Anna (anonim, 5.173.32.)
około roku temu, Warszawa

Przechowywałam tabletki antykoncepcyjne w opakowaniu w kieszeni skórzanej kurtki. Na kurtkę ok. 3-4 minut padały promienie słoneczne i zdążyła się nagrzać. Czy skuteczność pigułek została obniżona?

Moje tabletki antykoncepcyjne były w opakowaniu w kieszeni skórzanej kurtki. Na kurtkę ok. 3-4 minut padały promienie słoneczne i zdążyła się nagrzać. Gdy tylko to zauważyłam, wyjęłam tabletki. Czy taka krótka ekspozycja mogła je uszkodzić, czy to raczej mało prawdopodobne? Powinnam wziąć tabletki z awaryjnego blistra?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

W ulotkach wielu środków chroniących przed ciążą, wyraźnie napisano, iż nie należy ich przechowywać w temperaturze powyżej 30°C.
Długotrwałe przechowywanie leków w takiej temperaturze (zwłaszcza hormonów czy antybiotyków) może wpłynąć negatywnie na ich właściwości. Ważne jest, aby lek nie był narażony na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.
Termin "przechowywanie" oznacza długotrwałe przetrzymywanie leku w danym miejscu.
Zgodnie z komunikatem Naczelnej Izby Aptekarskiej z 2018 roku, w której poruszony był problem przechowywania leków w wyższej temperaturze niż 25°C, możemy przeczytać, że "leki, nie powinny stracić swoich właściwości, gdy przez jeden, dwa dni, będą przechowywane w temperaturze wyższej niż 25 stopni."

Zgodnie z powyższym, bardzo mało prawdopodobne jest, aby tak krótkie narażenie tabletek antykoncepcyjnych, które były dodatkowo zabezpieczone tekturowym opakowaniem, na promieniowanie słoneczne mogło spowodować zmniejszenie ich skuteczności. Proszę normalnie przyjmować tabletki z bieżącego blistra. Nie ma potrzeby "uruchomienia" opakowania awaryjnego.

Załączam artykuły, które mogą Panią zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-przechowywac-leki
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji