Jak przechowywać leki?

udostępnij:

Leki tylko z apteki…? Dlaczego farmaceuci tak zawzięcie walczą o możliwość sprzedaży produktów leczniczych jedynie w aptekach? Jednym z powodów jest kontrola prawidłowego ich przechowywania. Farmaceuci skrupulatnie przestrzegają wszystkich zasad tak, by pacjent otrzymał lek jak najlepszej jakości. Nie chcielibyśmy przecież, aby produkt nie zadziałał, albo co gorsze – zaszkodził. A czy Ty również dbasz o swoje leki w domu?

Spis treści

Dlaczego leki muszą być odpowiednio przechowywane?

Jaka jest droga leku od producenta do pacjenta?

Obejrzyj film! - jak prawidłowo przechowywać leki!

Najważniejsze zasady przechowywania leków

W jakiej temperaturze przechowywać leki?

Jakie leki przechowywać w lodówce?

Jak przechowywać leki po otwarciu?

Leki przygotowywane w aptece

Czy można stosować leki po upływie terminu ważności?

Dlaczego leki muszą być odpowiednio przechowywane?

Leki powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach tak, aby zachowały swoje właściwości lecznicze i można było je bezpiecznie stosować. Niewłaściwie przechowywane preparaty w najlepszym wypadku nie zadziałają, a w najgorszym mogą nawet zaszkodzić. Nieodpowiednie warunki mogą prowadzić do rozkładu substancji leczniczej, która utraci swoje działanie, a produkty jej rozkładu mogą być szkodliwe dla zdrowia. Informacja o tym, jak przechowywać lek znajduje się na jego opakowaniu lub w ulotce.

Jaka jest droga leku od producenta do pacjenta?

Lek zanim trafi do pacjenta przebywa często tysiące kilometrów między fabryką, hurtowniami i apteką. Na każdym etapie podróży wykwalifikowane osoby sprawdzają temperaturę przechowywania i transportu certyfikowanymi urządzeniami. Temperatura w aptece również jest skrupulatnie kontrolowana.

Warto wiedzieć, że klimatyzacja w aptece ma na celu nie tylko zapewnienie komfortowych warunków pacjentom, lecz także (a nawet przede wszystkim) zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania leków. Producent gwarantuje działanie produktu leczniczego w jego terminie ważności, ale pod warunkiem że był przechowywany zgodnie z instrukcją.

Przestrzeganie zasad przechowywana i transportu leków regulują przepisy, wytyczne, a także kodeksy dobrych praktyk postępowania. Dzięki temu masz pewność, że w aptece otrzymujesz produkt właściwej jakości. Dalsze losy leku leżą w Twoich rękach. Dlatego warto poznać najważniejsze informacje na temat właściwego przechowywania produktów leczniczych.

Obejrzyj film! - jak prawidłowo przechowywać leki!

Najważniejsze zasady przechowywania leków

  1. Po zakupie leku zawsze sprawdź, w jakich warunkach należy go przechowywać. Informacje dotyczące przechowywania preparatów leczniczych zawsze znajdziesz na opakowaniu lub w ulotce.

  2. Przechowuj leki w oryginalnym opakowaniu wraz z ulotką.

  3. Trzymaj produkty lecznicze z dala od dzieci i niepowołanych osób.

  4. Apteczka nie powinna znajdować się w wilgotnych i nasłonecznionych miejscach. Właśnie dlatego nie należy przechowywać leków w łazience ani w kuchni.

  5. Leki przechowywane w lodówce nie powinny leżeć w bezpośrednim sąsiedztwie jedzenia, ścianek lodówki ani znajdować się na drzwiach.

  6. Zwróć uwagę na odpowiednie przechowywanie leków również w podróży - w bagażniku samochodu temperatura może okazać się zbyt wysoka lub zbyt niska. Podróżując samolotem, w większości przypadków leki należy przewozić w bagażu podręcznym, a nie rejestrowanym, między innymi ze względu na niską temperaturę w luku bagażowym.

  7. Zrezygnuj ze stosowania preparatów, które zmieniły swój wygląd, zapach, konsystencję lub smak od czasu otwarcia.

  8. Nigdy nie stosuj leków, które były nieprawidłowo przechowywane lub transportowane. Stosowanie takich preparatów może być bardzo groźne.

  9. Weź pod uwagę przydatność leku do spożycia po jego otwarciu. Nie zawsze jest ona identyczna z datą ważności. Taką informację znajdziesz w dołączonej ulotce.

  10. Zapisz datę otwarcia na opakowaniu, dzięki czemu nie będziesz mieć problemu z oceną, kiedy lek staje się niezdatny do użycia.

  11. Rób przegląd apteczki przynajmniej raz na kilka miesięcy, sprawdzając stan produktów i datę ważności (jeśli w terminie ważności podany jest jedynie miesiąc i rok oznacza to, że lek można stosować do ostatniego dnia miesiąca podanego na opakowaniu).

  12. Nie stosuj leków po terminie ważności – zanieś je do apteki, w której znajdują się odpowiednie pojemniki. Dzięki temu zostaną one odpowiednio zutylizowane bez negatywnego wpływu na środowisko.

W jakiej temperaturze przechowywać leki?

Większość leków w postaci tabletek, kapsułek i maści przechowujemy w temperaturze pokojowej, czyli pomiędzy +15°C a +25°C.

Warto zwrócić uwagę, że w miesiącach letnich w naszych domach temperatura może być wyższa niż 25°C. W tym czasie przechowuj leki w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu lub w miejscu najmniej narażonym na promienie słoneczne.

Obejrzyj film!

Obejrzyj film!

Jakie leki przechowywać w lodówce?

W lodówce trzymamy leki, dla których producent ustalił temperaturę przechowywania między +2°C a +8°C. Są to między innymi:

Zakupione leki lodówkowe powinny być transportowane w specjalnych warunkach. Jeżeli czas transportu jest krótki, wystarczy zastosować torbę termoizolacyjną lub specjalny kontener (pudełko) do transportu leków w niskiej temperaturze. W przypadku dłuższych podróży zalecane są lodówki turystyczne, które dłużej zachowują niską temperaturę.

Jak przechowywać leki po otwarciu?

Tabletki pakowane w blistrach

Prawidłowo przechowywane tabletki są trwałą postacią leku i mogą być stosowane przez cały okres ważności, który nadrukowany jest na opakowaniu.

Antybiotyki w zawiesinie

Data ważności antybiotyków, które kupujesz w aptece w postaci proszku lub granulatu do sporządzenia zawiesiny (np. Augmentin, Cetix, Sumamed), którą można znaleźć na opakowaniu, dotyczy suchego produktu. Po rozrobieniu go z wodą, lek może być przechowywany na ogół tylko kilka-kilkanaście dni i może wymagać włożenia do lodówki. Związane jest to z faktem, iż woda i wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, które destabilizują lek.

Insuliny

Odwrotna sytuacja jest m.in. z insuliną stosowaną przez chorych na cukrzycę. Przed otwarciem powinna być przechowywana w lodówce, natomiast peny z insuliną po pierwszym użyciu trzymamy w temperaturze pokojowej i można z nich korzystać przez około miesiąc. Po tym czasie są niezdatne do użycia.

Krople do oczu

Podobnie jest z kroplami do oczu zawierającymi latanoprost, które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe (np. Rozaprost, Xaloptic). Powinny być przechowywane w lodówce, ale po pierwszym otwarciu można je przechowywać w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 4 tygodnie.

Kroplom do oczu stawia się wyjątkowo wysokie wymagania jakościowe. Dlatego krople oczne w standardowych buteleczkach (np. Lacrimal, Zuma, Starazolin) powinny być zużywane szybko - na ogół w ciągu 4 tygodni od otwarcia. Dlaczego? Do oka powinniśmy zakrapiać wyłącznie roztwory jałowe, czyli pozbawione drobnoustrojów. W przeciwnym razie moglibyśmy narazić swoje oko na zakażenie. Zawsze sprawdzaj, przez jaki czas od otwarcia możesz stosować krople do oczu.

Praktyczna rada: jeśli stosujesz krople do oka np. nawilżające lub łagodzące tylko od czasu do czasu, poproś w aptece o preparat w minimsach - czyli małych, jednorazowych porcjach (np. Biolan Gel, Bepanthen Eye, Dexoftyal UD, Hyabak UD, Starazolin Hydrobalance One). W tym przypadku nie musisz martwić się o przechowywanie po otwarciu, bo po aplikacji pojemniczek wyrzucasz. Możesz także zdecydować się na krople oczne, które dają możliwość dłuższego użytkowania. Są to produkty wytworzone w technologii COMOD, ABAK czy OSD (np. Hylo-Comod, Thealoz, Umastar). One pomimo braku konserwantów mają specjalne rozwiązania chroniące zawartość przed nadkażeniem drobnoustrojami. Takie krople można stosować nawet kilka miesięcy po otwarciu.

Syropy na kaszel, przeciwgorączkowe

W przypadku syropów na kaszel czy przeciwgorączkowych termin przydatności do stosowania po otwarciu jest różny. Wynika on z rodzaju zastosowanych konserwantów i stabilności produktu. Przykładowo syropy wykrztuśne takie jak Flegamina Classic i Ambrosol Teva można stosować przez 28 dni po otwarciu, a takie jak Hedelix – do 6 miesięcy. Podobnie rozpoczęte opakowanie syropu Nurofen dla dzieci na ból i gorączkę należy zużyć w ciągu 6 miesięcy.

Leki przygotowywane w aptece

Lek recepturowy jest preparatem wykonywanym na indywidualne zamówienie i ma unikalny skład. Dlatego to osoba sporządzająca taki specyfik powinna określić – na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia i dostępnej literatury - jak powinien być on przechowywany i jak długo można go stosować. Ze względu na ograniczone użycie lub brak konserwantów, leki robione na ogół mogą być stosowane krócej, niż leki gotowe produkowane przez przemysł farmaceutyczny.

Czy można stosować leki po upływie terminu ważności?

Krótka i jednoznaczna odpowiedź to „nie”. Termin ważności leku wyznacza czas, w którym producent gwarantuje, że skład i działanie preparatu pozostają niezmienione. Im dalej od wyznaczonego terminu ważności, tym bardziej prawdopodobne, że lek może nie działać właściwie. Problemem jest nie tylko mniejsza zawartość substancji czynnej, ale także ryzyko pojawienia się toksycznych produktów rozkładu, które mogą spowodować zatrucie czy wywołać alergię. Poważnym zagrożeniem jest także możliwość zanieczyszczenia mikrobiologicznego (np. na skutek braku szczelności opakowania czy migracji wilgoci). Przeterminowany lek może po prostu zaszkodzić.

redaktor: Dina Dąbrowska

ostatnia zmiana: 21.04.2023 11:40:13

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Lacidofil

kapsułki, 20 kapsułek

lactobacillus+lactobacillus rhamnosus+lactobacillus helveticus

produkt dostępny bez recepty

w 89% aptek

od 18,98 zł

Trilac

kapsułki, 20 kapsułek

bifidobacterium animalis+lactobacillus acidophilus+lactobacillus delbrueckii

produkt dostępny bez recepty

w 32% aptek

od 22,50 zł

Hylo-Comod

krople do oczu, 1 butelka 10 mililitrów

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 73% aptek

od 46,99 zł

Czopki glicerolowe

czopki, 10 czopków 2 gramy folia al/LDPE

glyceroli suppositoria

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 5,59 zł

Systane Ultra

krople do oczu, 10 mililitrów

propylene glycol+hydroxypropyl guar+sorbitol+boric acid+potassium chloride+sodium chloride

wyrób medyczny

w 61% aptek

od 27,49 zł

Hyabak 0,15%

krople do oczu, 10 mililitrów

hyaluronic acid+sodium chloride+trometamol

wyrób medyczny

w 78% aptek

od 32,98 zł

Bepanthen Eye

krople do oczu, 10 minimsów 0,5 mililitra

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 28% aptek

od 31,66 zł

Starazolin

krople do oczu, 2 butelki 5 mililitrów

tetryzoline

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 16,50 zł

Dexoftyal UD

krople do oczu, 10 minimsów 0,35 mililitra

dexpanthenol+hydroxypropylcellulose

wyrób medyczny

w 44% aptek

od 18,19 zł

Ambrosol Teva

syrop, 120 mililitrów

ambroxol

produkt dostępny bez recepty

w 74% aptek

od 12,59 zł

Flavamed

syrop, 100 mililitrów

ambroxol

produkt dostępny bez recepty

w 84% aptek

od 10,98 zł

Zuma Noka Ulga dla oczu 0,2

krople do oczu, 10 mililitrów

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 32% aptek

od 9,90 zł

Hedelix

syrop, 100 mililitrów

hedera helix

produkt dostępny bez recepty

w 35% aptek

od 18,00 zł

Biolan Gel

krople do oczu, 10 minimsów

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 40% aptek

od 16,79 zł

Lacrimal

krople do oczu, 2 butelki 5 mililitrów

polyvinilate alcohol

wyrób medyczny

w 95% aptek

od 11,80 zł

Thealoz

krople do oczu, 10 mililitrów

trehalose+hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 32% aptek

Biolan

krople do oczu, 20 minimsów

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 29% aptek

od 22,99 zł

od 3,90 zł

Vaxigrip Tetra (przeciw grypie)

iniekcja, 1 ampułkostrzykawka (refundowany)

influenza vaccine

lek na receptę

w 39% aptek

od 51,85 zł

Lantus Solostar

iniekcja, 5 wstrzykiwaczy

insulin glargine

lek na receptę

w 69% aptek

od 193,70 zł

Cetix

granulat (do wytworzenia zawiesiny), 1 butelka 1,2 g

cefixime

lek na receptę

w 69% aptek

od 10,00 zł

Novorapid Penfill

iniekcja, 5 wkładów

insulin aspart

lek na receptę

w 92% aptek

od 129,35 zł

Nystatyna VP

tabletki dopochwowe, 10 tabletek

nystatin

lek na receptę

w 83% aptek

od 29,99 zł

Xaloptic

krople do oczu, 3 butelki 2,5 mililitra

latanoprost

lek na receptę

w 62% aptek

od 103,61 zł

Sumamed

granulat (do wytworzenia zawiesiny), 20 mililitrów = 17 gramów

azithromycin

lek na receptę

w 64% aptek

od 16,61 zł

Humalog

iniekcja, 5 wkładów

insulin lispro

lek na receptę

w 80% aptek

od 133,10 zł

Rozaprost

krople do oczu, 1 butelka 2,5 mililitra

latanoprost

lek na receptę

w 41% aptek

od 36,89 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)