---Asepta Gardłosept produkty

Solpadeine, cena i dostępność w aptekach w Polsce

produkt dostępny bez recepty, tabletki musujące,

Kofeina (caffeine)

,

Kodeina (codeine)

,

paracetamol

, Omega Pharma

Dawka:

500 mg + 8 mg + 30 mg

Opakowanie:

Koszyk:

100+ aptek z Solpadeine na stanie w Polsce

Na liście widoczne najbliższe 50.
Lokalizacja:
Zakres cen od 29,99 zł do 52,00 zł.
 Pokaż mapę 
---Asepta Gardłosept produkty

Więcej informacji o Solpadeine

Solpadeine to lek w postaci tabletek musujących. Preparat zawiera kodeinę, paracetamol oraz kofeinę. Dzięki połączeniu tych składników działa silnie przeciwbólowo, a efekt utrzymuje się przez długi czas. Lek stosowany jest w łagodzeniu słabego lub umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. w migrenie, bolesnych miesiączkach, bólu zęba, nerwobólu, bólu reumatycznym oraz gorączce. Przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.

więcej: Stosowanie Solpadeine, skutki uboczne i interakcje Solpadeine

Jak działa Solpadeine?

  • Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. 
  • Kodeina to lek przeciwbólowy z grupy opioidów, działający na ośrodkowy układ nerwowy. Wykazuje też słabe działanie przeciwkaszlowe. 
  • Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu. Dzięki temu preparat ma dłuższe i silniejsze działanie przeciwbólowe, w porównaniu z lekami na bazie samego paracetamolu.

Nie używaj Solpadeine, jeśli:

  • masz alergię na substancje czynne lub składniki pomocnicze zawarte w leku,
  • masz stwierdzoną ciężką niewydolność wątroby lub nerek,
  • cierpisz na chorobę alkoholową,
  • masz niewydolność oddechową (niezależnie od stopnia jej nasilenia) lub depresję oddechową,
  • jesteś chory na astmę oskrzelową,
  • stosujesz równolegle lub w okresie ostatnich 2 tygodni leki z grupy inhibitorów MAO,
  • masz przewlekłe zaparcia,
  • pacjent ma mniej niż 12 lat,
  • stwierdzono u Ciebie wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, reduktazy methemoglobinowej, niedokrwistość hemolityczną, bardzo szybki metabolizm z udziałem enzymu CYP2D6,
  • jesteś uzależniony od opioidów,
  • jesteś osobą w podeszłym wieku.

Na co zwrócić uwagę przed użyciem Solpadeine?

  • U osób wyniszczonych, niedożywionych lub regularnie spożywających alkohol istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.
  • W okresie stosowania preparatu należy unikać nadmiernego spożycia kofeiny (np. zawartej w kawie, herbacie, niektórych napojach, cukierkach).
  • Lek zawiera sorbitol - należy to uwzględnić w przypadku nietolerancji niektórych cukrów.
  • Lek zawiera 398 mg sodu w 1 tabletce. Należy mieć to na uwadze w przypadku pacjentów, u których stwierdza się uszkodzenie nerek i osób stosujących dietę niskosodową.

Jak stosować Solpadeine?

  • Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 1–2 tabletki do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin. Nie stosować więcej niż 8 tabletek na dobę (tj. 4 g paracetamolu i 64 mg kodeiny i 240 mg kofeiny w ciągu doby).
  • Tabletki musujące należy rozpuścić w szklance wody.
  • Preparat należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy czas.
  • Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 3 dni.

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Solpadeine?

  • Czas stosowania leku Solpadeine należy ograniczyć do 3 dni. W przypadku, gdy w tym czasie ból nie ustąpi, zaleca się konsultację z lekarzem.
  • Długotrwałe stosowanie leku z powodu bólów głowy może spowodować nasilenie dolegliwości.
  • Kodeina może nasilić nadciśnienie śródczaszkowe.
  • Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności u pacjentów z niedrożnością jelit lub ostrymi chorobami w obrębie jamy ustnej, a także u osób po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego ze względu na ryzyko rozwoju ostrego zapalenia trzustki.

Czy mogę łączyć Solpadeine z innymi lekami?

Ze względu na zawartość paracetamolu:

  • nie należy równolegle stosować innych leków z paracetamolem (istnieje ryzyko przedawkowania paracetamolu i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, w tym uszkodzenia wątroby),
  • nie zaleca się równoległego stosowania salicylamidu (substancja ta wydłuża czas wydalania paracetamolu),
  • nie zaleca się równoległego stosowania leków zwiększających metabolizm wątrobowy, np. ryfampicyny, leków przeciwpadaczkowych (np. fenytoina, karbamazepina), barbituranów (np. fenobarbital), leków nasennych - stosowane równolegle z paracetamolem zwiększają ryzyko uszkodzenia wątroby, nawet jeżeli paracetamol stosowany jest w zalecanych dawkach,
  • nie zaleca się równoległego stosowania leków przyspieszających opróżnianie żołądka (np. metoklopramid, domperydon) - zwiększają one szybkość wchłaniania paracetamolu, a leki opóźniające opróżnianie żołądka (np. propantelina) lub pokarm opóźniają jego wchłanianie i wystąpienie efektów działania,
  • nie zaleca się równoległego stosowania cholestyraminy, która opóźnia wchłanianie paracetamolu,
  • nie zaleca się równoległego stosowania zydowudyny (AZT), która zwiększa ryzyko uszkodzenia szpiku kostnego,
  • należy zachować ostrożność, jeżeli równolegle stosowany jest izoniazyd (ryzyko uszkodzenia wątroby),
  • nie zaleca się równoległego stosowania probenecydu, bo  wydłuża on czas wydalania paracetamolu,
  • nie zaleca się równoległego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), bo zwiększa to ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek.

Ze względu na zawartość kodeiny:

  • nie zaleca się równoległego stosowania pochodnych morfiny o działaniu przeciwbólowym (np. alfentanyl, dekstromoramid, dekstropropoksyfen, dihydrokodeina, fentanyl, hydromorfon, morfina, oksykodon, petydyna, fenoperydyna, remifentanyl, sufentanyl, tramadol),
  • nie zaleca się równoległego stosowania pochodnych morfiny o działaniu przeciwkaszlowym (dekstrometorfan, noskapina, folkodyna, kodeina, etylomorfina),
  • nie zaleca się równoległego stosowania leków przeciwlękowych, uspokajających i nasennych (benzodiazepiny, barbiturany, inne jak np. meprobamat), metadonu, neuroleptyków (chlorpromazyna, tiorydazyna, perfenazyna),
  • nie zaleca się równoległego stosowania leków przeciwdepresyjnych (imipramina, amitryptylina, doksepina, mianseryna, mirtazapina, trymipramina),
  • nie zaleca się równoległego stosowania leków przeciwhistaminowych blokująceych receptor H1, leków przeciwnadciśnieniowe o działaniu ośrodkowym, baklofenu, talidomidu.

Ze względu na zawartość kofeiny:

  • nie zaleca się równoległego stosowania disulfiramu, estrogenów i progesteronu, bo mogą zmniejszać szybkość wydalania kofeiny. Kofeina może też zwiększać szybkość wydalania litu.

Czy mogę łączyć Solpadeine z alkoholem?

W czasie przyjmowania produktu nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby i nasilenie działania kodeiny. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u pacjentów niedożywionych i regularnie pijących alkohol.

Czy po zastosowaniu Solpadeine mogę prowadzić pojazdy?

Solpadeine może wpływać na sprawność psychofizyczną, powodując zawroty głowy i senność. W razie wystąpienia takich objawów, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Czy mogę stosować Solpadeine będąc w ciąży?

Leku nie należy stosować podczas ciąży.

Czy po zastosowaniu Solpadeine mogę karmić piersią?

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Solpadeine?

Możliwe działania niepożądane:

  • nudności, wymioty, zaburzenia czynności wątroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu lub stosowania długotrwałego może wystąpić ostra niewydolność wątroby, uszkodzenie lub martwica wątroby),
  • zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość),
  • bóle i zawroty głowy,
  • senność,
  • niepokój ruchowy i rozdrażnienie,
  • suchość w jamie ustnej, 
  • uczucie kołatania serca,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
  • możliwe są reakcje nadwrażliwości: świąd, wysypka, pokrzywka, rumień, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk może dotyczyć twarzy, krtani, języka i może utrudniać oddychanie), skurcz oskrzeli (zwłaszcza u chorych uczulonych na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ), reakcje anafilaktyczne, aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego.
  • Po przewlekłym stosowaniu lub stosowaniu dużych dawek może rozwinąć się uzależnienie, a także tolerancja na działanie przeciwbólowe i przeciwkaszlowe.

Pełen opis działań niepożądanych, wraz z częstością ich występowania, zamieszczono w ulotce dołączonej do opakowania.

Skład Solpadeine

  • Substancje czynne: 500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny.
  • Substancje pomocnicze: sorbitol proszek, sacharyna sodowa, sodu wodorowęglan, powidon, sodu laurylosiarczan, dimetykon, kwas cytrynowy bezwodny, sodu węglan bezwodny.

Jak przechowywać Solpadeine?

  • Lek Solpadeine należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Źródła

1. Charakterystyka Produktu Leczniczego

2. red. Krzysztof Krajewski SiudySamoleczenie J. Woroń: Leki stosowane w samoleczeniu- bezpieczeństwo stosowania,niekorzystne interakcje

3. M. Foley, R. Harris, E. Rich, A. Rapca, M. Bergin, I. Norman,M.C. Van Hout: The availability of over-the-counter codeinemedicines across the European Union, Public Health 2015, 11: 1465-147

4. V P. Zuev, L.N. Minkin, I.P. Evglevskaia: The use of the preparation Solpadeine in dental practice. Stomatologiia 1997;76(5):65-6.

Skład Solpadeine

  • Substancje czynne: 500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny.
  • Substancje pomocnicze: sorbitol proszek, sacharyna sodowa, sodu wodorowęglan, powidon, sodu laurylosiarczan, dimetykon, kwas cytrynowy bezwodny, sodu węglan bezwodny.

Ostatnie wiadomości o Solpadeine

2024-05-07

Dostawa uległa przesunięciu. Leku należy spodziewać się w II połowie maja br. - poinformował producent.

2023-03-29

Od producenta mamy informację, iż Solpadeine po 24 tabletki ma być dostępna pod koniec kwietnia br. Jest to na ten moment prognozowana data dostawy leku do hurtowni i może jeszcze ulec zmianie. Jeśli chodzi o opakowania 12-tabletekowe - na ten moment nie jest znana data nowej dostawy.

Powiadom o nowej informacji.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Najnowsze pytania o Solpadeine

Dostępność Solpadeine w aptekach

Wszystkie opakowania Solpadeinew 55% aptek
24 tabletkiw 52% aptek

Ulotka produktu Solpadeine

Solpadeine
Jeśli chcesz mieć pewność, że nie pominąłeś ważnych szczegółów, przeczytaj ulotkę Solpadeine (szybki podgląd pliku PDF).
Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Najnowsze filmy