Leki na miażdżycę

Lek bez recepty

Folik tabletki

Preparat Folik to lek zawierający kwas foliowy w dawce 0,4 mg (400 µg). Kwas foliowy (zwany też witaminą B9, B11 lub folacyną) jest witaminą niezbędną do prawidłowego rozwoju organizmu, a szczególnie układu nerwowego oraz krwiotwórczego. Suplementacja tej witaminy zalecana jest przede wszystkim kobietom ciężarnym oraz planującym zajść w ciążę w celu zmniejszenia ryzyka powstania wad cewy nerwowej u płodu.

Środek spożywczy

Lipiforma Plus kapsułki

Produkt w kategorii: układ sercowo-naczyniowy, leki zmniejszające stężenie lipidów, leki zmniejszające stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi (kategoria ATC C10AX).

Lek bez recepty

Vitaminum B Compositum drażetki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, witaminy, kompleks witamin z grupy b (kategoria ATC A11EA).

Lek bez recepty

Cynarex tabletki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, leki stosowane w chorobach dróg żółciowych i wątroby, leki stosowane w chorobach dróg żółciowych (kategoria ATC A05AX).

Produkt na receptę

Agapurin SR 400 tabletki

Produkt w kategorii: układ sercowo-naczyniowy, leki rozszerzające naczynia obwodowe, leki rozszerzające naczynia obwodowe (kategoria ATC C04AD).

Produkt na receptę

Apo-Atorva tabletki powlekane

Produkt w kategorii: układ sercowo-naczyniowy, leki zmniejszające stężenie lipidów, leki zmniejszające stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi (kategoria ATC C10AA).

Produkt na receptę

Apo-Simva 20 tabletki powlekane

Produkt w kategorii: układ sercowo-naczyniowy, leki zmniejszające stężenie lipidów, leki zmniejszające stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi (kategoria ATC C10AA).

Produkt na receptę

Apo-Pentox 400 SR tabletki powlekane

Produkt w kategorii: układ sercowo-naczyniowy, leki rozszerzające naczynia obwodowe, leki rozszerzające naczynia obwodowe (kategoria ATC C04AD).

Lek bez recepty

Vitaminum E Hasco kapsułki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, witaminy, preparaty pozostałych witamin (kategoria ATC A11HA).

Środek spożywczy

Naturkaps Lecytyna 1200 Forte kapsułki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, leki wzmacniające, leki wzmacniające (kategoria ATC A13A).

Środek spożywczy

Gold-Lecytyna 1200 kapsułki

Gold-Lecytyna 1200 to kapsułki zawierające lecytynę, która jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i choliny. Składniki te odgrywają istotna rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego, dzięki czemu poprawia pamięć i koncentrację. Preparat polecany dla osób narażonych na ciągły stres, uczących się i obciążonych wysiłkiem umysłowym oraz jako uzupełnienie diety osób w podeszłym wieku.

Produkt na receptę

Biofibrat kapsułki

Produkt w kategorii: układ sercowo-naczyniowy, leki zmniejszające stężenie lipidów, leki zmniejszające stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi (kategoria ATC C10AB).

Środek spożywczy

Novocardia kapsułki

Produkt w kategorii: układ sercowo-naczyniowy, leki stosowane w chorobach serca, inne leki stosowane w chorobach serca (kategoria ATC C01EX).

Środek spożywczy

Vitamax Kwas Foliowy tabletki

Kwas foliowy VitaMax to preparat zawierający kwas foliowy (witaminę B11). Witamina ta warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz pokarmowego, a także bierze udział w procesie powstawania czerwonych krwinek. Szczególnie ważna jest suplementacja kwasu foliowego u kobiet w ciąży (a także w okresie przed ciążą), ponieważ substancja ta zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu.

Środek spożywczy

Sterolea tabletki powlekane

Produkt w kategorii: układ sercowo-naczyniowy, leki zmniejszające stężenie lipidów, leki zmniejszające stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi (kategoria ATC C10AX).

Środek spożywczy

Mega Tran Z Wątroby Rekina syrop

Mega Tran Z Wątroby Rekina to syrop wspomagający odporność. Zawiera olej rybi, sok z malin i czarnego bzu oraz witaminy A, D, E i selen. Składniki te korzystnie wpływają na układ immunologiczny i zmniejszają ryzyko infekcji w organizmie. Ponadto preparat pomaga utrzymać zdrowe kości i zęby oraz prawidłowe widzenie.

W leczeniu miażdżycy stosujemy leki na obniżenie poziomu cholesterolu. Jakie są to leki i czy można brać również preparaty dostępne bez recepty?

W leczeniu miażdżycy stosujemy głównie leki na receptę obniżające poziom cholesterolu, zawierające substancje czynne z grupy statyn, takie jak np. atowastatynę (np. Apo-Atorva), simwastatynę (np. Apo-Simva), rozuwastatynę (np. Roswera, Zahron), a także fibraty obniżające dodatkowo poziom trójglicerydów (np. Biofibrat) i pentoksyfilinę (np. Agapurin, Apo-Pentox).

Warto pamiętać, by statyny brać przed snem popijając wodą, co pozwoli osiągnąć najlepszy efekt terapeutyczny.

Wśród leków wspomagających leczenie dostępnych bez recepty stosuje się preparaty zawierające wyciąg z karczocha (np. Cynarex), z czosnku, ziele pietruszki, olej z lnu, olej z wiesiołka, olej z nasion czarnego kminu, kminek zwyczajny, olej z oliwki, olej z nasion ogórecznika oraz preparaty wielowitaminowe.

Największe znaczenie w prewencji miażdżycy i obniżaniu poziomu cholesterolu mają kwasy omega-3 (np. Novocardia, Omega 3-6-9, Mega Tran z Wątroby Rekina), witaminy z grupy B (np. Vitaminum B Compositum), witamina E (np. Vitaminum E Hasco), kwas foliowy (np. FolikVitamax Kwas Foliowy), lecytyna (np. Naturkaps Lecytyna, Gold Lecytyna), beta-fitosterol (np. Sterolea) oraz monakolina-K (np. Cardiochol, Lipiforma Plus).

Więcej szczegółów na temat sposobów na obniżenie poziomu złego cholesterolu oraz leczenia znajdziesz w artykule Wysoki cholesterol, a na temat miażdżycy i innych chorób serca w artykule Problemy z sercem.


ostatnia zmiana: 11.06.2019 13:03:20

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jakie badania wykonuje się w celu oceny przepływu krwi w organizmie?
Dzien dobry Mam pytanie. Czy jest badanie krwi ktore sluzy do oceny krazenia krwi w organizmie? Czy w organizmie nie ma jakis zatorow, zakrzepow czy ...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Czy lek Vastan jest bardzo szkodliwy?
czy vastan 20mg jest bardzo szkodliowy
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy można równolegle stosować atorwastatynę 40mg, Bisocard 10mg, Ezetrol, Co-Prestarium 5+5, Acard oraz insuliny NovoRapid i Insulatard?
czy można równolegle stosować atorwastatynę 40mg. bisocard 10mg. esetril, co+ prestarium 5+5,acard, novorapid i insulatard
odpowiada Karolina Zygmunt

Ile kosztuje lek zawierający w swym składzie ewolokumab?
Ile kosztuje ewolokumab do rozpuszczania blaszki miazdzycowej ? info@eurogwelt.de
odpowiada Karolina Siayor-Pietrzak

Czy wzrost masy ciała ma związek ze stosowaniem leku Raenom?
Czy podczas stosowania leku Raenom 5mg może waga iscw górę? Jem wszystko tak samo a odkąd biorę ten lek to waga rośnie woda się zatrzymuje w organizmi...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy Rosulip Plus i Roswera są zamiennikami?
Czy rosulip plus można zamienić na rozwerę
odpowiada Andrzej Polski

Na Twoje pytania w temacie leki na miażdżycę odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.