S.W (anonim, 109.207.98.)
około roku temu, Warszawa

Jak należy przygotować Cetix do użycia?

instrukcja mówi 100ml zawiesiny: Dodac 66ml wody w dwóch porcjach i po każdym wstrzasnać.

czyli todajemy 2x33,czy 2x66 instrukcja dramat

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Do @Krak:

Aby przygotować 100 ml zawiesiny doustnej leku Cetix: do sporządzenia zawiesiny należy użyć miarki znajdującej się w pudełku tekturowym. Dodać 66 ml wody podzielone na dwie porcje i po każdym dodaniu wstrząsnąć. Gotowa zawiesina ma postać lepkiego płynu o barwie od prawie białej do bladożółtej.

Moim zdaniem zapis jest raczej jasny, chociaż rozumiem skąd mogą się brać wątpliwości - prawdopodobnie ma Pan zastrzeżenia do zapisu "podzielone na dwie porcje". Podzielone, to znaczy, że 66 dzielimy na dwa, a nie mnożymy razy dwa. Niemniej nawet w przypadku wątpliwości, jeśli mamy otrzymać 100 ml zawiesiny (co jest wyszczególnione już na samym początku oraz na butelce), to "na logikę", nie możemy do proszku dodać 2 razy po 66 ml wody, gdyż już samej wody byłoby 132 ml. W butelce jest jeszcze 53 gramy proszku.

Szczegółowe wyjaśnienia oraz wyliczenia dla zainteresowanych są w poniższym wątku:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/10362/cetix-jak-postapic-w-przypadku-nieprawidlowego-przygotowania-zawiesiny-z-lekiem

Krak (anonim, 37.225.26.)
około miesiąca temu

Też mamy podobne wątpliwości, czy 2x33, czy 2 x66. Ulotka napisana nieprecyzyjnie

ola (anonim, 188.146.99.)
około roku temu

jeżeli źle rozrobilam antybiotyk Cetix 100ml i dodalam 2x66ml wody, czy mogę wtedy dac podwojna dawke dziecku? czy powinnam rozdrobic nową zawiesine?

Substancją czynną Cetixu jest cefiksym, antybiotyk zaliczany do grupy cefalosporyn. Stosowany w zakażeniach wywołanych przez wrażliwe drobnoustroje u dorosłych, młodzieży i dzieci po 6. mż. m.in. zapalenie ucha środkowego, zatok, układu moczowego.

Celem uzyskania 100 ml zawiesiny, należy dodać 66 ml wody w dwóch porcjach po 33 ml, po każdorazowym dodaniu wody dokładnie wstrząsnąć.

Załączam link do ulotki leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89646/cetix-granulat-do-wytworzenia-zawiesiny/ulotka

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/fakty-i-mity-o-antybiotykach