Czy można przewozić leki za granicę?

Planujesz zagraniczny wyjazd i musisz zabrać ze sobą leki? Kupiłeś leki za granicą i chcesz wrócić z nimi do Polski? Czy przewóz kilku opakowań leku przez granicę państw jest legalny? Ile i jakie leki można spakować do walizki w podróż samolotem lub innymi środkami transportu, a za co może grozić kara?

Ile i jakie leki można przewozić za granicę?

Wyjeżdżając za granicę, należy zabrać ze sobą wszystkie niezbędne leki stosowane przewlekle. Warto również skomponować własną wakacyjną apteczkę, zwłaszcza, gdy podróżujemy z dziećmi.

Niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierzemy, wyjeżdżając z Polski możemy mieć ze sobą leki w oryginalnych opakowaniach z ulotką, przeznaczone na własny użytek, których ilość w przybliżeniu nie powinna przekraczać liczby opakowań wynikających z dawkowania i planowanego czasu pobytu w danym miejscu. Warto zabrać kilka dawek leku więcej, na wypadek opóźnień lub zmian w planie podróży.

Które leki wymagają specjalnego zaświadczenia od lekarza?

 • Leki dostępne na receptę, które znajdują się w aktualizowanym co dwa miesiące Obwieszczeniu Ministra Zdrowia o lekach zagrożonych brakiem dostępności. Jeśli kontrola graniczna zakwestionuje ich stosowanie, osobie przewożącej grozi nawet do 10 lat więzienia.
 • Stosowanie niektórych substancji, jak np. opioidów czy pseudoefedryny, może być nielegalne za granicą, dlatego w takich sytuacjach zaświadczenie lekarskie może uchronić nas przed więzieniem. Dotyczy to zwłaszcza krajów Azji, Bliskiego Wschodu czy Afryki. Przed wyjazdem koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy lek, który przyjmujemy, znajduje się na liście preparatów zabronionych na danym obszarze. Informacje takie znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących".
 • Aby przewieźć za granicę leki narkotyczne lub psychotropowe, według zaleceń Międzynarodowej Rady Kontroli Narkotyków (INCB), należy mieć ze sobą pozwolenie na przewóz tych substancji do osobistego użytku oraz ksero recepty lekarskiej.
 • Jeśli podróżujemy samolotem, a oryginalna butelka syropu zawiera więcej niż 100 ml lub sumaryczna ilość przekracza 1 litr, możemy przewieźć lek, pod warunkiem, iż przedstawimy zaświadczenie o konieczności jego zastosowania w trakcie podróży.
 • Insuliny stosowane w cukrzycy i inne produkty w postaci zastrzyków, np. leki przeciwzakrzepowe.
 • Preparaty dostępne w aptece bez recepty, w ilości przekraczającej pięć najmniejszych opakowań leku lub niedozwolone na obszarze, do którego się udajemy.

Jak spakować leki na podróż?

Przewóz leków samochodem lub autokarem

 • Leki należy umieścić w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz z dala od działania promieni słonecznych.
 • Jeśli lek wymaga przechowywania w lodówce, powinniśmy zaopatrzyć się w turystyczną lodówkę, kuferek z wkładem chłodzącym lub torebkę termoizolacyjną.

Przewóz leków samolotem

 • Na wypadek zaginięcia bagażu głównego oraz z uwagi na niską temperaturę w luku bagażowym, wszystkie leki najlepiej spakować do torby podręcznej.
 • Podczas kontroli bezpieczeństwa, można poinformować pracownika lotniska o tym, że w bagażu podręcznym mamy ze sobą produkty lecznicze. Przyspieszy to odprawę i pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień. Kontroler może zażądać zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zasadność stosowania danego preparatu lub poprosić o spróbowanie leków, w celu potwierdzenia ich autentyczności.
 • Insuliny i inne preparaty wymagające przewożenia w niskiej temperaturze, należy przewozić w specjalnych pojemnikach styropianowych lub torbach termoizolacyjnych, gdyż większość linii lotniczych nie zapewnia dostępu do lodówki na pokładzie samolotu.

Przewóz leków jachtem, promem lub okrętem

 • Leki powinny być zabezpieczone przed kontaktem z wodą, wilgocią i promieniami słonecznymi. W tym celu można spakować je w torebkę wodoodporną i umieścić w zacienionym miejscu.

Przestrzegając powyższych zaleceń oraz regulaminu przewoźnika możemy być pewni, iż leki będą przewożone w sposób legalny, co pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu i surowych kar oraz ułatwi podróż nam i innym pasażerom.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 10.01.2020 12:18:19

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy biegunka jest normalna po aplikacji Clexane?
Witam lek clexane 400 po tum dostaję biegunki czy to jest normalne dzialanie??
odpowiada Katarzyna Domagała

Skąd mam wziąć nowy pen do insuliny?
Proszę o pomoc. Skąd mam wziąć nowy pen do insuliny. Przychodnia specjalistyczna odmówiła wydania. Mama jest już leżąca i nie jest w stanie do nich pr...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy rodzine we Francji może wykupić mi na receptę lek?
Witam serdecznie i proszę o pomoc. W jaki sposób mogę kupić Tambocor lub Flecainide ?. Mam tylko 20 tabletek..., które starcza mi na 10 dni ... brak t...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Skudexa może powodować napady padaczki?
Czy po zażyciu skudexa może wystąpić ponowny atak padaczkowy? Nie mam stwierdzonej padaczki, gdyż nigdy takich ataków nie miałam. Zdarzyl mi się jedn...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy mogę jednocześnie zastosować Egzystę i Skudexę?
Po leku Egzysta[prawdopodobnie[ ,silny ból szyi i głowy,czy mozna stosowac lek przeciwbólowy lek Skudexa??
odpowiada Anna Tyrańska

Czy lek Skudexa może uzależniać?
Ten lek jest jak narkotyk , jedna tabletka wszystko znieczuli , nie spałem z dwa dni ,miałem chęć do wszystkiego jak bym mógł to bym od razuposzedł bi...
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie czy można przewozić leki za granicę? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.