Infekcje intymne - jak sobie poradzić?

udostępnij:

Infekcje intymne to wstydliwe, ale częste dolegliwości u kobiet - co 4 wizyta u ginekologa związana jest z występowaniem objawów stanu zapalnego pochwy. Jak radzić sobie z problemami ze zdrowiem intymnym? Co zrobić, gdy infekcja intymna dotknie mężczyznę albo dziecko?

Chcesz szybko i bez wychodzenia z domu zrobić test na infekcje intymne? Sprawdź np. Test S3 antygenowy wykrywający i różnicujący choroby intymne 3 w 1

Obejrzyj film!

Jakie są objawy infekcji intymnej?

Najczęściej na infekcje intymne cierpią kobiety. Zwykle objawia się to świądem, pieczeniem, nadmierną ilością wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu (upławy) i zmienionej konsystencji (serowatej, pienistej), uczuciem podrażnienia oraz obrzęku okolic intymnych, a także bólem przy stosunku.

Jakie są przyczyny infekcji intymnych?

Infekcje miejsc intymnych mogą wywołać wirusy, bakterie, grzyby i pierwotniaki. Ich namnażaniu sprzyja wysoka temperatura oraz wilgotność, dlatego częściej dokuczają w cieplejszej porze roku oraz u osób, które noszą obcisłą, nieprzewiewną bieliznę oraz często korzystają z basenów, jacuzzi czy sauny.

Na infekcje intymne bardziej narażone są także osoby z obniżoną odpornością (np. w przebiegu przewlekłego stresu, po chorobie czy w wyniku stosowania leków immunosupresyjnych), kobiety w ciąży oraz pacjenci chorujący na cukrzycę. Niektóre infekcje przenoszone są drogą płciową – są to tak zwane choroby weneryczne.

Jak wyleczyć infekcję intymną?

Za większość infekcji intymnych odpowiadają grzyby Candida albicans (wywołują kandydozę zwaną również drożdżycą) oraz bakterie (te infekcje zwane są waginozami). Oba typy infekcji różnią się pomiędzy sobą objawami.

Infekcja grzybicza (kandydoza)

Infekcja bakteryjna (waginoza)

 • upławy o zwartej, „serowatej” konsystencji, bez zapachu

 • intensywny świąd i ból

 • nagły początek objawów

 • silny („rybi”) zapach wydzieliny z pochwy

 • świąd i ból o niewielkim nasileniu

 • objawy pojawiają się stopniowo

 • może wystąpić gorączka i złe samopoczucie

W zwalczaniu kandydozy pomocne są fungicydy – leki przeciwgrzybicze. Coraz więcej tego typu preparatów można kupić bez recepty, np. gałki dopochwowe Gynoxin Optima z fentikonazolem, kremy z klotrimazolem, np. dopochwowy Clotidal lub do stosowania na zewnętrzne narządy płciowe Clotrimazolum. Wspomagająco i zapobiegawczo można stosować preparaty typu Albivag, Multi-Gyn Flora Plus czy zawierający jony srebra np. Hexatiab.

W przypadku infekcji wywołanych przez bakterie opcji samoleczenia jest zdecydowanie mniej - w tych sytuacjach wskazana jest wizyta u lekarza celem dobrania dostępnych z przepisu lekarza leków przeciwbakteryjnych (np. antybiotykówmetronidazolu). Bez recepty można kupić preparat Albothyl zawierający polikrezulen - substancja działa wybiórczo na białka tkanek martwiczo i chorobowo zmienionych, a kwaśny odczyn leku (niskie pH) niszczy bakterie.

Objawowo - przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz miejscowo znieczulająco i odkażająco będzie działała benzydamina zawarta np. w preparacie Tantum Rosa dostępnym bez recepty w formie saszetek z proszkiem do przygotowania płynu lub gotowego roztworu do irygacji (płukania pochwy). Ponadto wspomagająco niezależnie od typu infekcji można zastosować probiotyki ginekologiczne.

Jak działają probiotyki ginekologiczne?

U zdrowej kobiety odczyn pochwy (tak zwane pH) jest kwaśny. Za takie środowisko odpowiadają i chętnie w nim się rozwijają dobroczynne bakterie - pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus). Ich obecność powoduje, że „nie ma miejsca” ani warunków bytowych dla chorobotwórczych drobnoustrojów. W celu odtworzenia tej pożytecznej flory można stosować probiotyki ginekologiczne zawierające te bakterie, substancje odżywcze dla nich czy składniki zapewniające prawidłowe, kwaśne środowisko pochwy.

Probiotyki ginekologiczne mogą być zastosowane we wszelkich sytuacjach, w których dochodzi do zaburzenia równowagi flory pochwy. Polecane są także:

 • po leczeniu przyczynowym infekcji preparatami dopochwowymi lub wspomagająco równocześnie z leczeniem doustnym;

 • podczas leczenia antybiotykiem – niezależnie od przyczyny jego zażywania (antybiotyki niszczą nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także i prawidłową florę bakteryjną);

 • w ramach profilaktyki nawracających infekcji.

W aptekach jest szeroki wybór produktów tego typu, dostępnych bez przepisu lekarza, zarówno do aplikacji dopochwowej (np. Lactovaginal, Medivag, Invag, Zenella Med, Iladian Direct Plus, VITAgyn C), jak i produktów do zażywania doustnego (np. Lacibios Femina, Provag, Trilac Lady, Iladian, Trivagin).

Ciekawym rozwiązaniem są probiotyczne tampony lub podpaski. Ich zaletą jest to, że dostarczają probiotyk „na miejsce” w odpowiednim czasie, gdyż menstruacja to czas zwiększonego ryzyka rozwoju infekcji intymnej.

Dolegliwości intymne nie wywołane infekcją

Niekiedy dyskomfort okolic intymnych (suchość, napięcie, świąd) nie jest spowodowany infekcją. Jego przyczyną mogą być:

W takich sytuacjach pomocne mogą być dostępne bez recepty preparaty o właściwościach nawilżających, regenerujących i ochronnych, np. preparaty dopochwowe, np. Feminella Hyalsoft, Chlorivag, HydroVag, Mucovagin, Regevagia, Cicatridina czy żele intymne, np. Feminum Aktiv, Feminum, PrOVag. Jeśli dominuje ból i świąd pomocne mogą być preparaty, takie jak np. Prurifem.

Warto zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach dolegliwości intymne mogą wynikać z reakcji uczuleniowej na zastosowane kosmetyki (np. płyn do kąpieli), podpaski lub zmianę środka piorącego do bielizny.

Kiedy udać się do lekarza?

Nie każdą infekcję można bezpiecznie wyleczyć preparatami dostępnymi bez recepty. Do lekarza wybierz się koniecznie, jeśli:

 • masz wątpliwości dotyczące przyczyny dolegliwości lub gdy podejrzewasz chorobę weneryczną;

 • infekcja przebiega z bólem, dodatkowymi objawami ze strony układu moczowego, gorączką, trwa dłużej niż 3 dni lub towarzyszą jej bardzo obfite, nieprzyjemnie pachnące lub krwawe upławy;

 • dolegliwości mają charakter nawracający - lekarz zweryfikuje sposób postępowania - może np. zalecić leczenie nie tylko kobiety, ale również jej partnera seksualnego;

 • jesteś w ciąży – lekarz dobierze leki bezpieczne dla nienarodzonego dziecka.

Nieleczone lub leczone niewłaściwie infekcje intymne mogą być powodem poważnych powikłań – przewlekłych stanów zapalnych dróg moczowych oraz rodnych, prowadzących nawet do niepłodności. W przypadku kobiet spodziewających się dziecka mogą spowodować przedwczesny poród i zakażenie noworodka.

Jak dbać o higienę intymną?

 • Do mycia okolic intymnych stosuj delikatne kosmetyki. Najlepiej zdecydować się na dedykowany płyn do higieny intymnej, np. Laktacyd, PrOVag, Lactovaginal Intima czy PLIVAfem.

 • Ręczniki i gąbki są przedmiotami osobistego użytku – nikomu ich nie pożyczaj.

 • W czasie miesiączki pamiętaj o odpowiednio częstej zmianie bielizny, podpaski lub tamponu i regularnym podmywaniu się.

 • Stosuj prawidłową technikę higieny okolic krocza: od przodu ku tyłowi – pozwala to zapobiec przenoszeniu bakterii z odbytu do pochwy.

 • W podróży lub w miejscach, gdzie panują słabe warunki sanitarne można skorzystać ze specjalnych nawilżanych chusteczek do higieny intymnej, np. LaciBios Femina Comfort czy Lactacyd Femina.

Infekcje intymne u dziewczynek

Z dziewczynką należy udać się do ginekologa dziecięcego, a w przypadku trudności z dostępem do takiego specjalisty - do pediatry. U dzieci dolegliwości mogą być spowodowane innymi niż u dorosłych przyczynami – np. owsicą lub sklejeniem warg sromowych.

Warto zwrócić uwagę, że pH pochwy małych dziewczynek nie jest kwaśne, jak u dorosłych kobiet, lecz neutralne lub zasadowe, dlatego do higieny należy wykorzystywać specjalne produkty do higieny intymnej dla dzieci (np. Oillan Intima Baby czy Iladian dla dziewczynek).

Infekcje intymne u chłopców i mężczyzn

Objawy infekcji intymnej u mężczyzn i chłopców, to najczęściej ból przy oddawaniu moczu, plamki, krostki lub nalot na penisie, świąd lub nieprzyjemny zapach. Mężczyzna ze swoim problemem powinien udać się do lekarza rodzinnego, a być może ostatecznie do dermatologa-wenerologa lub urologa. Chłopiec powinien natomiast odwiedzić pediatrę, a w razie potrzeby - zostanie pokierowany dalej.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 20.07.2022 15:21:01

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
domyślnie
filtrowanie:
wszystkie

od 27,16 zł

10 globulek 2 gram

od 27,58 zł

7 kapsułek

od 25,59 zł

3 kapsułki

od 30,00 zł

10 kapsułek

od 5,54 zł

20 gramów

od 33,39 zł

6 globulek

od 42,31 zł

20 kapsułek

od 14,43 zł

35 gramów

od 20,59 zł

1 tabletka

od 23,39 zł

5 butelek

od 27,76 zł

10 globulek

od 20,99 zł

10 globulek

od 24,66 zł

10 globulek

od 33,32 zł

10 kapsułek

od 18,89 zł

10 saszetek

od 22,50 zł

30 gramów

od 16,62 zł

10 tabletek

od 28,50 zł

7 globulek

od 23,99 zł

30 mililitrów

od 28,68 zł

20 kapsułek

od 20,00 zł

150 mililitrów

od 47,99 zł

5 aplikatorów 5 mililitrów

od 73,00 zł

1 sztuka

od 17,20 zł

1 sztuka

od 22,20 zł

10 globulek

od 22,09 zł

56 tabl. = 28 na dzień + 28 na noc

od 16,29 zł

14 tabletek

od 26,20 zł

10 kapsułek

od 26,98 zł

10 globulek

od 20,72 zł

10 kapsułek

od 13,37 zł

10 kapsułek

od 22,50 zł

10 globulek

od 19,79 zł

150 mililitrów

od 47,99 zł

14 kapsułek dopochwowych

od 21,45 zł

150 mililitrów

od 7,29 zł

15 sztuk

od 14,15 zł

250 mililitrów

Pytania i opinie

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.