfrańskiej, mgr farm. Ewie Leszczyńskiej oraz mgr farm. Karolinie Woźniczak.

ostatnia zmiana: 10.08.2022 08:42:55

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
domyślnie
filtrowanie:
wszystkie
2

od 32,49 zł

5 mililitrów

od 18,90 zł

100 mililitrów

od 25,57 zł

2 plastry

od 17,99 zł

15 mililitrów

od 13,49 zł

10 mililitrów

od 14,99 zł

250 mililitrów

od 116,56 zł

1 sztuka

od 19,50 zł

5 mililitrów

od 18,89 zł

30 mililitrów

od 11,12 zł

10 torebek 4,8 g

od 122,99 zł

1 sztuka

od 18,80 zł

100 gramów

od 16,00 zł

250 mililitrów

od 13,95 zł

85 mililitrów

od 18,99 zł

100 gramów

od 8,90 zł

150 gramów

od 12,99 zł

10 torebek 4,87 grama

od 8,99 zł

150 mililitrów

od 13,90 zł

10 torebek 4,35 grama

od 15,50 zł

20 misio-tabletek

od 7,49 zł

150 mililitrów

od 9,90 zł

10 mililitrów

od 18,80 zł

100 gramów

od 7,00 zł

250 mililitrów

od 136,99 zł

1 zestaw

od 13,99 zł

10 torebek 5,3 grama

od 12,90 zł

10 torebek 4,84 grama

od 8,95 zł

150 mililitrów

od 139,99 zł

1 sztuka

od 21,99 zł

20 misio-tabletek

od 4,99 zł

7 torebek 4,2 g

od 4,99 zł

7 torebek 4,2 g

od 9,99 zł

150 gramów

od 27,99 zł

20 misio-tabletek

od 120,99 zł

1 sztuka

od 8,99 zł

10 torebek 5,4 grama

od 13,90 zł

10 torebek 4,4 grama

od 8,34 zł

150 mililitrów

od 12,90 zł

10 torebek 4,4 grama

od 23,37 zł

50 mililitrów

od 56,59 zł

20 ampułek

od 39,90 zł

3 plastry

od 35,18 zł

50 mililitrów = 39,98 grama

od 56,76 zł

20 pojemników

od 34,16 zł

60 mililitrów

od 5,60 zł

10 mililitrów

od 18,99 zł

30 kapsułek

2

Pytania i opinie

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.