Lidia10 (anonim, 188.146.226.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy alkohol obniża skuteczność antykoncepcji bądź powoduje inne negatywne skutki? Czy antybiotyki wpływają na skuteczność pigułek Vines?

Czy alkohol obniża skuteczność działania antykoncepcji hormonalnej (vines), bądź powoduje inne negatywne skutki?Czy można przyjmować zarówno antybiotyk i ww. tabletki?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych ogranicza nadmierne spożycie alkoholu, prowadzące do wymiotów. Może to sprawić, że składniki pigułki nie zostaną wchłonięte, więc nie będą w stanie przeciwdziałać ciąży. W tej sytuacji powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywę) przez tydzień. Jeśli wymioty wystąpiły w czasie krótszym niż 3-4 godziny od zażycia tabletki, należy niezwłocznie przyjąć kolejną pigułkę. Dodatkowe zabezpieczenie nie jest w takiej sytuacji potrzebne.

O innych, negatywnych skutkach, które może nieść ze sobą połączenie leku z alkoholem, można przeczytać tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-mozna-laczyc-leki-z-alkoholem

Jeśli chodzi o antybiotyki - nie wszystkie z nich obniżają skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. W przypadku tabletek Vines, producent podkreśla, iż pigułki mogą wchodzić w interakcję z rifampicyną (stosowaną w leczeniu gruźlicy) oraz gryzeofulwiną.

Wiele publikacji, które powstały na bazie wykonywanych badań klinicznych, uwidacznia, że zdecydowanie większa pula antybiotyków ma wpływ na obniżenie skuteczności doustnych środków zapobiegających ciąży i są to, między innymi, amoksycylina (np. Duomox), tetracyklina (np. Tetracyclinum TZF), penicylina (np. Ospen 1500), cefalosporyna (np. Zinnat), które zaburzają skład flory bakteryjnej w jelitach, niezbędnej do przekształcania hormonów zawartych we wszystkich rodzajach pigułek do aktywnych form, co ogranicza ich wchłanianie z tabletek do krwi.
Dokładny spis leków, które osłabiają skuteczność antykoncepcji wraz z konkretnymi przykładami, znajdzie Pani w poniższym linku:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

Nie jestem w stanie dokładnie napisać Pani, czy antybiotyk, który Pani aktualnie przyjmuje (tak wnioskuję z pytania) ma wpływ na stosowane pigułki, bowiem nie podała Pani jego nazwy. Informacje, czy dany antybiotyk wpływa na substancje zapobiegające ciąży, powinny być zawarte w ulotce dołączonej do antybiotyku.
Wychodzę jednak z założenia, że na czas antybiotykoterapii kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne, powinny korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, np. prezerwatywy.

Przesyłam także inne materiały, które mogą być przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/fakty-i-mity-o-antybiotykach
- https://www.gdziepolek.pl/blog/edukacja-seksualna-o-co-pacjenci-anonimowo-pytaja-farmaceutow