Aneta (anonim, 79.191.66.) Polska 5 lat temu

Czy można szczepić się zamiennie szczepionką Gardasil i Gardasil 9.

Czy jesli zostaly mi podane dwie dawki szczepionki Gardasil 9, a nie mogen nigdzie dostac 3 dawki tego leku,moge jako dawke przyjac lek Gardasil?

7 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

3 grudnia 2019 Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności między innymi szczepionek Gardasil i Gardasil 9. Potwierdzono, iż przyczyną ograniczonej dostępności tych produktów na polskim rynku jest globalny wzrost zainteresowania szczepieniami przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, a co za tym idzie coraz większa liczba narodowych programów szczepień, w których szczepieni są także chłopcy, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na szczepionki.

Obecna sytuacja została określona jako „przejściowa”. Jednocześnie zgodnie z treścią komunikatu „firma MSD jest zobligowana w pierwszej kolejności dostarczyć produkt na rynki, które mają rozpoczęte wcześniej narodowe programy powszechnych szczepień z zastosowaniem Gardasil 9”.

W Polsce szczepienia przeciwko HPV nie są powszechne, jest to szczepienie zalecane. W przypadku naszego kraju powrót pełnej dostępności Gardasilu 9 do Polski przewiduje się dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku.

Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że w pierwszym kwartale 2020 roku firma MSD ma dostarczyć na polski rynek taką ilość szczepionki Gardasil 9, aby umożliwić dokończenie cyklu szczepień „pacjentom, którzy w 2019 roku rozpoczęli szczepienie Gardasil 9 w ramach Programów Zdrowotnych realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego”. Jeśli natomiast chodzi o te osoby, które indywidualnie rozpoczęły szczepienie Gardasil 9 w 2019 roku „planowane jest uruchomienie specjalnego programu umożliwiającego dostarczenie dawek koniecznych na dokończenie cyklu szczepienia”.

Komunikat nie zawiera szczegółów, gdzie i w jaki sposób mają zgłaszać się pacjenci indywidualni zainteresowani preparatem Gardasil 9 na odszczepienie. Te szczegóły prawdopodobnie zostaną podane w terminie późniejszym.

Z pełną treścią komunikatu można zapoznać się na stronie Ministerstwa Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ws-dostepnosci-lekow-gabitril-sinemet-gardasil-bcg-medac

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc :)

Aneta (anonim, 5.173.75.) 4 lata temu

Dziękuję bardzo za pomoc. Dzięki państwu informacjom udało mi się przyjąć ostatnia dawkę szczepionki gardasil 9. Skontaktowałam się z firmą, udało się znaleźć szczepionkę. Właśnie wyszłam że szczepienia :) jeszcze raz bardzo dziękuję.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Uzupełniając odpowiedź - korzystaliśmy z numeru telefonu dostępnego na stronie: https://www.msd.pl/kontakt. Proszę spróbować.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

W przypadku pacjentów wieku 15 lat i starszych w chwili podania pierwszej dawki (zakładam, że jest Pani właśnie w takim wieku) oficjalne zalecenia stanowią: "Gardasil 9 należy podać według schematu 3-dawkowego(0, 2, 6 miesięcy). Drugą dawkę należy podać co najmniej miesiąc po pierwszej dawce, a trzecią dawkę należy podać co najmniej 3 miesiące po dawce drugiej. Wszystkie trzy dawki powinny być podane wciągu 1 roku."
Wydaje się więc, że można "rozsunąć" szczepienie w czasie (mowa jest o okresie "co najmniej") z zachowaniem powyższych wytycznych, istotne jest natomiast, aby nie przekroczyć okresu 1 roku na cały cykl.

W sprawie kontaktu postaram się zasięgnąć dodatkowych informacji.

Aneta  (anonim, 5.173.58.) 5 lat temu

Chciałabym zapytać o państwa kanał komunikacji z firma msd. Napisałam do nich email z zapytaniem o rezerwy szczepionki, jednak jak dotąd nie uzyskałam odpowiedzi, z tego co wiem kontakt w tej sprawie jest wyłącznie poczta elektroniczna..? Jak długo czekali państwo na ich odpowiedź, lub czy są jakies ine sposoby kontaktu? Z tego co rozumiem mozna przyjąć 3 dawki w tym nawet ta ostatnia w innych schemacie? Byle wszystkie były podane w ciągu roku?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

5 lat temu

Gardasil 9 jest 9-walentną szczepionką przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego - oznacza to, że pozwala ona na uzyskanie odporności przeciwko 9-ciu jego typom (6, 11, 16, 18, 31, 33 i 58). Natomiast Gardasil jest szczepionką 4-walentną, uodparnia tylko na szczepy 6, 11, 16, 18.

Nie ma badań i danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania lub skuteczności potwierdzających możliwość zamiennego stosowania szczepionki Gardasil 9 i szczepionki czterowalentnej. Dlatego zaleca się, aby pacjenci, którzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Gardasil 9, ukończyli cykl szczepień, stosując właśnie ten produkt.

Około dwóch miesięcy temu publikowaliśmy odpowiedź na podobne pytanie zamieszczając jednocześnie informację od firmy MSD Polska, odpowiedzialnej za ten lek, iż obecnie nie jest on dostępny w hurtowniach i aptekach, natomiast "niewielka pula szczepionki dostępna jest jedynie dla osób wymagających doszczepienia, podania drugiej lub trzeciej dawki leku. Osoby, które chciałyby się doszczepić muszą skontaktować się osobiście z firmą MSD, zostaną także poproszone o przedstawienie dokumentacji świadczącej o wykonaniu pierwszego szczepienia w przeszłości":
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/7074/gardasil-kiedy-bedzie-dostawa-szczepionki-gardasil-9 Trudno mi w tym momencie potwierdzić, czy takie rezerwy dla osób wymagających doszczepienia się jeszcze istnieją, ale na pewno warto spróbować.

Załączam link, który umożliwi śledzenie dostępności szczepionki Gardasil 9 w aptekach zintegrowanych z GdziePoLek w przypadku, gdyby sytuacja uległa poprawie: https://www.gdziepolek.pl/produkty/88843/gardasil-9-iniekcja/apteki/w-polsce

Przesyłam również link do artykułów, które mogą okazać się przydatne: https://www.gdziepolek.pl/tematy/dlaczego-brakuje-lekow-w-aptekach https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-zaszczepic-sie-przeciwko-hpv

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły