Test ciążowy - jaki wybrać i kiedy zrobić?

Każda przygoda z macierzyństwem zaczyna się od tak oczywistej rzeczy, jak wykonanie testu ciążowego. Jaki test ciążowy wybrać? Jak i kiedy prawidłowo go wykonać? Czy test wykonany w domu daje wiarygodny wynik?

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film o testach ciążowych!

Jak działa test ciążowy?

Działanie testu ciążowego dostępnego w aptece polega na reakcji chemicznej zachodzącej między przeciwciałami anty-hCG, które zostały fabrycznie naniesione na test, a hormonem beta hCG (gonadotropiną kosmówkową) obecnym w moczu kobiety ciężarnej już kilka dni po zapłodnieniu (do którego może dojść do kilku dni po stosunku). Wynik tej reakcji obserwujemy, jako pojawiające się kreski (lub inne oznaczenia) w odpowiednim okienku testu ciążowego.

Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?

Zaleca się wykonanie testu ciążowego w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. W aptekach dostępne są jednak testy ciążowe o różnej czułości. Czułość testu oznacza, jakie najniższe stężenie hCG jest w stanie wykryć. Testy o czułości 10 mlU/ml, tzw. ultraczułe, wykrywają już dwu-trzydniową ciążę (np. Evidence-10). Dostępne są także testy o czułości 20 mlU/ml (np. Amil) lub 25 mlU/ml (np. Clearblue Test Ciążowy, Pre-Test), które należy wykonać nie wcześniej niż 7-10 dni od stosunku.

Przyjmowanie dużej ilości płynów powoduje rozrzedzenie moczu, co także może wpłynąć na wynik testu. Aby test był najbardziej wiarygodny, wykonaj go z pierwszej, porannej próbki moczu – jest on najbardziej zagęszczony, więc poziom hormonów będzie w nim najwyższy.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Wszystkie testy, które możemy kupić w aptece opierają się na badaniu pobranej próbki moczu. Testy te różnią się miedzy sobą sposobem użycia lub metodą odczytu wyniku.

Test ciążowy paskowy

Najprostszy i najtańszy test ciążowy składający się z pojedynczego paska.

Pasek należy skierować strzałką w dół i zanurzyć w moczu do linii oznaczonej na pasku na około 3-5 sekund. Następnie położyć pasek na suchej i czystej powierzchni, odczekać 1 minutę i odczytać wynik według instrukcji.

Przykłady jednorazowych testów paskowych dostępnych w aptekach to, m.in.: Ultraczuły test ciążowy paskowy, Pre-Test paskowy.

Test ciążowy płytkowy

Należy pobrać bardzo niewielką próbkę moczu do pojemniczka, nabrać mocz pipetą i umieścić 3-4 krople w mniejszym okienku na plastikowym prostokącie, tzw. okienku próby. Następnie odczekać 3-5 minut i odczytać wynik według instrukcji.

Przykłady jednorazowych testów płytkowych dostępnych w aptekach, to m.in.: Bobo-Test Test ciążowy płytkowy, Quixx Test ciążowy płytkowy, Novatest Test ciążowy płytkowy, Pre-Test płytkowy, Amil test ciążowy.

Test ciążowy strumieniowy

Test ciążowy strumieniowy swoim wyglądem przypomina flamaster.

Przed zastosowaniem należy zdjąć ochronną nasadkę znajdującą się na końcówce do pobierania moczu, a następnie trzymając test za uchwyt, umieścić końcówkę absorbującą pod strumieniem moczu i trzymać przynajmniej przez 10 sekund do całkowitego zmoczenia.

Przykłady jednorazowych testów strumieniowych dostępnych w aptekach, to m.in.: Baby Boom Strumieniowy test ciążowy, Rodzina Zdrowia Baby Fast test ciążowy strumieniowy, Bobo-Test Test ciążowy strumieniowy.

Test ciążowy cyfrowy

Najbardziej zaawansowany technologicznie test ciążowy cyfrowy dostępny w aptekach. Działanie opiera się o pobranie próbki moczu, tak jak w przypadku pozostałych testów, jednak wynik wyświetla się na elektronicznym wyświetlaczu.

Dodatkowo niektóre testy wyposażone są w tzw. wskaźnik poczęcia i oprócz samej informacji o zajściu w ciążę wyświetlają również, ile tygodni wstecz doszło do zapłodnienia. Zaletą testu jest możliwość jego wielokrotnego użytku.

Przykładowym testem cyfrowym wielokrotnego użytku dostępnym w aptekach jest Clearblue test ciążowy.

Czy pozytywny test ciążowy zawsze oznacza ciążę?

  • Czasem zdarza się, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale zarodek nie zagnieździł się w macicy, czego efektem jest brak ciąży.
  • Jeśli stosowałaś zastrzyki przed zabiegiem in vitro, zanim zrobisz test, należy odczekać przynajmniej 14 dni od przyjęcia zastrzyku, aż hormon zostanie wydalony z organizmu.
  • Wysokie stężenie hCG w moczu może utrzymywać się także po niedawno przebytym porodzie oraz naturalnym lub sztucznym poronieniu, dając fałszywie pozytywny wynik testu. Odczekaj więc kilka dni zanim wykonasz test.
  • Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, a także stosowanie innych terapii hormonalnych niezawierających hCG nie ma wpływu na wynik testu.

Co zrobić, gdy myślisz, że jesteś w ciąży?

Testy ciążowe kupione w aptece wykazują skuteczność na poziomie 99%, jednak aby potwierdzić ciążę i zbadać jej przebieg należy udać się do lekarza ginekologa, który zleci badanie stężenia hormonu beta hCG we krwi oraz jeśli będzie taka konieczność - wykona USG dopochwowe lub przezbrzuszne.

Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu nie jest potrzebne, dlatego na wizytę umawiamy się bezpośrednio do ginekologa, który w ramach NFZ może zlecić wszystkie niezbędne badania, założy kartę ciąży oraz sprawdzi, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Jeśli nie przyjmujesz kwasu foliowego, możesz rozpocząć jego suplementację w celu zapobiegania niebezpiecznym wadom układu nerwowego u rozwijającego się płodu. Preparaty dostępne w aptece bez recepty, to m.in. Folik, Kwas foliowy, Solgar folian, Vitamax kwas foliowy.

Czy negatywny test ciążowy zawsze oznacza brak ciąży?

Jeśli test został wykonany zbyt wcześnie od zapłodnienia, poziom hCG w moczu może być jeszcze zbyt niski, aby test wykazał ciążę. Z reguły jednak negatywny test ciążowy oznacza, iż nie jesteś w ciąży. Jeśli miesiączka nie pojawiła się w ciągu 2-3 dni po spodziewanym terminie, powtórz test, wykorzystując nowe opakowanie. Jeżeli znów otrzymasz negatywny wynik, a miesiączka nie pojawiła się już dłuższy czas - powinnaś udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę takiego stanu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 03.06.2019 12:03:41

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Co zrobić w sytuacji, kiedy podczas przyjmowania pigułek Vines z pierwszego opakowania pojawiają się plamienia, a jedno z nich trwa już 6 dni?
29 marca zaczęłam zazywac tabletki vines (pIerwszy dzień cyklu) w 16 dniu zazywania tabletki dostałam lekkie krwawienie, które trwa do dnia dzisiejsz...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy skuteczność tabletek Vibin Mini zostaje zachowana, gdy nie przestrzegałam schematu dawkowania?
Witam, co jeśli zaczęłam brać tabletki vibin mini i w drugim tygodniu zaczęłam mieć krwawienie, wiec z tego powodu pominęłam dalsze branie i przeszłam...
odpowiada Katarzyna Domagała

Jak stosować tabletki Vines?
Witam, pierwszy raz zaczęłam stosować tabletki anty, wzięłam pierwsza 19 lutego wraz z pierwszym dniem okresu a skończyłam brac 1 lutego po czym ko...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy test ciążowy wykonany po 30 dniach jest wiarygodny?
Witam czy test wykonany po 30 dniach od stosunku sa wiarygodne już... Okres mam co 26 dni. Czy jeszcze trzeba powtarzać.. Dziekuje
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy negatywny test ciążowy wykonany w dniu wystąpienia miesiączki jest wiarygodny?
Dzień dobry. Mam pytanie test po 3 tyg. Jest już wiarygodny. Miesiączka byla w terminie test tez wykonałam w ten dzień. Moje pytanie jakby to było pla...
odpowiada Olga Sierpniowska

Co zrobić, jeśli jest możliwe, że nie rozpoczęłam opakowania leku Atywia pierwszego dnia miesiączki?
Rozpoczęłam pierwsze opakowanie hormonów Atywia, pierwszego dnia cyklu. Zadziwiałam się ponieważ następnego dnia ani kolejnego nie miałam prawie żadn...
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie test ciążowy - jaki wybrać i kiedy zrobić? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.