Odchudzanie to proces, który wymaga od nas samozaparcia i wielu wyrzeczeń. Przez lata temat utraty kilogramów obrósł w tyle teorii i stereotypów, że często mamy wątpliwości czy postępujemy prawidłowo. Aby wiedzieć, czy nasze starania będą naprawdę skuteczne i przyniosą efekt w postaci spadku masy ciała - należy oddzielić fakty dotyczące odchudzania od mitów.
Żyjemy w czasach, w których chęć posiadania idealnej sylwetki i przysłowiowe “bycie fit” dopada niemal każdego z nas. Rozpoczynając swoją przygodę z odchudzaniem w pierwszej kolejności sięgamy do Internetu. Jest to najszybsze źródło informacji, ale okazuje się, że nie zawsze rzetelne. Wokół tematu zrzucania zbędnych kilogramów narosło mnóstwo teorii - sprawdźmy, ile z nich jest prawdziwych, a ile to zwykłe mity, których nie należy powielać.
Po godzinie 18 nie należy jeść
MIT Kolacja jest posiłkiem równie ważnym jak śniadanie czy obiad i stanowi 25% zapotrzebowania energetycznego na cały dzień – nie trzeba jej zatem pomijać. Ostatni posiłek należy przyjąć najpóźniej na 2h przed pójściem spać, tak by organizm zdążył go strawić. Co jeść? Kolacja powinna być lekka, nieobfitująca w węglowodany, za to bogata w warzywa. Prawdą jest, że przed snem nie należy się objadać, gdyż metabolizm zwalnia wraz z cyklem dobowym, a nadmierna ilość przyjętych kalorii odkłada się w postaci tłuszczu.
Aktywność fizyczna jest sprzymierzeńcem w walce z nadwagą
FAKT Źródła naukowe podają, że przeznaczenie 150 minut tygodniowo na aktywność fizyczną znacząco wpływa na utratę wagi. Ważne jest dostosowanie rodzaju uprawianego sportu do własnych możliwości i upodobań. Bieganie daje szybkie efekty przy zachowaniu regularności, ale mocno obciąża stawy. Decydując się na tę formę aktywności powinniśmy rozpoczynać od marszów, stopniowo wydłużając czas i pokonywany dystans. Z kolei nordic-walking czy trening na basenie to bezpieczna forma aktywności fizycznej, angażująca niemal 90% mięśni całego ciała.
Suplementy diety wystarczą, by odchudzanie było skuteczne
MIT Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów, które działają wspomagająco w kwestii utraty wagi. Chrom (np. Chrom activ) czy morwa biała (np. Morwa Biała Complex) będą regulować poziom cukru we krwi i zmniejszać chęć na przyjmowanie słodyczy. Karczoch (obecny np. w preparacie Hepaslimin) wspomaga trawienie i obniża poziom cholesterolu w organizmie. Chitozan (np. Chitosan+chrom) - wiąże cząsteczki tłuszczu w przewodzie pokarmowym i zapobiega ich wchłanianiu. Zielona kawa (np. Be slim zielona kawa) - przyczynia się do redukcji łaknienia oraz do spalania tkanki tłuszczowej poprzez zawartość kofeiny. CLA (np. CLA z zieloną herbatą) – obniża zawartość tkanki tłuszczowej oraz pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej. Zarówno chitozan, CLA, jak i zielona kawa wykazały skuteczność w badanych i spowodowały niewielki spadek wagi u osób, które przyjmowały preparaty zawierające te właśnie substancje. Na rynku dostępne są również preparaty z zielonym jęczmieniem, kapsaicyną, L-karnityną czy zieloną herbatą. Należy jednak pamiętać, że stosowanie samych suplementów, bez odpowiedniej diety i ruchu, nie jest gwarantem utraty wagi.
Picie wody sprzyja utracie wagi
FAKT Regularne picie wody przez dłuższy okres czasu zaowocuje spadkiem masy ciała, gdyż wiąże się ze zwiększeniem wydatku energetycznego – 20 kcal na każde 0,5l. Woda usuwa toksyny z organizmu, przyspiesza procesy metaboliczne, stanowi idealny rozpuszczalnik dla składników odżywczych. Ponadto, daje uczucie sytości, przez co mniej chętnie sięgamy po kolejne porcje jedzenia. Jeśli masz problem z piciem czystej wody - dodaj do niej cytryny. Poza poprawą smaku zwiększy to podaż witaminy C i przyczyni się do polepszenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
Istnieją leki na receptę, które wspomagają odchudzanie
FAKT Lekami stosowanymi w leczeniu otyłości są: orlistat (np. Xenical), liraglutyd (np. Saxenda) oraz połączenie chlorowodorku bupropionu i naltreksonu (np. Mysimba). Preparaty te mogą być wydawane jedynie na receptę a ich stosowanie podlega ścisłej kontroli lekarza. Metformina (np. Glucophage, Siofor, Metformax) - zarejestrowana jest w leczeniu cukrzycy, ale pomaga również zredukować masę ciała w przypadku takich schorzeń jak insulinooporność, czy PCOS – zespół policystycznych jajników).
Będąc na diecie powinniśmy sięgać tylko po produkty typu light
MIT Zgodnie z wytycznymi unijnymi produktem light można określić żywność, której kaloryczność jest obniżona o około 30% w stosunku do jego pełnowartościowego odpowiednika. Należy pamiętać, że produkty typu light często są ubogie w składniki odżywcze, a opieranie diety tylko na nich może skutkować wyniszczeniem organizmu. W przypadku chęci wprowadzenia tego typu żywności do jadłospisu należy z uwagą czytać etykiety - często za obniżoną zawartością tłuszczu stoi wprowadzenie do produktu większej ilości szkodliwych słodzików czy konserwantów.
Dieta bogata w błonnik sprzyja chudnięciu
FAKT Metaanaliza z roku 2017 potwierdza skuteczność stosowania błonnika w dziennych dawkach 25 g u kobiet i 38 g u mężczyzn. Błonnik zmniejsza wchłanianie cholesterolu, reguluje rytm wypróżnień, zmniejsza poziom glukozy we krwi i daje uczucie sytości. Jeśli chcesz go wprowadzić do codziennej diety wraz z pożywieniem, wzbogać swoje posiłki o siemię lniane lub nasiona chia. Możesz również zaopatrzyć się w suplementy diety z błonnikiem (np. Fibraxine, Colon C, Błonnik Walmark)
W trakcie odchudzania trzeba całkowicie zrezygnować z węglowodanów
MIT Nie należy ich całkiem wyrzucać z diety, ale trzeba przywiązywać wagę do rodzaju cukrów, które przyjmujemy. Ich najlepszym źródłem są produkty skrobiowe - kasze, pieczywo czy makarony pełnoziarniste. Wskazane jest natomiast ograniczenie spożywania cukrów prostych (zawartych m.in. w słodyczach) które przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej. Niedostateczna podaż węglowodanów prowadzi do niedoborów żywieniowych, zakwaszenia organizmu i zaburzeń parametrów biochemicznych organizmu.
Ocet jabłkowy pomaga schudnąć
FAKT Stanowi źródło wielu substancji odżywczych – witamin i minerałów, a także pektyn, które wspomagają działanie układu trawiennego, usprawniają pracę jelit i regulują rytm wypróżnień. Faktem jest, że ocet jabłkowy obniża poziom cukru we krwi, poprawia metabolizm, zmniejsza poziom insuliny i cholesterolu oraz przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej. Zatem w połączeniu ze zbilansowaną dietą i aktywnością - może doprowadzić do utraty zbędnych kilogramów.
Restrykcyjne diety i głodówki to najlepszy sposób na utratę kilogramów
MIT Diety opierające się na drastycznym obniżeniu przyjmowanych kalorii przyczyniają się do wyniszczenia organizmu i mogą skutkować szybkim efektem jo-jo. Dzieje się tak dlatego, że po restrykcyjnej diecie, zadowoleni z utraty choćby kilku kilogramów, szybko wracamy do starych nawyków. Pamiętajmy, że zdrowe odchudzanie polega na dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych przy jednoczesnym zmniejszeniu przyjmowanych kalorii - odpowiednio do wieku, stylu życia, stanu zdrowia.
redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 22.01.2021 10:15:47
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.