Jakich leków może zabraknąć w Polsce (styczeń 2023)?

udostępnij:

Pod koniec grudnia ukazała się kolejna lista antywywozowa, która obowiązywać będzie od 5 stycznia 2023 roku. Nowy wykaz liczy 216 pozycji, czyli o jedną mniej niż poprzedni. Czy faktycznie niewiele się zmieniło?

Z listopadowego obwieszczenia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności usunięto 10 pozycji, dodano natomiast 9. Sprawdzamy, o jakie dokładnie leki chodzi.

Spis treści

Które leki znikają z wykazu zagrożonych brakiem dostępności od stycznia 2023?

Które leki dodano do listy preparatów z zakazem wywozu od stycznia 2023?

Jakie produkty nie znalazły się w wykazie?

Które leki znikają z wykazu zagrożonych brakiem dostępności od stycznia 2023?

Wykreślono benzodiazepiny, czyli silne leki psychotropowe o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym i przeciwdrgawkowym zawierające klonazepam (Clonazepam, Klonazepam), chlordiazepoksyd (Elenium), lorazepam (Lorafen), diazepam (Relium) czy oxazepam (Tazepam). Przyczyny objęcia akurat tych leków dodatkowym monitorowaniem były nie do końca jasne. Czytaj więcej: Jakich leków może zabraknąć w Polsce (listopad 2022)?

Z listy skreślono także dwa preparaty immunoglobuliny ludzkiej: Gammagard S/D i Gammanorm. Dla tego drugiego leku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu skończyło się w 28 lutego 2022. Nadal jednak w wykazie pozostają inne preparaty zawierające ten sam składnik - immunoglobulinum humanum - takie jak Cuvitru, Hizentra, HyQvia czy Octagam 10%.

Które leki dodano do listy preparatów z zakazem wywozu od stycznia 2023?

Zagrożony brakiem dostępności według wykazu Ministerstwa Zdrowia jest aerozol do inhalacji Atimos zawierający formoterol - związek rozszerzający oskrzela. Jest on stosowany w łagodzeniu objawów, takich jak duszność, kaszel czy świszczący oddech u pacjentów z astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Podobne wskazania ma także nowy na liście Formodual - dwuskładnikowy aerozol inhalacyjny z formoterolem i beklometazonem.

Kolejną nowością w wykazie jest żel Daivobet (w opakowaniu po 30 gramów i 60 gramów) zawierający połączenie kalcypotriolu i betametazonu oraz pianka Enstilar o tym samym składzie i stężeniu związków aktywnych. Leki te stosuje się w leczeniu łuszczycy plackowatej (Psoriasis vulgaris). Ta zapalna choroba dermatologiczna spowodowana jest zbyt szybkim rozrostem komórek skóry i nadmiernym rogowaceniem. Kalcypotriol jest składnikiem, który reguluje tempo wzrostu komórek skóry, a betametazon to kortykosteroid, który działa przeciwzapalnie.

Do wykazu leków objętych zakazem wywozu i dodatkowym monitorowaniem dołączyły także dwa leki przeciwbólowe: tabletki Palexia retard w pięciu różnych dawkach zawierające tapentadol oraz plastry lecznicze Versatis z działającą znieczulająco lidokainą. Tapentadol to silnie działający lek opioidowy. Jest wskazany w bólu o dużym nasileniu, kiedy inne leki nie gwarantują prawidłowego opanowania dolegliwości. Natomiast Versatis stosuje się w neuralgii popółpaścowej, zwanej inaczej nerwobólem postherpetycznym. Jest to bardzo uciążliwa choroba skóry. Dolegliwości, takie jak pieczenie, ból, nadwrażliwość, swędzenie czy drętwienie występują w miejscu pierwotnej wysypki i mogą utrzymywać się bardzo długo po ustąpieniu zmian.

Jakie produkty nie znalazły się w wykazie?

Według danych resortu zdrowia w tygodniu poprzedzającym święta - między 16 a 22 grudnia 2022 - w Polsce na grypę zachorowało ponad 300 tysięcy osób. Nie odpuszcza także koronawirus oraz syncytialny wirus oddechowy, dlatego coraz częściej mówi się, iż zmagamy się z "tridemią". Zapewne właśnie dlatego w ostatnim czasie rekordy popularności w wynikach wyszukiwania na GdziePoLek biją testy combo na grypę, COVID-19 i RSV (np. Fluorecare, Milapharm czy Diather) oraz leki z przeciwwirusowym oseltamiwirem, który jest stosowany w leczeniu grypy. Pod znakiem zapytania stoi dostępność antybiotyków w formie granulatu do przygotowania zawiesiny dla dzieci (szczególnie z amoksycyliną oraz jej połączeniem z kwasem klawulanowym), a farmaceuci zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na pediatryczne postacie leków z paracetamolem i ibuprofenem, które podawane są najmłodszym na ból i gorączkę. Żaden z tego typu preparatów nie znalazł się jednak w najnowszym obwieszczeniu dotyczącym produktów zagrożonych brakiem dostępności.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował natomiast, że resort jest "świeżo po rozmowie z producentem leku przeciwwirusowego przeznaczonego dla pacjentów z infekcją grypową". W najbliższych tygodniach ma nastąpić zwiększenie dostaw. Minister Niedzielski zapewnił jednocześnie, że "Polsce nie grozi brak leków w sezonie grypowym".

Pomimo takich zapewnień temat braku leków jest i nadal będzie "gorący" w najbliższym czasie. Czytaj także: Analiza listy braków GIF na 2. grudnia 2022 oraz Leki, które zniknęły z aptek: grudzień 2022.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu

;