Stosowanie i działanie Ibuprom Max drażetki

ibuprofen

Lek bez recepty

Ibuprom Max to drażetki do stosowania doustnego zawierające ibuprofen o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Wskazany do krótkotrwałego leczenia bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, stawów, menstruacyjne) o łagodnym i umiarkowanym nasileniu oraz gorączki w przebiegu przeziębienia lub grypy. Lek z grupy OTC - dostępny bez recepty.

Produkt o kategorii ATC M01AE: Stawy, kości, mięśnie, Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, Pochodne kwasu propionowego.

Produkt przypisany do tematów: Migrena, Zdrowe mięśnie, stawy i kości, Domowa apteczka, Leki bez recepty - czy na pewno są bezpieczne?, Opieka nad pacjentem onkologicznym, Ból głowy i migrena, Bóle menstruacyjne, Produkty USP Zdrowie, Ból przy karmieniu piersią, Przeziębienie przy karmieniu piersią, Wakacje w tropikach.

Jak działa Ibuprom Max?

Ibuprom zawiera substancję czynną ibuprofen, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Hamuje on aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX) w organizmie.
Występują 3 odmiany enzymu:

  • COX-1 (konstytucyjny) występuje w naszym organizmie zawsze i odpowiada za utrzymanie procesów fizjologicznych, takich jak właściwe wydzielanie kwasu żołądkowego, regulacja wydzielania śluzu (ochrona błony wyścielającej żołądek), filtracja kłębuszkowa i utrzymanie napięcia mięśnia macicy.
  • COX-2 jest indukowana przez procesy zapalne. Odpowiada za pojawienie się objawów stanu zapalnego takich jak ból, obrzęk czy gorączka.
  • COX-3 występuje w ośrodkowym układzie nerwowym. Leki działające na ten izoenzym działają ośrodkowo przeciwbólowo, a także wpływają na obniżenie temperatury (modulacja ośrodka termoregulacji), nie wpływają na COX obwodowe, z czego wynika brak działania przeciwzapalnego.

Ibuprom może być stosowany łagodzeniu i leczeniu stanów zapalnych i bólu, o słabym i średnim nasileniu takich jak"

  • bóle głowy (w tym bóle migrenowe),
  • bóle zębów, stawów i mięśni,
  • bóle miesiączkowe,
  • bóle po drobnych urazach i skręceniach,
  • gorączka różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy i przeziębienia),
  • leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • objawowe leczenie młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów.

Ibuprofen znajduje także zastosowanie w zwalczaniu gorączki (w tym gorączki poszczepiennej). Działanie przeciwzapalne Ibupromu jest opóźnione ale długotrwałe. Ma silniejsze działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe niż Paracetamol, podobnie jak on jest dopuszczony do stosowania u dzieci, gdy ten jest niewystarczający. Jednak nie zaleca się stosowania u dzieci o masie ciała poniżej 7 kg. Ponadto dzieciom podajemy leki w formie płynnej, ze względu na ryzyko zakrztuszenia tabletką.

Ibuprofen bywa stosowany w neonatologii. Podany u wcześniaków z niezamkniętym przewodem tętniczym Botalla, ułatwia obkurczenie  a następnie zrośnięcie światła przewodu.

Nie używaj Ibuprom Max, jeśli:

  • Jeśli jesteś uczulony na ibuprofen, aspirynę czy inny lek z grupy NLPZ,
  •  cierpisz na chorobę wrzodową i przewlekłą chorobę jelit,
  • występuje u Ciebie nadciśnienie tętnicze i(lub) zaburzenie czynności serca - ze względu na możliwość zatrzymania płynów i obrzęki związane z przyjmowaniem NLPZ,
  • przebyłeś niedawno zawał serca,
  • cierpisz na skazę krwotoczną,
  • przy istniejącej niewydolności nerek istnieje ryzyko dalszego pogorszenia czynności nerek.

Na co zwrócić uwagę przed użyciem Ibuprom Max?

Przyjmuj produkt leczniczy w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów, takie działanie zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Przed przyjęciem leku upewnij się, że nie dojdzie do interakcji z innymi terapeutykami.

Jak stosować Ibuprom Max?

Stosuj 1 drażetkę co 4 do 6 godzin. Maksymalna dobowa dawka to 3 drażetki. Lek popijaj wodą, przyjmuj je w trakcie lub po posiłku. Nigdy na czczo, aby nie podrażniać żołądka.

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Ibuprom Max?

Należy zachować ostrożność stosując produkt leczniczy u pacjentów przyjmujących jednocześnie inne leki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń żołądka i jelit lub krwawienia, takie jak kortykosteroidy,leki przeciwzakrzepowe (np.warfaryna, acenocumarol), leki antyagregacyjne (np.kwas acetylosalicylowy w dawkach 75-150mg).
Długotrwałe leczenie ibuprofenem często dotyczy osób starszych. Jako bliscy zwróćmy uwagę, czy nie występują samoistne krwawienia np. z nosa, bóle brzucha i częste wizyty w toalecie. Obserwacja chorego będzie szczególnie istotna w początkowej fazie leczenia.

Czy mogę łączyć Ibuprom Max z innymi lekami?

Ze względu na obecność ibuprofenu w leku istnieje ryzyko interakcji z poniższymi grupami leków

  • inne leki z grupy NLPZ (aspiryna, naproksen czy diklofenak) - łączne stosowanie nie wzmacnia siły ich działania, a jedynie zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
  • leki zmniejszające krzepliwość krwi (klopidogrel, warfaryna) - istnieje ryzyko wystąpienia krwawień.
  • inhibitory konwertazy angiotensyny i diuretyki (enarapryl, furosemid) - istnieje ryzyko osłabienia działania tychże leków i uszkodzenia nerek
  • glikozydy nasercowe (digoksyna), lit, metotreksat - zwiększa się stężenia tychże leków we we krwi, co skutkuje wzmocnieniem ich działania.
  • glikokortkosteroidy (prednizon, deksametazon) i leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (paroksetyna, escitalopram)- istnieje ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego.
  • zydowudyna - wydłuża się czas krwawienia.

Czy po zastosowaniu Ibuprom Max mogę prowadzić pojazdy?

Ibuprofen nie powinien upośledzać zdolności do prowadzenia samochodu. 

Czy mogę stosować Ibuprom Max będąc w ciąży?

Ibuprofen może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet i nie jest zalecany u kobiet, które planują zajście w ciążę. W przypadku kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę, lub które są poddawane badaniom w związku z niepłodnością, należy rozważyć zakończenie stosowania.
Ibuprofen w swoim mechanizmie działania powoduje hamowanie syntezy prostaglandyn (odpowiedzialnych za właściwy rozwój płodu i skurcze macicy) może mieć negatywny wpływ na ciążę i rozwój płodu.
Dane epidemiologiczne wykazały wpływ inhibitorów syntezy prostaglandyn na ryzyko poronienia i wady rozwojowe u płodu we wczesnym etapie ciąży. Wydaje się, że ryzyko wzrasta wraz ze wzrostem dawki i czasem trwania terapii. Dlatego nie zaleca się stosowania ich w I i II trymestrze ciąży

W trzecim trymestrze ciąży inhibitory syntezy prostaglandyn mogą wywoływać następujące zaburzenia płodu:

-zaburzenia układu krążenia i oddechowego (przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego Botalla i nadciśnienie płucne)

-zaburzenia czynności nerek, które mogą doprowadzić do niewydolności nerek z małowodziem.

Czy po zastosowaniu Ibuprom Max mogę karmić piersią?

Chociaż ibuprofen przechodzi do mleka w bardzo znikomych i nieszkodliwych ilościach to o ile lek ten nie został zaordynowany przez lekarza nie stosuj go w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Ibuprom Max?

Stosowanie Ibupromu może spowodować pojawienia się efektów ubocznych takich jak:

  • bóle brzucha, nudności, wymioty, zatwardzenie, biegunki,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • reakcje skórne (pokrzywka, swędzenie),
  • bóle głowy,
  • problemy z oddychaniem,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • reakcja alergiczna (atak astmatyczny)

Większość działań niepożądanych związana jest z długotrwałym stosowaniem leku. Co więcej nawet wtedy objawy występują niezbyt często (≥ 1/1000do <1/100) lub rzadko (≥1/10000do <1/1000).

Skład Ibuprom Max

substancje czynne:

  • ibuprofen 400 mg 

substancje pomocnicze: laktoza, powidon, skrobia kukurydziana, talk, kroskarmeloza sodowa, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, sachroza, dwutlenek tytanu, wosk Carnauba, wosk biały.

Jak przechowywać Ibuprom Max?

Lek przechowuj w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu.

Źródła

1. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych -Charakterystyki Produktów Leczniczych (http://leki.urpl.gov.pl/).

2. PubMed - Biblioteka Medycyny Narodowego Instytutu Zdrowia USA (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed). 

autor: Justyna Grzechocińska, mgr farm.
redaktor: Justyna Grzechocińska, mgr farm.
ostatnia zmiana: 25.10.2018 01:54:11

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje na temat produktu, ale nie możesz go traktować jako konsultację farmaceutyczną. Przed zażyciem leku przeczytaj ulotkę, a w przypadku pytań skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Opakowania Ibuprom Max

12 tabletek drażowanych

400 mg Us Pharmacia

dostępny w 71% aptek

gdzie kupić od 5,98 do 14,97 zł

24 tabletki drażowane blistry

400 mg Us Pharmacia

dostępny w 65% aptek

gdzie kupić od 10,49 do 25,00 zł

48 tabletek drażowanych

400 mg Us Pharmacia

dostępny w 63% aptek

gdzie kupić od 18,99 do 40,99 zł

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy po 2 godzinach od przyjęcia Ibuprom Sprint mogę przyjąć Nimesil?
2godziny temu brałam lek Ibuprom sprint. Niestety ból miesiączkowy nasilił się naprawdę bardzo mocno czy moge przyjąć teraz lek nimesil ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Ibuprom wpływa na skuteczność antykoncepcji?
Dziś wzięłam 1 tabletkę z nowego blistra dokładnie po 18 a godzinę wcześniej przyjęłam ibuorom dodam, że przez ostatnie dni miałam ciężkie dni (śmierć...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można przyjmować równocześnie leki Mydocalm i Ibuprom Max?
Czy mydocalm na bol kregoslupa.2×1 i czy jeszcze mozna na noc tabl ibuprommax
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Jaki lek przeciwgorączkowy mogę przyjąć stosując Klabax i Tamivil?
Dzień dobry, Biorę KLABAX + TAMIVIL czy mogę wziąć dodatkowo jakiś środek na gorączkę (mam APAP IBUPROM oraz PYRALGINĘ). Dziękuję
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Ibuprom Zatoki wpływa na skuteczność Novynette?
Czy ibuorom zatoki wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych novynette? I czy należy zachować odstęp czasowy? Jeśli tabletkę wzięłam o 23 to mo...
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakie tabletki mam brać, jeśli od tygodnia tak mnie boli gardlo, że ledwo przełykam?
Dzień dobry. Mam od tygodnia infekcje .Biore Acc ,Ibuprom zatoki, do ssania faringosept ,głowa mnie boli mięśnie. Kataru nie mam tylko gardlo mnie bol...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie ibuprom odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Wyślij pytanie

Ulotka

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie pominąłeś ważnych szczegółów, przeczytaj ulotkę Ibuprom Max (szybki podgląd pliku PDF).

źródło: Producent

Obejrzyj oryginał ulotki Ibuprom Max.

Powiązane artykuły

Migrena
Agnieszka Soroko, mgr farm. Migrena jest przewlekłą chorobą neurologiczną i jedną z najczęstszych przyczyn bólów głowy. Schorzenia nie należy lekceważyć i warto zrobić wszystko, by je kontrolować tak, żeby ataki migreny pojawiały się jak najrzadziej. Na rynku dostępnych jest wiele leków bez recepty i na receptę, które mogą pomóc zarówno w zapobieganiu, jak i w przerywaniu migreny.


Zdrowe mięśnie, stawy i kości
Magdalena Miduch, mgr farm. Mięśnie, stawy oraz kości składają się na tak zwany aparat ruchu, a gdy są zdrowe i sprawne, pozwalają nam cieszyć się każdym aspektem życia, związanym z aktywnością fizyczną. Kiedy wszystko sprawnie funkcjonuje, praktycznie ich nie zauważamy, ale wystarczy drobny uraz typu skręcenie, tzw. zakwasy poprzedzone nadmiernym wysiłkiem, czy też długi okres rekonwalescencji po złamaniu, a odczuwamy znaczny dyskomfort i tracimy radość z normalnego funkcjonowania.


Domowa apteczka
Katarzyna Borkowska, mgr farm. Domowa apteczka powinna być dobrze zaopatrzona niezależnie od pory roku. Nigdy nie wiadomo, kiedy dopadnie nas przeziębienie, ból lub niestrawność. Może okazać się pomocna także w przypadku drobnych skaleczeń.


Leki bez recepty - czy na pewno są bezpieczne?
Maciej Klimczyk, mgr farm. Z prostymi dolegliwościami zdrowotnymi radzimy sobie sami, stosując leki dostępne bez recepty. To duże udogodnienie, lecz z drugiej strony również spore zagrożenie dla zdrowia. Preparaty dostępne bez recepty mogą wywoływać poważne problemy, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego, zaostrzenie objawów chorobowych którym chcieliśmy przeciwdziałać, uzależnienie po dłuższym stosowaniu, a nawet doprowadzić do śmierci. Samodzielne leczenie zgagi czy kataru może prowadzić do poważnych powikłań. Jak sobie z tym radzić, kiedy powiedzieć "stop" i jak to zrobić bez szkody dla naszego zdrowia?


Opieka nad pacjentem onkologicznym
Justyna Bieżuńska, mgr farm. 180 tysięcy - u tylu Polaków rocznie wykrywany jest nowotwór. Leczenie onkologiczne daje szansę na lepsze życie i wyleczenie. Niestety często przysparza wielu trudności, a chory musi zmierzyć się z licznymi, uciążliwymi dolegliwościami. Opieka nad pacjentem onkologicznym jest koniecznością. Jak więc ulżyć choremu w cierpieniu? To częste pytanie, które słyszę od pacjentów w aptece.


Ból głowy i migrena
Klaudia Błaszczyk, mgr farm. Bóle głowy miewa prawie każdy - częściej lub rzadziej, mocniejsze lub słabsze, pulsujące, tępe, migrenowe. Mogą nas dopaść w najmniej spodziewanym momencie. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić oraz które preparaty dostępne w aptece bez recepty można zażyć.


Bóle menstruacyjne
Klaudia Błaszczyk, mgr farm. Przeciętnie kobieta miesiączkuje 450 razy w ciągu swojego życia. Okres trwa kilka dni, a więc czas ten w sumie to kilka lat życia. Nierzadko szczególnie początkowe dni są trudne - ból, skurcze, dyskomfort w brzuchu. Preparaty z apteki mogą pomóc w przetrwaniu tego okresu.


Produkty USP Zdrowie
Jakub Piwko USP Zdrowie to firma założona w latach 90-tych. Po pewnym czasie stała się liderem kategorii produktów OTC (bez recepty), korzystając z siły takich marek jak np. Apap, które wtedy nie miały innej istotnej konkurencji. Po śmierci założyciela firma przeżywała trudności i straciła wiodącą pozycję na rzecz Aflofarm i Polpharmy.


Ból przy karmieniu piersią
Katarzyna Domagała, mgr farm. Większość substancji przeciwbólowych przenika do mleka mamy i może wywierać negatywny wpływ na niemowlę. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki, które są bezpieczne podczas karmienia piersią. Należy je jednak stosować krótkotrwale i w najniższej skutecznej dawce.


Przeziębienie przy karmieniu piersią
Katarzyna Domagała, mgr farm. Podczas walki z przeziębieniem nie musisz rezygnować z karmienia piersią. W czasie infekcji układ odpornościowy mamy wytwarza dodatkowe przeciwciała, których zadaniem jest zwalczenie choroby. Wraz z mlekiem są one przekazywane maluszkowi, co zmniejsza ryzyko jego zachorowania.


Wakacje w tropikach
Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. Planujesz wakacje w tropikach? Aby urlop był udany, warto zabrać ze sobą niezbędne leki i preparaty przydatne w trakcie wypoczynku. Przygotowaliśmy zestaw produktów z apteki, który pozwoli Ci czuć się bezpiecznie podczas egzotycznej podróży.