Infekcje intymne - jak sobie poradzić?

Infekcje intymne - jak sobie poradzić?

udostępnij:

Infekcje intymne to wstydliwe, ale częste dolegliwości u kobiet - co 4 wizyta u ginekologa związana jest z występowaniem objawów stanu zapalnego pochwy. Jak radzić sobie z problemami ze zdrowiem intymnym? Co zrobić, gdy infekcja intymna dotknie mężczyznę albo dziecko?

Spis treści

Jakie są objawy infekcji intymnej?

Jakie są przyczyny infekcji intymnych?

Jak wyleczyć infekcję intymną?

Jak działają probiotyki ginekologiczne?

Dolegliwości intymne nie wywołane infekcją

Kiedy udać się do lekarza?

Jak dbać o higienę intymną?

Infekcje intymne u dziewczynek

Infekcje intymne u chłopców i mężczyzn

Obejrzyj film!

Jakie są objawy infekcji intymnej?

Najczęściej na infekcje intymne cierpią kobiety. Zwykle objawia się to świądem, pieczeniem, nadmierną ilością wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu (upławy) i zmienionej konsystencji (serowatej, pienistej), uczuciem podrażnienia oraz obrzęku okolic intymnych, a także bólem przy stosunku.

Jakie są przyczyny infekcji intymnych?

Infekcje miejsc intymnych mogą wywołać wirusy, bakterie, grzyby i pierwotniaki. Ich namnażaniu sprzyja wysoka temperatura oraz wilgotność, dlatego częściej dokuczają w cieplejszej porze roku oraz u osób, które noszą obcisłą, nieprzewiewną bieliznę oraz często korzystają z basenów, jacuzzi czy sauny.

Na infekcje intymne bardziej narażone są także osoby z obniżoną odpornością (np. w przebiegu przewlekłego stresu, po chorobie czy w wyniku stosowania leków immunosupresyjnych), kobiety w ciąży oraz pacjenci chorujący na cukrzycę. Niektóre infekcje przenoszone są drogą płciową – są to tak zwane choroby weneryczne.

Jak wyleczyć infekcję intymną?

Za większość infekcji intymnych odpowiadają grzyby Candida albicans (wywołują kandydozę zwaną również drożdżycą) oraz bakterie (te infekcje zwane są waginozami). Oba typy infekcji różnią się pomiędzy sobą objawami.

Infekcja grzybicza (kandydoza)

Infekcja bakteryjna (waginoza)

 • upławy o zwartej, „serowatej” konsystencji, bez zapachu

 • intensywny świąd i ból

 • nagły początek objawów

 • silny („rybi”) zapach wydzieliny z pochwy

 • świąd i ból o niewielkim nasileniu

 • objawy pojawiają się stopniowo

 • może wystąpić gorączka i złe samopoczucie

W zwalczaniu kandydozy pomocne są fungicydy – leki przeciwgrzybicze. Coraz więcej tego typu preparatów można kupić bez recepty, np. gałki dopochwowe Gynoxin Optima z fentikonazolem, kremy z klotrimazolem, np. dopochwowy Clotidal lub do stosowania na zewnętrzne narządy płciowe Clotrimazolum. Wspomagająco i zapobiegawczo można stosować preparaty typu Albivag, Multi-Gyn Flora Plus czy zawierający jony srebra np. Hexatiab.

W przypadku infekcji wywołanych przez bakterie opcji samoleczenia jest zdecydowanie mniej - w tych sytuacjach wskazana jest wizyta u lekarza celem dobrania dostępnych z przepisu lekarza leków przeciwbakteryjnych (np. antybiotykówmetronidazolu). Bez recepty można kupić preparat Albothyl zawierający polikrezulen - substancja działa wybiórczo na białka tkanek martwiczo i chorobowo zmienionych, a kwaśny odczyn leku (niskie pH) niszczy bakterie.

Objawowo - przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz miejscowo znieczulająco i odkażająco będzie działała benzydamina zawarta np. w preparacie Tantum Rosa dostępnym bez recepty w formie saszetek z proszkiem do przygotowania płynu lub gotowego roztworu do irygacji (płukania pochwy). Ponadto wspomagająco niezależnie od typu infekcji można zastosować probiotyki ginekologiczne.

Jak działają probiotyki ginekologiczne?

U zdrowej kobiety odczyn pochwy (tak zwane pH) jest kwaśny. Za takie środowisko odpowiadają i chętnie w nim się rozwijają dobroczynne bakterie - pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus). Ich obecność powoduje, że „nie ma miejsca” ani warunków bytowych dla chorobotwórczych drobnoustrojów. W celu odtworzenia tej pożytecznej flory można stosować probiotyki ginekologiczne zawierające te bakterie, substancje odżywcze dla nich czy składniki zapewniające prawidłowe, kwaśne środowisko pochwy.

Probiotyki ginekologiczne mogą być zastosowane we wszelkich sytuacjach, w których dochodzi do zaburzenia równowagi flory pochwy. Polecane są także:

 • po leczeniu przyczynowym infekcji preparatami dopochwowymi lub wspomagająco równocześnie z leczeniem doustnym;

 • podczas leczenia antybiotykiem – niezależnie od przyczyny jego zażywania (antybiotyki niszczą nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także i prawidłową florę bakteryjną);

 • w ramach profilaktyki nawracających infekcji.

W aptekach jest szeroki wybór produktów tego typu, dostępnych bez przepisu lekarza, zarówno do aplikacji dopochwowej (np. Lactovaginal, Medivag, Invag, Zenella Med, Iladian Direct Plus, VITAgyn C), jak i produktów do zażywania doustnego (np. Lacibios Femina, Provag, Trilac Lady, Iladian, Trivagin).

Ciekawym rozwiązaniem są probiotyczne tampony lub podpaski. Ich zaletą jest to, że dostarczają probiotyk „na miejsce” w odpowiednim czasie, gdyż menstruacja to czas zwiększonego ryzyka rozwoju infekcji intymnej.

Dolegliwości intymne nie wywołane infekcją

Niekiedy dyskomfort okolic intymnych (suchość, napięcie, świąd) nie jest spowodowany infekcją. Jego przyczyną mogą być:

W takich sytuacjach pomocne mogą być dostępne bez recepty preparaty o właściwościach nawilżających, regenerujących i ochronnych, np. preparaty dopochwowe, np. Feminella Hyalsoft, Chlorivag, HydroVag, Mucovagin, Regevagia, Cicatridina czy żele intymne, np. Feminum Aktiv, Feminum, PrOVag. Jeśli dominuje ból i świąd pomocne mogą być preparaty, takie jak np. Prurifem.

Warto zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach dolegliwości intymne mogą wynikać z reakcji uczuleniowej na zastosowane kosmetyki (np. płyn do kąpieli), podpaski lub zmianę środka piorącego do bielizny.

Kiedy udać się do lekarza?

Wstępem do dalszej diagnostyki mogą być domowe testy diagnostyczne na infekcje intymne lub choroby weneryczne, które kupić można bez recepty w aptekach, np.

Domowe Laboratorium pH Test

Test 3w1 antygenowy wykrywający i różniący choroby intymne

Nie każdą infekcję można bezpiecznie wyleczyć preparatami dostępnymi bez recepty. Do lekarza wybierz się koniecznie, jeśli:

 • masz wątpliwości dotyczące przyczyny dolegliwości lub gdy podejrzewasz chorobę weneryczną;

 • infekcja przebiega z bólem, dodatkowymi objawami ze strony układu moczowego, gorączką, trwa dłużej niż 3 dni lub towarzyszą jej bardzo obfite, nieprzyjemnie pachnące lub krwawe upławy;

 • dolegliwości mają charakter nawracający - lekarz zweryfikuje sposób postępowania - może np. zalecić leczenie nie tylko kobiety, ale również jej partnera seksualnego;

 • jesteś w ciąży – lekarz dobierze leki bezpieczne dla nienarodzonego dziecka.

Nieleczone lub leczone niewłaściwie infekcje intymne mogą być powodem poważnych powikłań – przewlekłych stanów zapalnych dróg moczowych oraz rodnych, prowadzących nawet do niepłodności. W przypadku kobiet spodziewających się dziecka mogą spowodować przedwczesny poród i zakażenie noworodka.

Jak dbać o higienę intymną?

 • Do mycia okolic intymnych stosuj delikatne kosmetyki. Najlepiej zdecydować się na dedykowany płyn do higieny intymnej, np. Laktacyd, PrOVag, Lactovaginal Intima czy PLIVAfem.

 • Ręczniki i gąbki są przedmiotami osobistego użytku – nikomu ich nie pożyczaj.

 • W czasie miesiączki pamiętaj o odpowiednio częstej zmianie bielizny, podpaski lub tamponu i regularnym podmywaniu się.

 • Stosuj prawidłową technikę higieny okolic krocza: od przodu ku tyłowi – pozwala to zapobiec przenoszeniu bakterii z odbytu do pochwy.

 • W podróży lub w miejscach, gdzie panują słabe warunki sanitarne można skorzystać ze specjalnych nawilżanych chusteczek do higieny intymnej, np. LaciBios Femina Comfort czy Lactacyd Femina.

Infekcje intymne u dziewczynek

Z dziewczynką należy udać się do ginekologa dziecięcego, a w przypadku trudności z dostępem do takiego specjalisty - do pediatry. U dzieci dolegliwości mogą być spowodowane innymi niż u dorosłych przyczynami – np. owsicą lub sklejeniem warg sromowych.

Warto zwrócić uwagę, że pH pochwy małych dziewczynek nie jest kwaśne, jak u dorosłych kobiet, lecz neutralne lub zasadowe, dlatego do higieny należy wykorzystywać specjalne produkty do higieny intymnej dla dzieci (np. Oillan Intima Baby czy Iladian dla dziewczynek).

Infekcje intymne u chłopców i mężczyzn

Objawy infekcji intymnej u mężczyzn i chłopców, to najczęściej ból przy oddawaniu moczu, plamki, krostki lub nalot na penisie, świąd lub nieprzyjemny zapach. Mężczyzna ze swoim problemem powinien udać się do lekarza rodzinnego, a być może ostatecznie do dermatologa-wenerologa lub urologa. Chłopiec powinien natomiast odwiedzić pediatrę, a w razie potrzeby - zostanie pokierowany dalej.

Obejrzyj film!

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 26.04.2023 09:55:13

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:
2

prOVag

kapsułki, 20 kapsułek

lactobacillus+lactobacillus gasseri+lactobacillus fermentum+lactobacillus plantarum

suplement diety

w 57% aptek

od 43,99 zł

Gynoxin Optima

kapsułki dopochwowe, 3 kapsułki

fenticonazole

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 29,99 zł

Lactovaginal

kapsułki dopochwowe, 14 kapsułek

lactobacillus+lactobacillus rhamnosus

produkt dostępny bez recepty

w 94% aptek

od 45,86 zł

Clotidal Max

tabletki dopochwowe, 1 tabletka

clotrimazole

produkt dostępny bez recepty

w 90% aptek

od 22,99 zł

Clotrimazolum GSK

krem, 20 gramów

clotrimazole

produkt dostępny bez recepty

w 86% aptek

od 5,83 zł

Betadine VAG

globulki dopochwowe, 7 globulek

povidone iodine

produkt dostępny bez recepty

w 68% aptek

od 26,90 zł

Pirolam Intima Vag

tabletki dopochwowe, 1 tabletka

clotrimazole

produkt dostępny bez recepty

w 84% aptek

od 24,49 zł

Albothyl

globulki dopochwowe, 6 globulek

policresulen

produkt dostępny bez recepty

w 49% aptek

od 35,53 zł

Invag

kapsułki dopochwowe, 7 kapsułek

lactobacillus+lactobacillus plantarum+lactobacillus gasseri+lactobacillus fermentum

produkt dostępny bez recepty

w 69% aptek

od 41,52 zł

Infectvagin

globulki dopochwowe, 10 globulek

hydrolysed collagen+equisetum arvense+lactic acid

wyrób medyczny

w 81% aptek

od 26,99 zł

Tantum Rosa

proszek (do wytworzenia płynu), 10 saszetek

benzydamine

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 24,49 zł

Trivagin

kapsułki, 20 kapsułek

lactobacillus gasseri+lactobacillus fermentum+lactobacillus plantarum+lactobacillus rhamnosus

suplement diety

w 68% aptek

od 35,66 zł

Clotidal

krem dopochwowy, 35 gramów

clotrimazole

produkt dostępny bez recepty

w 61% aptek

od 19,19 zł

Hexatiab Softgel

kapsułki dopochwowe, 10 kapsułek

argentum+aloe vera+hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 62% aptek

od 33,99 zł

Cicatridina

globulki dopochwowe, 10 globulek 2 gram

wyrób medyczny

w 81% aptek

od 28,49 zł

pH Test Domowe Laboratorium

test, 2 testy

wyrób medyczny

w 40% aptek

od 10,99 zł

Tantum Rosa

płyn, 5 butelek 140 mililitrów

benzydamine

produkt dostępny bez recepty

w 65% aptek

od 29,79 zł

Albivag Kadefarm

globulki dopochwowe, 10 globulek

wyrób medyczny

w 46% aptek

od 26,79 zł

Urosept

drażetki, 60 tabletek drażowanych

betula+petroselinum crispum+phaseolus+vaccinium vitis-idaea+matricaria chamomilla

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 24,96 zł

Prurifem Kadefarm

krem, 30 mililitrów

wyrób medyczny

w 38% aptek

od 26,11 zł

Multi-Gyn Floraplus

żel, 5 aplikatorów 5 mililitrów

aloe vera+carbohydrates

wyrób medyczny

w 11% aptek

od 49,99 zł

Mucovagin globulki

globulki dopochwowe, 10 globulek

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 92% aptek

od 32,79 zł

prOVag żel

żel, 30 gramów

wyrób medyczny

w 63% aptek

od 19,79 zł

Infectvagin specjalistyczny żel do higieny intymnej

żel, 150 mililitrów

hydrolysed collagen+dexpanthenol+allantoine+lactic acid

kosmetyk

w 1% aptek

od 21,99 zł

Iladian Direct Plus

tabletki dopochwowe, 10 tabletek

ascorbic acid+hyaluronic acid+inulin+tocopherol

wyrób medyczny

w 92% aptek

od 18,00 zł

Chlorivag Kadefarm

globulki dopochwowe, 10 globulek

hyaluronic acid+tocopherol+chlorhexidine+bromelain

wyrób medyczny

w 56% aptek

od 26,49 zł

Iladian

kapsułki, 10 kapsułek

lactobacillus+lactoferrin+lycopene+lactobacillus rhamnosus+lactobacillus reuteri

suplement diety

w 49% aptek

od 14,42 zł

prOVag specjalistyczna emulsja do higieny intymnej

płyn, 300 mililitrów

kosmetyk

w 67% aptek

od 28,49 zł

Test na infekcje intymne panelowy Diather

test, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 12% aptek

od 16,43 zł

Lacibios Femina

kapsułki, 10 kapsułek

lactobacillus+lactobacillus rhamnosus+lactobacillus reuteri

suplement diety

w 28% aptek

od 31,61 zł

Hydrovag

globulki dopochwowe, 14 globulek

wyrób medyczny

w 47% aptek

od 39,49 zł

Trilac Lady

kapsułki, 10 kapsułek

fibre+lactobacillus+lactobacillus plantarum+lactobacillus rhamnosus+lactobacillus paracasei

suplement diety

w 9% aptek

od 19,99 zł

od 55,73 zł

Zenella Med

tabletki dopochwowe, 14 tabletek

ascorbic acid+hyaluronic acid+inulin+tocopherol

wyrób medyczny

w 67% aptek

od 16,47 zł

od 59,27 zł

Genivag

żel, 7 aplikatorów po 5 gramów

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 8% aptek

od 31,99 zł

Plivafem B

żel, 150 mililitrów

kosmetyk

w 36% aptek

od 25,79 zł

Test C1 szybki test antygenowy na Candida albicans

test, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 1% aptek

od 59,27 zł

Acidosalus Vaginalete Globulki

globulki dopochwowe, 7 globulek

wyrób medyczny

w 1% aptek

od 45,00 zł

Ferivag

kapsułki dopochwowe, 14 kapsułek dopochwowych

lactoferrin

wyrób medyczny

w 10% aptek

od 45,99 zł

Cerkopil hipoalergiczny żel do higieny intymnej

żel, 200 mililitrów

lactic acid+niacinamide

kosmetyk

w 17% aptek

od 19,47 zł

Lactacyd Pharma płyn ginekologiczny łagodzący

płyn, 250 mililitrów

kosmetyk

w 67% aptek

od 20,99 zł

Vagisil Intima płyn do higieny intymnej o zbalansowanym pH

płyn, 250 mililitrów

kosmetyk

w 1% aptek

Lactacyd Femina chusteczki do higieny intymnej

chusteczki, 15 sztuk

kosmetyk

w 27% aptek

od 9,38 zł

Fytofontana Gyntima Children's Intimate Wash

żel, 100 mililitrów

kosmetyk

w 1% aptek

Izovag

krem dopochwowy, 40 gramów

isoconazole

lek na receptę

w 47% aptek

od 35,50 zł

Dalacin

krem dopochwowy, 40 gramów

clindamycin

lek na receptę

w 20% aptek

od 60,99 zł

2

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy