← powrót do głównej strony opinii i pytań

Andrzej- Radom (anonim, 185.189.127.)
około 15 dni temu, Warszawa

Która szczepionka przeciwko grypie jest lepsza?

Która szczepionka przeciw grypie jest lepsza , skuteczniejsza Vaxigrip tetra czy Influvac tetra?

Obie szczepionki przeciwko grypie to preparaty "czterowalentne", zapewniające ochronę przed czterema szczepami wirusa grypy. Zarówno Zarówno Vaxigrip Tetra, jak i Influvac Tetra są produktem sezonowym - co roku produkowana jest nowa szczepionka, inna niż rok wcześniej. Jeśli zatem prowadzone są jakieś badania porównawcze, to raczej retrospektywnie (wstecz, czyli już po zakończeniu danego sezonu grypowego). Ja na wyniki takiego porównania jednak nie natrafiłam.

Skuteczność szczepionki na grypę zależy od indywidualnej odpowiedzi na szczepienie oraz od tego, jaki szczep grypy będzie w danym sezonie dominował. Jednocześnie należy podkreślić, że obie szczepionki produkowane są z zachowaniem wszelkich norm i wytycznych w zakresie bezpieczeństwa i zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia oraz innymi wytycznymi dotyczącymi szczepionek. Można wykazać pomiędzy nimi pewne różnice, ale nie można podać, że któraś jest gorsza czy mniej skuteczna.

Istotna różnica dotyczy ograniczeń wiekowych - dotychczas do szczepienia dzieci zarejestrowany był tylko Vaxigrip. Mam natomiast niepotwierdzoną jeszcze informację, że w tym sezonie również Influvac będzie mógł być podawany młodszym pacjentom. Ostatecznie z dokumentacją tegorocznych szczepionek będzie można zapoznać się dopiero, kiedy pojawią się one w sprzedaży. Warto również zaznaczyć, że na liście leków refundowanych jest tylko jedna z powyższych szczepionek tj. Vaxigrip Tetra (dla osób powyżej 65 roku życia).

Załączam artykuły na temat grypy:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-szybko-wyleczyc-grype
https://www.gdziepolek.pl/tematy/szczepienia-na-grype-dla-kogo-sa-przeznaczone
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-grype
oraz linki, które pozwolą na śledzenie dostępności obu szczepionek w aptekach zintegrowanych z GdziePoLek, kiedy rozpocznie się ich dystrybucja:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/95682/influvac-tetra-przeciw-grypie-iniekcja/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/95340/vaxigrip-tetra-przeciw-grypie-iniekcja/apteki/w-polsce