Kasia (anonim, 5.173.56.) Warszawa 5 lat temu

Czy Apap Extra obniża skuteczność pigułki antykoncepcyjnej?

Czy jeśli o 19 przyjęłam 2 tabletki apapu extra, a o 21 pigułkę antykoncepcyjną leverette, ochrona antykoncepcyjna jest zachowana?

4 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Kasia (anonim, 5.173.25.) 3 lata temu

Witam,
Stosuję tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe 21+7. W celu przyspieszenia krwawienia nie przyjęłam ostatniej czynnej tabletki i rozpoczęłam przyjmowanie tabletek placebo i w trakcie ich przyjmowania współżyłam bez zabezpieczenia. Tabletek placebo przyjęłam 5 i zaczęłam od razu nowy blister, ponieważ stresowalam się pominięciem tej jednej tabletki. Wszystkie poprzednie przyjmowałam w odpowiedniej porze bez pomijania. Czy w trakcie tych stosunków byłam zabezpieczona ?

Karolina Zygmunt Farmaceuta

5 lat temu

Szczegółowej odpowiedzi na pytanie o wpływ Gripexu i Fervexu na skuteczność antykoncepcji udzieliłam w poniższym wątku:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/6698/fervex-czy-preparaty-fervex-i-gripex-obnizaja-skutecznosc-antykoncepcyjna-pigul

Dana (anonim, 89.64.54.) 5 lat temu

Czy fervex/gripex obniża działanie pigułki antykoncepcyjnej Leverette?

Karolina Zygmunt Farmaceuta

5 lat temu

Apap Extra zawiera w swoim składzie paracetamol oraz kofeinę. Żadna z tym substancji nie wpływa co prawda na obniżenie skuteczności hormonalnego środka antykoncepcyjnego, jakim jest Leverette (etynyloestradiol +
lewonorgestrel), jednak faktem jest, że występują pomiędzy nimi interakcje, które warto mieć na uwadze.

Według danych klinicznych, zawarty w Leverette hormon etynyloestradiol wydłuża czas usuwania kofeiny z organizmu. Oznacza to, że jej efekt, a co za tym idzie, działania uboczne mogą być zwiększone (np. bóle głowy, przyspieszenie akcji serca, nerwowość, trudności z zasypianiem). Dlatego najlepiej zachować jak największy odstęp pomiędzy przyjęciem leku zawierającego kofeinę a przyjęciem pigułki antykoncepcyjnej z etynyloestradiolem. Warto również rozważyć redukcję ilości spożywanej kawy w trakcie stosowania antykoncepcji.

Również paracetamol wchodzi w interakcję z etynyloestradiolem - literatura opisuje, że hormon ten może osłabić działanie środka przeciwbólowego. Z kolei paracetamol przyjmowany w krótkim czasie przed pigułką hormonalną zwiększa stężenie etynyloestradiolu we krwi, co może prowadzić do zwiększenia częstości i ciężkości działań niepożądanych środka homronalnego. Nie powinno mieć to jednak większego znaczenia przy jednorazowym przyjęciu, oraz gdy odstęp pomiędzy zażyciem leków wynosił, tak jak Pani mówi, 3 godziny. Największe prawdopodobieństwo działań niepożądanych występuje przy długotrwałym stosowaniu paracetamolu z etynyloestradiolem. Niemniej jednak jak najbardziej zalecam zachowanie nawet większego odstępu pomiędzy zażyciem tych leków.

Być może przydatne okażą się również poniższe materiały:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/43263/leverette-tabletki-powlekane/ulotka

https://www.gdziepolek.pl/produkty/5689/apap-extra-tabletki-powlekane/ulotka

https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba

https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Kategorie

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły