Sortuj
54 produkty zawierające Klotrimazol, w tym 22 na receptę.
25 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.
Klotrimazol to substancja należąca do syntetycznych leków przeciwgrzybiczych. Substancja wykorzystywana jest w terapii zakażeń grzybiczych, m.in. grzybicy stóp, miejsc intymnych, skóry.
Hamuje enzym odpowiedzialny za syntezę hormonów grzybów, co prowadzi do zmniejszenia ilości ergosterolu. Ergosterol to najważniejszy sterol budujący błonę komórkową grzybów. Zmniejszenie jego ilości prowadzi do zaburzenia wielu czynności błony komórkowej i w konsekwencji do zahamowania wzrostu komórki grzyba.
Preparaty z klotrimazolem dostępne są w aptece bez recepty. Występują w postaci kremu (np. Clotrimazolum GSK, Clotrimazolum Hasco), tabletek dopochwowych (np. Clotidal Max, Pirolam Intima Vag), płynu (np. Clotrimazolum Medana), a także kropli (np. Fungotac). Substancja obecna jest również w preparatach dostępnych jedynie z przepisu lekarza, np. Triderm, Clotrimazolum GSK.
Jakie właściwości posiada klotrimazol i w jakich wskazaniach jest stosowany?
Jakie są przeciwwskazania do stosowania klotrimazolu?
Jakie są skutki uboczne stosowania klotrimazolu?
Czy w ciąży można stosować klotrimazol?
Czy podczas karmienia piersią (podczas laktacji) można stosować klotrimazol?
Klotrimazol jest lekiem przeciwgrzybiczym o szerokim spektrum działania, co oznacza, że jest on skuteczny w leczeniu infekcji wywołanych przez prawie wszystkie grzyby patogenne dla człowieka. Substancja stosowana jest głównie miejscowo, w leczeniu grzybiczych zakażeń skóry oraz błon śluzowych narządów rodnych. Ponadto lek jest przedmiotem zainteresowania w terapii kilku innych chorób, takich jak np. malaria, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, a nawet niektóre nowotwory.
Klotrimazolu nie powinni stosować pacjenci z nadwrażliwością na tą substancję. Ponadto lek nie powinien być podawany w trądziku różowatym, trądziku pospolitym, a także w zakażeniach wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych skóry. Produktu nie wolno aplikować na rany, uszkodzoną skórę oraz twarz. Substancja nie powinna być przyjmowana długotrwale.
Działania niepożądane po podaniu miejscowym klotrimazolu są nieliczne i należą do nich np. reakcje alergiczne, bóle brzucha, utrata łaknienia, czy bóle głowy.
Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą wystąpić u wszystkich pacjentów.
Preparaty z klotrimazolem należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta. Sposób podawania substancji zależy również od postaci, w której lek występuje.
Cienką warstwę produktu leczniczego należy aplikować na zmienione chorobowo miejsca i otaczającą je skórę dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Czas terapii zależy od rozmiaru i umiejscowienia zmian chorobowych oraz odpowiedzi pacjenta na leczenie.
Jeśli po około trzech - czterech tygodniach nie nastąpi poprawa, należy zgłosić się do lekarza.
Lek najlepiej aplikować na noc, wprowadzając go głęboko do pochwy. W trakcie leczenia należy unikać używania tamponów, irygacji, a także innych produktów dopochwowych. Terapię powinno się zakończyć przed rozpoczęciem miesiączki, aby uniknąć wypłukania leku. Jeżeli infekcja obejmuje również wargi sromowe oraz sąsiadujące okolice, poza terapią dopochwową, należy zastosować łącznie leczenie maściami przeciwgrzybiczymi. Zaleca się, aby w okresie terapii unikać kontaktów seksualnych, ze względu na ryzyko zakażenia partnera.
Jeśli po 7 dniach stosowania leku objawy nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza.
Klotrimazol stosowany miejscowo podczas terapii infekcji intymnych może uszkadzać mechaniczne środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu, takie jak prezerwatywy i krążki domaciczne, co wiąże się z osłabieniem ich skuteczności. Zaleca się, aby podczas terapii klotrimazolem, a także przez co najmniej 5 dni po zakończeniu leczenia, stosować alternatywne środki antykoncepcyjne. Ze względu na ryzyko zakażenia partnera, zaleca się, aby w trakcie terapii kolotrimazolem unikać współżycia seksualnego.
Dostępnych jest niewiele badań na temat bezpieczeństwa stosowania klotrimazolu podczas ciąży. Jednakże nie przewiduje się, aby substancja stosowana przez krótki czas w niewielkich ilościach, wpływała negatywnie na przebieg ciąży i rozwój płodu. W związku z tym lek może być stosowany w czasie ciąży, jednak wyłącznie pod nadzorem lekarza.
Ze względu na to, że klotrimazol przenika do mleka matki, nie zaleca się aby lek przyjmowany był w okresie karmienia piersią.
„Kompendium Farmakologii” pod redakcją naukową Waldemara Jańca
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.
od 6,33 zł
od 3,54 zł
od 2,74 zł
od 23,99 zł
od 24,79 zł
od 4,49 zł
od 6,19 zł
od 41,19 zł
od 14,50 zł
od 38,19 zł
od 40,99 zł
od 26,49 zł
od 34,49 zł
od 33,06 zł
od 37,50 zł
od 33,99 zł
od 32,89 zł
od 26,90 zł
od 32,99 zł
od 13,88 zł
od 26,99 zł
od 20,98 zł
od 29,25 zł
od 22,51 zł