Basia (anonim, 188.47.104.)
około roku temu, Warszawa

Czy można zamówić szczepionkę Silgard do apteki w Kołobrzegu?

Dzień dobry czy mogę zamówić szczepionkę Silgard do jednej z aptek w Kołobrzegu ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

3 grudnia 2019 Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności między innymi szczepionek Gardasil i Gardasil 9. Potwierdzono, iż przyczyną ograniczonej dostępności tych produktów na polskim rynku jest globalny wzrost zainteresowania szczepieniami przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, a co za tym idzie coraz większa liczba narodowych programów szczepień, w których szczepieni są także chłopcy, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na szczepionki.

Obecna sytuacja została określona jako „przejściowa”. Jednocześnie zgodnie z treścią komunikatu „firma MSD jest zobligowana w pierwszej kolejności dostarczyć produkt na rynki, które mają rozpoczęte wcześniej narodowe programy powszechnych szczepień z zastosowaniem Gardasil 9”.

W Polsce szczepienia przeciwko HPV nie są powszechne, jest to szczepienie zalecane. W przypadku naszego kraju powrót pełnej dostępności Gardasilu 9 do Polski przewiduje się dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku.

Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że w pierwszym kwartale 2020 roku firma MSD ma dostarczyć na polski rynek taką ilość szczepionki Gardasil 9, aby umożliwić dokończenie cyklu szczepień „pacjentom, którzy w 2019 roku rozpoczęli szczepienie Gardasil 9 w ramach Programów Zdrowotnych realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego”. Jeśli natomiast chodzi o te osoby, które indywidualnie rozpoczęły szczepienie Gardasil 9 w 2019 roku „planowane jest uruchomienie specjalnego programu umożliwiającego dostarczenie dawek koniecznych na dokończenie cyklu szczepienia”.

Komunikat nie zawiera szczegółów, gdzie i w jaki sposób mają zgłaszać się pacjenci indywidualni zainteresowani preparatem Gardasil 9 na odszczepienie. Te szczegóły prawdopodobnie zostaną podane w terminie późniejszym.

Z pełną treścią komunikatu można zapoznać się na stronie Ministerstwa Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ws-dostepnosci-lekow-gabitril-sinemet-gardasil-bcg-medac

Zachęcam do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem dotyczącym sytuacji z dostępnością szczepionki Gardasil 9:
https://www.gdziepolek.pl/blog/gardasil-9-informacja-o-nowych-dostawach

Aby zamówić lek do konkretnej apteki w Pani miejscowości należy udać się do tej placówki i na miejscu ustalić możliwość ściągnięcia preparatu na Pani potrzeby. GdziePoLek nie jest apteką internetową, dlatego w sprawie zamówienia nie będziemy mogli pomóc. Portal umożliwia sprawdzenie dostępności leków, ale nie prowadzi sprzedaży, ani nie jest właścicielem aptek, które są podłączone do serwisu. Więcej na temat naszych działań może Pani przeczytać w poniższym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/blog/w-czym-moze-pomoc-ci-gdziepolek

Szczepionki przeciwko HPV są obecnie trudnodostępne (brak dostaw do hurtowni). Jako przyczynę podaje się gwałtowny wzrost zapotrzebowania na szczepionkę i zwiększenie liczby narodowych programów szczepień (w tym tych dotyczących szczepienia chłopców). Dlatego trudno mi zagwarantować, że jakakolwiek apteka będzie w stanie zamówić dla Pani potrzebną szczepionkę.

Załączam informacje o dostępności, jednak jest ona aktualnie nadzwyczaj skromna:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/71068/silgard-iniekcja/apteki/w-kolobrzegu
https://www.gdziepolek.pl/produkty/71068/silgard-iniekcja/apteki/w-zachodniopomorskim
https://www.gdziepolek.pl/produkty/71068/silgard-iniekcja/apteki/w-polsce
https://www.gdziepolek.pl/produkty/31907/gardasil-iniekcja/apteki/w-kolobrzegu
https://www.gdziepolek.pl/produkty/31907/gardasil-iniekcja/apteki/w-zachodniopomorskim
https://www.gdziepolek.pl/produkty/31907/gardasil-iniekcja/apteki/w-polsce

Jak informowała już Panią koleżanka, Silgard i Gardasil to dwie nazwy tej samej, czterowalentnej szczepionki przeciwko HPV o takim samym składzie i tej samej charakterystyce produktu. Od września 2018 r. nazwa szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) zmieniła się z Silgard na Gardasil.

Polecam lekturę artykułu dedykowanego szczepieniom przeciwko HPV:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-zaszczepic-sie-przeciwko-hpv