Kiedy farmaceuta może wypisać receptę

Czy wiesz, że farmaceuta może wypisać w aptece receptę farmaceutyczną? Przeczytaj, w jakich sytuacjach i na jakich zasadach magister farmacji może zadecydować o wydaniu leku na receptę bez konieczności posiadania recepty od lekarza.

Aktualizacja z dnia 1. kwietnia 2020 r.

Na mocy Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić refundowaną receptę farmaceutyczną w formie papierowej lub e-receptę dla siebie lub członka swojej rodziny (art. 95b ust.3).

Farmaceuta nadal ma możliwość wystawiania recepty farmaceutycznej dla pacjenta. Jednak i tutaj ma szersze możliwości manewru, gdyż z dniem 1. kwietnia receptę farmaceutyczną dla pacjenta może wystawić, np. gdy pacjentowi braknie leku stosowanego przewlekle, a nie jak pozwalało mu prawo wcześniej - tylko w sprawach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta. Dodatkowo, farmaceuta wystawi teraz receptę na 180-dni kuracji (wyjątkiem są leki antykoncepcyjne - 60 dni kontynuacji leczenia ustalonego przez lekarza), a nie jak dotychczas, gdy mógł wypisać tylko jedno, najmniejsze dostępne w aptece opakowanie leku.

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film o recepcie farmaceutycznej!

Czym jest recepta farmaceutyczna?

Recepta farmaceutyczna jest dokumentem, który farmaceuta (magister farmacji) ma prawo wystawić w aptece, w przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta.

Dotyczy to przede wszystkim leków na nadciśnienie, astmę, cukrzycę, gdy pominięcie dawki może mieć poważne konsekwencje - atak duszności, wahania poziomu glukozy, niekontrolowany wzrost ciśnienia krwi ze swoimi dalszymi konsekwencjami.

Na receptę farmaceutyczną można wydać produkt leczniczy dostępny na receptę w najmniejszym dostępnym opakowaniu, ze 100%-ową odpłatnością.

W jakiej sytuacji mogę otrzymać receptę farmaceutyczną?

Na recepcie farmaceutycznej musi być opisana przyczyna, dlaczego dany lek został wydany. Ten powód musi być istotny - podczas kontroli apteki Inspektor Farmaceutyczny sprawdza również recepty farmaceutyczne i weryfikuje zasadność ich wystawienia. Gdy zdarzy się wyjątkowa sytuacja - wyjedziemy gdzieś, zgubimy bagaż, okaże się, że lek w domu mamy przeterminowany; możemy udać się do apteki i poprosić o wystawienie recepty farmaceutycznej.

Czasami zdarza się, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny z różnych powodów wycofuje niektóre serie leków. Niedawno mieliśmy do czynienia z wycofaniem wielu serii leków zawierających walsartan - substancję na nadciśnienie. Aby zapewnić ciągłość terapii, w takim przypadku farmaceuta również ma możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej na inny lek zawierający tę samą substancję, który jest bezpieczny.

Czy farmaceuta może odmówić wypisania recepty farmaceutycznej?

Recepta farmaceutyczna jest wystawiana w szczególnych sytuacjach. Długie oczekiwanie w kolejce do lekarza nie jest takim powodem - nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty do ostatniej tabletki i mieć nadzieję, że dostaniemy lek na receptę farmaceutyczną. Należy również pamiętać, że taka recepta nie może być wystawiona na środki psychotropowe ani odurzające.

Farmaceuta wystawiający receptę bierze pełną odpowiedzialność za wydany preparat. W przypadku, gdyby lek zaszkodził pacjentowi, poniesie on konsekwencje tego faktu. Z tego powodu, ocena sytuacji należy wyłącznie do magistra farmacji, który ma prawo odmówić wydania leku na receptę farmaceutyczną, gdyby miał jakiekolwiek wątpliwości co do nazwy leku, jego dawki czy zasadności wystawienia takiej recepty.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 10.04.2020 10:33:24

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy Cirabax, który regularnie zażywam może być wypisany na receptę farmaceutyczną?
Czy lek Cirabax który regularnie zażywa może być wpisany na receptę farmaceutyczna
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy możliwy jest zakup insuliny Actrapid bez recepty?
czy możliwyjest zakup bez recepty insuliny actrapid
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy farmaceuta może wystawić receptę farmaceutyczną na "tabletkę po"?
Czy farmaceuta może wystawić receptę i zrealizować na tabletkę "dzień po" po wywiadzie z pacjentką?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy farmaceuta może wystawić receptę farmaceutyczną na lek Viregyt-K?
Czy farmaceuta posiadających uprawnieni może wypisać receptę na ten lek?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy zamiast Tritace mogę zażyć inny lek na serce, który został mi po zmarłym tacie?
Czy mogę zażywać zamiast leku Tritace 2,5 mg inny tj. Betaloc 25 mg. Ciśnienie mam stabilne ok. 120/70 po 1 tab. Tritace 2,5. Ale nie mogę dostać się ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Co zrobić, jeśli mam atak dny moczanowej, a skończyły mi się leki na receptę?
Witam mam kolejny atak dny moczanowej A niemam już leków na receptę. Jak mogę zbic opuchlizne i ostry ból kostek u stóp. Okłady nie pomagają. Czy ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie kiedy farmaceuta może wypisać receptę odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.