anna (anonim, 94.254.154.)
około roku temu, Warszawa

Czy sok z limonki może wpływać na skuteczność antykoncepcyjną tabletek Leverette?

Wzięłam tabletkę leverette, a ok. pół godziny później wypiłam herbatę z imbirem i dwoma plastrami limonki. Czy limonka mogła jakoś wpłynąć na skuteczność tabletki? dopiero po wypiciu przypomniałam sobie, że cytrusów i tabletek lepiej nie łączyć...

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Leverette to dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierające syntetyczne żeńskie hormony płciowe - lewonorgestrel oraz etynyloestradiol. Poniżej załączam link do ulotki leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/43263/leverette-tabletki-powlekane/ulotka

W opisanej przez Panią sytuacji skuteczność antykoncepcyjna leku będzie zachowana.

Zachęcam do przeczytania naszego artykułu, w którym znajdzie Pani dokładne informacje na temat tego, jakie substancje i preparaty wpływają na skuteczność leków antykoncepcyjnych:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji
oraz artykułu na temat łączenia leków z jedzeniem:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-laczyc-leki-z-jedzeniem

Rzeczywiście istnieje interakcja pomiędzy niektórymi lekami a sokami z owoców cytrusowych. Dotyczy to przede wszystkim grejpfrutów (lecz również gorzkich pomarańczy, pomelo czy właśnie limonek), gdyż owoce te zawierają duże ilości polifenoli takich jak naringina czy furanokumaryny. Substancje te mają zdolność blokowania w organizmie enzymów odpowiedzialnych za przemiany wielu leków, co może wpływać na ich działanie. Do leków mogących wchodzić w interakcję z sokiem cytrusowym faktycznie należą również hormony antykoncepcyjne - badania wykazują, iż sok grejpfrutowy może zwiększać stężenie tych hormonów we krwi po podaniu doustnym. Wyższe poziomy hormonów nie powinny wpływać na skuteczność antykoncepcyjną leku, jednak wiążą się ze zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych takich jak nudności, bóle brzucha czy tkliwość piersi. Dlatego przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych nalepiej unikać codziennego spożywania soku grejpfrutowego (lub z innych wymienionych cytrusów) lub też dużych jego ilości. Tabletki antykoncepcyjne należy także popijać wyłącznie wodą. W Pani przypadku spożycie soku z limonki miało miejsce jednorazowo i była to bardzo mała ilość, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji jest bardzo niskie.