Nie daj się chorobom na egzotycznych wakacjach

Wyjazd w tropiki to wspaniała przygoda, rajskie plaże, kipiąca zielenią dżungla, fotograficzne safari, nurkowanie na rafach koralowych. Lecz tropiki to też komary przenoszące wiele groźnych chorób, czy bakterie mnożące się w nieprzegotowanej wodzie. Jak zabezpieczyć się przed tropikalnymi chorobami, aby wymarzone wakacje skończyły się szczęśliwie, pokazywaniem zdjęć znajomym, a nie pobytem w szpitalu?

Jakie choroby zagrażają nam w krajach tropikalnych?

Malaria, denga, cholera, pełzakowica, żółta gorączka i biegunka podróżnych są najczęściej spotykanymi chorobami w krajach egzotycznych. Dodatkowo w Azji południowo-wschodniej (m.in.: Indie, Nepal, Sri Lanka, Tajlandia, Indonezja) możemy nabawić się polio oraz japońskiego zapalenia mózgu, a w Ameryce Środkowej i Południowej (m.in.: Meksyk, Kuba, Dominikana, Brazylia) choroby Zika.

O czym należy pamiętać przed egzotyczną podróżą?

Szczepienia przed podróżą

Najpewniejszym i jednocześnie najwygodniejszym sposobem zabezpieczenia przed chorobami są szczepienia. Niestety, na większość chorób egzotycznych jak do tej pory nie stworzono szczepionki, dlatego konieczne jest też stosowanie innych metod zabezpieczających.

Leki stosowane profilaktycznie

Zwykle przed wyjazdem w egzotyczne rejony, należy profilaktycznie stosować leki przeciwmalaryczne przepisane przez lekarza. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule o malarii. Najlepiej wybierz się do lekarza medycyny podróży, który zadecyduje, czy leczenie profilaktyczne jest konieczne.

Apteczka podróżna

Niezależnie od miejsca wyjazdu, należy zaopatrzyć się w podstawowe preparaty, ponieważ dostęp do apteki na wakacjach może okazać się utrudniony. Przeczytasz o tym więcej w artykule o wakacyjnej apteczce.

Dlaczego musimy uważać na komary?

W krajach egzotycznych musimy pamiętać, aby chronić się przed komarami, ponieważ przenoszą one wiele chorób, np. malarię, dengę, żółtą gorączkę, chorobę Zika, japońskie zapalenie mózgu. Ich najczęstszymi objawami są: gorączka, bóle mięśni i stawów, wymioty oraz krwotoki.

Skutecznym sposobem ochrony przed komarami jest stosowanie repelentów, czyli środków, które je odstraszają. Preparaty, które możemy zakupić w aptece bez recepty zawierają substancję DEET (np. Mugga Spray, Mugga Roll-On, Ultrathon). Stosuje się je bezpośrednio na skórę lub w przypadku aerozoli również na ubranie. Aplikację trzeba powtarzać co kilka godzin.

Nie zapominajmy również o tym, że należy wziąć ze sobą moskitierę i spać pod nią, najlepiej w pomieszczeniach klimatyzowanych. Jest to gęsta siatka z lekkiej tkaniny, zawieszana nad łóżkiem, chroniąca przed ukłuciem komara w trakcie snu. Przeważnie moskitiery są na wyposażeniu hoteli, lecz zawsze warto sprawdzić, czy siatka nie jest podarta.

Co możemy jeść i pić w krajach egzotycznych?

Zachorować możemy również po spożyciu skażonego jedzenia lub wody. W taki sposób przenoszone są np. biegunka podróżnych, pełzakowica oraz cholera, które objawiają się ostrą biegunką, bólami brzucha i gorączką.

Warto więc zastosować kilka prostych zasad:

  • pić tylko wodę butelkowaną lub przegotowaną,
  • unikać potraw zawierających surowe warzywa i owoce,
  • unikać picia soków lub drinków z dodatkiem lodu, sporządzonego z wody z nieznanego źródła,
  • owoce jeść tylko po umyciu i obraniu ze skórki,
  • myć często ręce,
  • do mycia zębów używać wody butelkowanej lub przegotowanej.

Więcej na temat zatruć przeczytasz w artykule Zatrucia pokarmowe w podróży.

Leczenie chorób egzotycznych

Do lekarza należy zgłosić się po zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów.

Podczas leczenia trzeba szczególnie dbać o nawodnienie organizmu. W większości chorób podaje się głównie leki zmniejszające objawy, m.in. przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj paracetamol (np. Apap, Panadol), który nie wpływa na proces krzepnięcia krwi, więc nie będzie nasilał krwawień, które mogą się pojawić w przebiegu niektórych schorzeń. W przypadku chorób bakteryjnych stosowane są również antybiotyki przepisane przez lekarza.

Powinniśmy być również wyczuleni na wszystkie niepokojące symptomy po powrocie z podróży. Czas wylęgania choroby może być różny, wiele z nich może przebiegać nietypowo, dlatego trzeba zawsze poinformować lekarza o wszelkich podróżach, które się odbywało w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 22.10.2019 13:40:20

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy ból głowy jest skutkiem ubocznym stosowania leku Plaquenil?
Po zażyciu plaquenili boli mnie głowa czy to są skutki uboczne na odstawić te lek.
odpowiada Marta Janocha

Czy lek Plaquenil mogę podawać 5-letniemu dziecku?
Czy lek Plaquenil mogę podawać dziecku które ma 5 lat? Dziecko ma zapalenie tkanki tłuszczowej dawkę jaka kazała podawać Pani Doktor to pół tabletki o...
odpowiada Karolina Siayor-Pietrzak

Jak stosować lek Plaquenil?
O jakiej porze dnia przyjmować plaqenil? Czy to ma jakieś znaczenie?. Nie mogę nigdzie znaleźć ulotki w języku polskim.
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy przyjmując lek Plaquenil 200 mg można pić alkohol?
Czy przyjmując lek Plaquenil 200 mg można spożywać alkohol?
odpowiada Marta Janocha

Gdzie na Śląsku znajdę najtaniej lek Malarone?
Witam Szukam leku Malarone gdzie na śląsku znajdę najtaniej
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy bóle głowy i nudności mogą być działaniem niepożądanym leku Plaquenil?
Stosuje od tygodnia lek Plaquenil jedna tabletkę codziennie wieczorem (200 mg). Czy to normalne, że pojawiły się silne bóle głowy, które utrudniają f...
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie nie daj się chorobom na egzotycznych wakacjach odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.