Apteki szczepiące przeciwko pneumokomon w Polsce

Wyszukaj produkt, aby zobaczyć, w których aptekach jest dostępny:

45 aptek w Polsce

Lokalizacja:
 Pokaż mapę 

Kto może zaszczepić się przeciwko pneumokokom w aptece?

Obwieszczenie Ministra Zdrowia dotyczące szczepień w aptekach wskazuje, że seniorzy powyżej 65. roku życia mogą od 1 listopada 2023 r. skorzystać z badania kwalifikacyjnego do szczepienia oraz usługi zaszczepienia przeciwko pneumokokom bezpłatnie w ramach NFZ. Nie ma jeszcze regulacji odnośnie szczepienia pozostałych osób dorosłych i sposobu finansowania takiej usługi - na ten moment zakłada się, iż będą oni mogli zaszczepić się odpłatnie. 

Jakie szczepionki przeciwko pneumokokom są używane w aptece?

Szczepionką refundowaną, stosowaną w profilaktyce chorób wywoływanych przez pneumokoki jest Prevenar-13 - skoniugowana szczepionka 13-walentna.

Kto przeprowadzi szczepienie w aptece?

Kwalifikację do szczepienia oraz samo szczepienie zostanie przeprowadzone przez uprawnionego do tego farmaceutę. Z dokumentu opublikowanego przez Naczelną Izbę Aptekarską wynika, że farmaceuci, którzy uzyskali uprawnienia do szczepień w czasie pandemii, mogą także wykonywać szczepienia zalecane, tym również szczepienia przeciw pneumokokom.

Czy w każdej aptece można zaszczepić się przeciwko pneumokokom?

Szczepienie przeciwko pneumokokom może odbywać się w aptekach, które spełniają odpowiednie wymagania lokalowe i przystosowane są do wykonywania szczepień oraz podpisały umowę z NFZ (aby móc finansować szczepienia ze środków publicznych). 

Jak zapisać się na szczepienie przeciwko pneumokokom? 

Aby zapisać się na szczepienie przeciwko pneumokokom należy skontaktować się osobiście lub telefonicznie z jednostką wykonującą szczepienia. 

Czy szczepienie jest bezpłatne?

Szczepionka przeciwko pneumokokom jest bezpłatna dla osób powyżej 65. roku życia. Jeżeli apteka posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, sama usługa dla tych pacjentów jest również bezpłatna. 

Czy konieczna jest recepta od lekarza?

Aby wykupić szczepionkę przeciwko pneumokokom niezbędna jest recepta wypisana przez lekarza. Osoba powyżej 65. roku życia otrzyma lek bezpłatnie - pod warunkiem, że na recepcie zaznaczone będzie uprawnienie “S”. 

Kiedy najlepiej się zaszczepić przeciwko pneumokokom? 

Zakażenia pneumokokami występują we wszystkich grupach wiekowych, jednak najbardziej narażone na nie są dzieci poniżej 2. roku życia oraz osoby starsze (po 65. roku życia). Zgodnie z polskim Programem Szczepień Ochronnych, szczepienie przeciwko pneumokokom należy rozpocząć w 2. miesiącu życia dziecka. Zdrowe niemowlę powinno przyjąć 3 dawki szczepienia przeciw pneumokokom. W przypadku osób dorosłych, szczepienie przeciw pneumokokom jest zalecane szczególnie pacjentom po 50. roku życia, a także z niedoborami odporności, z wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego i implantem ślimakowym, z przewlekłą chorobą serca, płuc lub wątroby, z chorobą alkoholową, cukrzycą oraz palącym papierosy.

Jakie są przeciwwskazania do szczepień przeciwko pneumokokom?

Przeciwwskazaniem do szczepień przeciwko pneumokokom jest uczulenie na którykolwiek ze składników szczepionki lub ciężkie zakażenie przebiegające z wysoką gorączką - w tym wypadku szczepienie należy odroczyć do czasu, aż pacjent poczuje się lepiej.