---

Jakie środki powodują chudnięcie?

udostępnij:

Odchudzanie to od wielu lat temat, który nie wychodzi z mody. W końcu prawie każdy chciałby móc pochwalić się idealną sylwetką. Niestety, jednak nie wszyscy są świadomi tego, jak w zdrowy i bezpieczny sposób osiągnąć upragniony wygląd. Wiele osób szuka ratunku wśród powszechnie dostępnych w internecie środków wspomagających utratę masy ciała. Z tego artykułu dowiesz się, jak odchudzać się zdrowo i efektywnie oraz jakie środki mogą Cię w tym wspomóc.

Spis treści

Odchudzanie – na czym polega?

Suplementy wspomagające odchudzanie

Zioła wspomagające odchudzanie

Leki na otyłość 

Na co uważać podczas kuracji odchudzającej?

Dieta + aktywność fizyczna + odpowiednia suplementacja = efekt

Odchudzanie – na czym polega?

Odchudzanie to przede wszystkim długotrwały proces polegający na redukcji masy ciała poprzez dostarczanie organizmowi mniejszej liczby kalorii, niż potrzebuje. Wówczas aktywuje on procesy, które wykorzystują energię zgromadzoną w jego zapasach, czyli głównie w tkance tłuszczowej. Należy mieć świadomość, że gwałtowne odchudzanie może powodować utratę beztłuszczowej masy ciała, m.in. masy mięśniowej, zaburzenia przemiany materii, a w konsekwencji tzw. efekt jo-jo. Kluczowym elementem bezpiecznego i efektywnego odchudzania jest trwała zmiana stylu życia polegająca na odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej. Można również wspomagać się odpowiednimi suplementami diety.

Suplementy wspomagające odchudzanie

Na rynku istnieje wiele substancji, które mają na celu wspomaganie procesu odchudzania. Czy faktycznie spełniają one swoją funkcję?

 • Błonnik (np. Colon CCalominalFibraxineIspagul S) nie jest trawiony ani wchłaniany w przewodzie pokarmowym, a jedynie pęcznieje pod wpływem wody dając uczucie sytości. Posiłki bogate w błonnik pozwalają na dłuższe odczuwanie sytości po posiłku.

 • Ocet jabłkowy (np. Cidrex Plus) zawiera w swoim składzie kwas chlorogenowy. Związek ten prawdopodobnie odpowiada za zmniejszenie wykorzystywania glukozy jako źródła energii, a zatem organizm musi sięgać po swoje rezerwy, czyli tkankę tłuszczową.

 • L-karnityna (np. Olimp L-karnityna plusOlimp L-karnityna forte plus) odpowiada m.in. za transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, w których są przekształcane w energię potrzebną organizmowi. Poprzez wzmaganie wykorzystania tych kwasów może zapobiegać odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo L-karnityna ma wpływ na utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi.

 • Kofeina (np. Therm Line fastTherm Line forteTherm Line hydrofast) uważa się, że może nasilać proces termogenezy, czyli produkcji ciepła przez organizm podczas wysiłku fizycznego. Dzięki temu zwiększa się spalanie tłuszczu.

 • Chrom (np. Chrom ActivChrom organiczny + B3) bierze udział w metabolizmie glukozy, ponieważ wchodzi w skład czynnika tolerancji glukozy GTF (Glucose Tolerance Factor). GTF jest wyznacznikiem podwyższonego stężenia cukru we krwi. Może one uwrażliwiać tkanki na insulinę, a tym samym wpływać na wykorzystanie glukozy w organizmie. W efekcie może dojść do zmniejszenia apetytu.

 • Forskolina (np. Pokrzywa Indyjska Colfarm) znajdująca się w pokrzywie indyjskiej, znalazła swoje zastosowanie we wspomaganiu odchudzania jako substancja wpływająca na lipazy, czyli enzymy związane z metabolizmem tłuszczów. Umożliwia zatem spalanie wolnych kwasów tłuszczowych i pozyskiwanie z nich energii. Nie udowodniono jednak do tej pory, aby substancja wpływała na utratę masy ciała.

 • Kwas hydroksycytrynowy (np. LiporediumSolgar HCA) odgrywa istotną rolę w mitochondrium. Zachodzą w nich ważne procesy metaboliczne, m.in. cykl Krebsa, w którym HCA włącza się w miejsce kwasu cytrynowego modyfikując tym samym przemiany kwasów tłuszczowych. Wpływa również na termogenezę i zmniejsza apetyt.

Zioła wspomagające odchudzanie

W temacie odchudzania pacjenci często poszukują produktów typowo ziołowych. Jakie rośliny znajdziemy w aptekach?

Leki na otyłość 

Dostępne wyłącznie z przepisu lekarza, a przeznaczone dla osób z otyłością lub nadwagą z chorobami towarzyszącymi (np. cukrzyca typu 2, dyslipidemia lub nadciśnienie tętnicze). Leki na otyłość dostępne są w postaci tabletek zawierających: 

 • naltreksonbupropion (np. Mysimba) - preparat złożony, który hamuje łaknienie poprzez oddziaływanie na neuroprzekaźniki w mózgu,

 • oraz orlistat (np. Xenical) - blokuje enzymy trawienne należące do lipaz, hamując tym samym rozkład spożywanych z pokarmem tłuszczów, a w efekcie ogranicza ich wchłanianie. 

W leczeniu otyłości stosowane są również preparaty w postaci zastrzyków, zawierające: 

 • liraglutyd (np. Saxenda) - analog GLP-1, który m.in. kontroluje łaknienie (zwiększa uczucie sytości, zmniejsza uczucie głodu), wywiera korzystny wpływ na poziom lipidów w osoczu i zmniejsza stężenie glukozy we krwi na czczo i po posiłku,

 • semaglutyd (np. Wegovy) - również analog GLP-1, który działa na tej samej zasadzie co liraglutyd.

Analogi GLP-1 dostępne są również w zastrzykach ze wskazaniem do leczenia cukrzycy typu 2 (semaglutyd np. Ozempic, liraglutyd np. Victoza, dulaglutyd np. Trulicity) oraz w postaci w tabletek, np. Rybelsus. Preparat został opracowany za pomocą nowej technologii SNAC, która chroni semaglutyd przed rozkładem w żołądku i poprawia jego wchłanianie.

Oczywiście, aby terapia z wykorzystaniem wspominanych leków była skuteczna, należy równocześnie wprowadzić odpowiednie odżywianie, regularną aktywność fizyczną i inne elementy, które pomogą kompleksowo leczyć chorobę otyłość, jak np. psychoterapia.

O tym, jak działają nowoczesne leki stosowane w leczeniu otyłości i skąd ich podział na "leki na otyłość" i "leki na cukrzycę" wyjaśniamy w tekście: Nowe leki na otyłość i cukrzycę - jak nie dać się oszukać?

Na co uważać podczas kuracji odchudzającej?

Przed podjęciem decyzji o odchudzaniu pamiętaj, aby robić to z głową. Sprawdź artykuły „Fakty i mity o odchudzaniu” oraz „Otyłość i nadwaga”, w których pozyskasz dodatkowe informacje na temat redukcji masy ciała i walki z nadwagą. Zanim przyjmiesz jakikolwiek „wspomagacz” utraty masy ciała, przeczytaj o jego właściwościach. W Internecie można bowiem znaleźć wiele „polecanych” specyfików, ale niestety nie wszystkie z nich są bezpieczne. Swego czasu popularne były tabletki z jajami tasiemca, których przyjęcie mogło zakończyć się tragicznie dla niejednej osoby. Niektóre preparaty podnosiły temperaturę ciała do zagrażającej życiu wysokości. Nabywaj zatem preparaty w sprawdzonych miejscach. Pamiętaj, że w aptece farmaceuta może udzielić Ci porady odnośnie preparatów na odchudzanie.

Dieta + aktywność fizyczna + odpowiednia suplementacja = efekt

Niestety, nie ma preparatu, po którego przyjęciu osiągnie się wymarzoną sylwetkę bez diety i aktywności fizycznej. Tylko kompleksowe działanie i zmiana stylu życia pomoże bezpiecznie i trwale zrzucić zbędne kilogramy. Warto udać się na konsultację do dietetyka, który ustali indywidualny plan działania.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 09.05.2023 12:49:49

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
domyślnie
filtrowanie:
wszystkie

Calominal

tabletki, 60 tabletek

cellulose+chitosan

wyrób medyczny

w 47% aptek

od 40,49 zł

Chrom Activ

tabletki, 60 tabletek

chromium

suplement diety

w 42% aptek

od 15,79 zł

Chrom organiczny Activlab

kapsułki, 60 kapsułek

suplement diety

w 6% aptek

od 24,18 zł

Chrom organiczny z inuliną

kapsułki, 96 kapsułek

chromium+inulin+linum

suplement diety

w 8% aptek

od 24,99 zł

Colon C

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 200 gramów

plantaginis ovatae testa+cichorium+lactobacillus+bifidobacterium

suplement diety

w 77% aptek

od 21,79 zł

Fibraxine

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 15 saszetek po 6 gramów

fibre+lactoferrin

suplement diety

w 85% aptek

od 30,49 zł

Ispagul S

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 200 gramów

plantago afra+plantaginis ovatae testa

suplement diety

w 59% aptek

od 20,49 zł

Liporedium

tabletki, 60 tabletek

cola

suplement diety

w 41% aptek

od 31,50 zł

Morwa Biała Complex

tabletki, 200 tabletek

chromium+cinnamomum+morus alba

suplement diety

w 20% aptek

od 21,50 zł

Naturell Chrom Organiczny + B3

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 60 tabletek instant

chromium+nicotinamide

suplement diety

w 64% aptek

od 20,79 zł

Olimp L-Karnityna 500 forte plus

kapsułki, 60 kapsułek

arginine+chromium+levocarnitine+ornithine

suplement diety

w 17% aptek

od 57,98 zł

Olimp L-Karnityna forte plus

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 80 tabletek

arginine+chromium+levocarnitine+ornithine

suplement diety

w 14% aptek

od 64,79 zł

Ostropest plamisty Oleofarm

kapsułki, 60 kapsułek

silybum marianum

suplement diety

w 26% aptek

od 13,22 zł

Solgar imbir lekarski

kapsułki, 60 kapsułek

zingiber officinale

suplement diety

w 11% aptek

od 66,99 zł

Solgar pokrzywa

kapsułki, 60 kapsułek

urtica dioica

suplement diety

w 7% aptek

od 83,09 zł

Therm Line fast

tabletki powlekane, 60 tabletek

camellia sinensis+urtica dioica

suplement diety

w 49% aptek

od 33,99 zł

Therm Line forte new formula

kapsułki, 60 kapsułek

camellia sinensis+zingiber officinale+caffeine+piper nigrum+tyrosine+levocarnitine+paullinia cupana

suplement diety

w 36% aptek

od 44,99 zł

Therm Line Hydrofast

tabletki powlekane, 60 tabletek

fucus vesiculosus+caffeine+taraxacum officinale+cichorium+capsicum annuum+piper nigrum

suplement diety

w 24% aptek

od 26,90 zł

Vitana Cidrex Plus Odchudzanie Ocet Jabłkowy + Zielona Herbata

kapsułki, 80 kapsułek

apple vinegar

suplement diety

w 26% aptek

od 19,49 zł

Zielnik Apteczny morwa biała fix

liście, 20 torebek 2 gramy

morus alba

suplement diety

w 76% aptek

od 5,79 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.