Jak przygotować się do lotu samolotem?

Lecąc samolotem spędzamy wiele godzin w jednej pozycji, co może nieść za sobą poważne konsekwencje, np. zakrzepicę. Z artykułu dowiesz się, jakie są najprostsze sposoby na zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia.

Czy coś nam grozi w samolocie?

Pierwszy raz określenie Zespół lub Syndrom klasy ekonomicznej (od klasy ekonomicznej w samolotach) pojawiło się po badaniach związków zakrzepicy i podróży lotniczej w latach 70. w Wielkiej Brytanii. Pomimo nazwy, która pochodzi z obserwacji objawów zakrzepicy u pasażerów lotów w klasie ekonomicznej, dolegliwość ta dotyczy zarówno pasażerów klasy ekonomicznej, jak i biznesowej. Okazało się także, że narażone są osoby nie tylko latające na długich trasach samolotami, ale również podróżujące samochodem lub autobusem. Co ciekawe - zbyt długie siedzenie w jednej pozycji za biurkiem też może prowadzić do powstawania zakrzepów.

Kto powinien uważać na zakrzepicę w samolocie?

Jeżeli występuje u Ciebie chociaż jeden z poniższych czynników ryzyka, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed długotrwałym (powyżej 6 godzin) lotem samolotem lub innym środkiem transportu, gdzie przez wiele godzin będziesz znajdował się w jednej pozycji.

Jak dochodzi do zakrzepicy?

Unieruchomienie w jednej pozycji, brak możliwości jej zmiany, często ciasny i niewygodny fotel, jak również ucisk na tylną powierzchnię uda, znacznie spowalniają przepływ krwi. Objawia się najczęściej, jako nagły ostry ból nóg, skurcz mięśni oraz uczucie ociężałości nóg. Inne, najczęściej występujące objawy zakrzepicy żył głębokich, to m.in.:

 • ból przy próbie zgięcia nogi;
 • ból i miejscowe przebarwienia skóry w okolicy łydek;
 • obrzęk, puchnięcie jednej nogi;
 • wzrost temperatury ciała;
 • przyspieszone bicie serca.

Zakrzepica jest groźną chorobą, która niezdiagnozowana i nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. W żyłach tworzą się skrzepy, które mogą dotrzeć do płuc, co powoduje zatkanie tętnicy płucnej i jest stanem zagrożenia życia. Pojawiają się duszności, ból w klatce piersiowej, krwioplucie a w ostrych przypadkach - zatrzymanie akcji serca.

Co można zrobić przed lotem i w trakcie lotu?

 • ubierz się swobodnie, poluzuj pasek, zdejmij buty i włóż wygodne skarpetki;
 • pij dużo płynów, najlepiej wody – również bezpośrednio przed lotem;
 • nie pij kawy i alkoholu – powodują odwodnienie;
 • wybierz miejsce przy przejściach między rzędami – większa swoboda ruchu;
 • regularnie spaceruj pomiędzy rzędami, a jeżeli nie masz takiej możliwości, możesz „spacerować w miejscu” obciążając na przemian lewą i prawą nogę lub zastosuj ćwiczenia pokazane w broszurach, dostępnych najczęściej w kieszeni fotela;
 • schowaj bagaż podręczny w skrytce nad głową – więcej miejsca na nogi;
 • nie zakładaj nogi na nogę – dodatkowo pogarsza to krążenie krwi.

Jakie leki wziąć przed lotem samolotem?

W przypadku krótkiego lotu (do 4 godzin), najczęściej wystarczą podane wyżej sposoby profilaktyki przeciwzakrzepowej. Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka zakrzepicą, w przypadku dłuższych lotów (ponad 6 godzin) powinny zgłosić się do lekarza, który może polecić zastosowanie zastrzyków z heparyną na receptę lub pozostałych wymienionych substancji, dostępnych w aptece bez recepty.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 21.10.2019 07:51:20

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Co stosować przez długą podróżą samolotem, aby nie dopuścić do zatoru?
W połowie marca mam wylot i trwa ok 10 godzin. Mam problem ociężałych nóg i pajączki nad kostkami oraz przytaknął żyłę w górnej części nogi. Co stosow...
odpowiada Olga Sierpniowska

Jaki musi być najmniejszy odstęp czasowy między podaniem szczepionki przeciwgruźliczej a szczepieniu na ospę wietrzną?
Witam. Mam takie pytanie bylam doszczepiana tydzien temu szczepionka BCG przeciwgruzliczą z powodu wyjazdu za granice. Musze jeszcze przyjac szczepion...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy przed długą podróżą samolotem mogę przyjąć kilka zastrzyków Neoparin, aby ustrzec się zakrzepów?
Dzień dobry, czy mogę przed długą podróżą samolotem wziąć na kilka dni przed taką podróżą 2-3 zastrzyki żeby ustrzec się zakrzepów?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy na problemy z chodzeniem przez ociężałe nogi pomoże diosmina?
Mam tak ciężkie nogi, że z trudem chodze, smaruje żel loiton 1000, czy kupić diosmine?. Pomoże?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy przy trudnościach z chodzeniem przez ociężałe nogi pomoże preparat z diosminą?
Mam tak ciężkie nogi, że z trudem chodze, smaruje żelem lioton 1000, czy kupić diosmine?, pomoże?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy przyjmując lek Oxepilax można podróżować samolotem?
Witam Czy przy braniu leku oxepilax mozna leciec samolotem? . Moj syn ma 13 lat i bierze dawke 300mg rano 600mg wieczorem
odpowiada Agnieszka Stankiewicz

Na Twoje pytania w temacie jak przygotować się do lotu samolotem? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.