Hipi (anonim, 91.193.208.) Warszawa 4 lata temu

W której aptece można kupić szczepionkę Gardasil 9? Czy istnieją jej zamienniki?

Witam serdecznie,

dostałem receptę na szczepionkę Gardasil 9. W aptekach brak dostępności produktu. Proszę o informację, gdzie można zrealizować receptę by móc się zaszczepić, lub czy są zamienniki dla Gardasil 9 od innych producentów.

Pozdrawiam

3 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

3 grudnia 2019 Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności między innymi szczepionek Gardasil i Gardasil 9. Potwierdzono, iż przyczyną ograniczonej dostępności tych produktów na polskim rynku jest globalny wzrost zainteresowania szczepieniami przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, a co za tym idzie coraz większa liczba narodowych programów szczepień, w których szczepieni są także chłopcy, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na szczepionki.

Obecna sytuacja została określona jako „przejściowa”. Jednocześnie zgodnie z treścią komunikatu „firma MSD jest zobligowana w pierwszej kolejności dostarczyć produkt na rynki, które mają rozpoczęte wcześniej narodowe programy powszechnych szczepień z zastosowaniem Gardasil 9”.

W Polsce szczepienia przeciwko HPV nie są powszechne, jest to szczepienie zalecane. W przypadku naszego kraju powrót pełnej dostępności Gardasilu 9 do Polski przewiduje się dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku.

Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że w pierwszym kwartale 2020 roku firma MSD ma dostarczyć na polski rynek taką ilość szczepionki Gardasil 9, aby umożliwić dokończenie cyklu szczepień „pacjentom, którzy w 2019 roku rozpoczęli szczepienie Gardasil 9 w ramach Programów Zdrowotnych realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego”. Jeśli natomiast chodzi o te osoby, które indywidualnie rozpoczęły szczepienie Gardasil 9 w 2019 roku „planowane jest uruchomienie specjalnego programu umożliwiającego dostarczenie dawek koniecznych na dokończenie cyklu szczepienia”.

Komunikat nie zawiera szczegółów, gdzie i w jaki sposób mają zgłaszać się pacjenci indywidualni zainteresowani preparatem Gardasil 9 na odszczepienie. Te szczegóły prawdopodobnie zostaną podane w terminie późniejszym.

Z pełną treścią komunikatu można zapoznać się na stronie Ministerstwa Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ws-dostepnosci-lekow-gabitril-sinemet-gardasil-bcg-medac

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Zachęcam do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem dotyczącym sytuacji z dostępnością szczepionki Gardasil 9:
https://www.gdziepolek.pl/blog/gardasil-9-informacja-o-nowych-dostawach

Katarzyna Domagała Farmaceuta

4 lata temu

Z informacji, jakie udało nam się uzyskać jakiś czas temu od firmy MSD Polska odpowiedzialnej za obrót iniekcją Gardasil 9 wynika, iż obecnie lek nie jest dostępny w hurtowniach i aptekach.
Niewielka pula szczepionki dostępna jest jedynie dla osób wymagających doszczepienia, podania drugiej lub trzeciej dawki leku. Osoby, które chciałyby się doszczepić muszą skontaktować się osobiście z firmą MSD (telefonicznie), zostaną także poproszone o przedstawienie dokumentacji świadczącej o wykonaniu pierwszego szczepienia w przeszłości.

Z informacji zwrotnych otrzymanych od pacjentów w aptece oraz na portalu wynika, iż po kontakcie z firmą MSD, otrzymali oni potrzebną szczepionkę.

Na chwilę obecną żadne nowe terminy dostaw leku do aptek nie są znane.

Aktualnie żadna apteka w Polsce nie posiada leku Gardasil 9: https://www.gdziepolek.pl/produkty/88843/gardasil-9-iniekcja/apteki/w-polsce?pvId=224874

Iniekcję Gardasil można kupić w 9 placówkach w Polsce połączonych z naszym systemem: https://www.gdziepolek.pl/produkty/31907/gardasil-iniekcja/apteki/w-polsce

Szczepionka nie ma zamiennika.

Załączam także odpowiedzi na pytania, które pomogą rozwiać inne wątpliwości: - https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/8773/gardasil-czy-mozna-szczepic-sie-zamiennie-szczepionka-gardasil-i-gardasil-9 - https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/8275/cervarix-czy-do-zakupienia-szczepionki-przeciwko-hpv-potrzebna-jest-recepta - https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/8162/silgard-dlaczego-szczepionka-silgard-jest-niedostepna - https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/7761/silgard-czy-szczepionka-przeciw-hpv-jest-skuteczna-rowniez-po-zakazeniu-wirusem

link do artykułów, które mogą okazać się przydatne: https://www.gdziepolek.pl/tematy/dlaczego-brakuje-lekow-w-aptekach https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-zaszczepic-sie-przeciwko-hpv

oraz opis iniekcji Gardasil 9: https://www.gdziepolek.pl/produkty/88843/gardasil-9-iniekcja

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły