---

Jak stosować krople do oczu?

udostępnij:

Oko jest bardzo delikatnym i wrażliwym narządem, dlatego jego leczenie wymaga szczególnej ostrożności. Wiele osób aplikację kropli do oka uważa za trudną i nieprzyjemną. Jak prawidłowo stosować leki oczne?

Spis treści

Na jakie choroby stosuje się leki oczne?

Jak prawidłowo stosować krople do oczu?

Ile kropli powinno się zapuszczać jednorazowo do oka?

Czy lek mam aplikować do jednego oka czy do obu?

Jak stosować krople do oczu w minimsach?

Jak stosować maści i żele do oczu?

Jak długo po otwarciu mogę stosować leki do oka?

Czy można stosować kilka rodzajów kropli ocznych na raz?

W jakiej kolejności stosować kilka rodzajów leków ocznych?

Czy mogę aplikować krople do oczu, jeśli noszę soczewki kontaktowe?

Czy stosując krople do oka mogę prowadzić samochód?

Czy krople do oka mogą działać na cały organizm?

Na jakie choroby stosuje się leki oczne?

Leki do oczu stosuje się przy podrażnieniach, alergiach, stanach zapalnych oraz chorobach oczu, takich jak jaskra czy zaćma. W takiej postaci można stosować także antybiotyki, leki przeciwbólowe czy „sztuczne łzy” - preparaty zapewniające nawilżenie gałki oczne i zmniejszające odparowywanie z niej wody w przypadku objawów suchości oka (np. Lacrimal, Cationorm, Systane Hydration).

Jak prawidłowo stosować krople do oczu?

Leki do oka muszą być jałowe. Oznacza to, że nie mogą zawierać żadnych drobnoustrojów. W przeciwnym razie mogłoby dojść do zakażenia oka, zagrażającego nawet uszkodzeniem wzroku. Dlatego jedną z podstawowych zasad stosowania tych preparatów jest rygorystyczne przestrzeganie higieny. Pamiętaj, że dane opakowanie preparatu ocznego może być stosowane tylko przez jedną osobę oraz że należy ściśle przestrzegać terminu przydatności produktu po jego otwarciu.

 • Przed aplikacją produktu do oka dokładnie umyj i osusz ręce.

 • Przygotuj preparat – jeśli wymaga on przechowywania w lodówce (np. Sulfacetamidum Polpharma, Taflotan), wyjmij go lub jego porcję na chwilę przed aplikacją. Zimne krople mogą powodować podrażnienie oka i łzawienie. Zwróć uwagę, że niektóre preparaty (np. Xaloptic, Xalacom, Rozaprost) wymagają temperatury od 2°C do 8°C tylko przed pierwszym otwarciem – potem można je przechowywać w temperaturze pokojowej (do 25°C).

 • Jeśli Twój lek ma postać zawiesiny (np. Mybracin, Tobradex, Nevanac, Maxitrol, Dicortineff) – pamiętaj o wstrząśnięciu opakowania przed użyciem.

 • Jeśli stosujesz dane opakowanie po raz pierwszy, być może konieczne będzie usunięcie kilku pierwszych kropli wypływających z opakowania – dokładnie przeczytaj pod tym kątem ulotkę.

 • Przyjmij wygodną pozycję – stań lub usiądź. Pomocne może być wykonywanie aplikacji przed lustrem. Odchyl głowę lekko do tyłu (jeśli aplikujesz lek dziecku – odchyl jego główkę lekko w kierunku skroni). Wzrok skieruj do góry i skup go w jednym punkcie – pomoże to ograniczyć mruganie.

 • Skieruj końcówkę zakraplającą w stronę zewnętrznego kącika oka (bardziej w kierunku ucha, niż w stronę nosa). Utrzymuj ją około 1 cm nad powierzchnią gałki ocznej – staraj się nie dotykać nią bezpośrednio oka, powiek, rzęs czy swoich dłoni.

 • Palcem odchyl dolną powiekę i do powstałej przestrzeni („kieszonki” - worka spojówkowego) zakropl preparat. To ważne, aby zapuścić go właśnie tam, a nie na powierzchnię gałki ocznej.

 • Zamknij oko na około 2 minuty. Nie mrugaj i nie zaciskaj powiek.

 • Zaciśnij palcem wewnętrzny kącik oka (tuż przy nosie).

 • Nadmiar leku usuń chusteczką higieniczną, wacikiem lub gazikiem.

 • Dokładnie zamknij buteleczkę z kroplami.

Ile kropli powinno się zapuszczać jednorazowo do oka?

Jeśli ulotka nie podaje inaczej - wystarczy jedna kropla preparatu. Większa ilość i tak nie zmieści się w worku spojówkowym, a nadmiar kropli może wywołać nieprzyjemne, nadmierne łzawienie lub przedostać się do krwi.

Czy lek mam aplikować do jednego oka czy do obu?

Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, preparat należy stosować tylko do oka chorego. Jeśli produkt ma być stosowany do obojga oczu, należy zachować odstęp około 2 minut pomiędzy aplikacjami.

Jak stosować krople do oczu w minimsach?

„Minimsy”, to jednodawkowe, jednorazowe, małe pojemniczki z preparatem ocznym (np. Rozaprost Mono, Alleoptical, krople Borówkowe).

Oderwij pojemniczek od listka. Ukręć (przekręć i oderwij) końcówkę zbiorniczka. Następnie aplikuj preparat zgodnie z ogólnymi wytycznymi.

Jak stosować maści i żele do oczu?

Preparaty stałe do oka (np. Vita-Pos, Vidisic) mają gęstszą konsystencję, dzięki czemu nie wypływają tak łatwo z oka. Aplikuje się je za pomocą specjalnej, wydłużonej końcówki.

Zachowując zasady higieny, wprowadź do worka spojówkowego paseczek produktu o długości około 1 cm. Aby łatwiej oddzielić fragment maści lub żelu od tubki - szybkim ruchem obróć opakowanie. Zamknij powieki i poruszaj gałką oczną w różnych kierunkach. Można także delikatnie rozmasować zamkniętą powiekę – ułatwi do rozprowadzenie leku po całej gałce ocznej.

Najlepiej jest maść lub żel stosować na noc – zapewni to dłuższy kontakt substancji leczniczej z okiem oraz pozwoli na uniknięcie dyskomfortu związanego z zaburzenia widzenia czy uczuciem sklejenia rzęs.

Jak długo po otwarciu mogę stosować leki do oka?

Data ważności na opakowaniu preparatu do oka dotyczy sytuacji, kiedy lek jest nieużywany. Po otwarciu nie jest on już jednak tak trwały - rozpoczyna się w nim proces utraty jałowości. Większość preparatów do oka można stosować przez około 4 tygodnie po pierwszym otwarciu (np. Visine Classic, Oftensin, Azopt), ale niektóre nawet krócej (np. Polcrom – tylko przez 4 tygodnie).

Dłużej (od 2 do nawet 6 miesięcy) od momentu otwarcia można stosować krople z opatentowanymi systemami zabezpieczającymi przed skażeniem typu ABAK (np. Zabak, Hyabak) czy COMOD (np. Hylo-Comod, Allergo-Comod).

Aby stosować preparat w okresie, kiedy zapewniona jest jego właściwa jakość – zapisz na opakowaniu datę jego otwarcia. Możesz stosować go do momentu daty przydatności lub daty ważności - zależnie od tego, która mija szybciej.

W przypadku minimsów, należy je zastosować natychmiast po otwarciu, a niezużytą część produktu trzeba od razu wyrzucić. Niektóre minimsy (np. Oftaquix sine) oprócz tekturowego opakowania zewnętrznego, posiadają dodatkową ochronę w formie laminowanej torebki. Otwarcie takiej torebki również skraca okres, podczas którego lek może być bezpiecznie zastosowany.

Czy można stosować kilka rodzajów kropli ocznych na raz?

W przypadku stosowania kilku rodzajów kropli do oczu należy odczekać co najmniej 10 minut pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Skrócenie tego czasu może spowodować brak skuteczności oraz wywołać interakcje (wzajemne oddziaływanie) pomiędzy składnikami poszczególnych preparatów.

W jakiej kolejności stosować kilka rodzajów leków ocznych?

Trzymaj się zasady „im gęściej, tym później”. Najpierw zastosuj krople, a dopiero później żel lub maść. Jeśli masz użyć kilku rodzajów kropli, najpierw zapuść te lecznicze (np. z antybiotykiem lub sterydem), a na końcu preparaty sztucznych łez czy regenerujące.

Czy mogę aplikować krople do oczu, jeśli noszę soczewki kontaktowe?

Materiał niektórych soczewek kontaktowych (zwłaszcza tzw. miękkich) może reagować ze składnikami kropli do oczu (przede wszystkim ze środkami konserwującymi, takimi jak chlorek benzalkoniowy). Tylko wybrane preparaty można bezpiecznie aplikować do oka przy założonych soczewkach (np. Artelac Rebalance, Thealoz, Bepanthen Eye). W pozostałych przypadkach leki do oka należy podać na około 15-30 minut przed założeniem soczewek lub nawet całkowicie zrezygnować z ich noszenia.

Czy stosując krople do oka mogę prowadzić samochód?

Krople do oka mogą wywoływać skutki uboczne takie jak niewyraźne widzenie. Jeśli stosowany przez Ciebie preparat zaburza ostrość wzroku, możesz nie być w stanie bezpiecznie prowadzić samochodu lub obsługiwać maszyn w ruchu. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy krople do oka mogą działać na cały organizm?

Przestrzeganie prawidłowych zasad aplikacji kropli pomaga zminimalizować skutki „ucieczki” poza oko – na zewnątrz lub do jamy nosowej, skąd lek może przedostać się do krwiobiegu. To ostatnie zjawisko może być przyczyną niepożądanych działań dotyczących np. układu krążenia, oddechowego czy nerwowego. Pomimo, że krople do oka stosowane są miejscowo, zawsze należy liczyć się z tym, iż mogą wchodzić w interakcje (wzajemne oddziaływania) z innymi lekami oraz wywoływać wpływ na cały organizm, w szczególności, jeśli stosowane są długotrwale. Zawsze dokładnie zapoznaj się z informacją dołączoną do preparatu.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 08.05.2023 10:40:31

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
domyślnie
filtrowanie:
wszystkie

Allergo-Comod

krople do oczu, 10 mililitrów

cromoglicic acid

produkt dostępny bez recepty

w 33% aptek

od 15,99 zł

Artelac Rebalance

krople do oczu, 10 mililitrów

hyaluronic acid+boric acid+minerals+vitamins

wyrób medyczny

w 30% aptek

od 34,50 zł

Bepanthen Eye

krople do oczu, 10 minimsów 0,5 mililitra

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 30% aptek

od 29,87 zł

Cationorm

krople do oczu, 10 mililitrów

glycerol+minerals

wyrób medyczny

w 67% aptek

od 35,79 zł

Ectogel Żel do oczu z ektoiną

żel, 10 mililitrów

ectoine

kosmetyk

w 31% aptek

od 27,79 zł

Euphrasia Hyalo 0,4% Nawilżające krople do oczu

krople do oczu, 10 mililitrów

euphrasia+hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 19% aptek

od 9,76 zł

Euphrasia Świetlik

krople do oczu, 10 mililitrów

euphrasia+hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 50% aptek

od 4,96 zł

Hyabak 0,15%

krople do oczu, 10 mililitrów

hyaluronic acid+sodium chloride+trometamol

wyrób medyczny

w 78% aptek

od 29,00 zł

Hylo-Comod

krople do oczu, 1 butelka 10 mililitrów

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 72% aptek

od 39,49 zł

Keratostill Sine krople do oczu

krople do oczu, 10 mililitrów

dexpanthenol

wyrób medyczny

w 35% aptek

od 29,98 zł

Lacrimal

krople do oczu, 2 butelki 5 mililitrów

polyvinilate alcohol

wyrób medyczny

w 96% aptek

od 10,99 zł

Ocutein Sensitive Plus nawilżające krople do oczu

krople do oczu, 15 mililitrów

vaccinium myrtillus+hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 26% aptek

od 20,99 zł

Pharmapack Butelka z nakrętką z zakraplaczem

butelka, 1 sztuka biała

inne

w 23% aptek

od 7,70 zł

Regenopia regeneracyjne krople do oczu bez konserwantów

krople do oczu, 10 mililitrów

hyaluronic acid+trehalose+dexpanthenol

wyrób medyczny

w 64% aptek

od 18,50 zł

Starazolin Hydrobalance PPH

krople do oczu, 2 butelki 5 mililitrów

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 97% aptek

od 19,49 zł

Systane Hydration

krople do oczu, 10 mililitrów

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 16% aptek

od 45,99 zł

Thealoz

krople do oczu, 10 mililitrów

trehalose

wyrób medyczny

w 34% aptek

Vita-Pos

maść do oczu, 5 gramów

retinol

wyrób medyczny

w 89% aptek

od 27,49 zł

Zabak

krople do oczu, 5 mililitrów

ketotifen

produkt dostępny bez recepty

w 83% aptek

od 29,95 zł

Azopt

zawiesina do oczu, 1 butelka 5 mililitrów

brinzolamide

lek na receptę

w 88% aptek

od 32,29 zł

Chibroxin

krople do oczu, 5 mililitrów

norfloxacin

lek na receptę

w 33% aptek

od 29,80 zł

Dicortineff

zawiesina do oczu i uszu, 5 mililitrów

fludrocortisone+gramicidin+neomycin

lek na receptę

w 100% aptek

od 16,99 zł

Maxitrol

zawiesina do oczu, 5 mililitrów

dexamethasone+neomycin+polymyxin b

lek na receptę

w 91% aptek

od 19,90 zł

Mybracin

krople do oczu, 5 mililitrów

tobramycin+dexamethasone

lek na receptę

w 81% aptek

od 15,98 zł

Nevanac

zawiesina do oczu, 5 mililitrów

nepafenac

lek na receptę

w 53% aptek

od 64,98 zł

Oftaquix Sine

krople do oczu, 20 pojemników

levofloxacin

lek na receptę

w 16% aptek

od 47,99 zł

Oftensin

krople do oczu, 1 butelka 5 mililitrów

timolol

lek na receptę

w 87% aptek

od 4,83 zł

Rozaprost

krople do oczu, 1 butelka 2,5 mililitra

latanoprost

lek na receptę

w 38% aptek

od 36,89 zł

Rozaprost Mono

krople do oczu, 30 pojemników

latanoprost

lek na receptę

w 56% aptek

od 42,00 zł

Sulfacetamidum Polpharma

krople do oczu, 12 minimsów

sulfacetamide

lek na receptę

w 81% aptek

od 11,98 zł

Taflotan

krople do oczu, 30 pojemników 0,3 mililitra

tafluprost

lek na receptę

w 21% aptek

od 63,48 zł

Tobradex

zawiesina do oczu, 5 mililitrów

tobramycin+dexamethasone

lek na receptę

w 95% aptek

od 25,85 zł

Xalacom

krople do oczu, 1 butelka 2,5 mililitra

latanoprost+timolol

lek na receptę

w 75% aptek

od 38,89 zł

Xaloptic

krople do oczu, 3 butelki 2,5 mililitra

latanoprost

lek na receptę

w 47% aptek

od 103,61 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.