---

Borelioza po ukąszeniu kleszcza

udostępnij:

Nerwica. Stwardnienie rozsiane. Choroba Parkinsona. Tak poważnych chorób doszukują się lekarze u osób tak naprawdę cierpiących na boreliozę. A może zostałeś ukąszony przez kleszcza? O tym, dlaczego tak trudno zdiagnozować chorobę, a jeszcze trudniej z nią żyć, opowiada farmaceutka, która sama zmaga się z tym podstępnym schorzeniem.

Ten wywiad został przeprowadzony w marcu 2018 r.

mgr farm. Justyna Bieżuńska: Borelioza jest chorobą bardzo podstępną. Często jej przebieg bywa nietypowy na tyle, że lekarze nie są w stanie poprawnie jej zdiagnozować. Jak zatem zorientowałaś się, że możesz być chora właśnie na boreliozę?

mgr farm. Joanna Gutfrańska: Miałam szczęście w nieszczęściu… U mnie akurat wystąpił charakterystyczny dla boreliozy rumień, jaśniejszy w środku, z czerwonym obrzeżem - pojawił się pod kolanem i miał ok. 10 cm średnicy. Niestety jego obecność po zarażeniu nie jest wcale oczywista, jak zwykło się uważać. Ok. 50% pacjentów nie zgłasza jego obecności. Niekiedy przybiera on również nietypowy wygląd, jest mały (tzn. mniejszy niż 5 cm), o nieregularnym kształcie, bądź lokalizuje się na owłosionej skórze głowy, gdzie jego dostrzeżenie graniczy z cudem.

Czasami pacjenci wiedzą, że zostali ukąszeni przez kleszcza i sami go usuwają. Wtedy są bardziej wyczuleni na wszelkie objawy choroby. Ja nie widziałam kleszcza na swoim ciele, a jednak jestem chora. I tak jest w bardzo wielu przypadkach.

Jakie objawy, poza wspomnianym już rumieniem, występują u osób chorych na boreliozę?

Często w przeciągu kilku dni do kilku tygodni od zakażenia u pacjenta rozwija się infekcja przypominająca grypę. Wiele osób, które nie zauważyły ataku kleszcza, leczy się wówczas dostępnymi powszechnie bez recepty preparatami na przeziębienie, nie zdając sobie sprawy z rzeczywistej przyczyny złego samopoczucia. Kolejne objawy również są niespecyficzne i łatwo pomylić je z wieloma innymi schorzeniami.

U mnie pierwszym objawem były silne bóle stawu kolanowego - pierwsza myśl to zwyrodnienie lub reumatoidalne zapalenie stawów, prawda? Na problemy ze stawami uskarża się bardzo duży procent chorych. Często ból i drętwienie kończyn wybudza ich w nocy. Bakteria Borrelii nierzadko atakuje również układ nerwowy, powodując silne bóle głowy, sztywność karku, niedowłady, paraliż jednej strony twarzy, zaburzenia widzenia i słuchu, w tym szumy uszne, zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją i wiele innych. Do tego dochodzą objawy ze strony serca i układu krążenia: arytmie, nagłe skoki ciśnienia i pulsu, bóle w klatce piersiowej.

Objawy można by długo wymieniać. Pewne jest to, że chorzy na boreliozę latami bezskutecznie leczą się na przeróżne choroby, pozornie ze sobą niezwiązane, dopóty dopóki któryś z lekarzy na ich drodze nie postawi właściwej diagnozy. Wielu z nich wmawia się, że chorują na nerwicę i zaleca się konsultacje u psychiatry. W moim odczuciu kluczowe jest budowanie wśród pacjentów świadomości, że jeżeli w krótkim czasie zaobserwowali u siebie wystąpienie wcześniej wymienionych objawów, to powinni koniecznie zrobić badania w kierunku boreliozy.

Jakie badania należy wykonać w przypadku podejrzenia boreliozy i czy są one refundowane?

Najbardziej popularne badania to Test Elisa oraz Test Western Blot. Obydwa badania wykrywają obecność przeciwciał, które pojawiają się we krwi w wyniku reakcji systemu odpornościowego na wniknięcie bakterii Borrelia. Bada się poziom dwóch klas przeciwciał - IgM, które pojawiają się zwykle po 4-6 tygodni od zakażenia oraz IgG, które obecne są we krwi osób chorujących długo. To ważne, żeby nie wykonywać badań od razu po kontakcie z kleszczem, ponieważ organizm nie zdąży jeszcze wytworzyć odpowiedniej ilości przeciwciał, aby były one wykrywalne.

Wiele razy zetknęłam się również z sytuacją, gdzie pomimo ewidentnych objawów choroby, łącznie z rumieniem, wyniki testów były negatywne. Niestety badania serologiczne w kierunku boreliozy nie są doskonałe i mogą dawać zarówno wyniki fałszywie ujemne, jak i fałszywie dodatnie. Dlatego wielu lekarzy wychodzi z założenia, że w przypadku wystąpienia symptomów boreliozy nawet nie potwierdzonej testami, należy wdrożyć leczenie. Osobiście zgadzam się z takim podejściem do problemu. U mnie obydwa testy dały wynik pozytywny, więc nie miałam wątpliwości co do diagnozy.

Jedynie lekarz chorób zakaźnych może wystawić skierowanie na badanie w kierunku boreliozy, które będzie refundowane przez NFZ. Z mojego doświadczenia wynika, że wielu pacjentów wykonuje te badania prywatnie.

W aptekach kupić można testy na boreliozę z krwi u ludzi lub test na wykrycie bakterii boreliozy u kleszcza, np.

TIK'ALERT test na boreliozę z krwi

Sprawdź kleszcza test na boreliozę u kleszcza

Czy istnieją bardziej doskonałe metody diagnostyczne, dające stuprocentową pewność ewentualnego zakażenia bakterią Borrelii?

Istnieją również metody bezpośrednie oparte na wykrywaniu we krwi, moczu, płynie mózgowo-rdzeniowym materiału genetycznego (DNA) należącego do bakterii Borrelii. Są to badania PCR oraz PCR RT. Mogłoby się wydawać, że powinny one dawać stuprocentową pewność co do zakażenia. Niestety tak nie jest. Borrelia jest bardzo podstępną bakterią i często pomimo choroby, nie jest obecna we krwi. Można powiedzieć, że okresowo chowa się w tkankach naszego ciała, uniemożliwiając jej odnalezienie. Pewne jest natomiast, że wielokrotne badanie osoby chorej tą metodą da ostatecznie wynik pozytywny. Dostęp do testów metodą PCR oraz PCR RT jest bardzo ograniczony, gdyż badania te wykonuje zaledwie kilka laboratoriów w Polsce.

Obejrzyj film!

Jak wygląda leczenie boreliozy i czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Przypis redakcji:

Aktualizacja lipiec 2023 r. odnośnie metody ILADS

Ze względu na brak wystarczających naukowych dowodów skuteczności ILADS oraz liczne działania niepożądane przewlekłej antybiotykoterapii (>4-6 tygodni) w boreliozie Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej negatywnie ocenia takie postępowanie i przestrzega przed jego stosowaniem. Stosowanie tej metody jest niezgodne z etycznym i prawnym nakazem wykonywania zawodu lekarza zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej. Ostateczną decyzję o metodzie leczenia powinien podjąć lekarz na podstawie aktualnych wytycznych.

Dalsza część wywiadu:

W leczeniu boreliozy stosuje się antybiotyki z różnych grup i chemioterapeutyki.

Są dwa standardy postępowania: standard wg IDSA (Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych), który polega na podaniu pacjentowi po pierwszych objawach pojedynczego antybiotyku przez stosunkowo krótki czas trzech tygodni. Najczęściej stosuje się tutaj doksycyklinę (np. Doxycyclinum Tzf), amoksycylinę (np. Duomox, Hiconcil) lub cefuroksym (np. Zinnat, Zamur).

Druga metoda według ILADS (Międzynarodowe Towarzystwo ds. Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanych) jest o wiele “odważniejsza”. Już w przypadku podejrzenia zakażenia bakterią Borelii zaleca się 28-dniową kurację antybiotykową, a jeśli choroba jest potwierdzona testami lub wystąpiły objawy, stosuje się długotrwałą (trwającą często wiele miesięcy) agresywną antybiotykoterapię. Pacjent otrzymuje jednocześnie dwa lub więcej antybiotyków o różnym mechanizmie działania. Zastosowanie mają tutaj doksycyklina (np. Doxycyclinum Tzf), amoksycylina (np. Duomox, Hiconcil), cefuroksym (np. Zinnat, Zamur), ceftriakson (np. Biotrakson), klarytromycyna (np. Klarmin, Klacid), roksytromycyna (np. Rulid, Rolicyn), azytromycyna (np. Sumamed, Azimycin) i inne. Wielu pacjentów przyjmuje także chemioterapeutyki, jak tynidazol (np. Tinidazolum) czy metronidazol (np. Metronidazol).

Schemat leczenia, dawki, substancje czynne, czas trwania terapii - wszystko ustala lekarz w zależności od przebiegu choroby oraz występujących koinfekcji, czyli innych chorób, którymi również zaraził nas kleszcz.

Pierwsza z wymienionych metod w moim przypadku zawiodła - po krótkotrwałej poprawie, choroba wróciła ze zdwojona siłą. Będąc mądrzejszą o to doświadczenie, drugi raz zaczęłabym leczenie od razu metodą ILADS, choć nie jest ona refundowana. I tak. Wyleczenie jest możliwe. Cały czas do tego dążę i wierzę, że będę zdrowa.

Obejrzyj film!

Czy tak agresywna antybiotykoterapia nie działa wyniszczająco na organizm chorego?

Wielkie znaczenie w przypadku metody ILADS ma stosowanie innych leków i suplementów diety, w tym probiotyków (np. Dicoflor, Sanprobi Super Formula, Multilac), preparatów magnezu (np. Magne B6), witaminy D (np. Vigantolletten 1000, D-Vitum), preparatów wspomagających pamięć (np. Bilobil Intense, Ginkofar Forte), itd. oraz przestrzeganie rygorystycznej diety, która ma zapobiegać grzybicom, będącym wynikiem długotrwałej antybiotykoterapii.

Jak możemy chronić siebie i naszych bliskich przed zakażeniem boreliozą?

Przede wszystkim systematycznie stosujmy dostępne w aptekach repelenty (np. Ultrathon, Mugga, Bros), które odstraszają kleszcze. Na wycieczki do lasu czy parku ubierajmy się tak, by zasłonić możliwie największy obszar skóry. Po powrocie do domu najlepiej bierzmy prysznic pod silnym strumieniem wody i systematycznie sprawdzajmy, czy kleszcz nas nie zaatakował. Jeśli znajdziemy wbitego w skórę kleszcza, najlepiej zgłośmy się do przychodni, gdzie lekarz usunie go w fachowy sposób.

Za podzielenie się ze mną swoją historią choroby serdecznie dziękuję mgr farm. Joannie Gutfrańskiej.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 02.08.2023 10:01:41

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
domyślnie
filtrowanie:
wszystkie

Bilobil Intense

kapsułki, 60 kapsułek

ginkgo biloba

produkt dostępny bez recepty

w 51% aptek

od 28,79 zł

Bros spray na komary i kleszcze

aerozol, 90 mililitrów

diethyltoluamide

produkt biobójczy

w 9% aptek

od 10,88 zł

Bros Spray na komary i kleszcze Max

aerozol, 90 mililitrów

produkt biobójczy

w 6% aptek

od 16,00 zł

D-Vitum forte

kapsułki, 120 + 30 kapsułek

colecalciferol

suplement diety

w 80% aptek

od 27,19 zł

Ginkofar Forte

tabletki powlekane, 60 tabletek

ginkgo biloba

produkt dostępny bez recepty

w 81% aptek

od 30,49 zł

Magne B6

tabletki powlekane, 60 tabletek

magnesium+pyridoxine

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 17,99 zł

Moskito Guard balsam odstraszający owady

balsam, 75 mililitrów

icaridin

produkt biobójczy

w 3% aptek

od 41,98 zł

Moskito Guard Travel Pack

balsam, 18 mililitrów

icaridin

produkt biobójczy

w 3% aptek

od 19,39 zł

Mugga balsam kojący po ukąszeniu

balsam, 50 mililitrów

menthol

produkt biobójczy

w 8% aptek

od 22,90 zł

Mugga roll-on 20% mleczko na komary i kleszcze

płyn, 50 mililitrów

diethyltoluamide

produkt biobójczy

w 17% aptek

od 15,99 zł

Mugga roll-on 50% mleczko na komary i kleszcze

płyn, 50 mililitrów

diethyltoluamide

produkt biobójczy

w 19% aptek

od 26,99 zł

Mugga spray 50% na komary i kleszcze

aerozol, 75 mililitrów

diethyltoluamide

produkt biobójczy

w 50% aptek

od 27,99 zł

Mugga spray 9,5% na komary i kleszcze

aerozol, 75 mililitrów

diethyltoluamide

produkt biobójczy

w 47% aptek

od 19,99 zł

Multilac Synbiotyk

kapsułki, 20 kapsułek

lactobacillus+lactococcus+bifidobacterium+fructooligosaccharides

suplement diety

w 92% aptek

od 24,81 zł

Sanprobi Super Formula

kapsułki, 40 kapsułek

lactobacillus+bifidobacterium

suplement diety

w 93% aptek

od 26,79 zł

Sprawdź Kleszcza test na boreliozę u kleszcza

test, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 14% aptek

od 38,99 zł

Ultrathon spray odstraszający insekty

aerozol, 170 gramów = 177 mililitrów

diethyltoluamide

produkt biobójczy

w 1% aptek

od 24,99 zł

Vaco Sensitive Płyn na kleszcze, komary i meszki

płyn, 80 mililitrów

produkt biobójczy

w 4% aptek

od 16,38 zł

Vigantoletten 1000

tabletki, 90 tabletek

colecalciferol

produkt dostępny bez recepty

w 94% aptek

od 28,79 zł

Azimycin

tabletki powlekane, 3 tabletki

azithromycin

lek na receptę

w 76% aptek

od 13,95 zł

Biotrakson

iniekcja, 1 fiolka

ceftriaxone

lek na receptę

w 17% aptek

od 18,99 zł

Doxycyclinum TZF

kapsułki, 10 kapsułek

doxycycline

lek na receptę

w 99% aptek

od 11,57 zł

Duomox

tabletki, 20 tabletek

amoxicillinum

lek na receptę

w 100% aptek

od 16,90 zł

Hiconcil

kapsułki, 16 kapsułek

amoxicillinum

lek na receptę

w 9% aptek

od 8,08 zł

Klacid

tabletki powlekane, 14 tabletek

clarithromycin

lek na receptę

w 93% aptek

od 40,33 zł

Klarmin

tabletki powlekane, 14 tabletek

clarithromycin

lek na receptę

w 43% aptek

od 28,09 zł

Metronidazol Polpharma

tabletki, 28 tabletek

metronidazole

lek na receptę

w 99% aptek

od 55,90 zł

Rolicyn

tabletki powlekane, 10 tabletek

roxithromycin

lek na receptę

w 35% aptek

od 23,02 zł

Sumamed

tabletki powlekane, 3 tabletki

azithromycin

lek na receptę

w 100% aptek

od 12,80 zł

Tinidazolum Polpharma

tabletki powlekane, 4 tabletki

tinidazole

lek na receptę

w 56% aptek

od 14,95 zł

Zamur 500

tabletki powlekane, 14 tabletek

cefuroxime

lek na receptę

w 71% aptek

od 49,26 zł

Zinnat

tabletki powlekane, 14 tabletek

cefuroxime axetil

lek na receptę

w 100% aptek

od 44,27 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.