Jak nie zarazić się chorobą weneryczną?

Lato to czas przygody, beztroski i zawierania nowych znajomości. Skutki wakacyjnych zabaw mogą być jednak długotrwałe i niekoniecznie przyjemne dla naszego zdrowia. Czasami obok miłych wspomnień z wakacji możemy przywieźć „niechcianego towarzysza”. Przeczytaj, jak zapobiegać chorobom wenerycznym, a gdy się pojawią – jak je rozpoznać.

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film!

Czym są choroby weneryczne?

Jest to grupa chorób przenoszonych na drodze stosunku płciowego - dopochwowego, oralnego lub analnego. Wywoływane są przez bakterie (np. kiła - inaczej syfilis, rzeżączka, chlamydia), wirusy (np. AIDS, WZW - wirus zapalenia wątroby, HPV - wirus brodawczaka ludzkiego), grzyby (np. kandydoza), pasożyty (np. świerzb, wszawica).

5 zasad ochrony przez chorobami przenoszonymi drogą płciową

Zabezpieczanie się prezerwatywą

Najprostszą i zarazem najskuteczniejszą metodą ochrony jest nieuszkodzona i poprawnie założona prezerwatywa (np. Durex Classic, Durex Extra Safe, New Caress Safeness). Aby skutecznie ochronić się przed zakażeniem, należy jej używać podczas każdego rodzaju stosunku, zarówno w przypadku par hetero- jak i homoseksualnych.

Dostępne są również specjalne maski oralne z silikonu lub poliuretanu, które zapewniają barierę pomiędzy ustami i pochwą lub odbytem. Co ważne - nie zmniejszają one doznań i powinny być stosowane szczególnie podczas miesiączki, kiedy może dojść do kontaktu z krwią.

Środki antykoncepcyjne inne niż prezerwatywa np. tabletki antykoncepcyjne, w żaden sposób nie chronią nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a jedynie przed niechcianą ciążą. Należy jednak pamiętać, że żadna forma antykoncepcji nie daje 100% gwarancji ochrony.

Stosowanie lubrykantów (żeli nawilżających)

W przypadku seksu analnego wskazane jest użycie prezerwatywy i lubrykantów. Obniżają one prawdopodobieństwo otarć, owrzodzeń czy zmian skórnych odbytu, a co za tym idzie - możliwość przeniesienia chorób.

Razem z prezerwatywą należy stosować lubrykanty wodne np. Durex Play Żel Intymny Nawilżający, Durex Play Perfect Glide lub silikonowe np. Durex Play Real Feel. Olejowe nie są bezpieczne, ponieważ mogą powodować ściąganie się prezerwatywy.

Higiena miejsc intymnych

Należy pamiętać o zachowaniu właściwej higieny przed i po każdym stosunku seksualnym, w czym mogą być pomocne odpowiednie płyny do higieny intymnej np. Vagisil Intima płyn do higieny intymnej, Ziaja Med – Płyn do Higieny Intymnej nawilżający.

Korzystając z toalety publicznej warto używać chusteczek do higieny intymnej np. Lactacyd Femina – Chusteczki do Higieny Intymnej, Femma Everyday – Chusteczki do Higieny Intymnej.

Nieużywanie wspólnych ręczników, akcesoriów erotycznych, igieł

Do zakażenia chorobami wenerycznymi wystarczy bliski kontakt narządów płciowych, używanie tych samych akcesoriów erotycznych, np. wibratorów, mokrych ręczników, gąbek lub innych przedmiotów mających kontakt z płynami fizjologicznymi zakażonej osoby.

Nie należy zapominać, że niektóre z chorób przenoszonych na drodze kontaktów seksualnych mogą przenosić się również przez kontakt z krwią osoby zakażonej, np. HIV czy chlamydioza.

Posiadanie stałego partnera seksualnego i unikanie przygodnego seksu

Bardzo skuteczną „metodą” jest wierność. Posiadanie stałego i wiernego partnera seksualnego znacząco niweluje ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi. Decydując się jednak na przygodny seks, należy pamiętać o prezerwatywie i zachowaniu odpowiedniej higieny.

Objawy chorób wenerycznych

Niektóre z chorób przenoszonych drogą płciową, jak np. kandydoza czy choroby pasożytnicze, dają szybkie objawy i są stosunkowo łatwe do wyleczenia. Inne, jak np. kiła, rzeżączka czy wirusy przenoszące się na drodze kontaktów seksualnych mogą długo przebiegać bezobjawowo i nieleczone prowadzić do uszkodzeń kości, stawów, układu krążenia czy zaburzeń psychicznych.

Zakażone osoby często nie zdają sobie sprawy, że są nosicielami, w konsekwencji czego nie podejmują leczenia i są potencjalnym zagrożeniem dla innych. Nieleczone zakażenia wirusowe prowadzą do rozwoju bardzo poważnych chorób: AIDS (HIV), marskości wątroby (WZW) czy raka szyjki macicy (HPV).

Do niepokojących objawów świadczących o możliwym zarażeniu chorobą weneryczną należą:

  • ból, świąd, pieczenie, nieprzyjemna (mętna) wydzielina z narządów płciowych, ropny wyciek z cewki moczowej;
  • uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu lub znaczne nasilenie jego częstotliwości;
  • narośla, owrzodzenia albo brodawki okolic narządów płciowych.

Powyższe objawy nie dotyczą zakażeń wirusami WZW, HPV, HIV, których zakażenie możemy potwierdzić tylko poprzez wykonanie badań laboratoryjnych.

Kiedy należy udać się do lekarza?

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci wykonanie badań lub skieruje nas do specjalisty. Wykrycie zakażenia rzeżączką, kiłą i chorobami wirusowymi można stwierdzić na podstawie badania krwi.

Należy pamiętać, że badania w kierunku wirusa HIV, WZW i HPV należy wykonać po 6-12 tygodniach od ryzykownego zachowania. Jest to okres inkubacji wirusa, kiedy w organizmie zaczyna się produkcja przeciwciał. Zbyt wczesne wykonanie badania może dać wynik ujemny i uśpić naszą czujność.

Zakażenia grzybicze oraz pasożytnicze można stwierdzić na podstawie pobranego wymazu oraz oględzin wykonanych przez lekarza.

Pamiętajmy, że wczesne wykrycie zakażenia i szybkie podjęcie leczenia daje większą szansę na skuteczną terapię.

Leczenie chorób wenerycznych

W leczeniu zakażeń bakteryjnych, np. kiły czy rzeżączki, stosuję się zlecone przez lekarza antybiotyki, najczęściej w formie zastrzyków np. Penicillinum Procainicum L TZF, Penicillinum Crystallisatum TZF.

Podobnie leczy się pasożyty (np. świerzb, wszawica), stosując chemioterapeutyki na receptę np. Metronidazol Polpharma.

Miejscowe drożdżyce (np. kandydoza) o łagodniejszym przebiegu można wyleczyć samodzielnie za pomocą m. in. Albothyl globulki dopochwowe, Gynoxin Optima kapsułki dopochwowe, Clotrimazolum krem, Tantum Rosa saszetki i probiotyków ginekologicznych np. Lactovaginal kapsułki, Provag kapsułki. W cięższych przypadkach przyjmuje się doustne leki przeciwgrzybicze zaordynowane na recepcie przez lekarza np. Flucofast kapsułki czy Orungal kapusłki.

Zakażenia wirusowe są znacznie trudniejsze do leczenia. Jedno z nich - zakażenie wirusem HIV - jest do dzisiaj nieuleczalne, ale istnieją leki opóźniające rozwój choroby.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 16.11.2020 15:22:50

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy mogę zastosować Gynoxin Uno, jeśli karmię piersią?
Czy mogę zastosować gynoxin uno gdy karmię piersią? W ulotce jest informacja, że jeśli lekarz zaleci to można.
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy w jednym dniu mogę przyjąc lek monural i wziąć globulkę gynoxin uno?
Dzień dobry, Czy w jednym dniu mogę przyjąc lek monural i nac wziąć globulkę gynoxin uno?
odpowiada Aleksandra Mroczkowska

Czy można stosować żel na zewnątrz pochwy przy stosowaniu globulek Gynoxin optima?
Czy można stosować żel na zewnątrz pochwy przy stosowaniu globułek gynoxin optima ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy kupię potrzebne rzeczy do badania wirusa HPV?
Dzień dobry, kupię potrzebne rzeczy do badania wirusa hpv? I czy wirus hpv z tego zwykłego nie szkodliwego, który pokazuje się tylko raz na jakiś czas...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy swędzenie i pieczenie po aplikacji tabletki dopochwowej Clotrimazolum jest wskazaniem do przerwania leczenia?
Po zastosowaniu leku clotrimazolum w globulkach zaczęło mnie strasznie swędzieć w środku, po kilku godzinach świąd zamienił się w pieczenie. Czy to oz...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę rozpuścić Flucofast?
Czy mogę rozpuścić tabletkę flucofast? Nie jestem w stanie jej połknąć
odpowiada Anna Tyrańska

Na Twoje pytania w temacie jak nie zarazić się chorobą weneryczną? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.