← powrót do głównej strony opinii i pytań

Lila (anonim, 31.41.82.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Dlaczego w aptekach występuje tak duża rozbieżność cenowa leku Novo-Helisen?

Dzień dobry. Poszukuję szczepionki Novo-helisen despot 3 dawka podrztmująca na roztocza kurzu 1 fiolka 4,5ml. Cena waha się od 500 zł w górę. Jednocześnie w sieci pojawiaja się opinie, ze szczepionka kosztuje ok 220 zl. Jak to możliwe?

Zachęcam do przeczytania artykułu, który przygotowaliśmy, aby ułatwić zapoznanie się z najważniejszymi informacjami na temat aktualnej sytuacji szczepionek z serii Novo-Helisen Depot:
https://www.gdziepolek.pl/blog/czy-szczepionka-na-alergie-novo-helisen-depot-bedzie-refundowana

Niestety dziś rano otrzymaliśmy informację, iż szczepionka Novo-helisen Depot nie znajdzie się na obowiązującej od 1 września 2019r. liście leków refundowanych. Firma Nexter złożyła odwołanie od decyzji Ministra Zdrowia i podejmie dalsze kroki, aby wyciągi alergenowe znowu podlegały refundacji.

Przesyłam link do śledzenia dostępności leku Novo-Helisen Depot 3 Wyciagi Alergenowe Roztoczy Kurzu Domowego:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/54727/novo-helisen-depot-3-wyciagi-alergenowe-roztoczy-kurzu-domowego-iniekcja/apteki/w-polsce?pvId=27482

Od 1 lipca preparat Novo-Helisen Depot alergeny kurzu domowego zawierający jedną fiolkę w stężeniu 3 - do leczenia podtrzymującego nie jest objęty refundacją. Z dniem 30.06.2019 wygasła decyzja refundacyjna dla tego preparatu. Firma złożyła wniosek o ponowne umieszczenie leku na liście leków refundowanych, jednak ze względu na zmianę wielkości opakowania jego procedowanie jest w toku. Lek dostępny był w odpłatności ryczałtowej wynoszącej 3,20 zł, przy pełnej cenie leku równej 225,33 zł.

Po "wypadnięciu" szczepionki z listy leków refundowanych jej cena wzrosła, znacząco przekraczając kwotę, jaką pacjent musiałby dotychczas zapłacić za lek przy odpłatności 100%.
Lista refundacyjna powoduje ustanowienie cen identycznych dla wszystkich aptek w Polsce. Poza tą regulacją, cena leku nierefundowanego może być kształtowana dowolnie, najczęściej przez popyt i w aptekach może Pani spotkać ogromną rozbieżność cenową tego preparatu.
Z pewnością, nie bez znaczenia może być także fakt, że preparat nie ma zamiennika. Są to tylko nasze przypuszczenia, bowiem nie mamy na ten moment informacji "z pierwszej ręki", z czego wynika podwyżka ceny leku.

Istnieje możliwość, że lek ponownie znajdzie się na liście leków refundowanych we wrześniu, a przynajmniej starania o to zadeklarował podmiot odpowiedzialny. Trudno jednak powiedzieć, jak przebiegną negocjacje związane z wpisaniem leku na wykaz.

Załączam także artykuł, który może okazać się przydatny:
https://www.gdziepolek.pl/blog/co-nowego-w-refundacji-lekow-zmiany-od-lipca-2019