miki
około roku temu, Warszawa

Kiedy będzie dostawa szczepionki Gardasil 9?

Czy wiedzą może Państwo kiedy będzie dostępna szczepionka Gradasil?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

3 grudnia 2019 Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności między innymi szczepionek Gardasil i Gardasil 9. Potwierdzono, iż przyczyną ograniczonej dostępności tych produktów na polskim rynku jest globalny wzrost zainteresowania szczepieniami przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, a co za tym idzie coraz większa liczba narodowych programów szczepień, w których szczepieni są także chłopcy, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na szczepionki.

Obecna sytuacja została określona jako „przejściowa”. Jednocześnie zgodnie z treścią komunikatu „firma MSD jest zobligowana w pierwszej kolejności dostarczyć produkt na rynki, które mają rozpoczęte wcześniej narodowe programy powszechnych szczepień z zastosowaniem Gardasil 9”.

W Polsce szczepienia przeciwko HPV nie są powszechne, jest to szczepienie zalecane. W przypadku naszego kraju powrót pełnej dostępności Gardasilu 9 do Polski przewiduje się dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku.

Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że w pierwszym kwartale 2020 roku firma MSD ma dostarczyć na polski rynek taką ilość szczepionki Gardasil 9, aby umożliwić dokończenie cyklu szczepień „pacjentom, którzy w 2019 roku rozpoczęli szczepienie Gardasil 9 w ramach Programów Zdrowotnych realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego”. Jeśli natomiast chodzi o te osoby, które indywidualnie rozpoczęły szczepienie Gardasil 9 w 2019 roku „planowane jest uruchomienie specjalnego programu umożliwiającego dostarczenie dawek koniecznych na dokończenie cyklu szczepienia”.

Komunikat nie zawiera szczegółów, gdzie i w jaki sposób mają zgłaszać się pacjenci indywidualni zainteresowani preparatem Gardasil 9 na odszczepienie. Te szczegóły prawdopodobnie zostaną podane w terminie późniejszym.

Z pełną treścią komunikatu można zapoznać się na stronie Ministerstwa Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ws-dostepnosci-lekow-gabitril-sinemet-gardasil-bcg-medac

Z informacji jakie udało mi się przed chwilą uzyskać od firmy MSD Polska wynika, iż obecnie lek nie jest dostępny w hurtowniach i aptekach. Niewielka pula szczepionki dostępna jest jedynie dla osób wymagających doszczepienia, podania drugiej lub trzeciej dawki leku.
Osoby, które chciałyby się doszczepić muszą skontaktować się osobiście z firmą MSD, zostaną także poproszone o przedstawienie dokumentacji świadczącej o wykonaniu pierwszego szczepienia w przeszłości.

Przesyłam również link do artykułów, które mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/dlaczego-brakuje-lekow-w-aptekach
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-zaszczepic-sie-przeciwko-hpv

miki
około roku temu

Czy znają już Państwo może nowy termin dostawy Gradasilu do aptek?

Gardasil 9 jest 9-walentną szczepionką przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego typu 6, 11, 16, 18, 31, 33 i 58. Szczepionka nie jest dostępna w żadnej zintegrowanej z naszym portalem aptece w Warszawie:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88843/gardasil-9-iniekcja/apteki/w-warszawie

W tym momencie w Polsce mają go na stanie 2 apteki zintegrowanej z naszym portalem (na śląsku):
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88843/gardasil-9-iniekcja/apteki/w-polsce

Jest to produkt na receptę. Zgodnie z polskim prawem leki na receptę nie mogą być sprzedawane wysyłkowo. Postaramy się ustalić kiedy będzie można się spodziewać dostawy preparatu do aptek.

Zapraszam do zapoznania się z opisem produktu:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88843/gardasil-9-iniekcja

oraz naszymi artykułami:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-zaszczepic-sie-przeciwko-hpv
https://www.gdziepolek.pl/tematy/szczepionki