Infekcje intymne - jak sobie poradzić?

Infekcje intymne to wstydliwe, ale częste dolegliwości u kobiet - co 4 wizyta u ginekologa związana jest z występowaniem objawów stanu zapalnego pochwy. Jak radzić sobie z problemami ze zdrowiem intymnym? Co zrobić, gdy infekcja intymna dotknie mężczyznę albo dziecko?

Jakie są objawy infekcji intymnej?

Najczęściej na infekcje intymne cierpią kobiety. Zwykle objawia się to świądem, pieczeniem, nadmierną ilością wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu (upławy) i zmienionej konsystencji (serowatej, pienistej), uczuciem podrażnienia oraz obrzęku okolic intymnych, a także bólem przy stosunku.

Jakie są przyczyny infekcji intymnych?

Infekcje miejsc intymnych mogą wywołać wirusy, bakterie, grzyby i pierwotniaki. Ich namnażaniu sprzyja wysoka temperatura oraz wilgotność, dlatego częściej dokuczają w cieplejszej porze roku oraz u osób, które noszą obcisłą, nieprzewiewną bieliznę oraz często korzystają z basenów, jacuzzi czy sauny.

Na infekcje intymne bardziej narażone są także osoby z obniżoną odpornością (np. w przebiegu przewlekłego stresu, po chorobie czy w wyniku stosowania leków immunosupresyjnych), kobiety w ciąży oraz pacjenci chorujący na cukrzycę. Niektóre infekcje przenoszone są drogą płciową – są to tak zwane choroby weneryczne.

Jak wyleczyć infekcję intymną?

Za większość infekcji intymnych odpowiadają grzyby Candida albicans (wywołują kandydozę zwaną również drożdżycą) oraz bakterie (te infekcje zwane są waginozami). Oba typy infekcji różnią się pomiędzy sobą objawami.

Infekcja grzybicza (kandydoza)

Infekcja bakteryjna (waginoza)

 • upławy o zwartej, „serowatej” konsystencji, bez zapachu
 • intensywny świąd i ból
 • nagły początek objawów
 • silny („rybi”) zapach wydzieliny z pochwy
 • świąd i ból o niewielkim nasileniu
 • objawy pojawiają się stopniowo
 • może wystąpić gorączka i złe samopoczucie

W zwalczaniu kandydozy pomocne są fungicydy – leki przeciwgrzybicze. Coraz więcej tego typu preparatów można kupić bez recepty, np. gałki dopochwowe Gynoxin Optima z fentikonazolem, kremy z klotrimazolem, np. dopochwowy Clotidal lub do stosowania na zewnętrzne narządy płciowe Clotrimazolum. Wspomagająco i zapobiegawczo można stosować preparaty typu Albivag, Multi-Gyn Flora Plus czy zawierający jony srebra np. Hexatiab.

W przypadku infekcji wywołanych przez bakterie opcji samoleczenia jest zdecydowanie mniej - w tych sytuacjach wskazana jest wizyta u lekarza celem dobrania dostępnych z przepisu lekarza leków przeciwbakteryjnych (np. antybiotykówmetronidazolu). Bez recepty można kupić preparat Albothyl zawierający polikrezulen - substancja działa wybiórczo na białka tkanek martwiczo i chorobowo zmienionych, a kwaśny odczyn leku (niskie pH) niszczy bakterie.

Objawowo - przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz miejscowo znieczulająco i odkażająco będzie działała benzydamina zawarta np. w preparacie Tantum Rosa dostępnym bez recepty w formie saszetek z proszkiem do przygotowania płynu lub gotowego roztworu do irygacji (płukania pochwy). Ponadto wspomagająco niezależnie od typu infekcji można zastosować probiotyki ginekologiczne.

Jak działają probiotyki ginekologiczne?

U zdrowej kobiety odczyn pochwy (tak zwane pH) jest kwaśny. Za takie środowisko odpowiadają i chętnie w nim się rozwijają dobroczynne bakterie - pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus). Ich obecność powoduje, że „nie ma miejsca” ani warunków bytowych dla chorobotwórczych drobnoustrojów. W celu odtworzenia tej pożytecznej flory można stosować probiotyki ginekologiczne zawierające te bakterie, substancje odżywcze dla nich czy składniki zapewniające prawidłowe, kwaśne środowisko pochwy.

Probiotyki ginekologiczne mogą być zastosowane we wszelkich sytuacjach, w których dochodzi do zaburzenia równowagi flory pochwy. Polecane są także:

 • po leczeniu przyczynowym infekcji preparatami dopochwowymi lub wspomagająco równocześnie z leczeniem doustnym;
 • podczas leczenia antybiotykiem – niezależnie od przyczyny jego zażywania (antybiotyki niszczą nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także i prawidłową florę bakteryjną);
 • w ramach profilaktyki nawracających infekcji.

W aptekach jest szeroki wybór produktów tego typu, dostępnych bez przepisu lekarza, zarówno do aplikacji dopochwowej (np. Lactovaginal, Medivag, Invag, Zenella Med, Iladian Direct Plus, VITAgyn C), jak i produktów do zażywania doustnego (np. Lacibios Femina, Provag, Trilac Lady, Iladian, Trivagin).

Ciekawym rozwiązaniem są probiotyczne tampony lub podpaski. Ich zaletą jest to, że dostarczają probiotyk „na miejsce” w odpowiednim czasie, gdyż menstruacja to czas zwiększonego ryzyka rozwoju infekcji intymnej.

Dolegliwości intymne nie wywołane infekcją

Niekiedy dyskomfort okolic intymnych (suchość, napięcie, świąd) nie jest spowodowany infekcją. Jego przyczyną mogą być:

W takich sytuacjach pomocne mogą być dostępne bez recepty preparaty o właściwościach nawilżających, regenerujących i ochronnych, np. preparaty dopochwowe, np. Feminella Hyalsoft, Chlorivag, HydroVag, Mucovagin, Regevagia, Cicatridina czy żele intymne, np. Menorelax, Duo-Fem, PrOVag. Jeśli dominuje ból i świąd pomocne mogą być preparaty, takie jak np. Prurifem.

Warto zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach dolegliwości intymne mogą wynikać z reakcji uczuleniowej na zastosowane kosmetyki (np. płyn do kąpieli), podpaski lub zmianę środka piorącego do bielizny.

Kiedy udać się do lekarza?

Nie każdą infekcję można bezpiecznie wyleczyć preparatami dostępnymi bez recepty. Do lekarza wybierz się koniecznie, jeśli:

 • masz wątpliwości dotyczące przyczyny dolegliwości lub gdy podejrzewasz chorobę weneryczną;
 • infekcja przebiega z bólem, dodatkowymi objawami ze strony układu moczowego, gorączką, trwa dłużej niż 3 dni lub towarzyszą jej bardzo obfite, nieprzyjemnie pachnące lub krwawe upławy;
 • dolegliwości mają charakter nawracający - lekarz zweryfikuje sposób postępowania - może np. zalecić leczenie nie tylko kobiety, ale również jej partnera seksualnego;
 • jesteś w ciąży – lekarz dobierze leki bezpieczne dla nienarodzonego dziecka.

Nieleczone lub leczone niewłaściwie infekcje intymne mogą być powodem poważnych powikłań – przewlekłych stanów zapalnych dróg moczowych oraz rodnych, prowadzących nawet do niepłodności. W przypadku kobiet spodziewających się dziecka mogą spowodować przedwczesny poród i zakażenie noworodka.

Jak dbać o higienę intymną?

 • Do mycia okolic intymnych stosuj delikatne kosmetyki. Najlepiej zdecydować się na dedykowany płyn do higieny intymnej, np. Laktacyd, PrOVag,Vagisil czy PLIVAfem.
 • Ręczniki i gąbki są przedmiotami osobistego użytku – nikomu ich nie pożyczaj.
 • W czasie miesiączki pamiętaj o odpowiednio częstej zmianie bielizny, podpaski lub tamponu i regularnym podmywaniu się.
 • Stosuj prawidłową technikę higieny okolic krocza: od przodu ku tyłowi – pozwala to zapobiec przenoszeniu bakterii z odbytu do pochwy.
 • W podróży lub w miejscach, gdzie panują słabe warunki sanitarne można skorzystać ze specjalnych nawilżanych chusteczek do higieny intymnej, np. LaciBios Femina Comfort czy Lactacyd Femina.

Infekcje intymne u dziewczynek

Z dziewczynką należy udać się do ginekologa dziecięcego, a w przypadku trudności z dostępem do takiego specjalisty - do pediatry. U dzieci dolegliwości mogą być spowodowane innymi niż u dorosłych przyczynami – np. owsicą lub sklejeniem warg sromowych.

Warto zwrócić uwagę, że pH pochwy małych dziewczynek nie jest kwaśne, jak u dorosłych kobiet, lecz neutralne lub zasadowe, dlatego do higieny należy wykorzystywać specjalne produkty do higieny intymnej dla dzieci (np. Oillan Intima Baby czy Fytofontana Gyntima)

Infekcje intymne u chłopców i mężczyzn

Objawy infekcji intymnej u mężczyzn i chłopców, to najczęściej ból przy oddawaniu moczu, plamki, krostki lub nalot na penisie, świąd lub nieprzyjemny zapach. Mężczyzna ze swoim problemem powinien udać się do lekarza rodzinnego, a być może ostatecznie do dermatologa-wenerologa lub urologa. Chłopiec powinien natomiast odwiedzić pediatrę, a w razie potrzeby - zostanie pokierowany dalej.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 21.10.2019 07:52:00

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jaki preparat przeciwzapalny i przeciwbakteryjny stosować po operacji torbieli okołocewkowej?
Jaki preparat bądź tabletki dopochwowej najlepiej powinnam użyć po zabiegu tj.wycięcie torbieli okołocewkowej, żeby uniknąć zakażenia?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy zastosowanie wszystkich tabletek leku Lactovaginal poprawia skuteczność terapii czy wystarczy stosować lek przez tydzień?
Dzień dobry, biorę Lactivaginal po antybiotyku. Na ulotce napisane jest, że należy brać go przez tydzień, jednak w opakowaniu jest 10 tabletek, nie...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy nieregularne krwawienie to normalny objaw po założeniu wkładki Kyleena?
W piątek 7.02 miałam założona wkładkę Kyleena. Był to drugi dzień miesiączki. W poniedziałek, czyli po 4 dniach miesiączka się praktycznie skończyła. ...
odpowiada Marta Janocha

Czy lek Fluomizin powoduje suchość pochwy?
Witam.W cytologi wyszedl stan zapalny.Badania na posiew nic nie wykazały.Jestem po menopauzie i mam suchość pochwy.Czy lek fluomizin jest odpowiedni n...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy mozna zastosować Clotidal u dziewczynki w wieku 16 lat?
Czy moge podać mojej 16 letniej córce lek clotidal? ponieważ podejrzewam u niej grzybice. Ma opuchliznę, zaczerwienienie, swędzenie i białą wydzielinę...
odpowiada Olga Sierpniowska

Po jakim czasie pojawiają się efekty leczenia po preparacie Gynoxin w dawce 600 mg?
Zastosowałam Gynoxin 600 jedną globulkę, jak długo działa ten lek, kiedy są efekty leczenia?
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie infekcje intymne - jak sobie poradzić? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.