Jak nie zarazić się chorobą weneryczną?

Jak nie zarazić się chorobą weneryczną?

udostępnij:

Lato to czas przygody, beztroski i zawierania nowych znajomości. Skutki wakacyjnych zabaw mogą być jednak długotrwałe i niekoniecznie przyjemne dla naszego zdrowia. Jeśli podczas igraszek nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności, możemy nabawić się schorzenia, którego leczenie będzie uciążliwe i kosztowne. Jak zapobiegać chorobom wenerycznym, jak je rozpoznać i leczyć - tego dowiecie się z naszego artykułu!

Spis treści

Czym są choroby weneryczne, np. kiła, chlamydioza, rzeżączka, AIDS, WZW czy HPV?

Jak zapobiegać chorobom wenerycznym? - 5 podstawowych zasad

Jakie są objawy chorób wenerycznych?

Kiedy należy udać się do lekarza z podejrzeniem choroby wenerycznej?

Jak wygląda leczenie chorób wenerycznych, np. kandydozy, świerzbu, wszawicy, kiły czy AIDS?

Czym są choroby weneryczne, np. kiła, chlamydioza, rzeżączka, AIDS, WZW czy HPV?

Jest to grupa chorób przenoszonych na drodze stosunku płciowego - dopochwowego, oralnego lub analnego. Wywoływane są przez bakterie (np. kiła - inaczej syfilis, rzeżączka, chlamydioza), wirusy (np. AIDS, WZW - wirus zapalenia wątroby, HPV - wirus brodawczaka ludzkiego), grzyby (np. kandydoza) oraz pasożyty (np. świerzb, wszawica).

Źródło: kanał GdziePoLek.pl na YouTube

Jak zapobiegać chorobom wenerycznym? - 5 podstawowych zasad

Zabezpieczać się prezerwatywą

Najprostszą i zarazem najskuteczniejszą metodą ochrony jest nieuszkodzona i poprawnie założona prezerwatywa (np. Durex Classic, Durex Extra Safe, New Caress Safeness). Aby skutecznie ochronić się przed zakażeniem, należy jej używać podczas każdego rodzaju stosunku, zarówno w przypadku par hetero- jak i homoseksualnych.

Dostępne są również specjalne maski oralne z silikonu lub poliuretanu, które zapewniają barierę pomiędzy ustami i pochwą lub odbytem. Co ważne - nie zmniejszają one doznań i powinny być stosowane szczególnie podczas miesiączki, kiedy może dojść do kontaktu z krwią.

Środki antykoncepcyjne inne niż prezerwatywa, np. tabletki antykoncepcyjne, w żaden sposób nie chronią nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a jedynie przed niechcianą ciążą. Należy jednak pamiętać, że żadna forma antykoncepcji nie daje 100% skuteczności.

Stosować lubrykanty (żele nawilżające)

Szczególnie w przypadku seksu analnego wskazane jest, poza prezerwatywami, użycie lubrykantów. Obniżają one prawdopodobieństwo otarć, owrzodzeń czy zmian skórnych odbytu, a co za tym idzie - możliwość przeniesienia chorób.

Razem z prezerwatywą należy stosować lubrykanty wodne np. Durex Play Żel Intymny Nawilżający, Durex Play 2w1 lub silikonowe np. Durex Originals Silicone. Olejowe nie będą dobrym wyborem, ponieważ mogą uszkadzać prezerwatywy lateksowe i przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych.

Dbać o higienę miejsc intymnych

Należy pamiętać o zachowaniu właściwej higieny przed i po każdym stosunku seksualnym, w czym mogą być pomocne odpowiednie płyny do higieny intymnej, np. Plivafem F, Provag emulsja, Iladian 40+.

Korzystając z toalety publicznej warto używać chusteczek do higieny intymnej, np. Lactacyd Femina – Chusteczki do Higieny Intymnej.

Nie używaj wspólnych ręczników, akcesoriów erotycznych, igieł

Do zakażenia chorobami wenerycznymi wystarczy bliski kontakt narządów płciowych, używanie tych samych akcesoriów erotycznych, np. wibratorów, mokrych ręczników, gąbek lub innych przedmiotów mających kontakt z płynami fizjologicznymi zakażonej osoby.

Nie należy zapominać, że niektóre z chorób przenoszonych na drodze kontaktów seksualnych mogą przenosić się również przez kontakt z krwią osoby zakażonej, np. HIV czy chlamydioza.

Unikaj ryzykownych zachowań

Posiadanie stałego i wiernego partnera seksualnego znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi. Decydując się jednak na przygodny seks, należy pamiętać o prezerwatywie i zachowaniu odpowiedniej higieny.

Jakie są objawy chorób wenerycznych?

Niektóre z chorób przenoszonych drogą płciową, jak np. kandydoza czy choroby pasożytnicze, dają szybkie objawy i są stosunkowo łatwe do wyleczenia. Inne, jak np. kiła, rzeżączka czy wirusy przenoszące się na drodze kontaktów seksualnych mogą długo przebiegać bezobjawowo i nieleczone prowadzić do uszkodzeń kości, stawów, układu krążenia czy zaburzeń psychicznych.

Zakażone osoby często nie zdają sobie sprawy, że są nosicielami, w konsekwencji czego nie podejmują leczenia i są potencjalnym zagrożeniem dla innych. Nieleczone zakażenia wirusowe prowadzą do rozwoju bardzo poważnych chorób: AIDS (HIV), marskości wątroby (WZW) czy raka szyjki macicy (HPV).

Do niepokojących objawów świadczących o możliwym zarażeniu chorobą weneryczną należą:

  • ból, świąd, pieczenie, nieprzyjemna (mętna) wydzielina z narządów płciowych, ropny wyciek z cewki moczowej;

  • uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu lub znaczne nasilenie jego częstotliwości;

  • narośla, owrzodzenia albo brodawki okolic narządów płciowych.

Powyższe objawy nie dotyczą zakażeń wirusami WZW, HPV, HIV, których zakażenie możemy potwierdzić tylko poprzez wykonanie badań laboratoryjnych lub w przypadku HPV i HIV - testu domowego. 

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę weneryczną, w pierwszej kolejności można wykonać domowy test na choroby weneryczne, który dostępny jest w aptece bez recepty np. Test na HIV Insti, Test na HIV Simplitude ByMe, SYPH-Check-1 test na kiłę, Test na chlamydie Viola, Test S3 Gardnerella vaginalis/Candida albicans/Trichomonas vaginalis (3 w 1). Więcej o domowych testach na choroby weneryczne przeczytasz w artykule: Testy na choroby weneryczne - test na HIV, kiłę, rzeżączkę, grzybicę

Test na HIV Simplitude ByMe

Test na HIV Insti

Test S3 Gardnerella vaginalis/Candida albicans/Trichomonas vaginalis (3 w 1)

SYPH-Check-1 test na kiłę

Kiedy należy udać się do lekarza z podejrzeniem choroby wenerycznej?

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów lub jeśli domowy test na choroby weneryczne da wynik pozytywny, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci wykonanie dalszych badań. Można również od razu udać się do lekarza chorób wenerycznych - wenerologa. Aby odbyć wizytę niepotrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. 

Należy pamiętać, że badania w kierunku wirusa HIV, WZW i HPV należy wykonać po 6-12 tygodniach od ryzykownego zachowania. Jest to okres inkubacji wirusa, kiedy w organizmie zaczyna się produkcja przeciwciał. Zbyt wczesne wykonanie badania może dać wynik ujemny i uśpić naszą czujność. W przypadku, gdy podejrzewasz u siebie HIV, możesz skorzystać z telefonu zaufania obsługiwanego przez krajowe centrum ds AIDS. W całym kraju prowadzone są także Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne, gdzie anonimowo i bezpłatnie wykonasz badanie w kierunku HIV i uzyskasz dodatkowe informacje.

Zakażenia grzybicze oraz pasożytnicze można stwierdzić na podstawie pobranego wymazu oraz oględzin wykonanych przez lekarza. 

Pamiętajmy, że wczesne wykrycie zakażenia i szybkie podjęcie leczenia daje większą szansę na skuteczną terapię.

Jak wygląda leczenie chorób wenerycznych, np. kandydozy, świerzbu, wszawicy, kiły czy AIDS?

W leczeniu zakażeń bakteryjnych, np. kiły czy rzeżączki, stosuje się zalecane przez lekarza antybiotyki. Najczęściej mają one formę zastrzyków, np. Penicillinum Procainicum L TZF, Penicillinum Crystallsatum TZF

Podobnie leczy się infekcje pasożytnicze (np. świerzb, wszawica), stosując chemioterapeutyki na receptę np. Metronidazol Polpharma.

Miejscowe drożdżyce (np. kandydozy) o łagodniejszym przebiegu można wyleczyć samodzielnie za pomocą leków o działaniu przeciwgrzybiczym bez recepty w postaci kapsułek dopochwowych (np. Gynoxin Uno, Gynoxin Optima, Canesten, Pirolam Intima Vag) lub kremów (np. Clotrimazolum krem) oraz probiotyków ginekologicznych (np. Lactovaginal, Provag ). W cięższych przypadkach przyjmuje się doustne leki przeciwgrzybicze zaordynowane na recepcie przez lekarza, np. Flucofast czy Orungal.

Zakażenia wirusowe są znacznie trudniejsze do leczenia. W przypadku wirusa HIV obecnie stosowane leki opóźniają jedynie rozwój choroby. Trwają jednak badania mające na celu stworzenie leków i szczepionek na tą chorobę. Odkrycie izraelskich naukowców pokazuje, iż możliwe będzie genetyczne leczenie AIDS - wyniki badań są obiecujące i możliwe, że niebawem chorobę tą będzie można wyleczyć jednym zastrzykiem. 

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 23.05.2023 12:21:54

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Lactovaginal

kapsułki dopochwowe, 14 kapsułek

lactobacillus+lactobacillus rhamnosus

produkt dostępny bez recepty

w 95% aptek

od 40,41 zł

prOVag

kapsułki, 20 kapsułek

lactobacillus+lactobacillus gasseri+lactobacillus fermentum+lactobacillus plantarum

suplement diety

w 58% aptek

od 41,99 zł

Gynoxin Uno

kapsułki dopochwowe, 1 kapsułka

fenticonazole

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 24,64 zł

Gynoxin Optima

kapsułki dopochwowe, 3 kapsułki

fenticonazole

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 29,79 zł

Test na HIV do samokontroli Insti domowy

test, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 2% aptek

od 104,98 zł

Clotrimazolum GSK

krem, 20 gramów

clotrimazole

produkt dostępny bez recepty

w 89% aptek

od 5,92 zł

Canesten

kapsułki dopochwowe, 1 kapsułka + aplikator

clotrimazole

produkt dostępny bez recepty

w 0% aptek

SYPH-Check-1 test na kiłę

test, 1 test

wyrób medyczny

w 4% aptek

od 44,44 zł

Pirolam Intima Vag

tabletki dopochwowe, 1 tabletka

clotrimazole

produkt dostępny bez recepty

w 81% aptek

od 23,45 zł

Test na HIV do samokontroli Panbio HIV Self Test

test, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 1% aptek

od 70,00 zł

Test na HIV do samokontroli Simplitude ByMe domowy

test, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 3% aptek

od 99,00 zł

Test na chlamydie Viola szybki test do samokontroli

test, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 4% aptek

od 77,37 zł

Test C1 szybki test antygenowy na Candida albicans

test, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 1% aptek

od 65,00 zł

od 55,73 zł

od 59,27 zł

Iladian 40+

żel, 180 mililitrów

kosmetyk

w 90% aptek

od 13,37 zł

New Caress Safeness

prezerwatywa, 3 sztuki

wyrób medyczny

w 34% aptek

od 3,83 zł

Plivafem F w żelu

żel, 150 mililitrów

kosmetyk

w 49% aptek

od 25,19 zł

Durex Extra Safe

prezerwatywa, 3 sztuki

wyrób medyczny

w 73% aptek

od 9,99 zł

Durex Classic

prezerwatywa, 3 sztuki

wyrób medyczny

w 91% aptek

od 7,49 zł

Durex Play 2w1 żel do masażu i nawilżający żel intymny z aloesem

żel, 200 mililitrów

aloe vera

wyrób medyczny

w 13% aptek

od 29,68 zł

Durex Play

żel, 50 mililitrów

wyrób medyczny

w 18% aptek

od 16,38 zł

Lactacyd Femina chusteczki do higieny intymnej

chusteczki, 15 sztuk

kosmetyk

w 27% aptek

od 8,99 zł

Durex Originals Silicone

żel, 50 mililitrów

wyrób medyczny

w 6% aptek

od 27,59 zł

Durex Pleasuremax

prezerwatywa, 12 sztuk

wyrób medyczny

w 26% aptek

od 39,99 zł

Unimil Natural

żel, 100 mililitrów

kosmetyk

w 1% aptek

od 35,99 zł

Metronidazol Polpharma

tabletki, 28 tabletek

metronidazole

lek na receptę

w 98% aptek

od 48,99 zł

Flucofast

kapsułki, 7 kapsułek

fluconazole

lek na receptę

w 98% aptek

od 24,54 zł

Orungal

kapsułki, 28 kapsułek

itraconazole

lek na receptę

w 79% aptek

od 57,52 zł

Penicillinum Procainicum L TZF

iniekcja, 1 fiolka

benzylpenicillin procaine

lek na receptę

w 1% aptek

od 17,49 zł

Penicillinum Crystallisatum TZF

iniekcja, 1 fiolka

benzylpenicillin

lek na receptę

w 1% aptek

od 17,98 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy