Czy można przewozić leki za granicę?

Planujesz zagraniczny wyjazd i musisz zabrać ze sobą leki? Kupiłeś leki za granicą i chcesz wrócić z nimi do Polski? Czy przewóz kilku opakowań leku przez granicę państw jest legalny? Ile i jakie leki można spakować do walizki w podróż samolotem lub innymi środkami transportu, a za co może grozić kara?

Ile i jakie leki można przewozić za granicę?

Wyjeżdżając za granicę, należy zabrać ze sobą wszystkie niezbędne leki stosowane przewlekle. Warto również skomponować własną wakacyjną apteczkę, zwłaszcza, gdy podróżujemy z dziećmi.

Niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierzemy, wyjeżdżając z Polski możemy mieć ze sobą leki w oryginalnych opakowaniach z ulotką, przeznaczone na własny użytek, których ilość w przybliżeniu nie powinna przekraczać liczby opakowań wynikających z dawkowania i planowanego czasu pobytu w danym miejscu. Warto zabrać kilka dawek leku więcej, na wypadek opóźnień lub zmian w planie podróży.

Które leki wymagają specjalnego zaświadczenia od lekarza?

 • Leki dostępne na receptę, które znajdują się w aktualizowanym co dwa miesiące Obwieszczeniu Ministra Zdrowia o lekach zagrożonych brakiem dostępności. Jeśli kontrola graniczna zakwestionuje ich stosowanie, osobie przewożącej grozi nawet do 10 lat więzienia.
 • Stosowanie niektórych substancji, jak np. opioidów czy pseudoefedryny, może być nielegalne za granicą, dlatego w takich sytuacjach zaświadczenie lekarskie może uchronić nas przed więzieniem. Dotyczy to zwłaszcza krajów Azji, Bliskiego Wschodu czy Afryki. Przed wyjazdem koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy lek, który przyjmujemy, znajduje się na liście preparatów zabronionych na danym obszarze. Informacje takie znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących".
 • Aby przewieźć za granicę leki narkotyczne lub psychotropowe, według zaleceń Międzynarodowej Rady Kontroli Narkotyków (INCB), należy mieć ze sobą pozwolenie na przewóz tych substancji do osobistego użytku oraz ksero recepty lekarskiej.
 • Jeśli podróżujemy samolotem, a oryginalna butelka syropu zawiera więcej niż 100 ml lub sumaryczna ilość przekracza 1 litr, możemy przewieźć lek, pod warunkiem, iż przedstawimy zaświadczenie o konieczności jego zastosowania w trakcie podróży.
 • Insuliny stosowane w cukrzycy i inne produkty w postaci zastrzyków, np. leki przeciwzakrzepowe.
 • Preparaty dostępne w aptece bez recepty, w ilości przekraczającej pięć najmniejszych opakowań leku lub niedozwolone na obszarze, do którego się udajemy.

Jak spakować leki na podróż?

Przewóz leków samochodem lub autokarem

 • Leki należy umieścić w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz z dala od działania promieni słonecznych.
 • Jeśli lek wymaga przechowywania w lodówce, powinniśmy zaopatrzyć się w turystyczną lodówkę, kuferek z wkładem chłodzącym lub torebkę termoizolacyjną.

Przewóz leków samolotem

 • Na wypadek zaginięcia bagażu głównego oraz z uwagi na niską temperaturę w luku bagażowym, wszystkie leki najlepiej spakować do torby podręcznej.
 • Podczas kontroli bezpieczeństwa, można poinformować pracownika lotniska o tym, że w bagażu podręcznym mamy ze sobą produkty lecznicze. Przyspieszy to odprawę i pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień. Kontroler może zażądać zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zasadność stosowania danego preparatu lub poprosić o spróbowanie leków, w celu potwierdzenia ich autentyczności.
 • Insuliny i inne preparaty wymagające przewożenia w niskiej temperaturze, należy przewozić w specjalnych pojemnikach styropianowych lub torbach termoizolacyjnych, gdyż większość linii lotniczych nie zapewnia dostępu do lodówki na pokładzie samolotu.

Przewóz leków jachtem, promem lub okrętem

 • Leki powinny być zabezpieczone przed kontaktem z wodą, wilgocią i promieniami słonecznymi. W tym celu można spakować je w torebkę wodoodporną i umieścić w zacienionym miejscu.

Przestrzegając powyższych zaleceń oraz regulaminu przewoźnika możemy być pewni, iż leki będą przewożone w sposób legalny, co pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu i surowych kar oraz ułatwi podróż nam i innym pasażerom.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 10.01.2020 12:18:19

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jakie zamienniki leku Vibin mogę kupić w Wielkiej Brytanii?
Dzien dobry . Zaczęłam brać tabletki vibin,niestety kończą mi się juz A w UK nie ma...Czy mogłabym się dowiedziec jaki jest zamiennik tych tabletek?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaki jest zamiennik leku Cyclo 3 Fort w Italii?
Jaki jest zamiennik leku Cyclo 3Fort w Italii
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy przyjmowanie leku Skudexa w czasie epidemii jest bezpieczne?
Dzień dobry ,uprzejma prośba o odpowiedź; czy leczenie lekiem Skudexa, w czasie epidemii koronawirusa , jest bezpieczne . Mam nawrót choroby ( w grud...
odpowiada Olga Sierpniowska

Pod jakimi nazwami handlowymi kupię w Anglii leki SotaHexal, Toramide i Atacand?
Witam , biorę SotaHexal 2xpo1/2 " Toramide 5mg 1x, Atacand16mg 1/2. Przebywam w Anglii i braknie mi leków . O jakie zamienniki moge liczyć w NHS u moj...
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaki jest zamiennik leku Lacipil 4 mg w USA?
Czy jest zamiennik leku Lacipil 4 mg wcUSA
odpowiada Katarzyna Domagała

Pod jaką nazwą mogę kupić zamiennik Euphyllin long w Niemczech?
Eeuphyllin long 200 mg jaki zamiennik w niemczech
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie czy można przewozić leki za granicę? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.