Jakich leków może zabraknąć w Polsce (maj 2023)?

udostępnij:

12 maja 2023 roku ukazała się kolejna "lista antywywozowa", która publikowana jest w formie obwieszczenia. Aktualne obowiązuje od 15 maja 2023 roku i jest znacząco krótsze od marcowego. Lista skurczyła się z 256 pozycji do "zaledwie" 182. Sprawdzamy, które preparaty ministerstwo zdrowia usunęło z wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności oraz czy do tej listy dołączyły jakieś nowe pozycje.

Do wykazu dodano 8 pozycji, a usunięto aż 82. To oznacza, że z 256 pozycji zagrożonych brakiem dostępności w marcu, aktualnie jest ich 182.

Spis treści

Jakie leki dodano do wykazu zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski w maju 2023?

Jakie leki usunięto z wykazu zagrożonych brakiem dostępności w maju 2023?

Jakie leki dodano do wykazu zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski w maju 2023?

Są to między innymi preparaty z przeciwpadaczkową karbamazepiną - Finlepsin 200 retard, Finlepsin 400 retard oraz Tegretol CR 200 i Tegretol CR 400. Karbamazepina stosowana jest także w innych stanach chorobowych niż epilepsja - między innymi w zespole maniakalnym, alkoholowym zespole abstynencyjnym oraz w wybranych rodzajach nerwobólu. Od producenta mamy informację, iż kolejna dostawa do aptek leku Finlepsin 200 Retard ma być realizowana w drugim tygodniu czerwca, a Finlepsin 400 retard powinien być dostępny jeszcze w maju. Tegretol był lepiej dostępny w aptekach zintegrowanych z GdziePoLek w kwietniu, jednak obecnie ponownie widoczne są istotne spadki podaży obu dawek.

Nowy w wykazie jest lek Lipancrea 16 000 po 60 kapsułek - to lek refundowany zawierający zestaw enzymów trzustkowych. Jest bezpłatny dla pacjentów z mukowiscydozą i po resekcji trzustki, a zniżkowy dla chorych ze stanami zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki spowodowanymi przewlekłym zapaleniem trzustki, resekcją żołądka lub zwężeniem dróg żółciowych spowodowanym chorobą nowotworową.

Dodano także hipoalergiczne mleko modyfikowane Neocate Junior o smaku truskawkowym i waniliowym - w wykazie był już produkt Neocate Junior o smaku neutralnym. Produkty te są stosowane w postępowaniu dietetycznym u dzieci w przypadku ciężkiej alergii na białka mleka krowiego oraz złożonej nietolerancji białek pokarmowych.

Kolejną nowością na liście antywywozowej jest Torecan z tietylperazyną, przeznaczony do leczenia nudności i wymiotów, w szczególności po chemio- i radioterapii, przy stosowaniu leków o działaniu wymiotnym oraz po zabiegach chirurgicznych.

Jakie leki usunięto z wykazu zagrożonych brakiem dostępności w maju 2023?

Ministerstwo zdrowia wykreśliło z wykazu szereg leków zawierających silne przeciwbólowe leki opioidowe:

W wykazie pozostają jednak nadal leki zawierające morfinę, takie jak MST Continus, Sevredol czy Vendal retard.

Z listy znika też szereg leków wziewnych stosowanych w astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, takich jak Airbufo Forspiro, Bufomix Easyhaler, DuoResp Spiromax, Symbicort i Symbicort Turbuhaler (połączenie budezonidu z formoterolem), oraz Nebbud i Pulmicort - zawiesina do nebulizacji z budezonidem.

Inne leki wykreślone z wykazu zagrożonych brakiem dostępności to:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu