Basia (anonim, 213.192.84.)
około roku temu, Warszawa

Czy grzyby mają wpływ na tabletki antykoncepcyjne?

Witam. Chiałabym zapytac, czy grzyby mają wpływ na tabletki antykoncepcyjne?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jeśli ma Pani na myśli grzyby jako pożywienie, to nie ma informacji, aby ich spożycie mogło zakłócać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Większość preparatów tego typu można stosować niezależnie od posiłków. Normalna, zróżnicowana i zrównoważona ilościowo i jakościowo dieta nie powinna dawać istotnych interakcji z tabletkami antykoncepcyjnymi. Wyjątek stanowią niektóre zioła, soki czy duże ilości witaminy C. Bezwzględnie również należy unikać przyjmowania preparatów dziurawca. Wszystko na ten temat można przeczytać w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

Warto natomiast zwrócić uwagę, że grzyby są ciężkostrawne i potencjalnie mogą także być trujące (uwaga zwłaszcza na grzyby blaszkowe). Jeśli wskutek spożycia grzybów dojdzie do biegunki lub wymiotów, wówczas skuteczność tabletki antykoncepcyjnej może być osłabiona.

Jeśli natomiast ma Pani na myśli "grzyby" w rozumieniu drobnoustrojów, które mogą wywoływać grzybice, to należy zwrócić uwagę na możliwość osłabienia działania antykoncepcji hormonalnej przez niektóre leki przeciwgrzybicze. Jeśli infekcja grzybicza dotyczy pochwy współżycie jest przeciwwskazane:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/infekcje-intymne-jak-sobie-poradzic

Załączam artykuły, w których znajdzie pani dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba