Jak pić, żeby nie mieć kaca?

udostępnij:

Umiarkowane spożycie alkoholu, w szczególności trunków szlachetnych, regionalnych lub własnej produkcji jest dla wielu Polaków elementem szeroko rozumianego lifestylu. Niektórym napojom procentowym przypisuje się nawet pewne właściwości prozdrowotne. Z pewnością nie można tego powiedzieć o alkoholu przyjętym w nadmiarze, który działa na organizm jak trucizna, powodując bardzo nieprzyjemne dolegliwości następnego dnia po spożyciu, czyli tzw. kaca. Jak sobie z nim poradzić lub jemu zapobiec? Czy możemy mieszać alkohole? Czym popijać alkohol, aby nie mieć kaca?

Spis treści

Czym jest kac?

Jak uniknąć kaca?

Czy można mieszać alkohole?

Czym popijać alkohol?

Ile mogę wypić, aby sobie nie zaszkodzić?

Obejrzyj film o najlepszych sposobach na kaca!

Jak zwalczyć kaca?

Pij z umiarem i dbaj o siebie

Czym jest kac?

Ból głowy, zaburzenia gastryczne, silne pragnienie i ogólne rozbicie to najczęstsze objawy kaca, zwanego również "syndromem dnia następnego". Powiązane są one z poziomem alkoholu we krwi, a ten z kolei zależy od takich czynników, jak: szybkość picia, masa ciała, zawartość wody w organizmie czy szybkość procesów metabolicznych i tempo opróżniania żołądka.

Najbardziej "podejrzany" o wywoływanie kaca jest produkt przeróbki etanolu w wątrobie, jaki powstaje w pierwszym etapie tego procesu - aldehyd octowy. Jest on aż od 10 do 30 razy bardziej toksyczny dla człowieka niż sam etanol. Jeżeli pijemy z umiarem - aldehyd stopniowo przekształca się do kwasu octowego. Jednak nasza wątroba ma ograniczone "moce przerobowe", a tempo eliminacji alkoholu jest stałe. Jeśli zatem dostarczony alkohol przekracza limit - enzymy rozkładające go wyczerpują się, a trujący aldehyd nagromadza się, powodując między innymi nudności i wymioty.

Jak uniknąć kaca?

Alkohol wchłania się bardzo szybko z przewodu pokarmowego, co nie jest korzystne, jeżeli chcemy pozostać w dobrej kondycji. Im szybciej bowiem alkohol osiągnie wysokie stężenie we krwi, tym prędzej dojdzie do upojenia alkoholowego, wyczerpania możliwości oczyszczania się organizmu, a nawet zatrucia. Wchłanianie jest szybsze z jelita cienkiego niż z żołądka, dlatego dłuższe pozostawianie w żołądku alkoholu spowalnia jego przedostawanie się do krwiobiegu. Ten proces zostaje bardzo istotnie opóźniony przez obecność pokarmu. Odpowiednio obfity posiłek, a w szczególności zawarty w nim tłuszcz spowoduje, że wchłanianie alkoholu do krwi będzie wolniejsze. Przed imprezą należy zatem zjeść solidny posiłek.

Długą tradycję ma także stosowanie marynowanych zakąsek "pod kieliszek". Pamiętaj jednak, że duże ilości przetworów zawierających ocet mogą podrażniać śluzówkę żołądka, podobnie jak bardzo ostre dania.

Czy można mieszać alkohole?

Z pewnością wielu z nas słyszało, że mieszanie alkoholi to "murowany kac" następnego dnia. Z chemicznego punktu widzenia nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ to, czy będziemy cierpieć z powodu kaca zależy jedynie od ilości etanolu w poszczególnych trunkach. Jednak sięgając po różne gatunki napojów wyskokowych łatwiej jest stracić kontrolę i zwyczajnie wypić za dużo. Sam gatunek alkoholu ma znaczenie o tyle, że niektóre napitki (z wyjątkiem dobrze przedestylowanej czystej wódki) zawierają produkty uboczne procesu fermentacji - tak zwane kongenery, które mogą mieć własne szkodliwe działanie. Przodują w tym alkohole kolorowe (wino, koniak czy rum) - tymi trunkami lepiej delektować się w niewielkich ilościach.

Czym popijać alkohol?

W trakcie konsumpcji alkoholu należy unikać napojów gazowanych. Zawierają one dwutlenek węgla, który pobudza opróżnianie żołądka, co jak już wyjaśniono przyspiesza wchłanianie się etanolu do krwi. W trakcie imprezy nie zaleca się także picia kawy i napojów energetycznych. Pozornie powodują one "wytrzeźwienie", jednak stwierdzono, że czas reakcji i koordynacja ruchowa są nadal tak samo upośledzone. Natomiast zawarta w nich kofeina - podobnie jak etanol - wywołuje przyspieszenie częstości skurczów serca i przyspiesza utratę płynów, co może doprowadzić do zaburzeń kardiologicznych. Natomiast ze względu na groźbę odwodnienia - o czym poniżej - bardzo ważne podczas konsumpcji alkoholu jest picie płynów bez procentów – wody mineralnej lub soków. Co najmniej pół szklanki na każdą porcję alkoholu, a najlepiej także około pół litra już po zakończeniu imprezy.

Ile mogę wypić, aby sobie nie zaszkodzić?

Aby ułatwić "dawkowanie" alkoholu ustalono miarę zwaną "standardową jednostką alkoholu" (SJA). Jedna taka jednostka to 10 gramów lub 12,5 ml czystego etanolu. Ile jednostek zawierają najbardziej popularne trunki? Małe piwo (200-250ml, 5%), lampka wina (100-125 ml, 12%) czy kieliszek wódki (25-30 ml, 40%) zawierają około 1 jednostki. Picie nie więcej niż 1 porcji standardowej ciągu godziny powinno pozwolić na uniknięcie zbyt szybkiego wzrostu stężenia alkoholu we krwi. Zaleca się, aby "przy jednej okazji" mężczyźni nie przekraczali 6 jednostek, a kobiety - 4 jednostek.

Dla większości ludzi stężenie alkoholu we krwi, które nie przekracza 0,5 promila jest uważane za bezpieczne. Warto pamiętać o dodatkowych różnicach międzyosobniczych - prawdziwe jest bowiem powiedzenie, że niektórzy mają "słabą głowę".

Obejrzyj film o najlepszych sposobach na kaca!

Jak zwalczyć kaca?

Obok trującego aldehydu octowego za jedną z głównych przyczyn złego samopoczucia "na kacu" uważa się odwodnienie. Alkohol zaburza wydzielanie wazopresyny, hormonu odpowiedzialnego za zatrzymywanie płynów przez nerki i wywiera wyraźne działanie moczopędne. Dlatego jednym z pierwszych sygnałów, że konsumpcja alkoholu jest zbyt intensywna jest częste odwiedzanie toalety oraz suchość w ustach. Stąd charakterystyczne dla kaca "suszenie", które Francuzi obrazowo określają jako gueule de bois - czyli "drewniana gęba". Wprawdzie "pijemy", ale woda zawarta w napoju alkoholowym nie jest w stanie uzupełnić niedoboru płynów. Dochodzi do ich odciągania z najlepiej uwodnionych organów, a do takich zalicza się mózg. Można powiedzieć, że na skutek działania alkoholu obkurcza się on, a płyn mózgowo-rdzeniowy zagęszcza, co najczęściej kończy się charakterystycznym dla "syndromu dnia następnego" tępym bólem o dużym nasileniu.

Sięgnij po produkt dedykowany na kaca zanim spożyjesz alkohol

W aptekach dostaniemy szereg produktów, które mogą być pomocne w walce z kacem. Uważa się, że to Rosjanie opracowali blisko ćwierć wieku temu pierwszą "odtrutkę", zwalczającą objawy kaca. Zawierała ona kwas askorbinowy (witaminę C), kwas bursztynowy i fumarowy (ważne ogniwa przemian energetycznych i metabolicznych w organizmie), glukozę (źródło energii dla mózgu) oraz glutaminian sodu.

Wydaje się, że był to dobrze przemyślany skład, ponieważ podobne kompozycje zawierają dostępne także obecnie preparaty złożone - na przykład produkty z serii 2KC takie jak 2KC tabletki czy 2KC Xtreme, które dodatkowo wzbogaca wyciąg z opuncji figowej. Opuncja jest bogatym źródłem antyoksydantów. Przypisuje się jej właściwości łagodzące dolegliwości gastryczne będące skutkiem kaca. Produkty te można na ogół stosować zarówno tuż przed, w trakcie, jak i po zakończeniu konsumpcji alkoholu.

2KC

2KC Xtreme

Zmniejsz ból głowy na kacu

Sama nazwa "kac" pochodzi od niemieckiego Katzenjammer, czyli "koci jęk", co z pewnością odnosi się do cierpień, jakich dostarcza boląca na kacu głowa. Dolegliwości te można nieco uśmierzyć przyjmując preparat przeciwbólowy. Nie ma tutaj jednak idealnego rozwiązania, jaki preparat wybrać.

Pamiętaj, że alkohol zwiększa działanie drażniące leków - szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych - na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Może to zwiększać ryzyko krwawień i rozwoju choroby wrzodowej. A Twój żołądek po wypiciu większej ilości etanolu zapewne nie jest w najlepszej kondycji... Dlatego jeśli czujesz, że jednak bez leku przeciwbólowego nie dasz rady, to zdecyduj się na środki przeciwbólowe w formie rozpuszczalnej (np. Alka-Seltzer) lub wybierz szybko działający preparat z ibuprofenem (np. Ibuprom RR). Pamiętaj, aby przyjąć je po posiłku.

Kontrowersyjny jest natomiast paracetamol (np. Apap, Efferalgan, Paracetamol Aurovitas) ze względu na jego potencjalnie szkodliwy wpływ na wątrobę. Uważa się, że u osoby zdrowej, przy okazjonalnym spożyciu alkoholu przyjęcie terapeutycznej dawki paracetamolu nie zwiększa ryzyka uszkodzenia wątroby. Groźne może być natomiast przedawkowanie paracetamolu lub sytuacja, w której pacjent spożywa duże ilości trunków lub ma już uszkodzoną wątrobę. Wynika to z faktu, że paracetamol przekształca się do metabolitów działających szkodliwie na wątrobę - w towarzystwie alkoholu etylowego zjawisko to nasila się, co grozi ciężkim uszkodzeniem tego narządu.

Uzupełnij glukozę i elektrolity

Wraz z wodą uciekają z organizmu elektrolity – w szczególności sód i potas, ale również magnez - co wywołuje objawy zmęczenia i osłabienia. Niedobór elektrolitów dobrze uzupełnią preparaty specjalistyczne dostępne w aptece, takie jak np. Oryal After Party, Orsalit czy Litorsal. Preparaty te zawierają także glukozę, co jest bardzo ważne. Alkohol bowiem obniża jej poziom we krwi (wywołuje hipoglikemię), a jest ona niezbędna do odżywienia mózgu. Składniki nawadniające, glukozę i witaminy posiada także np. preparat ReduKAC w postaci płynu doustnego (w formie "shota"), który zawiera ponadto ekstrakt z zielonej herbaty oraz działającą dobroczynnie na wątrobę cholinę. Niedobór magnezu można uzupełnić preparatem takim, jak na przykład Zdrovit Magnez z witaminą B6, czy Chela Mag B6 Forte Shot, które mają tę zaletę, że przyjmuje się je w formie płynu, są zatem dodatkowym nawodnieniem.

Alkohol spożyty w nadmiarze przyczynia się do braku witamin - przede wszystkim z grupy B (B1, B6, B12), kwasu foliowego oraz witaminy D. Bogatym źródłem witamin będzie zrównoważona i zdrowa dieta, a w aptece dostaniemy leki i suplementy diety , które mogą pomóc w przypadku niedoborów (np. Molekin B12, Ibuvit D3, Vigantoletten, Folik).

Oryal After Party

Litorsal

Jak poradzić sobie z problemami żołądkowymi na kacu?

W przypadku silnych nudności i wymiotów mimo wszystko trzeba pić, choćby małymi łyczkami - można przy tym sięgnąć po herbaty ziołowe np. Gastrosan (jest to mieszanka zawierająca koszyczek rumianku, korzeń prawoślazu i liść mięty). Herbatkę taką można dosłodzić miodem, będącym naturalnym źródłem cukrów prostych.

Ponieważ alkohol szkodzi naturalnej mikroflorze jelit (dobroczynnym bakteriom), korzystne może być dołączenie probiotyków.

Wspomóż obronę przeciw wolnym rodnikom

Stwierdzono także, że w trakcie metabolizmu etanolu uwalnia się duża ilość wolnych rodników - agresywnych i wysoce szkodliwych cząsteczek. Jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy jest glutation, do produkcji którego potrzebna jest witamina C oraz aminokwas cysteina. Dlatego wśród domowych sposobów na kaca pojawiają się produkty bogate w witaminę C, takie jak sok z kiszonej kapusty czy soki owocowe.

W aptece dostępny jest także szeroki wybór wygodnych w przyjmowaniu, rozpuszczalnych preparatów witaminy C w dużej dawce (np. Ascovita, Gold-Vit C 2000 Shot czy Cewitan). Cysteinę zawierają niektóre apteczne preparaty złożone - na przykład tabletki 2KC Xtreme lub napój 2KC Drink.

Zadbaj o wątrobę - metoda "klina"

Alkohol powoduje gromadzenie się lipidów w komórkach wątroby. Jest to jeden z powodów, dla których u alkoholików dochodzi do jej stłuszczenia. Dbając o zdrowie tego ważnego narządu, podczas zwalczania kaca należy raczej darować sobie metodę "klina". Opiera się ona na hipotezie, że kaca wywołują produkty trawienia metanolu, który w niewielkich ilościach może zanieczyszczać alkohol. W takim przypadku dostarczenie do organizmu kolejnej dawki alkoholu powoduje, że wątroba zaprzestaje trawienia metanolu i zaczyna metabolizować etanol zawarty w świeżej porcji trunku. Niestety, nawet polecana w tej metodzie Krwawa Mary o obiecującym składzie (mieszanina wódki, soku pomidorowego, cytrynowego, sosów Worcestershire i Tabasco oraz przypraw) może dać tylko chwilową poprawę. Tak naprawdę każda kolejna porcja alkoholu obciąża jeszcze bardziej wątrobę, która zamiast zająć się "sprzątaniem" toksycznych pozostałości po alkoholu, musi przetwarzać kolejne jego porcje.

Jeśli czujemy, że nasza wątroba jest w nie najlepszej kondycji najlepiej wspomóc ją preparatami osłonowymi i regenerującymi (np. Sylimarol Detox, Essentiale forte, Liv 52, Hepatil). Niektóre preparaty złożone dedykowane na kaca posiadają już w składzie substancję wspomagającą wątrobę (np. Riposton tabletki musujące zawierają cholinę).

Pij z umiarem i dbaj o siebie

Warto wiedzieć, że najlepszym sposobem na to, aby nie mieć kaca jest rozsądne dawkowanie napojów wyskokowych. Ponadto na wystąpienie kaca ma wpływ wiele czynników poza alkoholem. Złe samopoczucie będzie potęgować brak snu, palenie, spożycie zbyt dużej ilości jedzenia czy chociażby powodujące niedotlenienie chrapanie podczas wypoczynku po imprezie.

Przed wsiadaniem za kierownicę, nawet na kilkanaście godzin po imprezie, warto wykonać AlcoTest, który można kupić w aptece bez recepty lub skorzystać z alkomatu.

Pij alkohol wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Bardzo toksycznym składnikiem źle oczyszczonego alkoholu jest metanol. Już niewielkie jego ilości mogą doprowadzić do kalectwa (ślepoty), a nawet zgonu.

Należy także pamiętać, że żadne preparaty apteczne ani domowe sposoby nie niwelują szkodliwego wpływu etanolu na płód, ani nie umożliwiają prowadzenia pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 21.04.2023 11:14:14

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

2KC

tabletki, 12 tabletek

ascorbic acid+glucose+opuntia ficus-indica

suplement diety

w 74% aptek

od 9,49 zł

2KC Xtreme

tabletki powlekane, 12 tabletek

opuntia ficus-indica+glucose+glycine+cysteine+panax ginseng+ascorbic acid+zinc+pantothenic acid

suplement diety

w 36% aptek

od 12,49 zł

Riposton Alko Reset

tabletki musujące, 10 tabletek

glucose+sodium chloride+potassium+choline

środek spożywczy

w 34% aptek

od 19,99 zł

Oryal After Party

tabletki musujące, 18 tabletek

minerals

suplement diety

w 51% aptek

od 14,79 zł

Zdrovit Litorsal Alko-Detox

tabletki musujące, 10 tabletek

suplement diety

w 24% aptek

od 12,99 zł

Alka-Seltzer

tabletki musujące, 10 tabletek

acetylsalicylic acid

produkt dostępny bez recepty

w 58% aptek

od 17,99 zł

Orsalit dla dorosłych o smaku malinowo-cytrynowym

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 4,46 grama

minerals

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 70% aptek

od 13,49 zł

Zdrovit Litorsal

tabletki musujące, 24 tabletki

minerals+ascorbic acid

suplement diety

w 92% aptek

od 10,99 zł

Essentiale Forte

kapsułki, 50 kapsułek

phospholipids

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 21,99 zł

Liv.52

tabletki, 100 tabletek

capparis spinosa+cichorium+achillea millefolium

produkt dostępny bez recepty

w 66% aptek

od 31,98 zł

Ibuvit D3 2000 IU

kapsułki, 90 kapsułek

colecalciferol

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 26,79 zł

Vigantoletten 1000

tabletki, 90 tabletek

colecalciferol

produkt dostępny bez recepty

w 94% aptek

od 29,98 zł

Folik

tabletki, 90 tabletek

folic acid

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 15,29 zł

Myrkl

kapsułki, 1 saszetka 2 kapsułki

bacillus coagulans+cysteine+cyanocobalamin

suplement diety

w 13% aptek

od 14,49 zł

Hepatil

tabletki, 80 tabletek

choline+ornithine aspartate

suplement diety

w 99% aptek

od 19,99 zł

Zdrovit Magnez + Wit. B6

tabletki musujące, 24 tabletki

magnesium+pyridoxine

suplement diety

w 25% aptek

od 6,00 zł

Gastrosan Fix Mieszanki Apteczne

zioła, 20 torebek 2 gramy

althaea officinalis+matricaria chamomilla+mentha piperita

produkt dostępny bez recepty

w 42% aptek

od 9,50 zł

Molekin B12

tabletki powlekane, 60 tabletek

cyanocobalamin

suplement diety

w 22% aptek

od 10,79 zł

Ascorvita

tabletki musujące, 20 tabletek

ascorbic acid

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 10,59 zł

Chela-Mag B6 Forte Shot

płyn, 1 ampułka 25 mililitrów (cherry flavour)

magnesium+pyridoxine

suplement diety

w 72% aptek

od 5,31 zł

Ibum Express

kapsułki, 36 kapsułek

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 95% aptek

od 21,19 zł

Ibuprom RR MAX

tabletki powlekane, 24 tabletki

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 15,99 zł

Cewitan witamina C 1000 mg

tabletki musujące, 15 tabletek

ascorbic acid

suplement diety

w 11% aptek

od 5,99 zł

Sylimarol Detox

kapsułki, 30 kapsułek

betula+equisetum arvense+silybum marianum+urtica dioica

suplement diety

w 25% aptek

od 14,60 zł

Olimp Gold-Vit C 1000 Forte

kapsułki, 30 kapsułek

ascorbic acid+bioflavonoids

suplement diety

w 74% aptek

od 23,57 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)