Apteki szczepiące przeciwko grypie w Polsce

Wyszukaj produkt, aby zobaczyć, w których aptekach jest dostępny:

Kto może zaszczepić się przeciwko grypie w aptece i ile to kosztuje?

Zaszczepić przeciwko grypie może się każda osoba dorosła, która zostanie zakwalifikowana do szczepienia przez farmaceutę wykonującego tę usługę. Od 1 listopada 2023 r. szczepionki przeciw grypie są darmowe dla dorosłych powyżej 65. roku życia i kobiet w ciąży. Refundacja przysługuje dorosłym od 18. do 64. roku życia. Osoba powyżej 65. roku życia ma zapewnioną usługę bezpłatną, pozostali za podanie szczepionki zapłacą - zgodnie z cennikiem w danej aptece. 

Jakie szczepionki przeciwko grypie są używane w aptece?

Szczepionkami, którymi można zaszczepić się przeciwko grypie w aptece są Influvac Tetra oraz Vaxigrip Tetra. 

Kto przeprowadzi szczepienie w aptece?

Zarówno kwalifikację do szczepienia, jak i samo szczepienie zostaną przeprowadzone przez magistra farmacji, który posiada uprawnienia do wykonania kwalifikacji do szczepienia oraz wykonania iniekcji.

Czy w każdej aptece można zaszczepić się przeciwko grypie?

Aby apteka mogła świadczyć usługę szczepień przeciwko grypie, musi spełniać niezbędne wymagania lokalowe i przystosowane są do wykonywania szczepień oraz posiadać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (uprawniającą do refundacji usługi podania szczepionki). 

Jak zapisać się na szczepienie przeciwko grypie w aptece? 

Aby zapisać się na szczepienie w aptece, należy skontaktować się osobiście lub telefonicznie z daną jednostką oferującą usługę szczepień przeciwko grypie. 

Czy konieczna jest recepta od lekarza?

Aby zaszczepić się w aptece, konieczna jest recepta od lekarza. Jeśli pacjentowi przysługuje darmowa szczepionka (osoba powyżej 65. roku życia lub kobieta w ciąży) lub refundacja, lekarz powinien zaznaczyć uprawnienia i zniżki na recepcie. 

Kiedy najlepiej się zaszczepić przeciwko grypie? 

Optymalnie szczepienie powinno się odbyć w czasie od września do grudnia, jednak jeżeli dana osoba nie może być z jakiejś przyczyny zaszczepiona odpowiednio wcześniej, szczepionkę można podać przez cały okres epidemiczny (od października do maja). W tym wypadku należy wziąć pod uwagę, że odporność poszczepienna wykształca się przez około 2-3 tygodnie po przyjęciu szczepionki. 

Jakie są przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki przeciwko grypie?

Przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki przeciwko grypie jest alergia na którykolwiek ze składników preparatu, a także choroba przebiegająca z umiarkowaną lub wysoką gorączką - w tym wypadku szczepienie powinno zostać odroczone.