Test ciążowy - jaki wybrać i kiedy zrobić?

Każda przygoda z macierzyństwem zaczyna się od tak oczywistej rzeczy, jak wykonanie testu ciążowego. Jaki test ciążowy wybrać? Jak i kiedy prawidłowo go wykonać? Czy test wykonany w domu daje wiarygodny wynik?

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film o testach ciążowych!

Jak działa test ciążowy?

Działanie testu ciążowego dostępnego w aptece polega na reakcji chemicznej zachodzącej między przeciwciałami anty-hCG, które zostały fabrycznie naniesione na test, a hormonem beta hCG (gonadotropiną kosmówkową) obecnym w moczu lub krwi kobiety ciężarnej już kilka dni po zapłodnieniu (do którego może dojść do kilku dni po stosunku). Wynik tej reakcji obserwujemy, jako pojawiające się kreski (lub inne oznaczenia) w odpowiednim okienku testu ciążowego.

Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?

Zaleca się wykonanie testu ciążowego w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. W aptekach dostępne są jednak testy ciążowe o różnej czułości. Czułość testu oznacza, jakie najniższe stężenie hCG jest w stanie wykryć. Testy o czułości 10 mlU/ml, tzw. ultraczułe, wykrywają już dwu-trzydniową ciążę (np. Pink Test super czuły). Dostępne są także testy o czułości 20 mlU/ml (np. Amil) lub 25 mlU/ml (np. Clearblue Test Ciążowy, Pre-Test), które należy wykonać nie wcześniej niż 7-10 dni od stosunku.

Przyjmowanie dużej ilości płynów powoduje rozrzedzenie moczu, co także może wpłynąć na wynik testu. Aby test był najbardziej wiarygodny, wykonaj go z pierwszej, porannej próbki moczu – jest on najbardziej zagęszczony, więc poziom hormonów będzie w nim najwyższy.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Wszystkie testy, które możemy kupić w aptece opierają się na badaniu pobranej próbki moczu lub krwi - przykłady testów ciążowych znajdziesz tutaj. Testy te różnią się miedzy sobą sposobem użycia lub metodą odczytu wyniku.

Test ciążowy paskowy z moczu

Najprostszy i najtańszy test ciążowy składający się z pojedynczego paska.

Pasek należy skierować strzałką w dół i zanurzyć w moczu do linii oznaczonej na pasku na około 3-5 sekund. Następnie położyć pasek na suchej i czystej powierzchni, odczekać 1 minutę i odczytać wynik według instrukcji.

Przykłady jednorazowych testów paskowych dostępnych w aptekach to, m.in.: Pre-Test paskowy, Horienmedical Test ciążowy paskowy.

Test ciążowy płytkowy z próbki moczu

Należy pobrać bardzo niewielką próbkę moczu do pojemniczka, nabrać mocz pipetą i umieścić 3-4 krople w mniejszym okienku na plastikowym prostokącie, tzw. okienku próby. Następnie odczekać 3-5 minut i odczytać wynik według instrukcji.

Przykłady jednorazowych testów płytkowych dostępnych w aptekach, to m.in.: Bobo-Test Test ciążowy płytkowy, Quixx Test ciążowy płytkowy, Pre-Test płytkowy, ApteoCare Test ciążowy.

Test ciążowy strumieniowy z moczu

Test ciążowy strumieniowy swoim wyglądem przypomina flamaster.

Przed zastosowaniem należy zdjąć ochronną nasadkę znajdującą się na końcówce do pobierania moczu, a następnie trzymając test za uchwyt, umieścić końcówkę absorbującą pod strumieniem moczu i trzymać przynajmniej przez 10 sekund do całkowitego zmoczenia.

Przykłady jednorazowych testów strumieniowych dostępnych w aptekach, to m.in.: Baby Boom Strumieniowy test ciążowy, Pink Test, Bobo-Test.

Test ciążowy cyfrowy z próbki moczu

Najbardziej zaawansowany technologicznie test ciążowy cyfrowy dostępny w aptekach. Działanie opiera się o pobranie próbki moczu, tak jak w przypadku pozostałych testów, jednak wynik wyświetla się na elektronicznym wyświetlaczu.

Dodatkowo niektóre testy wyposażone są w tzw. wskaźnik poczęcia i oprócz samej informacji o zajściu w ciążę wyświetlają również, ile tygodni wstecz doszło do zapłodnienia. Zaletą testu jest możliwość jego wielokrotnego użytku.

Przykładowym testem cyfrowym wielokrotnego użytku dostępnym w aptekach jest Clearblue test ciążowy.

Test ciążowy z próbki krwi

W aptece można kupić również test pozwalający oznaczyć obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG) we krwi pobranej z palca (np. BabyCheck-1 WB). Zasada działania testu oraz sposób odczytania wyniku jest podobna, jak w przypadku testów z próbki moczu.

Czy pozytywny test ciążowy zawsze oznacza ciążę?

  • Czasem zdarza się, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale zarodek nie zagnieździł się w macicy, czego efektem jest brak ciąży.
  • Jeśli stosowałaś zastrzyki przed zabiegiem in vitro, zanim zrobisz test, należy odczekać przynajmniej 14 dni od przyjęcia zastrzyku, aż hormon zostanie wydalony z organizmu.
  • Wysokie stężenie hCG w moczu może utrzymywać się także po niedawno przebytym porodzie oraz naturalnym lub sztucznym poronieniu, dając fałszywie pozytywny wynik testu. Odczekaj więc kilka dni zanim wykonasz test. Wzrost stężenia tego hormonu obserwuje się również w przypadku ciąży pozamacicznej.
  • Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, a także stosowanie innych terapii hormonalnych niezawierających hCG nie ma wpływu na wynik testu.

Co zrobić, gdy myślisz, że jesteś w ciąży?

Testy ciążowe kupione w aptece wykazują skuteczność na poziomie 99%, jednak aby potwierdzić ciążę i zbadać jej przebieg należy udać się do lekarza ginekologa, który zleci badanie stężenia hormonu beta hCG we krwi oraz jeśli będzie taka konieczność - wykona USG dopochwowe lub przezbrzuszne.

Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu nie jest potrzebne, dlatego na wizytę umawiamy się bezpośrednio do ginekologa, który w ramach NFZ może zlecić wszystkie niezbędne badania, założy kartę ciąży oraz sprawdzi, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Jeśli nie przyjmujesz kwasu foliowego, możesz rozpocząć jego suplementację w celu zapobiegania niebezpiecznym wadom układu nerwowego u rozwijającego się płodu. Preparaty dostępne w aptece bez recepty, to m.in. Folik, Kwas foliowy, Solgar folian, Vitamax kwas foliowy.

Czy negatywny test ciążowy zawsze oznacza brak ciąży?

Jeśli test został wykonany zbyt wcześnie od zapłodnienia, poziom hCG w moczu może być jeszcze zbyt niski, aby test wykazał ciążę. Z reguły jednak negatywny test ciążowy oznacza, iż nie jesteś w ciąży. Jeśli miesiączka nie pojawiła się w ciągu 2-3 dni po spodziewanym terminie, powtórz test, wykorzystując nowe opakowanie. Jeżeli znów otrzymasz negatywny wynik, a miesiączka nie pojawiła się już dłuższy czas - powinnaś udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę takiego stanu.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 01.07.2020 11:19:28

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy krwawienie po zażyciu tabletki Escapelle może być plamieniem implantacyjnym?
Witam, wiem że było sporo podobnych pytań i historii ale nadal moja nie daje mi spokoju. W nocy z piątku na sobotę (1/2 sierpnia) odbyłam stosunek pod...
odpowiada Olga Sierpniowska

Jaka jest skuteczność tabletki Escapelle zażytej 12 godzin po stosunku?
Dzien dobry. Mam pytanie o skuteczność działania - moja żona stosuje antykoncepcję hormonalna (tabletki). Przez nieuwagę pominęła tabletkę czwarta (za...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy mogę być w ciąży, jeśli 15 tabletkę leku Vines przyjęłam z 6-godzinnym opóźnieniem, a przy 3 tabletce placebo nie mam jeszcze krwawienia z odstawienia?
Witam, biorę tabletki Vines od 5 miesięcy, w tym miesiącu przy 15 tabletce spóźniłam się o 6h a w trakcie mojego spóźnienia uprawiałam seks i moj part...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy brak krwawienia z odstawienia po pierwszym opakowaniu tabletek Vines może oznaczać ciążę?
Dzień dobry, stosuje antykoncepcje hormonalną pierwszy raz i obecnie jestem przy 1 opakowaniu. Nadal nie wystąpiło krwawienie z odstawienia a jestem p...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Escapelle ma wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych Slinda?
Witam, Mam pytanie z ginekologii, czy tabletka dzień po „escapella” ma wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych ? Musiałam wziąć ją 9 dnia brani...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę być w ciąży, jeśli współżyłam w dni płodne, a miesiączka spóźnia mi się o 25 dni?
Spóźnia mi się okres 25 dni , współżyłam w dni płodne
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie test ciążowy - jaki wybrać i kiedy zrobić? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.