Tataranka (anonim, 81.190.16.)
około rok temu, Kujawsko-Pomorskie

Czy po dwóch dawkach Gardasilu można podać Gardasil 9?

Czy po dwóch dawkach Gardasilu można podać Gardasil 9?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

3 grudnia 2019 Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności między innymi szczepionek Gardasil i Gardasil 9. Potwierdzono, iż przyczyną ograniczonej dostępności tych produktów na polskim rynku jest globalny wzrost zainteresowania szczepieniami przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, a co za tym idzie coraz większa liczba narodowych programów szczepień, w których szczepieni są także chłopcy, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na szczepionki.

Obecna sytuacja została określona jako „przejściowa”. Jednocześnie zgodnie z treścią komunikatu „firma MSD jest zobligowana w pierwszej kolejności dostarczyć produkt na rynki, które mają rozpoczęte wcześniej narodowe programy powszechnych szczepień z zastosowaniem Gardasil 9”.

W Polsce szczepienia przeciwko HPV nie są powszechne, jest to szczepienie zalecane. W przypadku naszego kraju powrót pełnej dostępności Gardasilu 9 do Polski przewiduje się dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku.

Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że w pierwszym kwartale 2020 roku firma MSD ma dostarczyć na polski rynek taką ilość szczepionki Gardasil 9, aby umożliwić dokończenie cyklu szczepień „pacjentom, którzy w 2019 roku rozpoczęli szczepienie Gardasil 9 w ramach Programów Zdrowotnych realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego”. Jeśli natomiast chodzi o te osoby, które indywidualnie rozpoczęły szczepienie Gardasil 9 w 2019 roku „planowane jest uruchomienie specjalnego programu umożliwiającego dostarczenie dawek koniecznych na dokończenie cyklu szczepienia”.

Komunikat nie zawiera szczegółów, gdzie i w jaki sposób mają zgłaszać się pacjenci indywidualni zainteresowani preparatem Gardasil 9 na odszczepienie. Te szczegóły prawdopodobnie zostaną podane w terminie późniejszym.

Z pełną treścią komunikatu można zapoznać się na stronie Ministerstwa Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ws-dostepnosci-lekow-gabitril-sinemet-gardasil-bcg-medac

Gardasil - szczepionka 4-walentna, która umożliwia uodpornienie organizmu na 4 typy wirusa HPV: HPV 6, 11,16,18.
Stosowana jest u osób powyżej 9 roku życia w celu zapobiegania wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy) i odbytnicy, raka szyjki macicy, raka odbytnicy oraz brodawek narządów płciowych (tzw. kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z określonymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego HPV.

U osób w wieku od 9- 13 roku życia stosowana jest zgodnie z 2 dawkowym schematem (0,5 ml w 0, 6 miesiącu). Jeżeli druga dawka jest podana wcześniej niż po 6 miesiącach od podania pierwszej dawki, należy zawsze podać trzecią dawkę.
Preparat może zostać podany także w schemacie – 3 dawkowym (0,5 ml w 0, 2, 6 miesiącu). Druga dawka powinna być podana co najmniej jeden miesiąc po pierwszej dawce, a trzecia dawka powinna być podana co najmniej 3 miesiące po dawce drugiej. Wszystkie trzy dawki należy podać w ciągu 1 roku.

Dla osób powyżej 14 roku życia należy stosować schemat 3 dawkowy (0,5 ml w 0, 2, 6 miesiącu).

Gardasil 9 - to szczepionka, skierowana wobec 9 najbardziej onkogennym typom wirusa HPV: HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Wskazania do stosowania oraz grupa docelowa jest identyczna jak w przypadku preparatu Gardasil.
Szczepionkę podaje się w schemacie 2 dawkowym u pacjentów w wieku od 9 do 14 lat lub tak jak w przypadku szczepionki Gardasil w schemacie 3 dawkowym u osób powyżej 15 roku życia.

Szczepionkę należy podawać w formie zastrzyku domięśniowego w okolicy mięśnia naramiennego górnej części ramienia lub górnej, przednio-bocznej część uda.

Szczepienie może zostać przeprowadzone zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta zaleca się aby osoby które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Gardasil, ukończyły cykl szczepień, stosując szczepionkę Gardasil oraz odpowiednio w przypadku rozpoczęcia cyklu szczepień preparatem Gardasil 9 ukończyły je tymże preparatem.

Osoby wcześniej zaszczepione według schematu 3-dawkowego preparatem Gardasil, mogą otrzymać 3 dawki szczepionki Gardasil 9 celem rozszerzenia efektu działania.

Dostępność preparatów w województwie kujawsko- pomorskim można sprawdzić w poniższym linku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/31907/gardasil-iniekcja/apteki/w-kujawsko-pomorskim
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88843/gardasil-9-iniekcja/apteki/w-kujawsko-pomorskim

Załączam dodatkowo ulotkę leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88843/gardasil-9-iniekcja/ulotka

Zachęcam do zapoznania się z artykułem:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-zaszczepic-sie-przeciwko-hpv