Andrzej- Radom (anonim, 185.189.127.)
około roku temu, Warszawa

Która szczepionka przeciwko grypie jest lepsza?

Która szczepionka przeciw grypie jest lepsza , skuteczniejsza Vaxigrip tetra czy Influvac tetra?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Bartosz (anonim, 213.156.126.)
około miesiąca temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: zawiera informacje pseudonaukowe.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

Lepsza - dla Pana, to nie oznacza, że lepsza w ogóle.

Jarosław Dąbrowski (anonim, 5.172.239.)
około 5 miesięcy temu

Influvac lepsza. Miałem odporność i żadnych skutków ubocznych

Dziękujemy za ten fragment ulotki leku Vaxigrip Tetra. Załączam dokumenty, w których pacjenci mogą sprawdzić, jakie działania niepożądane leków Vaxigrip Tetra i Influvac Tetra zostały dotychczas zarejestrowane:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/95340/vaxigrip-tetra-przeciw-grypie-iniekcja/ulotka
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/95682/influvac-tetra-przeciw-grypie-iniekcja/ulotka

Nadzow farm. (anonim, 89.64.18.)
około 6 miesięcy temu

Szczepionka Vaxigrip bardzo czesto daje przykre objawy
Reakcje alergiczne
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub pracownikiem opieki zdrowia, lub udać się do najbliższej izby przyjęć, jeśli u pacjenta dorosłego lub dziecka wystąpią reakcje alergiczne (zgłaszane jako rzadkie: mogą dotyczyć do 1 na 1 000 osób), które mogą zagrażać życiu.

Objawy mogą obejmować wysypkę, świąd, pokrzywkę, zaczerwienienie, trudności w oddychaniu, duszność, obrzęk twarzy, warg, gardła lub języka, zimną, wilgotną skórę, kołatanie serca, zawroty głowy, osłabienie lub omdlenie.

Inne działania niepożądane zgłaszane u osób dorosłych i starszych

Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 osób)

Ból głowy, ból mięśni, ogólne złe samopoczucie (1), ból w miejscu wstrzyknięcia.
(1) Często u osób starszych
Często (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób)

Gorączka(2), dreszcze, reakcje w miejscu wstrzyknięcia: zaczerwienienie (rumień), opuchnięcie, stwardnienie.
(2) Niezbyt często u osób starszych
Niezbyt często (mogą dotyczyć do 1 na 100 osób)

Zawroty głowy(3), biegunka, uczucie mdłości (nudności)(4), zmęczenie, reakcje w miejscu wstrzyknięcia: siniaki (zasinienie), swędzenie (świąd) i ucieplenie.
(3) Rzadko u osób dorosłych (4) Rzadko u osób starszych

Uderzenia gorąca: obserwowane tylko u osób starszych.
Powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi, pachy lub pachwiny (limfadenopatia): obserwowane tylko u osób dorosłych.
Rzadko (mogą dotyczyć do 1 na 1 000 osób)

Zaburzenia w odczuwaniu dotyku, bólu, ciepła i zimna (parestezja), senność, nadmierna potliwość, nietypowe zmęczenie lub osłabienie (astenia), objawy grypopodobne.
Ból stawów, dyskomfort w miejscu wstrzyknięcia: obserwowane tylko u osób dorosłych.
-----------
Podobnie jest u dzieci.
Problemy z Influvac wstawie potem

Jestem zadziwiona stwierdzeniem, iż w Pańskiej ocenie podawanie obiektywnych informacji na temat szczepionek jest "wątpliwym etycznie niezdecydowaniem". Rozumiem, że Pana zdaniem "etycznie" byłoby, gdyby farmaceuci promowali szczepionkę Influvac Tetra, ponieważ jest ona Pańskim zdaniem "lepsza"? Zapytam przewrotnie, czy Pana zdaniem będzie ona również korzystniejsza dla np. pacjenta dwuletniego, pomimo braku wskazań rejestracyjnych do jej zastosowania w tej grupie wiekowej?

Chciałabym zauważyć, że tego typu "promocji" czy preferencji nie prowadzi portal szczepienia.pzh.gov.pl, z którego pochodzi przytoczony przez Pana fragment, ani żadne inne znane mi wiarygodne źródła informacji o szczepieniach.

Wszystkie dostępne w sezonie 2019/2020 szczepionki zostały wyprodukowane zostały zgodnie z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Metoda wytwarzania nie wpływa na skuteczność szczepionki, mierzoną mianem powstających przeciwciał.

Owszem, w przypadku szczepionek typu "subunit" można napotkać informacje, że "zastosowana metoda wpłynęła zasadniczo na poprawę tolerancji szczepionek". Jednak cytowane źródło dla tych danych pochodzi z 1998 (!) roku. Niestety pomimo dłuższej chwili poświęconej na poszukiwanie, nie udało mi się dotrzeć do jakiś nowszych wyników badań odnoszących się do porównania tolerancji miejscowej i ogólnej szczepionki typu "split" ze szczepionką typu "subunit". Jeśli jest Pan w posiadaniu takich materiałów, to byłabym nimi zainteresowana. Na podstawie zupełnie subiektywnych doświadczeń własnych mogę jedynie powiedzieć, że reakcja miejscowa jest bardzo silnie zależna od cech osobniczych i - na przykład - u każdego członka mojej rodziny co roku wygląda zupełnie inaczej i jest w różnym stopniu nasilona. Jednocześnie nigdy nie mieliśmy problemów z tolerancją ogólną szczepienia przeciwko grypie, niezależnie od typu zastosowanej szczepionki.

mikesmo (anonim, 178.235.177.)
około roku temu

Bez wątpliwego etycznie 'niezdecydowania' redaktorów portalu, porównanie jest jednoznaczne na korzyść Influvac:

Szczepionka Influvac Tetra należy do grupy szczepionek podjednostkowych III generacji jest przygotowywana w taki sposób, że w procesie wytwarzania stosowane są dodatkowe etapy oczyszczania, w stosunku do etapów procesu wytwarzania szczepionki typu rozszczepiony wirion (jak Vaxigrip Tetra, który należy do grupy szczepionek inaktywowanych II generacji).

Zgodnie z informacją otrzymaną w dniu dzisiejszym od wytwórcy oraz podmiotu odpowiedzialnego za obrót szczepionką Vaxigrip Tetra - firmy Sanofi Pasteur - iniekcja ma trafić do hurtowni w tym tygodniu. Do tej daty należy doliczyć około 7 dni, zanim lek pojawi się w sprzedaży aptecznej.

Dostępność szczepionki będzie można śledzić za pomocą następującego linku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/95340/vaxigrip-tetra-przeciw-grypie-iniekcja/apteki/w-polsce

Obie szczepionki przeciwko grypie to preparaty "czterowalentne", zapewniające ochronę przed czterema szczepami wirusa grypy. Zarówno Zarówno Vaxigrip Tetra, jak i Influvac Tetra są produktem sezonowym - co roku produkowana jest nowa szczepionka, inna niż rok wcześniej. Jeśli zatem prowadzone są jakieś badania porównawcze, to raczej retrospektywnie (wstecz, czyli już po zakończeniu danego sezonu grypowego). Ja na wyniki takiego porównania jednak nie natrafiłam.

Skuteczność szczepionki na grypę zależy od indywidualnej odpowiedzi na szczepienie oraz od tego, jaki szczep grypy będzie w danym sezonie dominował. Jednocześnie należy podkreślić, że obie szczepionki produkowane są z zachowaniem wszelkich norm i wytycznych w zakresie bezpieczeństwa i zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia oraz innymi wytycznymi dotyczącymi szczepionek. Można wykazać pomiędzy nimi pewne różnice, ale nie można podać, że któraś jest gorsza czy mniej skuteczna.

Istotna różnica dotyczy ograniczeń wiekowych - dotychczas do szczepienia dzieci zarejestrowany był tylko Vaxigrip. Mam natomiast niepotwierdzoną jeszcze informację, że w tym sezonie również Influvac będzie mógł być podawany młodszym pacjentom. Ostatecznie z dokumentacją tegorocznych szczepionek będzie można zapoznać się dopiero, kiedy pojawią się one w sprzedaży. Warto również zaznaczyć, że na liście leków refundowanych jest tylko jedna z powyższych szczepionek tj. Vaxigrip Tetra (dla osób powyżej 65 roku życia).

Załączam artykuły na temat grypy:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-szybko-wyleczyc-grype
https://www.gdziepolek.pl/tematy/szczepienia-na-grype-dla-kogo-sa-przeznaczone
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-grype
oraz linki, które pozwolą na śledzenie dostępności obu szczepionek w aptekach zintegrowanych z GdziePoLek, kiedy rozpocznie się ich dystrybucja:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/95682/influvac-tetra-przeciw-grypie-iniekcja/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/95340/vaxigrip-tetra-przeciw-grypie-iniekcja/apteki/w-polsce