← powrót do głównej strony opinii i pytań

Aneta (anonim, 79.191.66.)
około 3 miesięcy temu, Polska

Czy można szczepić się zamiennie szczepionką Gardasil i Gardasil 9.

Czy jesli zostaly mi podane dwie dawki szczepionki Gardasil 9, a nie mogen nigdzie dostac 3 dawki tego leku,moge jako dawke przyjac lek Gardasil?

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc :)

Aneta (anonim, 5.173.75.)
około 2 miesięcy temu

Dziękuję bardzo za pomoc. Dzięki państwu informacjom udało mi się przyjąć ostatnia dawkę szczepionki gardasil 9. Skontaktowałam się z firmą, udało się znaleźć szczepionkę. Właśnie wyszłam że szczepienia :) jeszcze raz bardzo dziękuję.

Uzupełniając odpowiedź - korzystaliśmy z numeru telefonu dostępnego na stronie: https://www.msd.pl/kontakt. Proszę spróbować.

W przypadku pacjentów wieku 15 lat i starszych w chwili podania pierwszej dawki (zakładam, że jest Pani właśnie w takim wieku) oficjalne zalecenia stanowią: "Gardasil 9 należy podać według schematu 3-dawkowego(0, 2, 6 miesięcy). Drugą dawkę należy podać co najmniej miesiąc po pierwszej dawce, a trzecią dawkę należy podać co najmniej 3 miesiące po dawce drugiej. Wszystkie trzy dawki powinny być podane wciągu 1 roku."
Wydaje się więc, że można "rozsunąć" szczepienie w czasie (mowa jest o okresie "co najmniej") z zachowaniem powyższych wytycznych, istotne jest natomiast, aby nie przekroczyć okresu 1 roku na cały cykl.

W sprawie kontaktu postaram się zasięgnąć dodatkowych informacji.

Aneta (anonim, 5.173.58.)
około 2 miesięcy temu

Chciałabym zapytać o państwa kanał komunikacji z firma msd. Napisałam do nich email z zapytaniem o rezerwy szczepionki, jednak jak dotąd nie uzyskałam odpowiedzi, z tego co wiem kontakt w tej sprawie jest wyłącznie poczta elektroniczna..? Jak długo czekali państwo na ich odpowiedź, lub czy są jakies ine sposoby kontaktu? Z tego co rozumiem mozna przyjąć 3 dawki w tym nawet ta ostatnia w innych schemacie? Byle wszystkie były podane w ciągu roku?

Gardasil 9 jest 9-walentną szczepionką przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego - oznacza to, że pozwala ona na uzyskanie odporności przeciwko 9-ciu jego typom (6, 11, 16, 18, 31, 33 i 58). Natomiast Gardasil jest szczepionką 4-walentną, uodparnia tylko na szczepy 6, 11, 16, 18.

Nie ma badań i danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania lub skuteczności potwierdzających możliwość zamiennego stosowania szczepionki Gardasil 9 i szczepionki czterowalentnej. Dlatego zaleca się, aby pacjenci, którzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Gardasil 9, ukończyli cykl szczepień, stosując właśnie ten produkt.

Około dwóch miesięcy temu publikowaliśmy odpowiedź na podobne pytanie zamieszczając jednocześnie informację od firmy MSD Polska, odpowiedzialnej za ten lek, iż obecnie nie jest on dostępny w hurtowniach i aptekach, natomiast "niewielka pula szczepionki dostępna jest jedynie dla osób wymagających doszczepienia, podania drugiej lub trzeciej dawki leku. Osoby, które chciałyby się doszczepić muszą skontaktować się osobiście z firmą MSD, zostaną także poproszone o przedstawienie dokumentacji świadczącej o wykonaniu pierwszego szczepienia w przeszłości":
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/7074/gardasil-kiedy-bedzie-dostawa-szczepionki-gardasil-9
Trudno mi w tym momencie potwierdzić, czy takie rezerwy dla osób wymagających doszczepienia się jeszcze istnieją, ale na pewno warto spróbować.

Załączam link, który umożliwi śledzenie dostępności szczepionki Gardasil 9 w aptekach zintegrowanych z GdziePoLek w przypadku, gdyby sytuacja uległa poprawie:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88843/gardasil-9-iniekcja/apteki/w-polsce

Przesyłam również link do artykułów, które mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/dlaczego-brakuje-lekow-w-aptekach
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-zaszczepic-sie-przeciwko-hpv