Zofia (anonim, 77.65.103.)
około 6 miesięcy temu, Warszawa

Czy mogę łączyć leki Zaldiar i Cital? Jakie leki przeciwbólowe są bezpieczne przy Citalu?

Czy mogę stosować Zaldiar jeśli od 9 miesięcy jestem na antydepresantach (Cital). A jesśli nie, to jakie leoki przeciwbólowe są bezpieczne przy Citalu?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Cieszę się, że udało mi się pomóc 😉

Zofia (anonim, 185.24.203.)
około 6 miesięcy temu

Bardzo dziękuję. Zaldiar miałam przepisywany wcześniej po operacji ortopedycznej, brałam go doraźnie kiedy ból był wyjątkowo silny. Odkąd jestem na Citalu staram się w ogóle nie stosować przeciwbólowych, ale czasem jednak nie widzę wyjścia.
W każdym razie to bardzo pomocna odpowiedź, bo wiem co mogę, a czego na pewno unikać. Pozdrawiam serdecznie

Zaldiar jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza, więc o możliwości jego zastosowania decyduje lekarz.

W praktyce nie zaleca się łączenia leków Zaldiar i Cital, bowiem Zaldiar ze względu na obecność tramadolu, może oddziaływać z substancją czynną leku Cital, co u pacjenta może wywołać następujące objawy: mimowolne, rytmiczne skurcze mięśni, w tym mięśni, które kontrolują ruch oka, pobudzenie, nadmierną potliwość, drżenie, wzmożenie odruchów, zwiększone napięcie mięśni, temperaturę ciała powyżej 38°C. Zespół takich objawów nazywany jest zespołem serotoninowym i powstaje, kiedy przyjmowana jest zbyt duża ilość leków wpływających na stężenie serotoniny w mózgu.

Jeśli chodzi o to, jakie leki przeciwbólowe są bezpieczne podczas stosowania leku Cital, to najbezpieczniejszą opcją jest paracetamol. Doraźnie dozwolone są także niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, diklofenak, deksketoprofen, naproksen. Unikałabym jednak stosowania kwasu acetylosalicylowego (Aspiryny).

Należy unikać leków przeciwbólowych pobudzających receptory tzw. opioidowe (znajdujące się w układzie nerwowym), np. tramadolu.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-przeciwbolowe-stosowac