Kiedy farmaceuta może wypisać receptę

Kiedy farmaceuta może wypisać receptę

udostępnij:

Czy wiesz, że farmaceuta może wypisać w aptece receptę farmaceutyczną? Przeczytaj, w jakich sytuacjach i na jakich zasadach magister farmacji może zadecydować o wydaniu leku na receptę bez konieczności posiadania recepty od lekarza.

Aktualizacja z dn. 28 lutego 2022 r. - Czy farmaceuta może wystawić receptę farmaceutyczną dla pacjenta z zagranicy?

Istnieje możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej dla obcokrajowców, na przykład dla uchodźców z Ukrainy, którzy mogą pilnie potrzebować leków. Specjalny komunikat w tej sprawie wydał także Główny Inspektor Farmaceutyczny: czytaj więcej.

Aktualizacja z dn. 1 kwietnia 2020 r.

Na mocy Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić refundowaną receptę farmaceutyczną w formie papierowej lub e-receptę dla siebie lub członka swojej rodziny (art. 95b ust.3).

Farmaceuta nadal ma możliwość wystawiania recepty farmaceutycznej dla pacjenta. Jednak i tutaj ma szersze możliwości manewru, gdyż z dniem 1. kwietnia receptę farmaceutyczną dla pacjenta może wystawić, np. gdy pacjentowi braknie leku stosowanego przewlekle, a nie jak pozwalało mu prawo wcześniej - tylko w sprawach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta. Dodatkowo, farmaceuta wystawi teraz receptę na 180-dni kuracji (wyjątkiem są leki antykoncepcyjne - 60 dni kontynuacji leczenia ustalonego przez lekarza), a nie jak dotychczas, gdy mógł wypisać tylko jedno, najmniejsze dostępne w aptece opakowanie leku.

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film o recepcie farmaceutycznej!

Czym jest recepta farmaceutyczna?

Recepta farmaceutyczna jest dokumentem, który farmaceuta (magister farmacji) ma prawo wystawić w aptece, w przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta.

Dotyczy to przede wszystkim leków na nadciśnienie, astmę, cukrzycę, gdy pominięcie dawki może mieć poważne konsekwencje - atak duszności, wahania poziomu glukozy, niekontrolowany wzrost ciśnienia krwi ze swoimi dalszymi konsekwencjami.

Na receptę farmaceutyczną można wydać produkt leczniczy dostępny na receptę w najmniejszym dostępnym opakowaniu, ze 100%-ową odpłatnością.

W jakiej sytuacji mogę otrzymać receptę farmaceutyczną?

Na recepcie farmaceutycznej musi być opisana przyczyna, dlaczego dany lek został wydany. Ten powód musi być istotny - podczas kontroli apteki Inspektor Farmaceutyczny sprawdza również recepty farmaceutyczne i weryfikuje zasadność ich wystawienia. Gdy zdarzy się wyjątkowa sytuacja - wyjedziemy gdzieś, zgubimy bagaż, okaże się, że lek w domu mamy przeterminowany; możemy udać się do apteki i poprosić o wystawienie recepty farmaceutycznej.

Czasami zdarza się, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny z różnych powodów wycofuje niektóre serie leków. Niedawno mieliśmy do czynienia z wycofaniem wielu serii leków zawierających walsartan - substancję na nadciśnienie. Aby zapewnić ciągłość terapii, w takim przypadku farmaceuta również ma możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej na inny lek zawierający tę samą substancję, który jest bezpieczny.

Czy farmaceuta może odmówić wypisania recepty farmaceutycznej?

Recepta farmaceutyczna jest wystawiana w szczególnych sytuacjach. Długie oczekiwanie w kolejce do lekarza nie jest takim powodem - nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty do ostatniej tabletki i mieć nadzieję, że dostaniemy lek na receptę farmaceutyczną. Należy również pamiętać, że taka recepta nie może być wystawiona na środki psychotropowe ani odurzające.

Farmaceuta wystawiający receptę bierze pełną odpowiedzialność za wydany preparat. W przypadku, gdyby lek zaszkodził pacjentowi, poniesie on konsekwencje tego faktu. Z tego powodu, ocena sytuacji należy wyłącznie do magistra farmacji, który ma prawo odmówić wydania leku na receptę farmaceutyczną, gdyby miał jakiekolwiek wątpliwości co do nazwy leku, jego dawki czy zasadności wystawienia takiej recepty.

ostatnia zmiana: 16.03.2022 15:14:29

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Agomelatine +Pharma

tabletki powlekane, 30 tabletek

agomelatine

lek na receptę

w 11% aptek

od 66,48 zł

Vizidor Duo

krople do oczu, 3 butelki 5 mililitrów

dorzolamide+timolol

lek na receptę

w 31% aptek

od 71,46 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy