Zatrucia pokarmowe w podróży

Chyba nie ma nic gorszego niż tzw. “zemsta Faraona” na wakacjach, na które czeka się długimi miesiącami. Do ostrego zakażenia przewodu pokarmowego dochodzi najczęściej w trakcie podróży za granicę, zwykle do kraju o niższym standardzie sanitarno-epidemiologicznym.

Co wywołuje zatrucia w podróży?

Biegunkę podróżnych w 80% wywołują bakterie, zwykle są to szczepy Escherichia coli. Za mniej niż 10% przypadków są odpowiedzialne wirusy.

Na ostre zakażenie przewodu pokarmowego najbardziej narażone są dzieci.

Jakie są objawy?

Ostre zakażenie przewodu pokarmowego objawiają się:

 • biegunką (może być wodnista lub krwista),
 • bólem brzucha,
 • gorączką,
 • odwodnieniem,
 • wymiotami, nudnościami.

Po ich wystąpieniu w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ na skutek wymiotów i biegunki w organizmie zaczyna brakować wody. Najpoważniejszym powikłaniem biegunki podróżnych jest zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej. Utrata wody, a wraz z nią elektrolitów jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, bo:

 • utrzymuje prawidłową objętość i ciśnienie krwi,
 • transportuje składniki odżywcze i produkty przemiany materii.

W skutek utraty wody, w organizmie obniża się poziom glukozy i innych ważnych elektrolitów, które biorą udział w mechanizmie rozprowadzania i wchłaniania wody oraz uczestniczą w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej.

Następstwem utraty elektrolitów może być:

 • osłabienie,
 • zawroty,
 • bladość skóry,
 • podwyższona temperatura,
 • zaburzona praca serca,
 • utrata przytomności.

Jakie leki z apteki w trakcie biegunki?

Jeśli pojawia się gorączka to należy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe, by ograniczyć utratę wody z organizmu. Dla dzieci najbezpieczniejszy jest Paracetamol. Drugim lekiem z wyboru jest Nurofen. Nigdy nie podajemy dzieciom Polopiryny albo Aspiryny.

WAŻNE: W trakcie trwania gorączki warto pamiętać, by zabezpieczyć dziecko przed komarami, bo one wyczuwają podwyższoną temperaturę ciała dziecka i dzięki temu rozgrzane dziecko bardzo szybko staje się ofiarą krwiopijnych insektów.

Poza tym należy bezwzględnie pamiętać o nawadnianiu w celu uzupełnienia płynów wraz z mikroelementami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W celu doustnego nawodnienia należy podawać roztwory zawierające glukozę i elektrolity.

WAŻNE: Błędem jest podawanie choremu soków owocowych lub napojów typu coca-cola, ze względu na ich nieprawidłową osmolarność, czyli zawartość stałych składników w napoju. Jeśli jest ich za dużo, woda zamiast do ustroju przenika z krwiobiegu do światła jelita, skąd jest natychmiast wydalana.

Płyny podawane w ryzyku odwodnienia, nie mogą składać się z samej wody, bo zostanie szybko wydalona. Proces odwodnienia może zahamować DPN, czyli Doustny Płyn Nawadniający, specjalnie skomponowany preparat, który oprócz wody, zawiera glukozę i elektrolity. Dzięki odpowiednio dobranej ilości tych składników, możliwe jest efektywne wchłanianie się wody, glukozy i elektrolitów.

Przed wyjazdem na wakacje warto zaopatrzyć się na przykład w Orsalit, dostępny w wersjach dla dorosłych i dla dzieci. Ma precyzyjnie dobrany skład, który zapewnia uzupełnienie strat wody i elektrolitów zarówno u dzieci i niemowląt, jak i u dorosłych.

Mimo, że doustne płyny nawadniające nie leczą biegunki i nie skracają czasu jej trwania, ważne jest, aby włączyć je na początku rozwijającej się infekcji. Dzięki temu nie dopuścimy do narastania odwodnienia.

Kolejnym produktem, którego nie powinno zabraknąć w wakacyjnej apteczce na wypadek biegunki podróżnych, jest Smecta. Jest to naturalny związek glinokrzemianu. Smecta wiąże wirusy i bakterie oraz ich toksyny, a dzięki temu, że nie hamuje naturalnego ruchu jelit, szybko usuwa z organizmu toksyny odpowiedzialne za powstawanie biegunek. Jest lekiem, który z powodzeniem można stosować we wszystkich grupach wiekowych.

Popularnym środkiem leczniczym w trakcie biegunki podróżnych jest loperamid, który wchodzi w skład następujących preparatów leczniczych:

Z jednej strony szybko i długotrwale hamują one perystaltykę przewodu pokarmowego, zwiększają napięcie zwieracza odbytu oraz zmniejszają utratę wody i elektrolitów do światła przewodu pokarmowego.

Ale z drugiej strony na skutek ich działania w jelitach zatrzymywane są toksyny bakteryjne, co nie jest korzystne dla pacjenta.

Z tego powodu w swojej wakacyjnej apteczce warto mieć Nifuroksazyd. Jest to lek przeciwbakteryjny, który hamuje aktywność enzymów bakteryjnych oraz syntezę białek bakteryjnych. Jest aktywny wobec większości drobnoustrojów wywołujących zakażenia jelitowe i ostre biegunki zakaźne. Nie działa na bakterie wchodzące w skład prawidłowej flory jelitowej.

Czy można jakoś zapobiec biegunce w podróży?

Podczas przygotowań do podróży zaleca się przyjmowanie probiotyku Lacidofil przez 3 tygodnie, aby złagodzić objawy związane ze zmianą flory bakteryjnej. Nie nadaje się on jednak do podróży, bo musi on być przechowywany w lodówce.

W trakcie wyjazdu praktycznym rozwiązaniem może być za to Multilac, który nie wymaga lodówki.

Poza tym należy pamiętać o unikaniu:

 • produktów mlecznych, które nie są pasteryzowane,
 • surowego mięsa,
 • surowych ryb i owoców morza,
 • owoców bez ich wcześniejszego umycia,
 • w niektórych krajach, picia nieprzegotowanej wody.

Bezwzględnie należy pamiętać o właściwej higienie rąk.

A jeśli Faraon jednak się zemści?

Jeżeli Tobie lub Twoim bliskim przydarzy się zatrucie pokarmowe na wakacjach, pamiętaj, aby:

 • unikać upałów,
 • pić odpowiednią ilość roztworów elektrolitowych,
 • zapomnieć o mleku, napojach mlecznych i gazowanych,
 • pić małymi łykami, ale często,
 • unikać stałych, tłustych, ciężkostrawnych pokarmów.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 2017-07-14 09:35:55

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie możesz go traktować jako konsultację farmaceutyczną. Przed zażyciem leku przeczytaj ulotkę, a w przypadku pytań skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Ulcamed
Mam pytanie. ostatnio wiele się słyszy o bakterii Helicobakter pylori i o tym, że mimo że mieszka w jelitach, może się zezłośliwić. Ostatnio boli mnie...
odpowiada Katarzyna Borkowska

Na Twoje pytania w temacie zatrucia pokarmowe w podróży odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

+ dodaj pytanie


Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.