Jak wyleczyć zapalenie pęcherza?

Niemal połowa kobiet na świecie doświadczyła choć raz w życiu zapalenia pęcherza moczowego. Problem dotyczy jednak nie tylko kobiet. Ból, pieczenie lub nagła potrzeba wizyty w toalecie to niektóre z dokuczliwych objawów. Jak chronić swój układ moczowy przed i po przebytym zakażeniu?

Czym jest zakażenie dróg moczowych?

Zakażenie układu moczowego najczęściej występuje jako zapalenie pęcherza moczowego, ale zdarza się, że namnożone bakterie doprowadzają do rzadkiego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Zakażenie jest najczęściej wywołane pojawieniem się w układzie moczowym bakterii Escherichia coli, które naturalnie występują w jelicie grubym, nie przynosząc naszemu zdrowiu żadnych szkód. Niestety, jeśli przez przypadek te same bakterie z odbytnicy dostaną się do cewki moczowej, mogą one spowodować pojawienie się nieprzyjemnych objawów zakażenia.

Choroba miesiąca miodowego

Zakażenie dróg moczowych bywa też nazywane "chorobą miesiąca miodowego", ponieważ czynnikiem sprzyjającym infekcji jest współżycie, podczas którego bakterie z łatwością się przemieszczają. Ze względu na budowę anatomiczną oraz krótszą w porównaniu do męskiej cewkę moczową, schorzenie to dotyka najczęściej młodych, aktywnych seksualnie kobiet.

Warto jednak wiedzieć, że zakażenie układu moczowego może być związane także z innymi towarzyszącymi chorobami, np. kamicą nerkową czy przerostem gruczołu krokowego, które utrudniają prawidłowy odpływ moczu.

Jakie są objawy zakażenia układu moczowego?

Zakażenie układu moczowego objawia się przede wszystkim częstym oddawaniem małej ilości moczu, czasem jego krwistym zabarwieniem, a także pieczeniem w trakcie korzystania z toalety i bólem w dole brzucha. U chorych może występować gorączka, bóle głowy i ogólne osłabienie organizmu. Objawy mogą się powtarzać co jakiś czas, szczególnie, jeśli zakażenie nie zostało prawidłowo wyleczone oraz u osób, które mają tendencje do tego typu schorzeń.

Domowe sposoby na zakażenie dróg moczowych

W przypadku nagłego pojawienia się typowych dla zakażenia układu moczowego objawów, możemy próbować sobie pomóc domowymi sposobami. Przede wszystkim należy dużo pić, co najmniej 2 litry płynów dziennie, ponieważ woda i inne napoje spowodują częstsze oddawanie moczu, co ułatwi oczyszczenie cewki moczowej z bakterii. Dodatkowo, kwaśne soki (np. żurawinowy) utrudnią bakteriom przyleganie do błony śluzowej pęcherza moczowego, co pomoże pozbyć się przykrych dolegliwości.

W domowym zaciszu można również zastosować ciepłą kąpiel lub termofor, który trzymany na dolnej części brzucha przyniesie ulgę.

Preparaty bez recepty na zapalenie pęcherza

Kiedy iść do lekarza?

W sytuacji, gdy objawy zakażenia pojawiają się po raz pierwszy w życiu oraz nie mijają po zastosowaniu środków bez recepty przez około 2-3 dni, a także, gdy objawy się zaostrzają (towarzyszy im gorączka, silny ból brzucha lub krwiomocz), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Dotyczy to również każdorazowo kobiet w ciąży i dzieci.

W przypadku wystąpienia umiarkowanych lub ciężkich objawów zakażenia dróg moczowych lekarz zaleca przeprowadzenie badania moczu z posiewem, by ustalić jakie bakterie spowodowały stan zapalny, a następnie wybrać odpowiedni lek dla pacjenta. Czasem wykonuje się także USG dróg moczowych lub badanie cystograficzne, polegające na wprowadzeniu do układu moczowego substancji kontrastowej, a następnie obserwacji procesu usuwania zabarwionego moczu z organizmu, aby sprawdzić, czy u pacjenta nie ma żadnych dodatkowych schorzeń.

Leki na receptę w zakażeniu dróg moczowych

Jeśli jest taka konieczność, lekarz przepisze nam antybiotyki lub inne leki o działaniu przeciwbakteryjnym, np. Trimesan, Urotrim, Monural, Amotaks, Cipronex, Oroflocina.

Niezależnie od stosowanych preparatów na receptę, wciąż należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów (najlepiej kwaśnych soków), które będą działać wspomagająco, a także unikać czynników sprzyjających ponownemu zakażeniu (kąpiele w basenie lub niepewnych kąpieliskach, współżycie, używanie cudzych ręczników, itp.), aż do całkowitego wyleczenia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 12.03.2018 14:41:35

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Czy lek Uromaste można stosować w stanach zapalnych pęcherza moczowego u mężczyzn?
Czy lek uromaste 3g mogę zastosować w przypadku gdy badanie moczu wykazało liczne bakterie i leukocyty? Stanisław 60 lat.
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Jaki zamiennik leku No-Spa nie zawiera laktozy?
Czy przy zespole jelita wrazliwego moge stosowac jakis zamiennik No-Spy, w jakich dawkach? Stosowanie leku w momencie bolu nie zdaje egzaminu, poniewa...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy po zastosowaniu leku Afastural można zaobserwować krew w moczu?
Po antybiotyku afastural wystąpiła u męża krew w moczu. Antybiotyk został przepisany przez urologa po zrobionych wcześniej badaniach na posiew.
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy Klarmin jest zamiennikiem leków Amotaks, Clindamycin lub Duomox?
Czy klarmin to to samo co amotaks lub clindamycin albo duomox
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Gdzie mogę kupić ziołowy lek Cystone Himalayi?
Gdzie mogę kupić ziołowy lek Cystone Himalayi?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Gdzie można kupić BCG-medac?
BCG- medac prątki BCG do immunoterapii proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do podawania do pęcherza moczowego | 1 fiol.s.subs. | + syst...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie jak wyleczyć zapalenie pęcherza? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.