Apteki szczepiące przeciwko COVID-19 w Polsce

Wyszukaj produkt, aby zobaczyć, w których aptekach jest dostępny:

1429 aptek w Polsce

Lokalizacja:
 Pokaż mapę 

Kto może zaszczepić się przeciwko COVID-19 w aptece?

Szczepienie przeciwko COVID-19 w aptece jest możliwe dla osób dorosłych, które pomyślnie przeszły proces kwalifikacji prowadzony przez farmaceutę. W aptece nie powinny być szczepione osoby, które wymagają kwalifikacji lekarskiej (np. narażone na nieoczekiwany odczyn poszczepienny). Szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpłatna dla wszystkich zakwalifikowanych osób. 

Jakie szczepionki przeciwko COVID-19 są używane w aptece?

W aptekach dostępne były do tej pory szczepionki, m.in. firm Moderna, Astra-Zeneca, Janssen, Pfizer. Od 6 grudnia 2023 r. ma być już możliwość zaszczepienia się na nowy wariant wirusa XBB (Kraken) nową szczepionką firmy Novavax.

Kto przeprowadzi szczepienie w aptece?

Proces kwalifikacji do szczepienia, jak i samo szczepienie w aptece zostanie przeprowadzone przez magistra farmacji, który posiada uprawnienia do wykonania kwalifikacji do szczepienia oraz wykonania iniekcji.

Czy w każdej aptece można zaszczepić się przeciwko COVID-19?

Aby apteka mogła świadczyć usługę szczepień przeciwko COVID-19, musi spełniać niezbędne wymagania lokalowe i być przystosowana do wykonywania szczepień oraz posiadać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (uprawniającą do refundacji).

Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19 w aptece? 

Aby zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19 należy skontaktować się osobiście lub telefonicznie z daną placówką w celu ustalenia wizyty, bądź zarejestrować się elektronicznie przez e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl

Czy szczepienie jest bezpłatne?

Szczepienie przeciwko COVID-19 jest bezpłatna dla wszystkich osób zakwalifikowanych do szczepienia.

Czy trzeba mieć receptę od lekarza?

W przypadku szczepień przeciwko COVID-19, dla każdego obywatela wystawiane są e-skierowania, które można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji na telefon mojeIKP. W przypadku, gdy e-skierowane wygaśnie, np. w wyniku odwołania wizyty, lub gdy w ciągu 90 dni nie zostało ono zrealizowane, nowe e-skierowanie zostanie wystawione automatycznie.

Kiedy najlepiej się zaszczepić przeciwko COVID-19? 

Dawki przypominające szczepionki na COVID-19 zalecane są wszystkim osobom powyżej 12. roku życia, a w szczególności osobom starszym, z osłabioną odpornością (które nie posiadają przeciwwskazań do przyjęcia szczepionki), a także wykonujących zawód wiążący się ze zwiększonym ryzykiem zakażenia (np. lekarze, pielęgniarki, farmaceuci).

Jakie są przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19?

Przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 jest alergia na którykolwiek ze składników preparatu. W przypadku osób chorujących na ostre choroby zakaźne przebiegające z gorączką, szczepienie należy odroczyć.