Nie daj się chorobom na egzotycznych wakacjach

Wyjazd w tropiki to wspaniała przygoda, rajskie plaże, kipiąca zielenią dżungla, fotograficzne safari, nurkowanie na rafach koralowych. Lecz tropiki to też komary przenoszące wiele groźnych chorób, czy bakterie mnożące się w nieprzegotowanej wodzie. Jak zabezpieczyć się przed tropikalnymi chorobami, aby wymarzone wakacje skończyły się szczęśliwie, pokazywaniem zdjęć znajomym, a nie pobytem w szpitalu?

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film!

Jakie choroby zagrażają nam w krajach tropikalnych?

Malaria, denga, cholera, pełzakowica, żółta gorączka i biegunka podróżnych są najczęściej spotykanymi chorobami w krajach egzotycznych. Dodatkowo w Azji południowo-wschodniej (m.in.: Indie, Nepal, Sri Lanka, Tajlandia, Indonezja) możemy nabawić się polio oraz japońskiego zapalenia mózgu, a w Ameryce Środkowej i Południowej (m.in.: Meksyk, Kuba, Dominikana, Brazylia) choroby Zika.

O czym należy pamiętać przed egzotyczną podróżą?

Szczepienia przed podróżą

Najpewniejszym i jednocześnie najwygodniejszym sposobem zabezpieczenia przed chorobami są szczepienia. Niestety, na większość chorób egzotycznych jak do tej pory nie stworzono szczepionki, dlatego konieczne jest też stosowanie innych metod zabezpieczających.

Leki stosowane profilaktycznie

Zwykle przed wyjazdem w egzotyczne rejony, należy profilaktycznie stosować leki przeciwmalaryczne przepisane przez lekarza. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule o malarii. Najlepiej wybierz się do lekarza medycyny podróży, który zadecyduje, czy leczenie profilaktyczne jest konieczne.

Apteczka podróżna

Niezależnie od miejsca wyjazdu, należy zaopatrzyć się w podstawowe preparaty, ponieważ dostęp do apteki na wakacjach może okazać się utrudniony. Przeczytasz o tym więcej w artykule o wakacyjnej apteczce.

Dlaczego musimy uważać na komary?

W krajach egzotycznych musimy pamiętać, aby chronić się przed komarami, ponieważ przenoszą one wiele chorób, np. malarię, dengę, żółtą gorączkę, chorobę Zika, japońskie zapalenie mózgu. Ich najczęstszymi objawami są: gorączka, bóle mięśni i stawów, wymioty oraz krwotoki.

Skutecznym sposobem ochrony przed komarami jest stosowanie repelentów, czyli środków, które je odstraszają. Preparaty, które możemy zakupić w aptece bez recepty zawierają substancję DEET (np. Mugga Spray, Mugga Roll-On, Ultrathon). Stosuje się je bezpośrednio na skórę lub w przypadku aerozoli również na ubranie. Aplikację trzeba powtarzać co kilka godzin.

Nie zapominajmy również o tym, że należy wziąć ze sobą moskitierę i spać pod nią, najlepiej w pomieszczeniach klimatyzowanych. Jest to gęsta siatka z lekkiej tkaniny, zawieszana nad łóżkiem, chroniąca przed ukłuciem komara w trakcie snu. Przeważnie moskitiery są na wyposażeniu hoteli, lecz zawsze warto sprawdzić, czy siatka nie jest podarta.

Co możemy jeść i pić w krajach egzotycznych?

Zachorować możemy również po spożyciu skażonego jedzenia lub wody. W taki sposób przenoszone są np. biegunka podróżnych, pełzakowica oraz cholera, które objawiają się ostrą biegunką, bólami brzucha i gorączką.

Warto więc zastosować kilka prostych zasad:

  • pić tylko wodę butelkowaną lub przegotowaną,
  • unikać potraw zawierających surowe warzywa i owoce,
  • unikać picia soków lub drinków z dodatkiem lodu, sporządzonego z wody z nieznanego źródła,
  • owoce jeść tylko po umyciu i obraniu ze skórki,
  • myć często ręce,
  • do mycia zębów używać wody butelkowanej lub przegotowanej.

Więcej na temat zatruć przeczytasz w artykule Zatrucia pokarmowe w podróży.

Leczenie chorób egzotycznych

Do lekarza należy zgłosić się po zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów.

Podczas leczenia trzeba szczególnie dbać o nawodnienie organizmu. W większości chorób podaje się głównie leki zmniejszające objawy, m.in. przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj paracetamol (np. Apap, Panadol), który nie wpływa na proces krzepnięcia krwi, więc nie będzie nasilał krwawień, które mogą się pojawić w przebiegu niektórych schorzeń. W przypadku chorób bakteryjnych stosowane są również antybiotyki przepisane przez lekarza.

Powinniśmy być również wyczuleni na wszystkie niepokojące symptomy po powrocie z podróży. Czas wylęgania choroby może być różny, wiele z nich może przebiegać nietypowo, dlatego trzeba zawsze poinformować lekarza o wszelkich podróżach, które się odbywało w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 02.06.2020 12:22:15

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy można przyjmować jednocześnie hydroksychlorochinę, metylprednizolon i ibuprofen?
Czy mogę stosować metypred z plaqenilem i ibuprofenem
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Czy w Polsce na dzień dzisiejszy dostanę lek Plaquenil 200 mg?
Witam. Czy w Polsce na dzien dzisiejszy dostane lek Plaquenil 200mg?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Plaquenil należy do internistycznego wykazu leków?
Czy plaquenil jest na internistycznym spisie leków? (Jaki lekarz może go przepisać?)
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można łączyć Plaquenil z diklofenakiem lub ibuprofenem (Nurofenem)?
Czy moge stosować lek razem z diclofenakiem czy nurofenem.. jestem po covidzie ..dzis pierwsza dawka
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Po jakim czasie zaczyna działać Plaquenil? Czy można stosować go z ibuprofenem?
Witam po jakim czasie lek powinien zacząć działać? Czy można go stosować z ibuprofenem? Dotyczy dolegliwości związanych z Rzs. Pozdrawiam
odpowiada Katarzyna Domagała

Dlaczego lek Plaquenil jest niedostępny w hurtowniach?
Dlaczego nie ma w hurtowni Wielkopolska
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie nie daj się chorobom na egzotycznych wakacjach odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.