T (anonim, 81.219.70.)
około 2 miesięcy temu, Kraków

Dlaczego szczepionka Novo-Helisen Depot zmieniła cenę?

Z jakiego powodu szczepionka NHD na kurz po raz kolejny zmieniła cenę?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Od 1 marca za 3 fiolki po 4,5 ml (stężenia 1-3, leczenie początkowe) Novo-Helisen Depot pacjent dopłaci przy aptecznym okienku 19,41 zł. Natomiast 2 fiolki po 4,5 ml (stężenie 3, do leczenia podtrzymującego) będą kosztowały pacjenta opłatę ryczałtową wynoszącą 33,60 zł.

T (anonim, 81.219.120.)
około miesiąca temu

Czy może ktoś sprecyzować ile będzie kosztowała szczepionka od marca? Dziękuję

Nowa lista refundacyjna od 1 marca 2021 - zmiany na rynku aptecznym

Wg projektu poziom współpłacenia pacjenta obniży się dla 478 opakowań leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Zmiany przekraczające 10 zł dotyczyć będą 60 z nich, wśród których największe, przekraczające 100 zł obejmą następujące produkty:

Sandostatin LAR, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań, 30 mg, 20 mg i 10 mg,
Novo-Helisen Depot, zawiesina do wstrzykiwań, stężenie 3 - 5000 TU/ml lub 5000 PNU/ml,
Milupa PKU 2 mix, proszek.
Największa obniżka dotyczy leku Sandostatin LAR, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań, 30 mg i będzie wynosić 4 025,70 zł. Obniżki te związane są z obniżką urzędowych cen zbytu produktów Sandost0atin LAR, zmianą podstawy limitu w grupie 214.1 Alergeny kurzu domowego (opakowanie Novo-Helisen Depot, dla którego odnotowano ww. obniżkę będzie wyznaczać podstawę limitu w tej grupie) oraz zmianą podstawy limitu w grupie 216.10

Do @T:
Obawiam się, że źle Państwo interpretują kwestię refundacji.
Refundacja 50% nie oznacza połowy ceny leku nierefundowanego.

POZIOM ODPŁATNOŚCI 50 % – Leki wydawane za odpłatnością 50% do wysokości limitu finansowania – ta grupa obejmuje leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne, które zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, wymagają stosowania nie dłużej niż 30 dni.

Jeżeli cena leku jest równa lub niższa od limitu finansowania pacjent otrzyma lek ponosząc koszt połowy ceny detalicznej leku. Natomiast jeżeli cena detaliczna leku jest wyższa od limitu finansowania pacjent do ww. kwoty dopłaci różnicę pomiędzy ceną detaliczną leku, a limitem finansowania.

Przykład:

cena detaliczna leku wynosi - 100 zł
wysokość limitu finansowania wynosi - 80 zł
kwota, którą zapłacisz w aptece: 80 zł * 50% + 20 zł = 60 zł

Odpłatność 100% oznacza natomiast, iż lek nie jest refundowany w danym schorzeniu dla konkretnej osoby lub w ogóle nie widnieje na liście leków refundowanych (lista ulega modyfikacjom co 2 miesiące).

Zatem, Novo-Helisen nadal jest refundowany (Z wyjątkiem leku Novo-helisen depot sierść psa, sierść kota), zmianie uległa natomist wysokość limitu finansowania stąd cena jest taka wysoka.
Jak informuje producent, w najbliższym czasie nie są przewidziane zmiany w kwestii ceny leku (następna lista leków refundowanych będzie publikowana w marcu).

Stanowisko firmy zostało przedstawione w oficjalnym dokumencie:
https://allergopharmanexter.pl/application/files/5715/5860/5403/Pismo_do_MZ.pdf

T (anonim, 81.219.70.)
około 2 miesięcy temu

Pod koniec 2019r lek wypadł z pełnej refundacji, z racji jak to stwierdzono zamiany opakowań leku przez producenta.Po czasie refundowano 50% pełnej ceny, chwile przed pandemią była już pełna refundacja.Teraz znowu ten lek jest drogi bo?Czy jest szansa że lek wróci do pełnej refundacji?

około 2 miesięcy temu

Cena szczepionki Novo-Helisen Depot zależna jest od ogłoszenia refundacyjnego obwieszczonego przez Ministra Zdrowia. Nowe obwieszczenie jest ogłaszane co dwa miesiące. Prawdopodobnie obecna cena leku obowiązuje do 28.02.2021r.

W zeszłym roku wyjątkowo jedna lista obowiązywała 6 miesięcy (ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2).

Zachęcam do zapoznania się z dodatkowym artykułem o refundacji:
https://www.gdziepolek.pl/blog/co-nowego-w-refundacji-lekow-zmiany-od-stycznia-2021